Jump to content

Mazda 3 Frene Basınca Araçta Oluşan Titreme

kumsaati14
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

merhaba arkadaşlar. başınıza gelmiş midir bilmiyorum ama bende şöyle bir sorun var. seyir halindeyken frene bastığım zaman özellikle direksiyonda gözle görülür bir titreme oluşuyor. öyle ki kolumdaki saat tabir-i caizse dans ediyor :) bunun sebebi sizce ne olabilir. ben balataların erimiş olabileceği yorumunu yaptım kendimce ama aracım şu an 76000 km'de ve ön disk ve balataları 70.000 bakımında değiştirdiler. sizce sebebi ne olabilir. saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Disklerin eğilmiş değiştir düzelir.

Değişmiş olması önemli değil. Diskler sıcakken yıkamaya girmişsen yamulur.

Ayrıca hep ön diski değiştirirler arka da da yamulma olabilir. Diskleri tornaya verirsen 5-6 ay sonra tekrar yamulur o yüzden en sağlıklısı değiştirmek. Trw ferodo ebc gibi markaları öneririm orijinal olmayacaksa.

Brembo ve valeo nun çakması çok oluyor yanaşma bence.

Özgür Kızılkaya

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba arkadaşlar. başınıza gelmiş midir bilmiyorum ama bende şöyle bir sorun var. seyir halindeyken frene bastığım zaman özellikle direksiyonda gözle görülür bir titreme oluşuyor. öyle ki kolumdaki saat tabir-i caizse dans ediyor :) bunun sebebi sizce ne olabilir. ben balataların erimiş olabileceği yorumunu yaptım kendimce ama aracım şu an 76000 km'de ve ön disk ve balataları 70.000 bakımında değiştirdiler. sizce sebebi ne olabilir. saygılarımla.

Başta fren diski olmak üzere balataların durumunu söktürüp kontrol ettirin, illa değiştirmek gerekmeyebilir. Yüzeylerini bir ölçtürün. Kalınlık farkı var ise tornada düzelttirebilirsiniz, sonra yine gözlem altında tutun, 70 binde değişen disk kolay kolay eğilmez 76 bin km de.

Ek olarak araç liftte iken aksları da bir kontrol ettirin, boşluk yapmış aks da titreme sebebidir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de bu hafta servise gideceğim. Aracımdaki problem; 100 km/h hızlara ulaştığımda hissedilir bir titreme oluşuyor. Nedeni rot balans olabilir mi? Problemin nerelerden olabileceğini bilirsem, daha kolay tarif edebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de bu hafta servise gideceğim. Aracımdaki problem; 100 km/h hızlara ulaştığımda hissedilir bir titreme oluşuyor. Nedeni rot balans olabilir mi? Problemin nerelerden olabileceğini bilirsem, daha kolay tarif edebilirim.

Jantlarında da sorun olabilir. Ama umarım jantlarında sorun yoktur. Rot balansa götürdüğünde durum bence ortaya çıkar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

%95 balans ayarı lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Disklerin değişmiş olması sorunsuz oldukları anlamına gelmez, nerede değiştiniz yetkili serviste mi, yoksa yan sanayi parça kullanarak sanayidemi, yan sanayi ise disk ve balatalar menşei nedir, demem oki hafif titreme arkadaşların dediği gibi balastır, ama saatinizi zıplatacak kadar olan titreme kesinlikle disk veya ön düzen problemini işaret eder, eğer balata ve diskler orijinal ve işi yetkili servis yaptıysa sorunu onlara iletin montaj hatası v.s. olası başka bir sebep olabilir, diskler öle kolay kolay erimez, yamulmaz , öle olsa su birikintisine giren her araç disk değişmek sorunda kalır, bende 1991 model mazda var hala orijinal diskleri var üstünde 2 kes torna attım balata değiştim hala kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mehmet bey

aynı sorun bende de oldu (95 ile 110 arası titreme)

3 farklı rot balanscıya gittim

sonuç : iyi bir usta dıştan balans yaparak düzeltti

Geçmiş olsun Ferit Bey, balans üzerine yoğunlaşayım o zaman.

