Jump to content

Renesis Rotary Motoru

Guest axela
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Beğenmeyenleri bilemem ama abi, formun geneli aramızda olmandan çok çok mutlu...

Katılıyorum... Sayende merak ettiğim bir çok şeyi öğrendim abi. Çok vaktim olmuyor araştırmaya ama yazılarını zevkle okuyorum, sürükleyici ve öğretici...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 154
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Fotifoti

9

• domestos

9

• mtutun

45

• Revivo73

21

Bu millet neler gördü, geçirdi Özkan. Allah'ın izniyle senin değerlendirme yazısını da atlatırız. Yaz sen bekliyoruz...

Abi aklımda da bir türlü yazamadım, hem senin gibi yazamayız millet arabadan soğur diye korkuyorum  :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Allah razı olsun!

Katılıyorum... Sayende merak ettiğim bir çok şeyi öğrendim abi. Çok vaktim olmuyor araştırmaya ama yazılarını zevkle okuyorum, sürükleyici ve öğretici...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kim beğenmiyormuş yazılarınızı! Ben şahsen son kelimesine kadar heyecanla okuyorum ki benim gibi bi çok sessiz üye vardır bunları okuyan. Çok faydalı bilgiler bunlar. Bu arada aracımda McPearson sistemi var ve dediğiniz salınma hareketi çok belirgin( ön yaylar ve amortisör boyu arkaya oranla çok kısa olmasına rağmen) ben buna çözüm ön kule gergisi uygulaması ve denge kolu bağlantılarını yeni tip esnemeyen Z rot diye tabir edilen sistemle değiştirerek(ufak modifikasyonlarla) çözmeyi düşünüyorum ne dersiniz?

aracımdaki viraj demiri bağlantısı örneği:

big_492319617dp.jpg

düşündüğüm z rot örneği:

z_rot.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle teşekkür ederim.

McPherson tipi amortisörlere uzun boylarından dolayı kule tipi denir. Yani şasi üst bağlantısı oldukça yukarıdadır. Özellikle eski modellerde şasi sertliği de düşük olduğundan esneme de çok olur. Bu sebeple amortisör kule gergisi işe yarar. Ne itmeli, ne de çekmelidir. Önemli olan viraj yükü altında yerlerini ve birbirlerine pozisyonu korumalarıdır. Bence montajları araç yüksüz yere düz zeminde basarken ve direksiyon düzken yapılmalı.

Bunun yanında viraj denge çubuğu ve bağlantı elemanlarını daha rijit ve kuvvetli olanlarla değiştirmek de işe yarar. Ancak mutlaka bu parçaların hepsinin sizin aracınıza özel ve kaliteli

üreticiler tarafından üretilmiş olması, montajlarının iyi ustalarca yapılmasını tavsiye ederim. Sonuçta bu araç canınızı taşıyor ve hayati yürür aksam parçaları bunlar.

Örneğin aşağıdaki sitede Mazda parçalarını çeşitli üreticiler alternatifli satan bir firma

görebilirsiniz. Bu siteyi araçlarda ne gibi

performans modifiyeleri yapılabiliyor, görmeniz için veriyorum. Firmaların hepsi bilinen üreticiler tabii...

www.japanparts.com

Örneğin aynı siteden RX8 modifiye parçaları.

http://www.japanparts.com/db/partslist.php?dealer=6&car=144&middle=3&small=16

Tekraren söylüyorum, güvenilir üreticilerden güvenilir parçalar ve kaliteli montaj lazım. Yoka hiç girmeyin hem canınız sıkılır, hem de tehlikeli olur.

Bir de kule gergisi kuleleri birbirine çekmeli mi itmeli mi?

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok teşekkür ederim. Anlayan bilen birinden onay almak çok haz veriyor doğrusu. Yaptığım zaman burada paylaşırım. Aslında aklımda yapmak istediğim o kadar çok şey var ki hepsine ne vaktim ne param yetiyor. Ayrıntılı cevap için tekrar teşekkürler.

