Jump to content

3. Nesil Mazda 3 Kış Lastiği Tavsiyesi

mehmet önder
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Siz karar verebildiniz mi ? 1 Aralık'a bir şey kalmadı şurada. Sayılı gündür çabuk geçer. :) Kaldı ki siz Ankara'dasınız kar kış kıyamet kötü oluyor.

Evet karar verdim nokian wr d4 alacağım 10 aralıkta geliyor fakat şöyle bir değişiklik yaptım 225 45 18 ölçüleri hem daha az fark ettiriyor % 1,5 gibi hem de daha kalın yanak kış için daha uygun alacak olan arkadaşlara da fikir verebilir. Ankara' ya bu sene henüz kış gelmedi o açıdan şanslıyım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba Arkadaşlar,

Kışlık lastik furyasıdır gidiyor. Mecbur alınacak ancak  55 lastiklerde istediğim çeşitleri bulabildim ve 55'ler bir tık daha ucuz. 

Sorum şu; 205 60 16 yı çıkartıp 205 55 16'yı taksam herhangi bir sıkıntı olur mu ? Araca uyarmı ?

Uyar deseniz ; 

http://www.hepsiburada.com/nokian-205-55-r16-91h-wr-d4-kis-lastigi-uretim-yili-2015-pm-otkmt429527

http://kolayoto.com/petlas-snowmaster-w651-205-55-r16-91h.html

http://www.kliksa.com/urun/continental-20555-r16-91t-ts-850-kis-lastigi/902278662?OM.zn=CategoryTopSellersListPage&OM.zpc=902278662

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benimde benzer bir sorum olacak. uzun süredir 40 yanak genişliğinin beni rahatsız ettiğini düşünüyorum ve 50 yapabilirmiyim diye aklımdan geçti. ancak şimdi 205/40/18 yerine 205/50/18 yazdım fark çok çıktı. 195/50/18 yazdım yine % 2,5 'tan fazla çıktı. sizce konfor açısından hangisi daha iyi olur? güvenlik için büyük sorun teşkil eder mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

benimde benzer bir sorum olacak. uzun süredir 40 yanak genişliğinin beni rahatsız ettiğini düşünüyorum ve 50 yapabilirmiyim diye aklımdan geçti. ancak şimdi 205/40/18 yerine 205/50/18 yazdım fark çok çıktı. 195/50/18 yazdım yine % 2,5 'tan fazla çıktı. sizce konfor açısından hangisi daha iyi olur? güvenlik için büyük sorun teşkil eder mi?

Maksimum sapma %2,5 öneriyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fark ettim orasını üstadım ama değitiresim var yani lastiklerin tümseklerde çıkardığı rahatsızlık beni kasıyor....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fark ettim orasını üstadım ama değitiresim var yani lastiklerin tümseklerde çıkardığı rahatsızlık beni kasıyor....

Birde olayın güvenlik, konfor ve performanstan çok farklı bir boyutu var. Aracınızın "Kasko" sigortası durumu !

Poliçelerde şöyle bir madde vardır. Otomobilde fabrikanın izin verdiği orjinal parça veya abatların haricinde kullanılan malzemeden kaynaklı. Hasarlar kapsam dışıdır. Aracınızda kullanılabilir lastik ebatları kullanma kılavuzunda yazıyordur büyük olasılıkla. Şu an net hatırlamıyorum ama, belki sürücü kapısının iç kısmında bile yazıyor olabilir. Allah göstermesin ağır bir hasar durumunda başınız ağrıyabilir. Sigorta experleri ve avukatları şirketlerini korumak için, kılı kırk yarabiliyorlar....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Birde olayın güvenlik, konfor ve performanstan çok farklı bir boyutu var. Aracınızın "Kasko" sigortası durumu !

