Jump to content

2. Nesil Mazda3'te Motorda Gelip Giden İnce Titreme

rubin
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaslar mazda 3 otom.2012 aracim 11.ooo km de. 3bin km den beri cok az olmakla bereber rolantide ve vites P konumda iken cok ince bir titreme gelip gidiyor. Motor kulaklarindan supe ettim servise durumu anlattim . Yeni arabada motor kulagi yada takozundan olmayacagini soylediler.. acaba atesleme sisteminden olabilir mi. Bujiler  buji kablolari yada bobinlerden kaynaklana bilir mi. Aracimda lpg yok hic takilmadi. Bu konuda bilgisi yada tecrubesi olan var mi. Bir fikir beyan ederseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aynı sıkıntı bizde de var. aynen P ye ve N ye alınca hafif hafif devir düşüyo titriyo sonra devir geri yukarı cıkıyor. 2011 36000 de bizim de

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam benim dedigim rolanti dusmesi degil. Rolanti de bir oynama yok. Motor calisirken göğüslüge elini koydugunda ince bir titreme geliyor gidiyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Titreme bendede var rolantide oynama yok ama hafiften titreme var hatta bir arkadasimdakini demedim ondada var yağ ile alakali olabilir diye düşünüyorum ..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sorun neymis peki.. sadece otomatiklerdemi var bu. Ben 2010 model otamatike baktim lpg li hemde hicbir sey yoktu.. sorunun kaynagi neymis peki.. yag derken motor yagi mi sanziman yagi mi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

allahtan aracınızda lpg yok . yoksa servis hemen lpgden kaynalı subaplar erimiş ondan titriyor derdi

yüksek ihtimalle motor takozu veya şanzıman takozu araç otomatik olduğu için çabuk deforme oluyor ancak araç D konumda iken yapmıyorsa önemsemeyin çünkü bu takozlar biraz pahalı gerek yok bence

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araba garantide daha.. ilginc tarafi servise kabul ettiremiyoruz .daha dogrusu sorun nedir titremenin sebebi bilemiyoruz. Kulaklardan olmaz diyor servis yeni arac diyor.  Biride ateslemeye baktir bobinlerden birisi ariza yapacaktir dediler. Bakalim haftasonu hem 10bin bakima girecem hemde kontrol ettirecez :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sadece tahminimi söyledim çoğu servis orjinal yağ kullanmıyor motorda gerçi siz gelip giden demişsiniz yani tekleme var sizde ben orası kaçırmışım :)... bu arada sizin arac boşta mı titriyor yoksa D de mi ...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Titremenin sebebinin kulaklardan olup olmadığını anlamanın basit yolu, elinizi önce motorun üstüne koydukatn ve  titremeyi hissettikten sonra, hemen bu kez motor kulağının yanıdaki kaportaya koymak eğer mevcut titreme hemen motor kulağınınn yanıdaki kaporta aksamında varsa , kulaktandır, Mazda nın oto şanzımanları tork konvektörlüdür yani N ve D de iken bile bu konvektör volana bağlı olduğundan döner durumdadır, buda ister istemez bir gerilim oluşturur, bu titremeye sebep mi değil tabii , ama rölantiniz düşükse biraz yükseltiniz yani oto viteslerde manueldeki gibi 900 değil , 1000 devire ayarlayın derim ben, eminim titreme geçecektir.

Gelelim motora konulan yağ ve diğer değişkenlere , motordaki en ufak bir aksilik, vuruntu, tekleme v.s. anında titremeye sebep olur, o yüzden aracın kullanım kitapçığındaki yağ kodları ne ise o konulmalıdır, şanzımanada aynı şekilde. Ben yağdan olduğunu düşünmüyorum, millet o yağ, bu yağ desede, yağın ne marka olduğundan çok ,yağ kodu önemli ,yani 5-30 kullanan bir arabaya hangi marka koyarsan koy, gene 5-30 koymalısınız, zaten yağ viskosite değeri aynı olan yağların hepsi aynı seviyede , aynı değerleri karşılamaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece p ve n konumda hissediliyor. Arkadaslar aracta tekleme yok cekiste de bir sikinti yok mermi gibi firliyor kalkista.. sadece p ve n konunda iken arabanin ic göğüslügune elinizi koydugunuzda her 5 sn. De bir gelip giden bir titreme var. Rolontide de her hangi bir oynama yok 0.90 da sabit. Gogusluge telefon tutucu taktim. telf. Koydugunda bu titreme daha net anlasiliyor. Bujilere ve atesleme sistemine bakacakmis servis. Bi temassizlik filan olabilir diyolar. Birde arac 11500 km oldu hala yakitta bi düşme yok hala km de 50 krş benzin yakiyor. Ortalaması 9 lt filan sehir ici. Belki bu 2 sorun birbirine baglidir.umarim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şehir içi kriterler ve kullanıcı tercihleri yakıt durumunu etkiler, 2ltr aşağı ,2 ltr yukarı olabilir,  lakin bu titreme olayı ilginç, hemde 5 saniyede bir oluyor diyosun yani sürekli değil, kesik kesik bir titreme ama sebebi ne olabilir ??? Servisin test sonucunda ortaya çıkacaktır artık her ne ise.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sadece p ve n konumda hissediliyor. Arkadaslar aracta tekleme yok cekiste de bir sikinti yok mermi gibi firliyor kalkista.. sadece p ve n konunda iken arabanin ic göğüslügune elinizi koydugunuzda her 5 sn. De bir gelip giden bir titreme var. Rolontide de her hangi bir oynama yok 0.90 da sabit. Gogusluge telefon tutucu taktim. telf. Koydugunda bu titreme daha net anlasiliyor. Bujilere ve atesleme sistemine bakacakmis servis. Bi temassizlik filan olabilir diyolar. Birde arac 11500 km oldu hala yakitta bi düşme yok hala km de 50 krş benzin yakiyor. Ortalaması 9 lt filan sehir ici. Belki bu 2 sorun birbirine baglidir.umarim

