Jump to content

İkinci El Otomobile de Garanti Mecburiyeti Geliyor!

Mazda_Ozan
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Tüketici Koruma Kanunu'nda 28 Mayıs 2014 tarihinde yapılması planlanan değişiklikle artık tüketicilere yeni yükümlülükler geliyor. Satışı yapılan her türlü ikinci el ürünü kapsaması planlanan kanun ile tüketici koruma altına alınarak satıcıların ürünlerine bir yıl garanti yapması şartı getiriliyor.

Vatandaşa gönül rahatlığıyla alışveriş yapma imkanının sunulacağını belirten Tüketicileri Koruma Derneği Genel Başkanı Nejdet Filizoğlu, "İkinci el eşya satışlarda yeni kanun ile 1 yıllık garanti süresi şartı getiriliyor. Örneğin bit pazarından aldığınız bir ürünün hiçbir garantisi yoktu. Şimdi ise kanun çerçevesinde satıcı ürününden 1 sene boyunca sorumlu olacak. İkinci ele ve eser sözleşmelerine de yeni haklar getriliyor. Bu imkanlar, yeni yasanın getirdiği en büyük haklardan sadece bir kaçıdır" dedi.

Çıkacak olan kanunun, sağlıklı ve kaliteli bir ticaret ortamını beraberinde getireceğini savunan Nejdet Filizoğlu, "Eski yasa ile yeni çıkacak yasa arasında ciddi farklar var. Örneğin tüketici; bir araç, buzdolabı, telefon, beyaz eşya gibi ürünleri satın aldığında, sene içerisindeki garanti kapsamında 4 defa arıza olması halinde parasını geri alma veya ürünün yenisi isteme hakkı vardı. Yeni yasayla birlikte bu kota ikiye kadar düşüyor. Bu da şunu getirecek; artık piyasada daha güvenilir bir satış ortamının olması sağlanacak. Tacir, sattığı malın arkasında durmak zorunda kalacak. Şimdiye kadar bu alışveriş ilişkisinde tüketiciye karşı sadece satıcılar sorumluydu. Yasadan sonra ise satıcı sorumluluğu biraz daha yükseltilerek, tüketicinin bayiler ve üreticilere kadar girmesinin önü açılacak" diye konuştu.

İkinci el oto pazarında araç almak isteyen vatandaşlar yeni çıkacak kanunun kullanıcıyı güvence altına alacağına dikkat çekerek, "Yeni kanun satılan tüm eşyaların kalitesinin artmasına sebep olacak. Bu ikinci el ürüne olan talebi de artıracaktır. Artık söz ile garanti dönemi bitiyor" dedi.

(İHA)

http://ekonomi.bugun.com.tr/devrim-niteliginde-duzenleme-haberi/1082425

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok güzel bir yasa. Bir nebze de olsa sağlıklı ürünler alınıp satılabilecek. Ama çözüm mü Türk milletine, tabi ki değil  :D

Bu sadece ticari kimliği olan  kişi ya da kurumlar için mi geçerli yoksa bireysel olarak her vatandaşı ilgilendiren bir şey mi. Fatura şartı aranıyor mu mesela alınan ya da satılan üründe. Kişi nasıl hak talep edecek?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Güzel bir gelişme, bireysel olarakta sonuçta noter de satış yapılıyor, o evraklar bence başvuru için geçerli olur, hem belki bireysel satış sözleşmeleride uygulanabilir, artık sahtekarların gırtlağına basmaya yarayacak adam gibi bir dayanak olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam araba satışı için noter evrağın var ama sıradan bir ürün ne bileyim bir cep telefonu, playstation, laptop vb. ürünleri alırken noter satışı yapmıyoruz mesela, fatura da almıyoruz bir çoğundan mesela bu durumda da hak talep edebilecek mi vatandaş ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam araba satışı için noter evrağın var ama sıradan bir ürün ne bileyim bir cep telefonu, playstation, laptop vb. ürünleri alırken noter satışı yapmıyoruz mesela, fatura da almıyoruz bir çoğundan mesela bu durumda da hak talep edebilecek mi vatandaş ?

