Jump to content

3. Nesil Mazda3 Ekrandaki Yakıt Grafikleri

yyma
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar..ben de Mazda 3 Motion Sedan AT arabamı geçen hafta aldım.

Henüz 450 km oldu ama yakıt tüketimini 8.5 aşağıya düşürmek için çok ekstra çaba

harcamam gerekiyor. Yani burda bu yakıt tüketimlerini okudukça içim gidiyor

ben mi birşeyi yanlış yapıyorum diye.Bu konuda fikir iletebilecek arkadaşlar

varsa lütfen yardımcı olsunlar.

Bunun haricinde size bir sorum olacak.Yakıt ekonomisi sayfasında iki tane grafik

var..bu grafiklerin hangisi ne amaçlıyor..Hadi tamam Y ekseni L/100..ama x

ekseninde yazan odak 5 10 20 30 40..bunlar ne bilgisi olan var mı? (Bu sürüş

başlıklı grafik)..Ayrıca ekonomi geçmişi grafiğinde de güncel 2 3 4 5 6 diye gidiyor

bunlar hakkında da en ufak fikrim yok. Son olarak sağ tarafta ortalama bu viteste

ile belirtilen yakıt tüketimi tam olarak neyi temsil ediyor..yardımcı olabilirseniz

sevinirim.

Bunların haricinde araç tek kelimeyle muhteşem. Sürekli sürmek istiyorum hiç inmek

istemiyorum. Aracımı İstanbul Bostanlardan aldım, normalde mayıs ayında alacaktım ancak

motion sedan gelmediği için haziranı bekledim ve tam istediğim renk olan derin

mavi mazdama kavuştum. İlk mazdam ve forumlarda okuduklarım beni çok heyecanlandırıyor.

Sorusu olanlar varsa elimden geldiğince cevaplayabilirim ama lütfen şu üst

tarafta yazdığım yakıt tüketimi ve yakıt ekonomisi grafikleri ile ilgili yardımcı

olabilirseniz çok sevinirim.

Herkese kazasız belasız keyifli sürüşler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracınız hayırlı olsun öncelikle, Yakıt konusunda diyeceğim şuki, firmaların yakıt değerleri labaratuvar ortamında belirlenir,  kullanıcıların kriterleri hepsi değişken olduğundan diğer kullanıcılardan farklı tüketmeniz normal, yani bahsi geçen tüketim İstanbul şehir içi tüketimdir,  hiçbir kullanıcının kriteri sizinkiyle uyuşmaz, siz uzun yol değerlerini baz almalısınız demem oki uzun yolda 2,5-3 bin devirle seyahat halindeyken ki tüketim değeriniz zaten bahsi geçen fabrika değerleriyle uyuşacaktır , onun dışında şehir içi değerleri kıyaslamak olanaksız vede alakasız olacaktır, aracınızı güle güle kullanınız.

Aracın teknik detayları ve yakıt grafikleri hakkında fikrim yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Başlığı görüp de merak edecek arkadaşlar için yazıyorum. Kendi sorumun cevabını başka bir yerde buldum  8:)

Grafik ekranı 3 bölümden oluşuyor. Sol üst tarafta son 60 dakika 10'ar dakikalık aralıklarla ve son 10 dakika 1'er dakikalık aralıklarla gösterilmekte imiş.

Sol alt tarafta ise son 6 adet sıfırlanmış yakıt tüketim ortalaması bulunmakta.

Sağ tarafta tek başına duran rakam ise son 1 dakikadaki ortalama yakıt tüketimini temsil ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracınız hayırlı olsun öncelikle, Yakıt konusunda diyeceğim şuki, firmaların yakıt değerleri labaratuvar ortamında belirlenir,  kullanıcıların kriterleri hepsi değişken olduğundan diğer kullanıcılardan farklı tüketmeniz normal, yani bahsi geçen tüketim İstanbul şehir içi tüketimdir,  hiçbir kullanıcının kriteri sizinkiyle uyuşmaz, siz uzun yol değerlerini baz almalısınız demem oki uzun yolda 2,5-3 bin devirle seyahat halindeyken ki tüketim değeriniz zaten bahsi geçen fabrika değerleriyle uyuşacaktır , onun dışında şehir içi değerleri kıyaslamak olanaksız vede alakasız olacaktır, aracınızı güle güle kullanınız.

Tabiki haklısınız fabrika verileri ile kıyaslama yapmıyorum ancak burada arkadaşların paylaştığı şehir içi tüketim verileri ile kendi aracımın verilerini kıyasladığım zaman üzülmüyor değilim. Ancak kesinlikle bu araç için değer, öyle karalar bağlayacak kadar da üzülmüyorum yani:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabiki haklısınız fabrika verileri ile kıyaslama yapmıyorum ancak burada arkadaşların paylaştığı şehir içi tüketim verileri ile kendi aracımın verilerini kıyasladığım zaman üzülmüyor değilim. Ancak kesinlikle bu araç için değer, öyle karalar bağlayacak kadar da üzülmüyorum yani:)

1000 km den sonra tüketim değişecektir... benim de yüksek seyrediyordu sonra düştü... bende İstanbul da kullanıyorum..7-7,5 arası gidip geliyor tüketim...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1000 km den sonra tüketim değişecektir... benim de yüksek seyrediyordu sonra düştü... bende İstanbul da kullanıyorum..7-7,5 arası gidip geliyor tüketim...

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende üzülmeyesin diye yazdım zaten bahsi geçen kişilerin paylaştığı şehir içi tüketimler onların kriterine göre, belki sizde aynı kriterde şahir içi kullansaydınız aynı değerde tüketecektiniz, demek istediği boşuna evham yapıyosunuz.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yanlış olmasın ama artık tüketim verileri normal yollarda ölçüm alarak yapılıyor şehir içinde trafikte vs eskisi gibi boş pistte değil veya bilgisayara bağlı değil ama tek sorun genelde 1 kişi sürüyor koltuklara ağırlık filan koyuyorlar gerçeğe yakın veri versin diye

sizin söylediğiniz biraz eskiden yapılanları anlatıyor maalesef ,yalnız bu testlerde haliyle en ekonomik sürüşü yakalamaya çalışıyor test sürücüsü siz trafkte okadar düşünmüor kimi zaman zevkine sürebiliyorsunuz arada benzer farkların oluşmasıda bundan , ayrıca bir değil birden çok aracın veri ortalaması alındığı için biri 5 yakıyor diğeri 7 ortalama 6 çıkıyor ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...