Jump to content

Yağ Değişimi

Guest shaldos
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar aracımın yağ değişimi yaklaştı suan 299 bindeyiz 301 binde yağ değişimimiz olacak.

Benim sizlere sormak istediğim araca daha önce 20/50 yağ konulmuş.. olması gereken yağ numarası nedir?

Yağ Değişimi 296 binde yapılmış ve suan yağ ölçümü yaptığımda çubuğun L işareti altında yağ..

Aracım 1986 Model 626 LX Capella

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Forumda 626'lar için 10/40 tavsiye ediliyor.

Yağ seviyesi L'nin (lov=düşük) altında ise; aracı eksik yağla kullanıyorsunuz, biraz yağ ilavesi yapın. Araç yağ eksiltiyor demekki. 2000 km daha yol yapacaksınız, daha eksilme yapabilir, yağ seviyesini sürekli kontrol edin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Minimum seviyenin altında yağ kullanılmaz kardeş. 2000 km sonra değişecek diye öyle kullanma sakın. 3000 km de 1lt yağ eksiltmiş demekki. üzerine yine 20w50 ekle. motorun çok aşınmadıysa 15w40 koy değişimde derim. mobilin 10w60 yağı var ama 100 lira civarı  4lt.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15-40 kullanınız. normalde 10-40 ama ileri kmler için 15-40 daha iyi olur diye düşünüyorum. Bir de araç lpg li ise yaç değişimini daha suk aralıklarla yapmak gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uzun yıllardır mazda kullanıcısıyım demişsin ama yağ konusunda herhangi bir fikir veya tecrübe edinememişsin anlaşılan...

Bu konuda sana bir çok şey yazardım ama bu benim için vakit kaybı olur sadece... Daha önceki konuları araştırırsan bütün sorularına karşılık bulacağın bir çok tecrübe var...

Aracın kilometresi, motor durumu, yağ eksiltmesi, lpg sisteminin olup olmadığı yağ seçiminde önemli kriterlerdir...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

teşekkür ederim arkadaşlar. yarın yağ değişimine gideceğim.. tavsiyelerinize göre hareket edeceğim.

Sayın Domestos ;

Bundan önce kullandığım Mazda'lar modelli araçlardı bu yüzden servise veriyordum ve merak edip sormazdım hiç, eşim kansere yakalanınca aracı satmak zorunda kaldım para ihtiyacından dolayı.

Durumlarımızı toparlayınca yine mazda dan vazgeçmemek için eski modelde olsa bu aracı aldım. Servis uçuk rakamlar isteyince araba tamirlerinde dışardaki şahışların elinde yem olmamak için sordum. Sonuçta Mazda'yı iyi tanıyan usta bulmak zor.. Buna yağ değişimie dahil...

Sizi sinir ettiysem kusura bakmayın bir daha soru sormam forumda..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sana sinir olduğumu hangi cümlemden anladın da; "günah almak" gibi bir yanlışın içine sürüklendin... Allah hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara eda gücü versin.

Soru sorup sormayacağını bana göre belirliyorsan; "evet bir daha soru sorma" derim şahsen...

Sağlıcakla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sana sinir olduğumu hangi cümlemden anladın da; "günah almak" gibi bir yanlışın içine sürüklendin... Allah hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara eda gücü versin.

Soru sorup sormayacağını bana göre belirliyorsan; "evet bir daha soru sorma" derim şahsen...

Sağlıcakla.

Veli abi bu yazma dili ile konuşma dili farklı algılamalara sebep olabiliyor ortada bir durum yok..Arkadaş o şekilde yorumlamış...Sonuçta hassas bir dönemden geçiyor karşılıklı anlayışa davet ediyorum sizleri...Seni en az benim kadar bile tanısa ne şeker bi adam olduğunu bilse bunları söylemezdi emin ol...

Sizede tekrar geçmiş olsun Allah acil şifalar versin diyorum...Hayırlı bayramlar diliyorum...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Veli abi bu yazma dili ile konuşma dili farklı algılamalara sebep olabiliyor ortada bir durum yok..Arkadaş o şekilde yorumlamış...Sonuçta hassas bir dönemden geçiyor karşılıklı anlayışa davet ediyorum sizleri...Seni en az benim kadar bile tanısa ne şeker bi adam olduğunu bilse bunları söylemezdi emin ol...

Sizede tekrar geçmiş olsun Allah acil şifalar versin diyorum...Hayırlı bayramlar diliyorum...

Şahsen ben gayet sakinim... :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Velhasıl her insanın bir konuşma stili vardır...Yapımız itibari ile ters anlaşılmalar olabilir...Burası forum ortamı buradaki toplanış amacımız belli...

Veli abinin bahsettiği ve dikkat edilmesi gereken husus şuydu:

Aracın kilometresi, motor durumu, yağ eksiltmesi, lpg sisteminin olup olmadığı yağ seçiminde önemli kriterlerdir...  :hi:

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...