Bu durumda sözleşmeli, belgeli satış yapılan ve alınan şeylerde geçerli olur sanırım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Atıyorum Koton mağazasından almış olduğunuz bir tişörtü değiştirmek için nasıl fiş geçerliyse aynısı olacak..Tüketicinin asli görevi ödediği paranın fişini almaktır yeterki fiş alalım. Fiş vermeyenden almayacıksınız o zaman.. Fiş kesmeyen adamın verdiği garantininde gerçekçiliği sorgulanır .. Herkes vergi veriyor fiş kesmeyip vergi kaçıranları artık hayatımızdan elemeliyiz bu hepimizin vatandaşlık sorumluluğudur.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Getirilen her avrupai yenilikte olduğu gibi bu yenilik de uyanık ve düzenbazların işine yarayacaktır... Kurumsal ve işini dürüst yapanları tenzih ediyorum.

İkinci elde garanti demek bu ülkedeki uyanıkların eline koz vermek demektir... %20 bu kanundan çıkarılma amacına uygun faydalanacaktır, geriye kalan %80 lik kısım ise art niyetli olarak işini yüzdürüp haksız kazanç elde edecektir...

Nasıl diyenler olacaktır?

Zaman bu sorunun cevabını verecektir, şimdi ben cevabı vererek felaket tellalı olmak istemem... Hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Acaba bu sefer kimler zengin olacak.

Kafasını kullanan herkes zengin olabilir.. Usta takımı diye tabir ettikleri sanatkarlar , otomobil servisi cep telefonu servisi beyaz eşya servis hangisi olursa olsun işlerinin kıyametini bilirde alım satım yapanlarla birlik olup dürüstçe işleyişi kolay bir sistem oluştururlarsa hepsi zengin olur.. Neden böyle diyorum , çünkü oto eksper yapan firmaların kapılarında kuyruklar oluşuyor artık, önceden herkes ekspertiz yapıyordu . İş resmiyete dökülünce düzgün çalışanlar para kazanmaya başladılar..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Getirilen her avrupai yenilikte olduğu gibi bu yenilik de uyanık ve düzenbazların işine yarayacaktır... Kurumsal ve işini dürüst yapanları tenzih ediyorum.

İkinci elde garanti demek bu ülkedeki uyanıkların eline koz vermek demektir... %20 bu kanundan çıkarılma amacına uygun faydalanacaktır, geriye kalan %80 lik kısım ise art niyetli olarak işini yüzdürüp haksız kazanç elde edecektir...

Nasıl diyenler olacaktır?

Zaman bu sorunun cevabını verecektir, şimdi ben cevabı vererek felaket tellalı olmak istemem... Hayırlı olsun.

Valla herkes herkesi görüyor biliyor memleket hırsız onada artık ben birşey diyemeyeceğim.. Ama onunda yaptırımı var sonuçta..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla herkes herkesi görüyor biliyor memleket hırsız onada artık ben birşey diyemeyeceğim.. Ama onunda yaptırımı var sonuçta..

Bu ülkede yaptırım yok maalesef... Senin kaporayı iç eden şerefsizden hakkını alabilmen için ne kadar süreçten geçiyorsun...

Bizim insanımıza avrupai kural kanun sökmez, öncelikle insan olmanın gereklerini yeri getirebilirsek zaten bu yasalara ihtiyaç yok...

Bu ülkenin en büyük sorunu;

Eğitim-kültür-para, üçünü bir araya toplayamadıktan sonra ne yapsak boş... ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu ülkede yaptırım yok maalesef... Senin kaporayı iç eden şerefsizden hakkını alabilmen için ne kadar süreçten geçiyorsun...

Bizim insanımıza avrupai kural kanun sökmez, öncelikle insan olmanın gereklerini yeri getirebilirsek zaten bu yasalara ihtiyaç yok...

Bu ülkenin en büyük sorunu;

Eğitim-kültür-para, üçünü bir araya toplayamadıktan sonra ne yapsak boş... ;)

Dğru söylüyorsun 2 ay oldu daha ifade bile vermeye çağırmadılar. Parası olmadan şerefli yaşayan memleketimizde onca insana haksızlık etmeyelim bence ama en büyük eksikliği yazmamışsın be Veli abi Ahlak yok , ahlak.. Anne babalar bu çocuklara önceliklerinden bahsederken yanlış yapıyorlar.. Allaha şükür herkes öyle değil helal süt emmiş nicelerini görüyoruz şükürler olsun..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dğru söylüyorsun 2 ay oldu daha ifade bile vermeye çağırmadılar. Parası olmadan şerefli yaşayan memleketimizde onca insana haksızlık etmeyelim bence ama en büyük eksikliği yazmamışsın be Veli abi Ahlak yok , ahlak.. Anne babalar bu çocuklara önceliklerinden bahsederken yanlış yapıyorlar.. Allaha şükür herkes öyle değil helal süt emmiş nicelerini görüyoruz şükürler olsun..

