Jump to content

Mazda 626 Debriyaj Sorunu

ismail1903
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar merhaba. Benim aracı biraz önce çalıştırdım ve çalıştırmadan öncede debriyaja bastım vites o anda 1 de takılıydı. marşa basar basmaz araba yürüyüp stop etti. ilk başta şaşırdım sonra baktımki debriyaj dibe inmiş. Elimle tekrar debriyajı kaldırdım ama arabayı tekrar çalıştırıpta vitese takmaya çalıştığımda debriyajın işe yaramadığını gördüm.

Araba evin önünde kaldı öylece. Bundaki sorun ne olabilir. Bunların debriyajı hidrolik mi hidrolikse yağına nerden bakılıyor. Mekanikse debriyaj telinin kopup kopmadığına nerden bakabilirim.

Not: araçla gece yoldan geldim hiç birşey yoktu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tam emin olmamakla birlikte hidrolik olduğunu bi yerde okumuştum, fren hidrolik kabını kontrol et, aynı yerden kullandığını yine okuduğumu hatırlıyorum... Hafızam benimle birlikte seni de yamultmuyordur umarım...

Geçmiş olsun, kolay gelsin...

Olaya iyi tarafından bakacak olursak; debriyaj pedalını sök at, araç yarı otomatik olsun...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Veli abi vitese hiç geçmiyor cayır cayır ötüyor debriyaj devre dışı kalmış yani. Bu arada az önce gittim baktım fren hidroliği dolu. Yalnız motor sol kulağının altı şanzımanın üstü oluyor sanırım orası komple yağ olmuş. hidrolik borularıda girip çıkıyor bir yerlere sanırım debriyaj merkezi dedikleri yer oluyor orası.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tam emin olmamakla birlikte hidrolik olduğunu bi yerde okumuştum, fren hidrolik kabını kontrol et, aynı yerden kullandığını yine okuduğumu hatırlıyorum... Hafızam benimle birlikte seni de yamultmuyordur umarım...

Geçmiş olsun, kolay gelsin...

Olaya iyi tarafından bakacak olursak; debriyaj pedalını sök at, araç yarı otomatik olsun...

Benim eski accordda olan problemin aynısı. debriyaj hidroliği bitmişti. usta evin önüne gelmişti orda yapamadı ama saniyiye çektirdim orda yaptı. usta sıvıyı koydu ve biraz debriyajı pompola dedi ve eski haline döndü...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hakan sağolasın verdiğin bağlantıyı daha önce okudum. Benim debriyaj merkezlerinden biri patlamış sanırım yada hidrolik borusu. çünkü yağ akmış hep. Şimdi asıl sorun arabayı sanayiye götürmek ve fren merkezi bozuk patlak derlerse burda parçasını bulabilir miyim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim eski accordda olan problemin aynısı. debriyaj hidroliği bitmişti. usta evin önüne gelmişti orda yapamadı ama saniyiye çektirdim orda yaptı. usta sıvıyı koydu ve biraz debriyajı pompola dedi ve eski haline döndü...

Ali benim fren hidrolik deposu tam dolu gösteriyor. zaten yağ akmış bir yerlerde patlak var yağ doldursanda boşalır tekrar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı sorun yakın bir arkadaşımın başına gelmişti. İkimiz beraber yarım gün uğraştık. Debriyaj üst merkezini söküp içini açtık. Çok basit bir yapısı var şırınga gibi bişey işte. İçindeki yay özelliğini kaybetmiş takılma yapıyordu. Biraz bastırdık çekiştirdik falan sonra taktık çalıştı tabi ama uzun sürmedi :) Tekrar aynı şeyi yapınca bizde 50 liraya yan sanayi bir üst merkez alıp onu taktık ve hiçbir sorun kalmadı. Alt merkezin yapısı daha basit ona kolay kolay birşey olmaz diye tahmin ediyorum. Ama sizin anlattığınıza göre hidrolik hortumlarında sıkıntı var gibi gözüküyor. Ama depodaki hidroliğin eksilmemiş olmasıda ilginç. Bir kaçak olsa eksilmesi lazım sonuçta debriyaj merkezide fren sistemindeki hidrolikle çalışıyor.??

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi ya ustayı alıp gelcen, baktırcan yada arabayı başka bir araca halatla bağlayıp çekcen. Sanayi uzaksa çekiciyle götürmekten başka çare yok gibi...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun, hidrolik sıvıda eksilme yok ise , bahsi geçen yağ kaçağı başka yerdendir, benim tahminim debriyaj bilyesinin dağılmış olması, öle olunca debriyaj boşa düşer, değişecek olursan eğer , önerim şuki baskı balatayıda değiş güzelce kapat.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar tekrardan merhaba. Ben evden ayrıldıktan sonra epey yorum yazılmış sağolun hepiniz fikirlerinizi esirgemediğiniz için. Problem 25-30 cm uzunluğundaki hidrolik hortumunun delinmesinden ibaretmiş sadece. Gece hiç birşey yoktu sabah nasıl patladı birden oda muamma.  Neyse tamirciyi sanayiden evin önüne getirdim baktı hortum delik dedi. Adam arabayı 2. vitese stopken taktı sonrada marşa basıp sarsıntılı olsada yürütüp dükkana kadar götürdü. orjinal hortum bulamadı ama ona benzer dişleri tutan bir hortum taktı yerine.

Hazır gitmişken bagajdaki ön diskleri ve hidrolik yağınıda değiştirttim. hortum 10 işçilik 70 toplam 80 liraya mal oldu bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sağolasın Hakan çok şükür alt üst merkezde sıkıntı çıkmadı. arabanın alt tarafına iki tane kuş çarpmıştı dün onların bir zararı oldu mu bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hakan valla bende vurduktan sonra 40 km falan gezdim bir problem yoktu. sabah çalıştırınca bu sorun oldu. Kuşlar öldü mü tekrar kalktılar mı onuda göremedim. iki kuş cilveleşiyordu havada böyle 30 cm falan yüksekte. Vurmak istemedim ama kuşlar sağ sol manevra yapınca ne tarafa kaçacacığımı bilmediğim için mecburen vurdum. arabanın alt tarafından ses geldi. Bugün baktım ön panjurda çatlak falan yoktu. Mefta etme olayını sinek ve kelebeklerde çok fazla yapıyorum bir aydır. 5 dakika yola çıkmayım illaki ya panjura ya cama leşleri yapışıyor. plakanın üzeri kan lekesi olmuş

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman senin borunun patlamasına onlar sebep olmuş abi. Kayışlara falanda biara bak istersen düşük ihtimal ama tüyler falan yapışmış olabilir belki...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...