Jump to content

1.Nesil Mazda3 Motor Yağı Tavsiyesi

yasnaldo10
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar konuyu hortlatıcam galiba ama;

Aracımın yeni yağ değişiminde sanayideki parçacılardan birtanesi "champion" marka bir yağ önerdi 15.000 km de bir değişim istiyor dedi. Ayrıca kendi mercedes'ine de koymuş memnunum dedi.

Tabi ben koymadım ama denemek istiyorum gelecek sefere.

Sizlerin görüşlerinize başvurarak.

Yağ deyince akla Mobil, Castrol vs gelir, Champion hiç duymadım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Champion, Wolfoil adlı 1955 yılında kurulmuş Belçikalı bir şirketin markası. Aracın istediği standartları karşılıyorsa denenebilir. Ben bakmamıştım daha önce fiyatlarına. Şimdi internette baktım da baya ucuz. Tam sentetik 5-30 5 litre 63 tl çok çok iyi fiyat. Bir dahaki bakımda ben de koyabilirim. Önerdiği yağ Champion OEM Specific 5W-30 mu? Sitesi sizin araca bunu öneriyor.

https://www.championlubes.com

https://www.wolfoil.com

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben 10W-40 sormuştum. Var dedi ama 5w-30 da vardır.

Benim en çok ilgimi çeken tarafı 15.000 km de bir değişmesi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben 10W-40 sormuştum. Var dedi ama 5w-30 da vardır.

Benim en çok ilgimi çeken tarafı 15.000 km de bir değişmesi.

15000 km de bir değiştiğini kim söyledi? Motor yağı en geç 10000 km de bir değişmeli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 yıl sonra ...

310 bin km ( araba fiyati gibi :) ) bakimini yaptiracagim   

300bin km de iken mobil 5-30 yag koymustuk. Yarim litre kadar eksiltmis  

Magnetech 10-40 denememe gerek var mi 5-30 a devam mi?

Motor hngi yagda daha iyi korunur sizce?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3 saat önce, Lupara :

310 bin km ( araba fiyati gibi :) ) bakimini yaptiracagim   

300bin km de iken mobil 5-30 yag koymustuk. Yarim litre kadar eksiltmis  

Magnetech 10-40 denememe gerek var mi 5-30 a devam mi?

Motor hngi yagda daha iyi korunur sizce?

yarım litre az değil. 5-40 bence. rektefiye geçirmiş mi yoksa hala açılmamış bir motor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Mutlu Tekir :

yarım litre az değil. 5-40 bence. rektefiye geçirmiş mi yoksa hala açılmamış bir motor mu?

Motor hic acilmamis  Yagciya gore eksiltme yok. Ust noktanin 3-5 mm altinda. Tam ortada degil. Daha yukari bir seviyede.

Bakalim cikan yaga gore eksiltme durumu belli olur herhalde.

5-40 yaglarda A3 standardi yok. Genelde C standartlari var. Aracin kitapciginda 10-40 gorunce, castrol magnetec 10-40 da da A3 standardi olmasindan dolayi aklima degisiklik geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 saat önce, Mutlu Tekir :

Stoptan 5-10 sonra ölçtüm. Bu ne kadar eksiltmiş? İlk seviyeyi bilmiyorum. Standart filtre yağ değişimi. 5-10dk sızmasını bekleme. 4 litre 5-30 eneos. Sence eksiltiyor mu mutlu? 7000km oldu 

E8BA9D8F-7342-499C-89F5-56BBDD7CD892.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

43 dakika önce, tansu87 :

Stoptan 5-10 sonra ölçtüm. Bu ne kadar eksiltmiş? İlk seviyeyi bilmiyorum. Standart filtre yağ değişimi. 5-10dk sızmasını bekleme. 4 litre 5-30 eneos. Sence eksiltiyor mu mutlu? 7000km oldu 

E8BA9D8F-7342-499C-89F5-56BBDD7CD892.jpeg

Sabah hareket etmeden önce bak. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Dostlar merhabalar, aracımın 10 bin bakimizi icin yag ve filtre değişimi icin her zaman gittigim ozel servise gideceğim. Konuyla ilgili merak ettigim bir kaç husus var danismak istedim. Daha onceki 3 yag bakiminda casttrol magnetech start stop a5 koyuldu. Bu başlığı okuduğumda dogru olanın a3 degerli bir yag kullanmak oldugunu anliyorum. Bu sefer kendim yagi götürüp bakimi yaptirmayi planlıyorum. https://m.n11.com/motul-8100-eco-nergy-5w30-4-litre-P302284012?gclsrc=aw.ds&&gclid=EAIaIQobChMI25vzucvd5QIVBoXVCh3dmghSEAkYCCABEgI6V_D_BwE bu linkteki yagi alacagim. Dogru muyum arkadaşlar:) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...
  • 3 ay sonra ...

Arkadaşlar sene 2020 oldu bu aya kadar belki çok çeşit yağ cikmistir sizin önerdiğiniz kesin al dediniz yağ varmi lütfen yağ değiştiricem hayla kararsizim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Merhabalar ;

Abilerim , varsa kardeşlerim  benim sizlere sorum aracıma daha önce yağ değişimi sırasında usta senin aracının kmsi 250 binde 10 40 koymalısın diyip motul 10 40 koymuştu ben ise daha sonra arac icin 5 30 un daha iyi oldugu ve performansını iyileştirir umuduyla Castrol edge 5w30 titanium yağını aldım bu konu hakkında beni aydınlatabilir misiniz ? 

Ayrıca yağ filtresi istedigimde mazda için elinde bulunmadıgını ve hondanın yağ filtresinin uyumlu oldugunu söylerek hondanın yağ filtresinden verdi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağ filtresi nin dış çapı ve diş ölçüsü uyarsa,   markası fark etmez ama Honda larin daha ince diş olduğunu, mazda nin genelde Ford ile uyduğunu söyleyebilirim. 

Lakin usta uydurmuşsa, vardır bir bildiği. 

Yağ kalınlığında gelirsek,  doğru yapmışsınız. Çöl detaya girmeyim,  Yağ eksiltme yaparsa 5w40 a geçmeyi deneyebilirsiniz ama 10w40 çok uygun değil. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...