Hazır bu konularda tecrübeli üyelerimizi bulmuşken başka bir problemimden de bahsedeyim. 10000 km önce balatalar değişip, diskler tornalanmıştı. 2 haftadır falan ara sıra yine frene basınca o malüm ince ses gelmeye başladı.

Tornalayan arkadaştan kaynaklanmış olabilir mi? 10000 km'de balatalara zarar vermiş olamam herhalde. Orjinal balatalar 30000 km dayandı çünkü. Değişim yetkili serviste orjinal parçayla yapıldı.

Düşünceleriniz nelerdir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun Ferit Bey, balans üzerine yoğunlaşayım o zaman.

Hazır bu konularda tecrübeli üyelerimizi bulmuşken başka bir problemimden de bahsedeyim. 10000 km önce balatalar değişip, diskler tornalanmıştı. 2 haftadır falan ara sıra yine frene basınca o malüm ince ses gelmeye başladı.

Tornalayan arkadaştan kaynaklanmış olabilir mi? 10000 km'de balatalara zarar vermiş olamam herhalde. Orjinal balatalar 30000 km dayandı çünkü. Değişim yetkili serviste orjinal parçayla yapıldı.

Düşünceleriniz nelerdir?

bence balatayı yine bir kontrol ettirmekte fayda var.

zaten tornadan kaynaklansa bile balata bu sıkıntıyı gösterir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence balatayı yine bir kontrol ettirmekte fayda var.

zaten tornadan kaynaklansa bile balata bu sıkıntıyı gösterir.

Balatadansa garantiden faydalanabilir miyim? neticede 10000 km olmamış daha değişeli.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı durum benimde başıma geldi, arabayı Ankara'dan aldım İzmir'e getirene kadar frene dokunduğum anda direksiyon, araba, kendim komple titriyorduk. Fren yaparken  araba güçlü şekilde titreme yapıyordu . Yetkili servise gitmeden önce , Bornovada'ki "ADN" mazda'ya gittim , 4 lastik söküldü . Arka disk ve balatalarda hiç bir sorun yoktu yeniydiler . Ön diskler ve balatalarda yeni olmasına rağmen  titreşime önlerin sebep olabileceğine karar verdiler. Sadece ön diskleri 1mm tornaladılar , ön balataları ise mengeneye bağlayıp zımparaladılar. Aracın frene basınca ki titremesi bi anda yok oldu normale döndü. Şu anda kullanıyorum hiç bi sorun kalmadı memnunum. Çok da uygun bi fiyata yaptılar .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

herkse çok teşekkürler. az çok fikir sahibi oldum. yarın için acıbadem merser'den randevu aldım. umarım bir sorun çıkmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

herkse çok teşekkürler. az çok fikir sahibi oldum. yarın için acıbadem merser'den randevu aldım. umarım bir sorun çıkmaz.

servisten sonrasını merak ediyorum paylaşırsanız seviniriz..
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracımı dün öğlen teslim edip akşam üzeri aldım. ön fren disklerinin tornalanması ve ön balataların değişimiyle sorun çözüldü. ha bir de arasına 165 tl sıkışmış :) neyse denedim gayet iyi bir sıkıntı yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun problemin çözüldüğüne memnun oldum lakin 6000 km önce değiştirmişsiniz balata ve diskleri neden bide ücret ödedinizki, kendi hataları, doğru düzgün kontrol etselerdi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

farklı bir servise gittim açıkçası. hizmetten memnun kalmadım eski serviste. yeni değişmiş sileceğimi bile değiştirmek istemişlerdi. amaçları milleti kazıklamak. onun için orayla bağımı tamamen koparıp acıbademdeki servise gittim. o yüzden bu ücreti ödedim. daha öncede bir kaç ufak şikayetim olmuştu arabamla ilgili. sağolsunlar çok ilgiliydiler. insanı keriz yerine koymuyorlar. sitenin kuralını çok iyi bilmiyorum reklama girmesin ama merser'de ki hizmetten memnun kaldım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her türlü beğeni ve şikayetlerinizi saygı çerçevesinde hakarete / ticari kayba sebep olmayacak şekilde ( böyle olursa siteye sıkıntı oluyor ) dile getirebilirsin. Kaldı ki daha geçen gün sohbet arasında söylüyorduk, Merser, özellikle kronik problemlere kolaylıkla çözüm bulabilen sayılı servislerden biridir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...