Jump to content

2000 Model 323'ün Arka Amortisörleri Çok mu Yumuşak?

karardvn
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

iyi akşamlar arkadaşlar bende 2000 323 var sedan arka amortisörler çok yumuşak geliyor bana yolda giderken çok yaylanıyor bi kaç ustaya sordum normal dediler hatta geçen hafta ankarada başkent sanayi sitesinde bi ustayla tanıştım ismi ali böcü mazdanın ilk ustalarındanmış herter servisinde ustabaşı olarak çalışmış ona da sordum oda normal dedi önleri kyb marka ile 3-4ay önce değiştirmiştim onlar biraz sert ondan dolayı mı bana öyle geliyor acaba siz ne dersiniz normalmidir yoksa değiştirsem mi acaba

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

arkadan motorlu araçlar hariç benim bildiğim arka amortisörler yumuşak olur zaten. kyb nin gazlı amortisörleri oldukça sert bu arada. Arkadakiler yağlı tokico falansa yumuşak olması doğal. Amortisörde yağ kaçağı falan olduysa o zaman dahada çok yumuşama oluyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

iyi akşamlar arkadaşlar bende 2000 323 var sedan arka amortisörler çok yumuşak geliyor bana yolda giderken çok yaylanıyor bi kaç ustaya sordum normal dediler hatta geçen hafta ankarada başkent sanayi sitesinde bi ustayla tanıştım ismi ali böcü mazdanın ilk ustalarındanmış herter servisinde ustabaşı olarak çalışmış ona da sordum oda normal dedi önleri kyb marka ile 3-4ay önce değiştirmiştim onlar biraz sert ondan dolayı mı bana öyle geliyor acaba siz ne dersiniz normalmidir yoksa değiştirsem mi acaba

Patlak değilse amortisöri değiştirseniz de aynı olur. Sertlik yumuşaklık helezondan kaynaklıdır. Ayrıca 323lerin süspansiyonları yeterince serttir. Yaylanma şeklinde olduğuna eminmisiniz?  zıp zıp ufak ufak zıplama şeklinde olur onlarda genelde. Bu da sert süspansiyondan dolayıdır.

EMY & MZD

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yok zıplama şeklinde değil zıplama şeklinde olsa park halinde de sallarken birkaç sallanmadan sonra sertleşmesi gerekmez mi yolda falan giderken arkada oturanlar çok sarsılıyor yolda oluşan oturmalardan geçerken arabanın arkası neredeyse yere değecek şekilde oluyor bu da normalmidir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yok zıplama şeklinde değil zıplama şeklinde olsa park halinde de sallarken birkaç sallanmadan sonra sertleşmesi gerekmez mi yolda falan giderken arkada oturanlar çok sarsılıyor yolda oluşan oturmalardan geçerken arabanın arkası neredeyse yere değecek şekilde oluyor bu da normalmidir

Evet sertleşir. Eğer sertleşmiyorsa amortisör patlamıştır yada miladını doldurmuşta olabilir. Sertleşme olayına dikkat ettiğinize göre bilgili sayılırsınız. Daha farklı şekillerde de denemişsinizdir. Bildiğiniz rotbalansçıya da bir gösterin bakalım o ne diyecek. Patlak amortisörle miladını doldurmuş amortisör arasındaki tek fark biri luk luk ses yaparak konforu bozar diğeri sessizce bozar.

EMY & MZD

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Açıklamalara bakılırsa ve bana kalırsa da amartisörler patlak, amartisörün zaten görevi helezon yayların sürekli esnemesini dengelemektir, hızlı esnemeyi ağır çekime dönüştürür. Bir görüntüyü ağır çekimde seyretmek gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Patlak veya yağlı amortisör ile değiştirilmiştir. Serlik ve yol tutuşu istiyorsan kyb, daha konforlu yumuşak istiyorsan monroe. Bu öneri Adem usta'ya aittir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilginiz için teşekkürler arkadaşlar değiştirmeyi düşünüyordum bi kaç usta böyle deyince herkesin ki aynı mı ki diye düşünmüştüm ama aldığım cevaplara göre benim amortisörler patlak değil sanırım ama miadını doldurmuş luk luk ses çok az geliyo kasislerden geçerken sanki araba helezonların üzerinde gidiyo amortisörler hiç tutmuyor gibi buda haliyle arabanın yol tutuşunu etkiliyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Miadını doldurmak diye bişey yoktur mazda larda, benim arabamın arka amartisörşerini 6 ay önce değiştim, hala orjinaliydi çok ta memnnundum, ama bir çukura düşüp eğince değişmek zorunda kalmıştım, anlayacağın bir amartisör ya patlaktır iş göremez yada sağlamdır kullanılırdır.

İyi bir ustaya göster eminim mevzuyu anlayacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Miadını doldurmak diye bişey yoktur mazda larda, benim arabamın arka amartisörşerini 6 ay önce değiştim, hala orjinaliydi çok ta memnnundum, ama bir çukura düşüp eğince değişmek zorunda kalmıştım, anlayacağın bir amartisör ya patlaktır iş göremez yada sağlamdır kullanılırdır.

İyi bir ustaya göster eminim mevzuyu anlayacaktır.

Yağlı amortisör ise patlamadanda ömrü bitebilir. 98 model mazda 323 üm vardı patlama yoktu seste yoktu konforu kötüydü. İstanbulda gezerken amortisör tamiri yapan biyer gördüm meraktan girdim  tanesini ozaman 50den tamir ediyorlarmış. Patlaksa da aynı paraydı. 4 amortisörüde yapın dedim cok güzel oldu konfor ve tutuş yerine geldi. Adama patlamışmı dedim hyr dedi. Tamir aşamasını izlemedim nasıl yaptılar bilmiyorum ama cok yoğun talep olan biryerdi.

EMY & MZD

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ilginç, demek özelliğini yitiriyormuş bir müddet sonra, her şeyin bir raf ömrü ver sonuçta.  Konforu kötü derken neyi kastetdiniz yani sertleştimi yoksa çok esnek mi oldu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...