Jump to content

3. Nesil Mazda3 Ufak Ayrıntılar - Gizli Özellikler

Misafir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar bugün aracı yıkatırken farkettiğim süper birşeyi paylaşmak istedim. Arka yolcular için ayak havalandırması düşünülmüş. Klimadan çekilen bir kanal vasıtası ile arka yolcu da klima&havalandırma dan payını alıyor. Benim ilk kez gördüğüm bir özellik, bilinen bişey de olabilir :)

Kendimce test ettim süper çalışıyor. Üst panelden gelen hava aynen arka ayaklara da gidiyor. Bence mükemmel bir donanım.

232xq9.jpg

hocam en son bendeki 2.nesil focus'larda bile vardı o:)) citroen c5'te mesela ön koltuk altından geldiği gibi B sütunlarında da yeri var. arkadakiler için bayağı konfor arttıran bir şey. tabi sınıfları farklı, mazda 6'da var mı öyle bir şey bilemedim..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de bilgisizmisim o zaman... ilk defa duydum ve yarın ilk iş ne olduğuna bakicam. .. bu arada aracınız hayırlı olsun.

Çok teşekkürler sağ olun :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim bisiklette vardı önden aldığın rüzgarın soğuğu arkada oturana vuruyordu büyük sorundu ;)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her nekadar araçlarımız henüz yeni olsalar da anahtar pili değiştirmek için servise boşuna para ödemeyin; aklınızda bulunsun..

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

92' 626'da bile vardı :) Arkadaş Yazmış gerçi [emoji12] ama Bendeki 92' modeldi [emoji12]

Tam yazacaktım Foti Yazmış.

Benim 93 626da da vardı. Ah tombak ah.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

3. nesil Mazda3 Power modelinde farlar 'Auto' durumunda ve sadece LED farlar yanık iken (gündüz olmasından

bahsediyorum:) vites boşta veya park halinde el frenini çektiğimde LED farları araç kapatıyor.

Yoğun bir trafikteydim vitesi boşa almıştım i-Stop çalışsın diye, o sırada el frenini çekip rahat edeyim dedim.

Önümdeki arabanın yansımasından LED farlarımın kapandığını gördüm. Gerçekten enteresan bir detay, el freni

arabayı azıcık tuttuğu an LED farlar kapanıyor, çok ince ayarlamışlar, doğrusu beni çok şaşırtmıştı   :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

3. nesil Mazda3 Power modelinde farlar 'Auto' durumunda ve sadece LED farlar yanık iken (gündüz olmasından

bahsediyorum:) vites boşta veya park hainde el frenini çektiğimde LED farları araç kapatıyor.

Yoğun bir trafikteydim vitesi boşa almıştım i-Stop çalışsın diye, o sırada el frenini çekip rahat edeyim dedim.

Önümdeki arabanın yansımasından LED farlarımın kapandığını gördüm. Gerçekten enteresan bir detay, el freni

arabayı azıcık tuttuğu an LED farlar kapanıyor, çok ince ayarlamışlar, doğrusu beni çok şaşırtmıştı   :)

Merhaba,

Bizim araçların gündüz led farları vites sadece D ya da R de ise yanıyor, yani gündüz farlarının el freni ile bir alakası yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir ekleme yapayım

bahsediyorum:) vites boşta veya park hainde el frenini çektiğimde LED farları araç kapatıyor.

Bir ekleme yapayım;  i-stop çalıştığında ayağınızı frenden çekebilirsiniz ve el frenine gerek yoktur. Araç siz fren yapıyormuşsunuz gibi durmaya devam ediyor. Tekrar frene bastığınızda i-stop devreden çıkıyor ve gaza basıp devam ediyorsunuz. Yoğun trafikte el freni, i-stop sayesinde tarih oldu :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir ekleme yapayım

Bir ekleme yapayım;  i-stop çalıştığında ayağınızı frenden çekebilirsiniz ve el frenine gerek yoktur. Araç siz fren yapıyormuşsunuz gibi durmaya devam ediyor. Tekrar frene bastığınızda i-stop devreden çıkıyor ve gaza basıp devam ediyorsunuz. Yoğun trafikte el freni, i-stop sayesinde tarih oldu :)

Sanırım bu sadece Mazda 3'te böyle.. Bizim CX-5'te frene basınca i-stop devreye giriyor.. Frenden ayağınızı çeker çekmez motor çalışıyor.. Yani sürekli fren pedalına basmanız gerekiyor..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sanırım bu sadece Mazda 3'te böyle.. Bizim CX-5'te frene basınca i-stop devreye giriyor.. Frenden ayağınızı çeker çekmez motor çalışıyor.. Yani sürekli fren pedalına basmanız gerekiyor..

ben de bir ekleme ile düzelteyim... sanırım arkadaşlar N pozisyonunda iken frene gerek yok demek istemişler. D pozisyonunda mazda 3 'lerde de frenden ayağınızı çekince araç tekrar çalışır duruma geliyor. yani bir fark yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Bizim araçların gündüz led farları vites sadece D ya da R de ise yanıyor, yani gündüz farlarının el freni ile bir alakası yok.

Araba D konumunda iken frene biraz daha basarak i-Stop u devreye soktuktan sonra ayağımı kaldırdığım an araba çalışacaktı, tekrar çalışmaması ve ayağımı orada sabit tutup ağrımaması için D konumundayken değil de N konuma alıp el freni arabayı tutsun dedim.