Ahlak'ı neden yazmadım ?? Olmazsa olmaz denilenlerden olduğu için yani sonradan kazanılması biraz zor olduğu için... Parayı, eğitimi, kültürü sonradan edinebilirsin ama ahlak doğuştan var olması gerekir bence...

İşte bunu da olması gerektiği gibi beceremiyoruz... Çocuğunu okula gönderirken, "dövülürsen eve gelme" diyen bir aileden bu ülkeye ne kadar faydalı nesil yetiştirmesini beklersin...

Beni aldattı ben de öldürdüm diyen erkeğin kime faydası olabilir, bana küfür etti vurdum diyen toplum algısı ile nereye kadar gidebiliriz...

;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ahlak'ı neden yazmadım ?? Olmazsa olmaz denilenlerden olduğu için yani sonradan kazanılması biraz zor olduğu için... Parayı, eğitimi, kültürü sonradan edinebilirsin ama ahlak doğuştan var olması gerekir bence...

İşte bunu da olması gerektiği gibi beceremiyoruz... Çocuğunu okula gönderirken, "dövülürsen eve gelme" diyen bir aileden bu ülkeye ne kadar faydalı nesil yetiştirmesini beklersin...

Beni aldattı ben de öldürdüm diyen erkeğin kime faydası olabilir, bana küfür etti vurdum diyen toplum algısı ile nereye kadar gidebiliriz...

;)

Benim için değişen şu olacak Mazda Ozan Otomotiv olarak şahsi olarak sözle vermiş olduğum garantiyi kağıda dökerek , kaşeli imzalı , süreleri belirli , garantinin neyi kapsadığını belirten net ve resmi hale getirmiş olacak..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim için değişen şu olacak Mazda Ozan Otomotiv olarak şahsi olarak sözle vermiş olduğum garantiyi kağıda dökerek , kaşeli imzalı , süreleri belirli , garantinin neyi kapsadığını belirten net ve resmi hale getirmiş olacak..

Senin için hiç bir şey değişmeyecek... Bu ülkede dürüst insanın, dürüst esnafın kanunla kitapla işi fazla olmaz... Gerektiğini yapar ve sorun olmaz... ;)

Hayırlı işler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İnş. bu kanun çıkar  :)

28 Mayıstan sonra uygulamaya girecek 1 sene sonra da denetlenmeye başlanacak.. Artık zorunlu ..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Senin için hiç bir şey değişmeyecek... Bu ülkede dürüst insanın, dürüst esnafın kanunla kitapla işi fazla olmaz... Gerektiğini yapar ve sorun olmaz... ;)

Hayırlı işler.

Benden alışveriş yapmamana rağmen benim hakkımdaki olumlu düşüncelerin için teşekkür ederim abicim senin güzelliğin o..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benden alışveriş yapmamana rağmen benim hakkımdaki olumlu düşüncelerin için teşekkür ederim abicim senin güzelliğin o..

Çok istememe rağmen nasip olmadı, İstanbul'a araç almaya gelirken, şimdiki aracım modelinden dolayı öncelikli idi, sonrasında senin iki tane 2006 dynamic listemde idi, bu aracımda sorun çıkmış olsaydı veya nasip olmasaydı ikinci adres senin orasıydı... :) Araç almadan da dönmeyecektim, senin oraya gelip araç almamak sanırım imkansız gibi bir şeydir...

Sağlık olsun, gönüller bir olsun... İyi olmak zordur, hele hele bu piyasada... Bu zorluğu başaran insanları takdir etmemek vicdana sığmaz... ;)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok istememe rağmen nasip olmadı, İstanbul'a araç almaya gelirken, şimdiki aracım modelinden dolayı öncelikli idi, sonrasında senin iki tane 2006 dynamic listemde idi, bu aracımda sorun çıkmış olsaydı veya nasip olmasaydı ikinci adres senin orasıydı... :) Araç almadan da dönmeyecektim, senin oraya gelip araç almamak sanırım imkansız gibi bir şeydir...

Sağlık olsun, gönüller bir olsun... İyi olmak zordur, hele hele bu piyasada... Bu zorluğu başaran insanları takdir etmemek vicdana sığmaz... ;)

abi bi daha istanbula geldiğinde haber ver tatlı ısmarlıcam valla :D Burak abi bilir meşhur bi tane var bildiğim :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...