Sormak istediğim bir iki şey daha var aslında;

RX8 için üretilen alt şase bağlantıları çok hoşuma gitti doğrusu. Onları elimizde mukavemeti yüksek(ör:krom) borularla elde yapsak işe yarar mı ya da aracın sağlığına ve sürüş emniyetine bir zararı olur mu?

Yakın zamanda elektrikli besleme tarzı bir şeyler yapmak istiyorum. Şöyle ki; karburatörle manifold arasına elektrikle çalışan motorlu bir fan yerleştirmeyi düşünüyorum.  Tercihen fırçasız motorla yapacağım bütçem müsait olursa.Tabi fandan sonraki bütün emişleri fan öncesine alarak. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

sku_15230_2.jpg

http://dx.com/p/ducted-2570kv-model-airplane-fan-with-580w-brushless-motor-for-diy-projects-6-18v-dc-15230

İyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili dostum,

Otomobilden ve sürüşten bukadar keyif alan insanların olması çok hoşuma gidiyor. Ancak sorduğun elle yapacağın veya yaptıracağın parçalar için ben sana yap diyemem! Çünkü çok ciddi bir mühendislik ve testler gerektirir bu parçaların sürüş esnasında vereceği tepki ve sağlamlığı belirlemek. Bunu sizin belirlemeniz mümkün değil.

Benim için en önde senin emniyetin gelir. Bence bütçen senin aracına özel ve güvenilir, test edilmiş parçalarla yapmaya yetene kadar bekle. Keyif tamam! Ama %100 emniyetli ise...

Sen bu fanı yanma odasına giden havayı veya karışımı serinletmek için koymak istiyorsun galiba?

Çok teşekkür ederim. Anlayan bilen birinden onay almak çok haz veriyor doğrusu. Yaptığım zaman burada paylaşırım. Aslında aklımda yapmak istediğim o kadar çok şey var ki hepsine ne vaktim ne param yetiyor. Ayrıntılı cevap için tekrar teşekkürler.

Sormak istediğim bir iki şey daha var aslında;

RX8 için üretilen alt şase bağlantıları çok hoşuma gitti doğrusu. Onları elimizde mukavemeti yüksek(ör:krom) borularla elde yapsak işe yarar mı ya da aracın sağlığına ve sürüş emniyetine bir zararı olur mu?

Yakın zamanda elektrikli besleme tarzı bir şeyler yapmak istiyorum. Şöyle ki; karburatörle manifold arasına elektrikle çalışan motorlu bir fan yerleştirmeyi düşünüyorum.  Tercihen fırçasız motorla yapacağım bütçem müsait olursa.Tabi fandan sonraki bütün emişleri fan öncesine alarak. Bu konudaki düşünceleriniz nedir?

sku_15230_2.jpg

http://dx.com/p/ducted-2570kv-model-airplane-fan-with-580w-brushless-motor-for-diy-projects-6-18v-dc-15230

İyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Söylediklerinizde haklısınız. Benim mühendislik hesabı yapmak gibi bir lüksüm yok. Amacım sadece birşeyler yapıp keyif almak. Tabi elimde olanı da kaybetmeden.

Ben bu fanı yanma odasına giren hava yakıt karışımının basıncını arttırmak için kullanmak istiyorum. yani bir nevi elektrikli supercharger. ama bunu klasik süperchargerler gibi değil de benim kontrolümde istediğim zaman devreye girecek şekilde yapmak istiyorum. Yani devrede değilken araç kendi aracım gibi ama devreye girdiğinde performans alabileceğim gibi bir sistem. bu fan max41Amper elektrik çekiyor ve %94 verimlilikle çalışıyor. Normalde kullanım alanı RC araçlar yani kumandalı uçaklar helikopterler vs. Onlarda verimlilik önemli olduğu için böyle motorlar üretilmiş son zamanlarda ki çalıştırmak için ESC(elektronik hız kontroleri) gibi birtakım cihazlara gereksinim duyuyor ve ESC yi çalıştırmak için de ufaktan programlama bilgisine ihtiyaç duyuluyor ki o da bende mevcut.