Bu arada gündüz LED farlar vitesin bütün konumlarında çalışır, aracı durdurun D konumunda el frenini çekin yine LED farların söndüğünü göreceksiniz. Hatta el freni ikaz lambası yandığı anda LED farlar sönüyor, ince bir ayar derken onu kastetmiştim. 

Yoksa arabanın tüm çalışma aksanlarını zaten detaylı bir şekilde inceliyorum, emin olmadığım bir şeyi burada yazmam ayıp olur :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Düz yolda durduğunuzda ve i-stop devreye girdiğinde, vitesi N konumuna aldığınızda araç tekrar çalışmıyor. Ama yolda biraz meyil varsa, araç fren yapmıyor. Vites konumu N iken. Bu durumda geri kaçmasın ya da ilerlemesin diye ben de el frenini çekiyorum ve kaçınılmaz son: LED farları kararıyor >:D

Ayrıca ileride ışığın kırmızı yandığını görünce de vitesi N konumuna getiriyorum ve durduğumda i-stop direkt olarak devreye giriyor. Sonrasında vitesi Dye alınca ya da frene basınca çalışıyor ve yola devam. Bu konumda iken yani vites N de iken direks,yonu sarsınca da çalışmıyor. Ama vites D konumunda iken direksiyonu sarsınca motor çalışıyor.

Diğer bir konu:

Araçtan çıkınca en son kapatılması gereken sol ön kapı olmalı - sanırım. Ya da cebinde anahtarı taşıyan kişinin diğer kapıları kapatması gerektiği. Çünkü araçtan ben çıkıyorum ve kapımı kapatıyorum. Sonra da oğlum kapısını (sol arka kapı) kapatıyor. Sonrasında araç kapıları kilitlemiyor. Uzaklaşma kilidi böyle bişey sanırım. Bazen de çok hızlı bir şekilde araçtan inip kapımı kapattığımda, uzaklaşma kilidi bunun farkına varmıyor ve kapıları kilitlemiyor. Bu şeklide bir gece kapılar açık kalmış...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu durumu ben mazda servis müdürü ile birlikte test ettim. Şunu fark ettik ki aslinda aracin yan tarafinda aracin yaklasik 1 m civari alicilari çalışıyor.  Siz hızlı indiginizde aractan uzak iken arkanizdan eliniz ile kapıyı kapatiyorsunuz ama farkinda olmadan anahtari 1 m den fazla uzaklastirmis oluyorsunuz. Cunku kapinin açık iken zaten 1 m ye yakin boyu var. Kisacasi şu;  aractan 1 metre uzaklasmadigin sürece hangi kapının son olarak kapandığı önemli değil.  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben hayatta ona güvenmez, kendim kitler, bir de üzerine kontrol ederdim. Kaç kere arabaya dönüp acaba kilitledim mi diyen adamım :D

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Bikes44
      Yazan: Bikes44
      Arkadaşlar çözemediğim bir nokta var. Lütfen yardım;

Farlar auto moddayken gündüz farı olarak sadece kaş şeklindeki led çizgiler yanıyor. Farları çevirip park lambası konumuna alınca led çerçeve de yanıyor. Ama çok güçsüz ışık veriyor benim araç. Aşağıdaki görseli elde edemiyorum ben, halbuki ben gündüz bu şekilde gezmek istiyorum. Bu led ışıkların parlaklık ayarı varmı? Nasıl ayarlanıyor bulamadım?

• fenygs
      Yazan: fenygs
      Merhaba. 2014 mazda 3 modeli için yurtdışı kaynaklarda geri dönüş kamerası olduğunu duydum. Ancak Türk kaynaklarda olmadığı söyleniyor. Aslı nedir bu durumun?
    • Mazda Türkiye
      Yazan: Mazda Türkiye
      Merhaba, 

Ailenizdeki herkese hediye aldınız. Peki ya Yeni Mazda3’ünüze? Bizce geri görüş kamerası bu yılbaşı için en heyecan verici hediye. 
      Yeni Mazda3’ünüzle geri gitmenizi ve park etmenizi daha güvenli ve kolay hale getirecek olan Arka Görüş Kamerasının yetkili servislerimizde satışı ve montajı yapılmaya başladı. Aksesuar, her iki gövde tipinde de kullanabilecek. 

Daha ayrıntılı bilgi için:  http://bit.ly/YeniMazda3ArkaGörüşKamerası

• ferrariyh
      Yazan: ferrariyh
      merhaba, yeni kasa power donanımdaki lastik basınç sensörü eski kasalardaki gibi jantın iç kısmında kalan siboba takılı sensörden mi yoksa araç üzerine takılı bir sensörden mi bilgiyi alıyor? bilen duyan var mı?
    • mayday720p
      Yazan: mayday720p
      Arkadaşlar merhaba, kaç zamandır araştırıyorum ama net bir bilgi bulamadım.

Mazda 3 Skyactive'i hem 16 inç hemde 18 inç jant ile ard arda test sürüşüne tabi tutan arkadaşımız var mı ?

Konfor olarak bize bir kıyaslama değerlendirme yapabilir mi acaba ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

• Yeni Oluştur...