Poliçelerde şöyle bir madde vardır. Otomobilde fabrikanın izin verdiği orjinal parça veya abatların haricinde kullanılan malzemeden kaynaklı. Hasarlar kapsam dışıdır. Aracınızda kullanılabilir lastik ebatları kullanma kılavuzunda yazıyordur büyük olasılıkla. Şu an net hatırlamıyorum ama, belki sürücü kapısının iç kısmında bile yazıyor olabilir. Allah göstermesin ağır bir hasar durumunda başınız ağrıyabilir. Sigorta experleri ve avukatları şirketlerini korumak için, kılı kırk yarabiliyorlar....

kesinlikle dikkat edilmesi gereken bi konu

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dün akşam oturup baya bir site gezip lastik testlerine baktım. Kış lastiği denince nokian tek geçiliyor gibi ..Sonrasında Michelin geliyor...Fakattt

istanbulda oturan biri olarak benim bu adamların testlerindeki şartlarla karşılaşacağımız gün sayısı max 10 gündür. Zaten iklim olayı ortada 5-10 yıla istanbula kar bile düşmeyecek gibi. Neyse öncelikle neden kış lastiği almalıyım diye düşündüm karlı 10 gün dışında bana ıslak yok tutuşu önemli dedim. E birde kuru yol tabii.

Testlere baktığımızda kış lastikleri kuru yol tutuşunda yazlıklara oranla baya kötüler. ıslakta öne çıkmaya başlayıp karda da tur bindiriyorlar. Bu durumda gidip nokian veya michelin almanın bir anlamı kalmıyor. Buda beni michelin in cross climateine yönlendirdi. Adamlar kendi sitelerinde demişlerki ;

"100 km kuru yol testlerinde Alpin 5 Kış lastiğine ve  Micheline Energy Saver yaz lastiklerine oranla çok daha iyi performans sağladığı görülmektedir."

Fakat gelgelelim 18" için ürünü yok. Mazda 3 ün normalde donanımında 16" jantla geldiğini düşünürsek aynı boyutta lastik kullanmanın hiçbir problem yaratmayacağını düşündüm. 205- 60 lık jantlar sitede konfigüratörde 313TL görünüyor. çıkmada bulunabilir uyguna.  Aynı ebatta crossclimate de 315 TL ye buldum ilk bakışta ucuzada bulunabilir belki.. İstanbul şartlarında en mantıklısı bu sistem gibi düşünüyorum. 

Ek bir soru da sorıyım bu arada 18" lastiğe zincir takılabiliyor mu?? mesela önceki aracım olan honda civic hb de 17" jantlar vardı ama zincir takmanız durumunda lastik ebadını değiştirmek gerekir ibaresi kullanım kitabında vardı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ÖNEMLİ!!!

18 inch jant kullanan, kışlık lastiklerini jant değiştirmeden almak isteyen arkadaşlar, dostlar;

2 aydan uzun süredir çok detaylı bir araştırma sonucunda nokian wr d4 lastiğinde karar kılmıştım. Bu modelde bizim ölçülere en yakın +%1,5 farkla 225/45/18 ölçüleri var tabi bunun bir avantajı da dezavantajı da var. İyi tarafı şudur; lastik yanağının 9mm daha fazla olması kış koşulları için avantaj. Bunun yanında 1 cm lik fazla taban genişliği kar için dezavantaj fakat önemsenmeyecek bir fark diye düşünüyorum. Bütün bayilerden yaptığım fiyat araştırmaları sonucunda beklemeye karar vermiştim bir fırsat çıkar diye.İşte o fırsat bugün sabah çıktı.

Hepsiburada.com' da ön siparişle 4 lastik 1695,61 TL' ye geliyor ve maximum kartı olanlar da 50 TL puan kazanıyor. Siparişimi verdim 28 kasımda kargoya veriliyor.

Düşünen arkadaşlar tereddütsüz ön sipariş verebilirler çünkü bu fiyatta böyle bir lastik bulmak gerçekten zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben serviste falcon taktirdim aracin ustundeki lastiklerle ayni olcu 1400₺ ye suan kullaniyorum ve memnunum sessiz de bi lastik 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Merhaba arkadaşlar Mazda 3 aracima kış lastiği taktiracagim.Aracın orjinali 215/45/18
Nokian düşünüyorum.Bana 225/40/18 öneriyor usta .elinde bu olduğunu ve bir şey fark etmeyeceğini söylüyor.Bu konuda bilgisi olanların fikrini alabilir miyim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Orijinal ebatlara sadık kalmanızı tavsiye ederim.Heleki yanak lastiği 45 den 40 a düşürmek konfordan daha da ödün demek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19.11.2015 10:23:10, anilcanatan :

ÖNEMLİ!!!

