Jump to content
Selman

Otomotiv üretiminde 17’nciliğe yükseldik, Belçika’yı da geçtik

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selman

Emre ÖZPEYNİRCİ

Otomotiv üretiminde 17’nciliğe yükseldik, Belçika’yı da geçtik Uluslararası Otomotiv Sektörü Raporu (2006), Türkiye’nin 991 bin 621 adetlik binek ve hafif ticari araç üretimiyle dünyada 18’inci sıradan 17’nciliğe yükseldiğini ortaya koydu.

Türkiye, böylece dünyanın önde gelen 20 büyük üreticisi sıralamasında Belçika’yı geride bıraktı. Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda İtalya’yı da zorlaması bekleniyor.

YENİ modellerin peş peşe devreye girmesiyle birlikte dünyadaki gücü hızla büyüyen Türk otomotiv sektörü, 2006 yılında ’Dünyanın en büyük 20 üreticisi’ arasında bir basamak daha yükseldi. Türkiye, 991 bin 621 adet binek ve hafif ticari araç üretimiyle 2006 yılında Belçika’yı geride bırakarak 17’inciliğe yükseldi. 2006 yılında üretimde dünyanın en hızlı büyüyen 7’inci ülkesi olan Türkiye, özellikle bu yıl devreye giren ve girecek yeni model yatırımlarıyla birlikte 14’üncü sırada yer alan İtalya’yı da zorlayacak gibi görünüyor.

JAPONYA LİDERLİĞE YÜKSELDİ: Uluslarlarası otomotiv sektörü raporuna göre, 2006 yılında dünya otomotiv üretiminde Batı Avrupa ülkeleri önemli düşüşler yaşarken, gelişmekte olan ülkelerde ise büyük artışlar ortaya çıktı. En büyük 20 üretici ülkenin 14’ünün sıralamasında değişiklik yaşanırken, Japonya yüzde 6.3’lük artışla 11 milyon 484 bin adet araç üreterek ABD’den liderliği aldı. ABD ise aynı dönemde yüzde 5.5’lik üretim kaybıyla ikinciliğe geriledi. Son dönemde büyük bir atılım içinde olan Çin ise üretimde yüzde 26.3’lük büyümeyle Almanya’yı geride bırakarak 3’üncülüğe oturdu.

Haberin tamamı için...

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/6784965.asp?top=1

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NeBiAnd

Almanların çine ve diğer ülkelere üretim yaptırması bu düşüşün nedeni olabilir mi.? Yani bu şekildede verilere dahil mi.Yoksa genel üretimimi kastediyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Selman

Gazetede bunun tam sıralaması da vardı, siteye koymamışlar.. Genel üretimi kasdediyor, yani burada üretilen Japon, Kore vs. de rakamlara dahil mesela..

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NeBiAnd

E demek japon guzular değer kazanıyor.Ama zaten bir kaç sene evvelden belliydi artık japonların alman arabalarını geçeceğini.Yani artık sadece motor değil,iç dizayn,konfor ve rahatlıkta ön plana çıkarmaya başlamışlardı.Yani estetik ve teknolojiyi ve dizaynı abiler güzel harmanladılar.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
MuRDoC_111

vay be bu zamana kadar Belçika nın gerisindeymişiz ha :eek:_bi ufak bi ilimiz büyüklüğünde yüzölçümü olan bi ülke :(

gerci öle tabi ya adamlar asmıslar sınırlarını her konuda, Hollanda yla toplasan yüzölçümlerini Konya nın yüzölçümünün yanından gecmez belki ama adamlar bircok konuda dünya lideri ya da ilk sıralarda kosuyorlar, vay anasını yaf :(_neyse hayırlı olsun, bakalım yükselmeye devam edersek daha kimleri görcez önümüzde..

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
MuRDoC_111

abi kanımca yok onların ürettiği bi marka, tam emin deilim ama :( olsa olsa belki traktör falan üretiyolardır :(

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...