Jump to content

Mazda 323 Aracıma Su Ekledikçe Su Azalıyor

ali gb
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Lastik dedin o en üst kapak o onemli değil. Silindir kapak contası onun da altında motor yarı beline kadar sökülüyor.

EMY & MZD

Ana,  ozaman dediğin olay rektefeye giriyor !

eğer sorun oysa, motor açılmışken komple söktürebilirim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 433
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• SeZaR_323

42

• domestos

38

• ali gb

161

• Revolution

62

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Gönderilen Fotoğraflar

Su hortumunun bloğa girdiği ve çıktığı döküm elbow ya da termostat yuvası çatlamış olabilir. Ordaki bir kılcal çatlak ruhun bile duymadan sıcak motorda su buharlaştırarak eksiltme yapar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

http://www.mazdaclubtr.com/10490/hararet-problemi-ve-conta-yanmasi-89-94/msg460487/#msg460487

Öncelikle geçmiş olsun sayın ali gb, yukarıdaki linkte conta yanması etkileri mevcut, ayrıca radyatörü sürekli kontrol et su eksik olmasın aksi halde hararet eder aracınız, diyeceğim şu genleşme kabını da ihmal etme orada da yeteri kadar su bulunsun.  Son olarak herhangi bir kaçak, sızdırma yok ise sistemde  radyatörden eksilmenin 3 sebebi vardır,

1-Radyatör kapağı basınç kaçırıyor ve de beraberinde buharlaşan suyu;

2-Silindir kapak contası yanıktır, aracınız suyu yakıyordur, egsozdan beyaz bir duman atma varsa durum budur.

3-Blok çatlaktır gene aynı şekilde aracınız suyu yakıyordur, egsozdan beyaz bir duman atma varsa durum budur.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar.

Bugün gittim göstermeye. aracı lifte kaldırdık, öndeki paspasların altına baktık, ama kaçırma felan yok. dün eklediğim su ( 3 kere ekleme yapmıştım) bugün hiç eksilmeden duruyor. usta kaçak bulamadı, ve biraz bak eğer bir daha ani eksilmeler olursa, devirdaimi söküp bakacaz dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bendede aynı sorun olmuştu..silindir kapat contası  yanmış.spariş ettim.1000 tl masraf çıktı

geçmiş olsun hocam. neden yanıyor ki conta. susuz, yağsız bırakmıyoruz. zamanla olan birşey mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün aracın radyatör takviye bidonundaki su kazan gibi kaynadı, ve içindeki suyu olduğu gibi yere boşalttı. Allahtan sanayiye yakındım. aracı hareket ettirdim ama gaz pedalı kıpırdamıyor. olduğum yerde kala kaldım. ustamı aradım. araç biraz soğusun, su ekle getir dedi. götürdüm.

Conta yanmış olabilir dedi. Meğerse hararet müşürü bozulmuş. müşür bozulunca fan çalışmamış, dolasıyla hareret kaçınılmaz olmuş. müşürün orjinalini ya da kaliteli yan sanayisini taktı, birde fanın çalışıp çalışmayacağını görmek için bir lamba yaptırdım. yoksa sesini duyamıyorum fanın.

anlayacağınız Allaha şükür 110 tl ile çıktık işin içinden...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kaynayan sudan, değiştirilen termostattan ve fan çalıştıkça döndünün evi gibi yanacak olan ışıktan; "aracında artık su eksilmeyecek ve sen su eklemeyeceksin" anlamını çıkarırsak ne kadar doğru algılamış olurum...

8:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun sayın ali gb , lakin fan müşürü için illa lamba yaptırmaya gerek yok, zaten iyi bir sürücü göstergeleri takip eder, hareret göstergesine bakmadınmı hiç o arada, gözüne takılmadımı, bayağı yükselmiş olmalıydı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman fan müşürüyle alaksı yok, soğutma sisteminde sorun yokmuş, fan çalışmadığında araç soğuyamaz ve de hararet eder , sanırım sizin aracınız gene conta yakmış ve de basıncı gene soğutma sistemine kaçırmış, sonuçta genleşme kabında suyu kaynatacak kadar ısınan bir motorun harareti nasıl normal olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence; başrollerde Conta, radyatör kapağı, devirdaim ve termostat var... Çık işin içinden çıkabilirsen... :)

Oscar kimin olur onu de abi  ;D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oscar kimin olur onu de abi  ;D

And Oscar goes toooo :P

Onu da Ali ve ustası bulsun, 1 yıldan fazladır rutin olarak buralarda olan bir üye bir çok şeyi öğrenmiş olması gerekirdi... :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Niye dalga geçiyorsunuz ki?

Bu söz beni de kapsıyorsa kesinlikle öyle bir niyetim olmadı, olamaz da ki ben de bilmiyorum sorunu. Ben Veli abi nin espritüel yaklaşımını beğendim hoşuma gitti. Kanımca o da dalga geçme niyetiyle yazmamıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Niye dalga geçiyorsunuz ki?

Olayı dalga boyutunda algıladıysan Ali durum öyle değil ama ben yine de yazdıklarımı daha net özetleyeyim...

1-Konu başlığı zaten başlı başına enteresan. Su ekleyince azalma oluyorsa mantık olarak eklemezsin olur biter di mi? ;)

2-Hatırladığım kadarıyla 1 yıldan fazladır buradasın ve ben davet etmiştim, rutin sayılabilecek sıklıkta forumu takip ediyorsun, bu konu ile ilgili açılmış ve sonuca ulaşılmış bir çok konu varken sen foruma yeni gelmiş gibi davranıyorsun...

3-Sadece direksiyon şoförlüğü ile bu sevda bir arada yürümez Ali... Jant takarsın, navigasyon yaparsın, lastik yenilersin, hoparlör koyarsın, pasta cila yaparsın, cama film yaptırırsın, olmayan kapı direklerine cam rüzgarlığı düşünürsün hatta iddiaya bile girersin, vatanda mı yatanda mı çalışsam diye konu açarsın ama motor tekleyince de gözüne far tutulmuş tavşan gibi kala kalırsın... ;)

4-Cam rüzgarlığı için ben sana dalga geçiyorsun Ali demedim, sabırla sorularını yanıtladım hatta iddiaya bile girdik... :D

Sen bunlara dalga diyorsan bilemem ama benim için acı gerçekler maalesef...

Ayrıca; 1 yıldan fazladır beni tanımıyorsan söyleyecek çok fazla bir şey yok. Olaya son noktayı Bülent koymuş zaten...

Sağlıcakla, kazasız günler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben seni sanal ortamda nasıl tanicam.

Sen benden çok daha fazla buralardasın.

konuya ilk yazdığın yorumdanda zaten baya çözüm yolu buldum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...