18 inch jant kullanan, kışlık lastiklerini jant değiştirmeden almak isteyen arkadaşlar, dostlar;

2 aydan uzun süredir çok detaylı bir araştırma sonucunda nokian wr d4 lastiğinde karar kılmıştım. Bu modelde bizim ölçülere en yakın +%1,5 farkla 225/45/18 ölçüleri var tabi bunun bir avantajı da dezavantajı da var. İyi tarafı şudur; lastik yanağının 9mm daha fazla olması kış koşulları için avantaj. Bunun yanında 1 cm lik fazla taban genişliği kar için dezavantaj fakat önemsenmeyecek bir fark diye düşünüyorum. Bütün bayilerden yaptığım fiyat araştırmaları sonucunda beklemeye karar vermiştim bir fırsat çıkar diye.İşte o fırsat bugün sabah çıktı.

Hepsiburada.com' da ön siparişle 4 lastik 1695,61 TL' ye geliyor ve maximum kartı olanlar da 50 TL puan kazanıyor. Siparişimi verdim 28 kasımda kargoya veriliyor.

Düşünen arkadaşlar tereddütsüz ön sipariş verebilirler çünkü bu fiyatta böyle bir lastik bulmak gerçekten zor.

Ben de 225/40/18 wr d4 nokian siparisi verdim bugun.Tanesi 390 lira bakalim hayirlisi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

06.12.2015 02:10:09, baysezgin :

Ben de 225/40/18 wr d4 nokian siparisi verdim bugun.Tanesi 390 lira bakalim hayirlisi.

Siparişinizi iptal edebilirseniz bence iptal edin. Almadan önce çok araştırdım nokian doğru bir tercih olmuş o açıdan fakat lastik ebadı değiştirirken aradaki farkın %2,5 i geçmemesi gerekir sizinkinde % 2,15 fark var (sınır değere yakın) bunun yanında 14 mm yanaklar daha ince bu özellikle kışın ciddi bir sıkıntı olabilir. 225 45 18 ölçülerini seçerseniz aradaki fark % 1,38 olmakla birlikte yanaklar 9 mm daha kalın hale geliyor bu da bir avantaj .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben geçen yıl nexen marka kış lastiği almıştım.Tavsiye ederim. Tanesi 200TL civarıydı. Diğer markaların fiyatı yüksek gelmişti. Ancak ben de bir stepne alacağım sanırım.

http://www.hepsiburada.com/mini-stepne-yedek-lastik-tum-binek-arac-ebatlarina-uygun-kilif-hediyeli-p-OTALJ01 bundan daha uyguna bulabilir miyiz yoksa uygun mudur?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Merhabalar Arkadaşlar. Sizlere biraz sorum olacak.

Ben stepne almayı düşünüyorum. Aracım power yani 18 inç. Forum da gezindim biraz, arkadaşlar mini stepne almış fakat incelediğimde mini stepne 16 inç. İnternette alışveriş sitelerine baktım, mini stepne'nin 18 inç olanını da bulamadım. 16 inç uyarmı acaba ? 3 lastik 18 inç iken patlayan tekerin yerine takılan 16 inç bir sıkıntı yaratır mı ? Rot balans vs ayarlarını bozar mı ? Mini stepne ile ilgili alışveriş sitelerine baktığımda, bijon aralığı falan diyor, benim arabanın bijon aralığını nereden öğrenebiliirim? Son olarak ta şunu soracam diyelim ki mini stepne aldık ve bagajda ki köpüğü çıkardık stepne tam oturdu o bölmeye (alan arkadaşlar köpük çıkınca tam oturuyor yazmışlar) O bölmede bir delik var, acaba bir vidayla falan mini stepne oraya sabitlenebiliyor mu ? Çünkü bagaj da öyle bir vida yok.

