Jump to content

Ön ve Arka Kapılardaki Ses Farkı

boran2424
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba değerli arkadaşlar

Çok muzdarip olduğum bir konuda sizden yardım isteyecektim.Arabam 2006 mazda dynamic

Benim sorunum arabamın ön iki kapısı kapatılırken çok tiz bir metal sesi çıkarırken arka kapılar çok daha tok bir sesle kapanıyor.zaten elle kapı dışından kontor edildiğindede arka kapıları içeri doğru bastıramazken on kapıların ikiside içeri doğru bayağı bir esniyor kapanırkende dikkat ettim bu esneme titreşime döndüğü için tiz bir ses çıkarıyor.Ayrıca komik gelicek ama ön kapılarda kapı sacı olmadığını bile düşünmeye başladım acaba bunu nasıl anlarım olup olmadığını iyi günler dilerim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kapı sacı yok mu?

Senin aracın üretim bandından naylon poşet gerdirilerek mi çıkmış?? Hani şu camı kırılınca yenisini takmak yerine naylon ile gerdirilmesi gibi... :D

Ön ve arka kapıların boyutu aynı olmadığı için sesin farklı olması normal, ayrıca ön kapıların açılıp kapanma sayısı ile arkaların aynı olmadığı için lastiklerin yıpranma durumu da farklı olacağı için yine sesin farklı olması gayet normal...

Rahat ol derim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim içime su serptiniz.bilmeyince böyle oluyo malum :)

yaşasın mazdaclup, yaşasın forumdaşlar..  :) dimi arkadaşım.. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

RX'te arka kapıların kapanma sesi tamamen farklı, biliyorsunuzdur geriye doğru açılıyor ve kapandığı zaman ön kapının da üstüne kapandığı destek oluyor aynı zamanda. Bir de son zamanlarda arkadaki yolcu inmeden önce muhakkak "kapıyı çok yavaş itle, yine de kapanır" diyorum cunku arka kapıyı biraz itleyince dahi inanılmaz bir gürültüyle kapanıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

RX'te arka kapıların kapanma sesi tamamen farklı, biliyorsunuzdur geriye doğru açılıyor ve kapandığı zaman ön kapının da üstüne kapandığı destek oluyor aynı zamanda. Bir de son zamanlarda arkadaki yolcu inmeden önce muhakkak "kapıyı çok yavaş itle, yine de kapanır" diyorum cunku arka kapıyı biraz itleyince dahi inanılmaz bir gürültüyle kapanıyor.

gürültüden kasıt daha tok bir ses galiba değil mi? yada şiddetli kapamadan kaynaklı insanın içini üzen ses mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

gürültüden kasıt daha tok bir ses galiba değil mi? yada şiddetli kapamadan kaynaklı insanın içini üzen ses mi?

Aynen. Tok bir ses, gürültü dediğim. Ve o da aynen, hızlı kapatınca çıkan ses insanın içini üzüyor.  Ancak tabi ki bu durum sadece RX'e özel. öyle bir arka kapı var ki, çok hafif dokunsan dahi kapı hızlı kapanıyor, o yüzden kendim (arabayı yıkadıktan sonra kurularken falan) arka kapıları kapatırken kapıyı sonuna kadar elle tutarak yavaşça kapatıyorum ancak o zaman ses normal çıkıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen. Tok bir ses, gürültü dediğim. Ve o da aynen, hızlı kapatınca çıkan ses insanın içini üzüyor.  Ancak tabi ki bu durum sadece RX'e özel. öyle bir arka kapı var ki, çok hafif dokunsan dahi kapı hızlı kapanıyor, o yüzden kendim (arabayı yıkadıktan sonra kurularken falan) arka kapıları kapatırken kapıyı sonuna kadar elle tutarak yavaşça kapatıyorum ancak o zaman ses normal çıkıyor.

yani tank gibi arabanız var maşallah :) bizim de olursa rx imiz bir gün kapıya amortisör taktırcam o zaman  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

Kapı lastiklerinin yıpranmasından değil o, değiştirdim lastikleri çok az iyileşme oldu.

Açılıp kapanmadan dolayı kapı elemanları gevşiyo zangırdama yapıyor.

Eğer kapı kapalıyken baslarda zırlama varsa kapı kolunun sabit kısmı gevşemiş olabilir, sağ ön kapıda vardı serviste bakım sırasında söyledim sıktılar iki dakkada düzeldi.

Ama kaporta ustasının gencine denk geldim de o kaale aldı, emin olmak ve ısrar etmek gerekiyor.

Ya da kapıyı açınca yuvarlak bi lastik var onu çıkartıp lokma takımıyla kendiniz de sıkabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...