Konu dağılmasın sadede gelmek gerekirse aracımın motoruna 0.2, 0.3 bar gibi besleme yapmak için kullanmak istiyorum. Bilindiği üzere Supercharger ve turbo meseleleri araçlara özel üretildiğinden biraz pahalı kaçıyor ve istediğiniz zaman devredışı bırakamıyorsunuz bunun sonucunda motoru aşırı yoruyorlar. Ben sistemi sadece performansa ihtiyç duyduğum zaman devreye alacağımdan sıkıntı yaratmaz gibi görünüyor fakat dediğim gibi  bunlar sadece öngörü.

Sizi gibi bir tecrübeyle paylaşmak istedim İlginize teşekkür ederim. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şahsi fikrime göre bu tip elektrikli bir fan ile emme manifoldunda pozitif basınç elde etmek mümkün değildir. ilk sorun 41 amper yani 500w civarı olan güç ihtiyacı. Bu devreye alındığında bunun için hazırlanmamış bir elektrik sisteminde voltaj düşmesi az da olsa görülür. bu ateşleme voltajına daha büyük bir fark olarak yansıyacaktır. edilmez ama bunu göz ardı edelim ve böylece kusursuz mühendislik çizgiden ilk çıkışımızı da yapmış olalım. bir sonraki konu aracın elektrik şebekesinden 500w yani 0.7 hp civarında güç isteyen bu sistemin dinamoya bindirdiği yük dolaylı yarattığı güç kaybı. sadece fanın zorlanmasız dönmesi için gereken güç 0.7hp ise buna zorlanma payları,dinamo-kayış üzerindeki kayıplar da sadece teorik olarak eklendiğinde ortaya en az. 1.5-2 hp lik bir kayıp çıkacaktır. Fanın bu kadar artı sağlayıp sağlayamayacağı henüz bir soru işareti iken bayağı bir kaybımız oldu bile.Akü ömrü gibi ekonomik dezavantajları dahil etmememize rağmen...

İkinci ana konu yine fiziğin bir diğer dalı.. aerodinamik.

Birinci konu bu fanın hava akış patterninin bilinmemesi. Yani açık hava fanı gibi midir yoksa bir boruya üflemeye uygun biçimde düz üflemesi istenerek mi tasarlanmıştır? bunu bilmiyoruz. hava filtresinin yavaşlattığı hava akışı ve fanın aşırı hava isteği sonucunda bir negatif basınç oluşacak muhakkak. acaba fan mı filtreyi yenecek filtre mi fanı ? fan filtreyi yenecekse -ki bence böyle olmayacak bu pozitif basıncın olduğu taraftaki sensörlerde harita değişikliği yapmayı gerektirecek.sensörlerin ya ayarlarında yada pozisyonlarında muhakkak değişiklik yapılması zorunluluğu da parantez içinde bir zorluk. yok eğer filtre fanı yencekse oralarda bir yerlde boşu boşuna dönen hatta normal emiş hattı önünde de bir engel oluşturduğu ve havayı döndürdüğü ,yolunu zattığı için performansı daha da düşüren garip bir düzenek olmuş olacak. doğru çalışması halinde bile bir fanın boştaki hızı ile yükteki hızı çok büyük değişiklikler gösterir. ne kadar devirli olursa olsun yükse devirlerde çok hızlı emiş sırasında emme manifolfunun ihtiyacını hız açısından karşılayamayacağı için pozitif bir basınç oluşturamayacağı kanaatindeyim.zar zor belki elde edilebilecek bu basıncın izole edilerek bunu için tasarlanmamış kaplardan kayıplarını engellemek için gereken izolasyon gibi değinmediğim birçok etken daha var.. bana kalırsa bu motor için yapılması gereken mazda nın tavsiyelerine uyarak kullanmak. tüm diğer motorlar gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Pratikte sadece bir kez marşına basıp bir müddet çalıştırmış,dinlemiş ancak tarihçesini bilen biri olarak şahsi fikrim bu motorun bir mühendislik tasarım harikası olduğudur. Ayrıca bunu piyasaya sürmek de vizyon ve cesaret gerektirir. Bunu sağlamlığıyla bilinen bir marka olarak yapmak daha da büyük riski göze almak demektir. Sırf bizim gibi bilmeden konuşanlar için mazda bu motoru Le Mans a sokup birinci yaptı. Lakin bizim Türk milletinin ön yargılarını yenmeye bu da yetmedi :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında bu şekilde bir fanın kapalı ortamda kullanılması belki de sıkıntı yaratır istenilen sonuç alınamaz belki ama aracımın rölantide ve yüksek devirde çektiği havanın kuvvetini ben biliyorum. Anlamak çok basit, hava emiş borusuna elimi tutup çok kez deneme yaptım ki tahmini bir sonuca vardım. Bu Duct Fan dediğimiz fanı brushless motorla kullandığımız zaman 3x4m büyüklüğündeki bir halıyı rahatlıkla yerinden oynatabilirsiniz internette bolca video mevcut. yani öyle az bir hava çıkışı olmuyor ama... Kapalı ortamda aynı sonuç alınır mı? sonrasında ve öncesinde engel olan bir sistemde aynı kuvveti verebilir mi? oralar meçhul. Her ne olursa olsun ben bu sistemin pozitif basınç verebileceğini biliyorum. Verimlilik? meçhul. maliyeti az olduğu için denemeye değer diye düşünüyorum.

