Jump to content

XCarLink - USB Memory MP3 Player

Burak
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar,

Bir süre önce sitemizde tanıtılan XCarLink USB Memory MP3 Playerı bugün itibari ile Mazda ma taktırmış bulunuyorum.

Hepimizin içinde ürüne karşı olabilecek şüpheleri gidermek amacı ile Sencer Bey'in tarafıma gönderdiği cihazın, bugün Merser Koşuyolunda montajını yaptırdım.

2004 model Mazda 6 larda CD Changer portu fabrika çıkışı devredışı bırakıldığı için ufak bir modifikasyon (basit bir kısa devre işlemi) gerekli olduğundan (sanırım diğer Mazda 6 ve Mazda 3 lerde bu tür bir ihtiyaç yok) montajı işçiliğine güvendiğim Halil Usta ya yaptırmayı uygun gördüm. İyi ki de öyle yapmışım zira bu modifikasyon için CD playerın dikkatli bir şekilde sökülmesi gerekiyor.

Halil Usta bu işlemi tamamlayıp cihazı taktıktan sonra konsoldan CD tuşuna iki kere basarak veya direksiyon üzerindeki MODE tuşuna basarak cihazı çalışır hale getiriyorsunuz . Benim aracımdaki ekran görüntüsü aynen aşağıdaki gibi oluyor ;

Mazda_HU4.jpg

Ürünün en güzel duracağı yer de torpido gözü sanırım.Diğer Mazdaları bilmiyorum ama Mazda 6 ların torpido gözünün arkası konsol boşluğuna baktığı için hem kablo fazlalığını aldı hem de cihazın görünmesini engelledi. (Montajdan sonraki fotoğraflar aşağıda)

512 MB ve 2GB lık iki farklı USB Memory de denedim ve bir problemle karşılaşmadım. 512 MB lık memory yaklaşık 8-10 albüm alabiliyor. Ayrıca kutunun içinden SD/MMC kart okuyucu da çıkıyor. Bu da USB Memory almanız gerekliliğini ortadan kaldırıyor

USB Memory de parçalarınız CD01, CD02.... şeklinde klasörlerin içine attığınızda CD Playerınız bunları bir CD olarak görüp CD değişim tuşu ile değiştirmenizi sağlıyor. Direksiyondaki tuşlar ile bir sonraki şarkıya geçmeniz, ve sesi kontrol etmeniz CD lerinizde olduğu gibi bunda da mümkün. Sadece << ve >> (FF ve RWD) bu cihazda şarkı dinlerken işlemiyor.

Ses kalitesine gelince ben CD den hiçbir farkını görmedim. RANDOM özelliği gayet güzel çalışıyor ve CD ve şarkı geçişleri USB Memory olduğu için gayet hızlı. Ayrıca EX modundan çıkıp CD veya Radyo dinleyip tekrar bu cihaza döndüğünüzde kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

Benim gördüğüm tek problem sürekli "bir sonraki şarkı" tuşuna basarak şarkı atlamaya çalıştığınızda arada bir şarkının ilk birkaç saniyesini çaldıktan sonra seçtiğiniz şarkıya geçiyor olması ki bu da benim çok dert ettiğim birşey olmadı.

Ürünü birkaç gün daha deneyip farklı birşey ile karşılaşırsam onları da paylaşıyor olacağım.

[eklenti sistemin çökmesi sonucu silindi]

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ufak bir nokta dikkatimi çekti ;

Şarkı dinlerken kontağı kapatıp açarsanız daha önce dediğim gibi şarkı kaldığı yerden devam ediyor ama şarkının dakika ve saniye sayacı sıfırdan başlıyor.

Ne zararı var diyeceksiniz ? :) Bence yok zaten bir sonraki şarkıya geçince problem kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Okan ve benzeri bir sisteme sahip olan arkadaşlara sormak istiyorum acaba aynı şeyi hissettiler mi diye.

Bu cihazdan çaldığım şarkılarda bass ve tiz seslerin daha iyi geldiğini düşünüyorum.