Teşekkür ederim hepinize , hoşçakalın.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Samsunspor
      Yazan: Samsunspor
      Arkadaslar merhaba. Konu basligi altinda diger konu ve yorumlara baktim ama aradigimi bulamadim. O yuzden degerli goruslerinizi almak icin buraya yaziyorum.
      Aracimi eylul 2019 da aldim. Aldiktan bir ay sonra lastik basinc sensoru uyarisi aldim. Ben de herkes gibi herhangi bir benzinlige girip kontrol yaptim ve kayda deger bir degisim yoktu. Yine de olmasi gereken havayi basip sensoru resetledim. Bundan 2-3 hafta sonra tekrar uyari aldim. Sicaktan olabilir diye dusunup pek ciddiye almadim cunku lastiklerde gozle gorulur bir inme veya aracta bir sarsinti vs yoktu. Zaten akabinde de kasim ayinda kislik lastiklere gectim. Sorunu biraz oteledim galiba.
      Acikcasi kislik lastikleri degistirirken su yazliklari da bi kontrol et demek aklima gelmedi. Onu da yazliklara gecerken kontrol ettiririm diye dusundum herhalde bilmiyorum. Kislik lastiklere gectim, haliyle degisim oldugu icin yine uyari aldim ve resetledim. Sonra kis boyunca tek hir uyari dahi almadim. Anladim ki sensorde veya aracta bir sorun yokmus. Basima gelecegin yazliklara gecerken olacagini hissettim artik. 

Bugun yazliklara gecmek icin lastikciye gittim ve bi kontrol eder misiniz dedim. Onlar da bakiyoruz zaten biz genel olarak dedi. Ve tahmin ettigim gibi sol arka yazlik lastige çivi girmis. Onaracagiz dedi, tamam dedim ben de. Neyse lastikler degisti araca bindim 1 km icinde uyariyi aldim. Resetleyip yola devam ettim. Birkac km sonra tekrar uyari aldim. Bir benzinlige girdim iki lastik de sacma sapan degerler gosteriyordu. Sonra fazla kurcalamadan lastikciye geri gittim. Bakti anormal bir deger yoktu. Benzinlikteki arizali olabilir dedik ve ustelemedim. Tekrar istedigim olculere havayi getirdi ( basta hepsini 35 yapmis; ben bu sefer onler 35 arkalar 33 olsun dedim) ve tekrar uyari alirsan gel cikartalim bastan kontrol edelim dedi tamam dedim. Yine araci calistirdim ve basinc degerleri degistigi icin ilk uyariyi aldim, resetledim ve devam ettim. 3-4 km sonra yine uyari aldim. Sinirlendim ve resetlemeden eve geldim yarin giderim diye lastikciye.

simdi ogrenmek istedigim su; daha once hasarli olan lastikten oturu bu kadar sik uyari almamistim. En korktugum sey lastik haricinde baska bir problem olmasi yoksa tek lastikse can sikacak bir konu degil. Yani;
      1- lastikciler lastigi degistirirken bu nesil araclarda sensore etki edecek bir zarar vermis olabilirler mi?
      2- pespese ve bu kadar sik uyari almak normal midir lastiklerin kis boyu yattigini dusunursek? Kaldi ki çivili iken bu kadar sik vermiyordu. Hadi diyelim ki o zaman hava kacisi daha az oluyor. Simdiki tamir de tutmadiysa ve bu kadar sik uyari aliniyorsa lastigin havasinin aniden dusmesi gerekmez mi? Cunku hala gozle gorulur bir inme yok.
      3- eger lastik onarilamaz ise tek lastik degisimi problem yaratir mi? 

4- yarin lastikciye tekrar gittigimde dikkat etmem gereken bir husu var mi?

simdiden cok tesekkurler arkadaslar
    • dalgakıran
      Yazan: dalgakıran
      bir çok konu vardı ama sohbetler uzadığından aradığım cevapları bulamadım tekrar konu açmak zorunda kaldım. 2020 yaza yeni lastik almak durumundayım. marka model tavsiyeleriniz nedir arkadaşlar. Kazasız sürüşler dilerim.
    • Burak
      Yazan: Burak
      Uzun bir süredir ertelediğim lastikleri sonunda aldım. Şirketten arkadaşım telefon açıp sorunca ve bu konuda araştırmalarına güvendiğim @Tarahumara da "Fiyat performans olarak benim de aklımda, ayrıca etiket değerleri de iyi (özellikle ses seviyesi) deyince gaza geldim ve hafta içinde sipariş verdim, bugün de taktırdım.