Bir de yanlış anlaşılan bir konu var. Bu sistem her zaman devrede olmayacak. bazı özel durumlarda (ör:gaza sonuna kadar basıldığında vs.) ESC yi PIC ile süreceğim ve 41A çekebilmesi bizim bunun hepsini kullanacağımız anlamına gelmiyor. dediğim gibi maximum tahmini 0.2, 0.3 barı bulduğu devirde çalışacak. Alternatör meselesi benim de kafamı kurcalamıyor değil ama sınırları zorlamadan yeni şeyler yapılmıyor maalesef.

Bu konu kafamda sadece proje olarak 1 senedir var. Gerek işim gerekse bütçem dolayısıyla hep askıda ama yaparsam illaki buralarda bir yerlerde görürsünüz, görürüz. Bakalım sonuç nasıl olacak.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili dostum,

Moralini bozmak istemem ama amacına ulaşamayabilirsin. Ben de bu tip bir fan ile yeterli basınçta bir havayı yanma odasına gönderebileceğini düşünmüyorum. (aracın elektrik sistemine getireceği ekstra yükü ihmal ederek) Büyük ihtimalle, hava basıncı az olan bölgeye gitmeye meyil edeceğinden büyük kısmı geri tepecektir.

Gönderebildiğini varsayarsak, karbüratörde bu yeni hava miktarına göre benzin ya da gaz ayarını yapmak, bunların iyi karışımını sağlamak ve gerçekten verimli yanma sağlamak da çok zor olacaktır. Çünkü mesele sadece turbocharger benzeri gönderilen havayı arttırmak değil. Ona uygun olarak yakıtı da arttırmaktır. Karbüratör memelerinin yapısının fleksibilitesi de önemli bu ayar için. Bunu da başardığını düşünsek, motor bloğu iç elemanları bu yeni ve daha zengin karışımın yanma ısı artışını karşılayacak yapıda olup, olmadığı tartışılır. Daha da sorunlusu avans ayarın şaşabilir, motor bu yeni daha güçlü karışım ile birlikte vuruntulu çalışabilir...

Yani bunların hepsi tabi havayı istediğin yere gönderebilmen sonucu ortaya çıkacak şeyler... Üstelik bu fan havayı motor haznesi içinden sıcak olarak alırsa, yanma kalitesi de çok düşecektir.

Kusura bakma, bugün ne desen itiraz ettim. Ama kafama yatmayan bir şeyi sana yap görelim demek benim tarzım değil. Sonuçta emekle kazanılan paralar harcanıyor...

