Jump to content

Mazda 626 Marş Sorunu (marş otomatiği ihtimali)

hakancvs
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar yakın zamanda aracım da marş sıkıntısı yaşamaya başladım. marş basıldığında tık sesinde kalıyorum marş motoru hiç devreye girmiyor.  ve bu sıkıntı çok nadir aralıklarla tekrarlıyor. haftada 1 kez 15 günde 1 kez gibi. sonuç olarak aracı elektrikçiye götürdüm. söküldü bakıldı. kömürlerde sıkıntı yok bağlantılar kontrol edildi.sonuç olarak görünürde bir sıkıntı bulunamadı. bakımı yapılıp. geri takıldı. tekrarlarsa otomatiktendir dendi. daha sonra belirttiğim aralıklarla devam etti. sizin bu konuda fikirleriniz nedir arkadaşlar. ve otomatiği değiştirmelimiyim. nereden temin edebilirim. internette düzgün bir yer bulamadım. yardımlarınızı bekliyorum. iyi forumlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Marş dinamosunda sorun yok ise , denildiği gibidir, bahsi geçen otomotik nedir ???  ben ilk kez böle bişey duydum oto elektrik tesisatı konusunda pek bilgim yok, zaten marşa bastığında , marş dinamosunun ucundan pendil dişlisi ileri doğru atılıp volanı  çevirerek arabayı çalıştırır,  marşı bıraktığınızda kendiliğinden geri yerine girer, eğer tık edip çalışmıyosa dinamo sorunludur, acaba bahsi geçen otomatik dinamonun içinde ki bu pendik dişlisini hareket ettiren parçamı ??? öle  ise ki elektrikçi biliyodur, problem ondandır.

Nereden alacağına gelinde elektrikçide yokmuyduki, onlar temin edecekleri yerleri bilirler, sizde nette arattırın muhakkak vardır yoksa bile eski bir dinamodan çıkma temin edip takınız.

Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende tam olarak hangi parçayı bu şekilde isimlendirdiklerini anlamadım elektrikçi öyle söyledi. ama sanırsam sizin bahsettiğiniz parça olabilir. Elektrikçide bulunmuyordu ben alıp götürüp taktırıcam. cvp için teşekkürler.

Birde bu parçaları buldum bunların uyumu nasıldır acaba bizim araçlara

http://edinamomarket.com/index.php?route=product/product&path=99_319&product_id=190

http://edinamomarket.com/index.php?route=product/product&path=99_319&product_id=233

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bu linktekiler komple marş motoru. sizin arızalı olan parça büyük ihtimalle selenoid denilen marş dişlisini ileri geri hareket ettiren parça. resimlere bakarsanız motorun üstünde bir tane ufak motor gibi bir parça var size büyük ihtimal bundan lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sn mürsel_balcı arkadaşımıza katılıyorum, boşu boşuna, dinamo almaya gerek yok, bahsi geçen parçayı soruştur muhakkak vardır, hatta oto elektrikçileri dolaş öncelikle olsa olsa gene onlarda olur, yeni veya çıkma artık hangisini bulursanız, hatta bu parçada şart değil gerekirse ucuza bulursanız  çıkma,  bozukta olsa tam bir dinamo al , ondaki otomatiği söküp  kendi dinamona takarsın, kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler arkadaşlar. otomatik denilen parçayı ve bu işle ilgili iyi bir elektrikçi arıyacam hallettiğimde burayada bilgi veririm bu sorunu yaşayan biri olursa yardımcı olmuş oluruz. iyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kontak termiği arızası olmasın sakın. bende bir kere bozuldu tam bozuldu. marş sesi geliyordu ama araç çalışmıyordu. kontak termiğim param parça olmuş. Tamirciye gidene kadar bi kablo attırdım, sonra mazda minibüsünden çıkma termiği bağlattım sorun kalmadı :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sorun Kontak Termiğinde. Benimde 626 aracım var geçen aylarda aynı sorunu bende yaşıyordum.

Elektrikcilere sordum hepsi ayrı bişey söylüyor.

Kontak termğini söktüm, parçacıya gittim; termik bulamadım, nette de yok. Elektirkçi bi anahtarcı tavisye etti. Ona bi götür tamir ediyor bazen dedi. Gittim; termiği açtı daha önce lehim yapılarak tarmir görmüş. Termik zanmanla oksit yapıyor, içinde balçık gibi bişey oluşuyor. Anahtarcı termiği sildi ve hafif zımparaladı. Sonra elektrikçi taktı sorun ortdadan kalktı.

Söküp temizlenmesi çok basit, sizde yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bahsettiğiniz kontak termiği sorunlu olduğunda hiç marşın basmaması gerekemzmi ??? tam olarak nasıl bişey bu benim hiç bir fikrim yok bu termik hakkında.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Plastik parça icinde bakır plakaları var. Onlar oksit veya orda oluşan maddeler sonucu iletken olup olmama durumu oluyor sanırım.  Ben bu şekilde yorumladım

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Termik Konusunu da değerlendiricem arkadaşlar tüm bilgiler için sağolun. HakanEmre arkadaşım bu anahtarcı dediğiniz yer oto anahtarcısı galiba doğru mu anladım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Plastik parça icinde bakır plakaları var. Onlar oksit veya orda oluşan maddeler sonucu iletken olup olmama durumu oluyor sanırım.  Ben bu şekilde yorumladım

-Mobil uygulamadan gönderildi-

Anladım teşekkürler.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

aynı sorun bende de vardı.marş otomatiği ve kömürler değişti ama sorun gitmedi. başka elektrikçiye götürdüm , elektriğin az geldiğini söyledi ve marş motoruna gelen elektrik kablosuna role taktı. maşallah 6 aydır tık demedi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

evet ustam iyidi. bizim model araçlar eski olduğu için artık elektrik sorunları yavaş yavaş başlıyor. role ler eski , kablolar eski. aslında bir gün ayırıp güzel bir elektrik bakımı yaptırmak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece tık deyip çevirmiyorsa problem otomatik denilen selenoiddendir. o parçanın iki görevi var hem dinamonun dişlisini iter hem de marş motorun devresini tamamlar. Anladığım kadarıyla dişliyi itiyor ama devreyi tamamlamıyor. aslında tamir de edilebilir ama uğraşmaya değmez sadece otomatiği değiştirin düzelir. 

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

Bizimde akü sabahları çok zor çeviriyordu. üstelik hava çok soğuk ve NoooFearrr dediği gibi aküyü değiştirerek sıkıntıyı çözdük. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
 Paylaş

• Yeni Oluştur...