Lastik Petlas bayilerinde satılıyor ve Türkiye'de üretiliyor. Aldığım lastikler de 2019 29. hafta üretimi. Daha önce hiç kullanmadım ama taktıktan sonra belki de eskilerinin çok konforsuz olmasından olsa gerek araçta yol sesinin azlaması ve konforunun artmasından dolayı hoşuma gitti. 
      Değişime giderken E5 üstünde 88 km hızla araç içindeki ses seviyesini ölçtüm, 30 saniyede 68 dB ortalama vardı. ( Sound Meter Uygulaması ile) Dönerken aynı yolda, aynı hızda 64 dB e kadar düştüğünü gözlemledim. Tabii bu ölçüm ne kadar kayda değer  bilemiyorum ama buna ek olarak araç içindeki müzik sesini eskisi kadar açma gerçeği hissetmemem de bu gözlemimi destekliyor. 
      Esas değişimi sürüş konforunda yaşadığımı düşünüyorum. Eskiden dolma teker üstünde gidiyormuşum sanırım. Yoldaki her çıkıntıyı hissediyordum. Hatta oğlum da aynı şeyi söyledi. Eskisine göre çok daha konforlu dedi. 
      Sertliğinin yanında artık yavaş yavaş da parçalanmaya başlamış olması da cabası. Ne de olsa 5 senelik lastik. 2014 24. Hafta üretimi. 

Bu da aracın son durumu.

Son olarak, değişim sırasında ben siboplara da bakalım deyince lastikçi 4 adedi 60 TL den çelik sibop tavsiye etti. Zaten belli aralıklarla lastiklerde hava azalması gözlemliyordum, bunu duyunca eskisine nazaran daha iyi olacağını düşünüp kabul ettim. Onun da görünümü şu şekilde oldu.

Kasım ayından Allah nasip ederse uzun yol yapacağım. Böylelikle uzun yol performasını ve yakıt tüketimine etkisini de gözlemlemiş olacağımı düşünüyorum.
    • Omericsson
      Yazan: Omericsson
      Merhaba arkadaşlar daha önce bu konu altında yapılan yorumlara baktım hepsini okudum ama bir çare bulamadım 16 inç jant lastikten 18 inç jant lastik taktım ilk başta hiçbir sorun yoktu sonra bir çukurdan geçtim lastik basınç ışığı yanıp sönmeye başladı sonra sabit yandı aracı her çalıştırmamda da yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor lastik basınçlarının hepsini aynı seviye çektim sorun devam etti jant değişiminde ön sol lastik sibobu kırılmıştı normal sibop taktık sensörü de janta yapıştırdık sonra sensör janttan ayrılmış tekerleğin içinde dönüyordu bu şekilde bile çalışıyor du ne olduysa o çukurdan geçtikten sonra oldu sert de girmemiştim sonra ön sol lastikte ki sensörü çıkardım gözle görülür bir hasar yoktu meslek icabı içini açtım bataryasını ölçtüm 3v olması gereken batarya 2.6 v gösteriyor 9 yılda normal düşmesi sensör devresinin sağlamlık kontrolünü sensör akım çekiyor mu diye bakarak yaptım sensör akım çekiyor ama frekans üretip iletiyor mu derseniz bilemem şuanda son olarak arıza ışığı yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor zararı yok ama gözüme batıyor bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olur musunuz 
    • UtkuSaray
      Yazan: UtkuSaray
      Arkadaşlar aracımın üzerinde orijinal 16 inç jant mevcut. 17 inç siyah bir janta çevirmek istiyorum. Ancak aklımda bazı soru işaretleri var.
      Örnek vermek olursa, direksiyon sertleşmesi, ses alması vb. gibi durumlar.
      Hiç bu şekilde değişiklik yapan oldu mu yorumlarınızı alabilir miyim ? 

• Yeni Oluştur...