Sencer Bey'e de teknik açıdan sormak istiyorum. Bunun muhtemel sebebi ,cihazın içindeki pre-amfinin de bir katman olarak girmesi ve sesi henüz sisteme girmeden belli bir oranda yükseltmesi olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Okan ve benzeri bir sisteme sahip olan arkadaşlara sormak istiyorum acaba aynı şeyi hissettiler mi diye.

Bu cihazdan çaldığım şarkılarda bass ve tiz seslerin daha iyi geldiğini düşünüyorum.

Sencer Bey'e de teknik açıdan sormak istiyorum. Bunun muhtemel sebebi ,cihazın içindeki pre-amfinin de bir katman olarak girmesi ve sesi henüz sisteme girmeden belli bir oranda yükseltmesi olabilir mi ?

Neye göre daha iyi geliyor.Cd'ye göremi?Normal şartlarda CD MP3'den daha iyidir.Kullandığın aleti bilmiyorum ama deddiğin gibi Ekstra bir volume veriyor olabilir.O yüzden sana daha iyimiş gibi geliyor olabilir.Yada aletin kendine has karakteristik bir soundu vardır.Oda senin hoşuna gitmiş olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Neye göre daha iyi geliyor.Cd'ye göremi?Normal şartlarda CD MP3'den daha iyidir.Kullandığın aleti bilmiyorum ama deddiğin gibi Ekstra bir volume veriyor olabilir.O yüzden sana daha iyimiş gibi geliyor olabilir.Yada aletin kendine has karakteristik bir soundu vardır.Oda senin hoşuna gitmiş olabilir.

Murat,

CD nin MP3 ten daha kaliteli olduğunu biliyorum daha önce de hatırlarsan konuşmuştuk ama burada bahsettiğim "iyi" mesajda da dediğim gibi bas ve tiz seslerin CD ye nazaran daha yüksek çıkması. Özellikle baslar daha iyi vuruyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Murat,

CD nin MP3 ten daha kaliteli olduğunu biliyorum daha önce de hatırlarsan konuşmuştuk ama burada bahsettiğim "iyi" mesajda da dediğim gibi bas ve tiz seslerin CD ye nazaran daha yüksek çıkması. Özellikle baslar daha iyi vuruyor

O zaman senin alet ekstra eq veriyor müziğe.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Murat Abi'ye katılıyorum, bendeki iPod'un kendi eq'ında bass booster açık, o yüzden CD'den daha fazla bass geliyor iPod'da... Ama MP3'ün kalitesi önemli tabi... 320 kbps'lik MP3 mis gibi ses verir, 44 berbat...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Okan bunda öyle bir eq ayarı yok zira direk USB den alıyorsun .. Sanırım daha önce dediğim gibi preamfi tarzı birşey var sesi o yükseltiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Okan bunda öyle bir eq ayarı yok zira direk USB den alıyorsun .. Sanırım daha önce dediğim gibi preamfi tarzı birşey var sesi o yükseltiyor.

Burak bir aletin eq vermesi için ilaki eq ayarı olması şart değil.Var olan devrelerinden preset olarak verebilir.

Ses kartlaıda bu şekildedir.Her ses kartının kendine has bir soundu vardır.Dediğin gibi pre amp varsa(bilmiyorum) onun kendine has bir soundu olabilir.Sadece volume yükseltse bas,mid,hi mid,tizlerdede aynı artışı duyman lağzım.Galiba hem sesi yükseltiyor,hemde eq veriyor senin alet.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar,herkese selam. Cihaz üzerinde ses sinyalini üretmek için pre-amp mevcuttur.Mp3 decoderde kullanılan katsayılardan dolayı düşük ve yüksek frekanslı ses bileşenlerinin seviyeleri bir nebze (yaklaşık 0.5dB)  yükseltilmektedir.

Açıkça söylemem gerekirse bu kadar detaylı inceleyeceğinizi tahmin etmemiştim.  :clap:

İyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...