Titremenin sebebini en kısa zamanda bulurlar umarım. Aracın 9 litre yaktığından bahsetmişsiniz, bence bu değer yeterli bir değer. Keza; benim Konya'da bile şehir içi tüketimim sizin değerinize yakın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Konuyu hortlatsam? Bendede var aldığımdan beri:(

bugun bende de ona benzer ses geldi. çıt çıt çıt titreme sesi sanki bir şey çarpıyor gibi. sizinki nasıl?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bugun bende de ona benzer ses geldi. çıt çıt çıt titreme sesi sanki bir şey çarpıyor gibi. sizinki nasıl?

Abim benim arabadan o kadar çok ses geliyorki her yerinden ve farklı farklı artık nefret ediyorum arabadan ve tövbe ettim mazda almaya bidaha. Benimki şöyle özetliyim . Kırmızı ışıkta duruyosunuz ayağınız frende rolanti sabit her 4 sn de bir araba titriyor 2 3 sn sonra tekrar aynı şey 4 sn durup 2-3 sn titretiyor rolanti sabit ama ...Birde araba yı P veya N konumuna aldığınızda duruyorken aracı 1900-2100 devir arasında sabit tutarsanız araba titriyor.Her defasında yapıyor LPG ve benzin farketmiyor tüm titremelerde geçerli:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abim benim arabadan o kadar çok ses geliyorki her yerinden ve farklı farklı artık nefret ediyorum arabadan ve tövbe ettim mazda almaya bidaha. Benimki şöyle özetliyim . Kırmızı ışıkta duruyosunuz ayağınız frende rolanti sabit her 4 sn de bir araba titriyor 2 3 sn sonra tekrar aynı şey 4 sn durup 2-3 sn titretiyor rolanti sabit ama ...Birde araba yı P veya N konumuna aldığınızda duruyorken aracı 1900-2100 devir arasında sabit tutarsanız araba titriyor.Her defasında yapıyor LPG ve benzin farketmiyor tüm titremelerde geçerli:)

Oyundan nefret etme oyuncudan nefret et :)

Klima açıkken mi yapıyor, kapalıyken mi ? Klima kayışının olduğu bilya bu tür bir ses yapabilir.

Direksiyonu sağa-sola çevirdiğinizde farlarınız kısılıyorsa akü zayıflamış demektir. onun da etkisi olur.

aracınızda lpg var, belli km'de sübap sorunu çıkıyor biliyorsunuz. (Bende 80binde çıktı). sorun sübap sorununa benzemiyor ama suyunuz eksik veya yağda sorun varsa onu da bu şekilde hissedebilirsiniz.

Garantiniz bitmiş, yetkili servis dışında bakım yapıyorsanız eksik iş olabilir. tavsiyem yetkili bir servise göstermeniz.Başayar hariç. Başayar yetkili görünse de yetkili değil, uzak durun . SMB tavsiye ederim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...

aynısı benimkinde de var (1. nesil).. özellikle vites n deyken el frenini çekip bıraktığımda nispeten belirgin hissediyorum.. bobin yakan motor titremelerini iyi bildiğim için o tarz bir titreme olmadığından eminim çok rahatsız edici birşey değil ama neden özellile p ve n konumuzda oluyor diye insan meraklanıyor fakat bu durumu daha önce 2 farklı otomatik vites arabada da tecrübe ettiğim için üstüne düşmüyorum ayrıca arabam nizami yetkili servis bakımlı.. bi nanesi olsaydı muhakkak müdahale olurdu.. bence aldırmayın güzel arabalar bunlar :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

İyi ki Toyota kullanmıyorsunuz :D Zıngırdama, titreme hayatınız olurdu :D

toyota ya laf yok bende ae92 kasa corolla var mazdadan sessiz çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...