Tabi ki, bu konuda ben otorite de değilim. Böyle bir işlem konusunda tecrübem yok. Genel işleyiş prensibi açısından yorum yapmaya çalıştım...

Aslında bu şekilde bir fanın kapalı ortamda kullanılması belki de sıkıntı yaratır istenilen sonuç alınamaz belki ama aracımın rölantide ve yüksek devirde çektiği havanın kuvvetini ben biliyorum. Anlamak çok basit, hava emiş borusuna elimi tutup çok kez deneme yaptım ki tahmini bir sonuca vardım. Bu Duct Fan dediğimiz fanı brushless motorla kullandığımız zaman 3x4m büyüklüğündeki bir halıyı rahatlıkla yerinden oynatabilirsiniz internette bolca video mevcut. yani öyle az bir hava çıkışı olmuyor ama... Kapalı ortamda aynı sonuç alınır mı? sonrasında ve öncesinde engel olan bir sistemde aynı kuvveti verebilir mi? oralar meçhul. Her ne olursa olsun ben bu sistemin pozitif basınç verebileceğini biliyorum. Verimlilik? meçhul. maliyeti az olduğu için denemeye değer diye düşünüyorum.

Bir de yanlış anlaşılan bir konu var. Bu sistem her zaman devrede olmayacak. bazı özel durumlarda (ör:gaza sonuna kadar basıldığında vs.) ESC yi PIC ile süreceğim ve 41A çekebilmesi bizim bunun hepsini kullanacağımız anlamına gelmiyor. dediğim gibi maximum tahmini 0.2, 0.3 barı bulduğu devirde çalışacak. Alternatör meselesi benim de kafamı kurcalamıyor değil ama sınırları zorlamadan yeni şeyler yapılmıyor maalesef.

Bu konu kafamda sadece proje olarak 1 senedir var. Gerek işim gerekse bütçem dolayısıyla hep askıda ama yaparsam illaki buralarda bir yerlerde görürsünüz, görürüz. Bakalım sonuç nasıl olacak.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sayın mtutun. Ateşleme avansı konusuna iyi değinmişsiniz. Bu konuda araştırma yapmam lazım. Haklısınız. Aynı zamanda yüksek devirde (bizim elektrik motorunun sıkıştırabildiğini varsayarsak) elektrocharger(benim taktığım isim :D ) da devredeyken LPG mikseri veya dediğiniz gibi karburatör memeleri bu akıma ayak uydurabilecekler mi bunu da araştırmak lazım. Ama aklıma ilk gelen (sadece LPG için) daha yüksek gücü destekleyen LPG regülatörü ile bu iş çözülebilir diye düşünüyorum. Motorun yapısı ve dayanıklılığına gelince; aracımın bloğu FE diye bilinen Hitachi nin mazda aracılığıyla çok araçta kullandığı(ford, kia vs...) muazzam bir bloktur. Verimlilik olarak bir çok eksik yönü olsa da bu bloğun 8v,12v,16v(dohc) turbosuz ve 12v(sohc) ve 16v(dohc) turbolu modelleri o zaman için piyasada mevcuttur. Yani aslında bu tablo bu kasa mazdaların nasıl 1.000.000 km problemsiz gittiğini de açıklar. Çünkü aynı bloktan o senelerde 144bg (dohc 16v turbo) güç te alınabilirken (ki bu şekilde bile 400.000km sorunsuz deviren videolar ve açıklamalar mevcut yabancı sitelerde) bizim araçlarımız sadece 88bg alınabilmektedir. Bildiğim kadarıyla bu şekilde sıkıştırma oranı 1:9,7 idi. Turbosu da yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 1:13 sıkıştırma oranına sahipti. Yani parçalar konusunda sıkıntıyı sıkıştırma değilde yaratırsa yüksek yanma sıcaklığına sahip LPG sıkıntı yaratabilir.

Bu konuda elinizde aklınızda varolan bütün bilgilere eleştrilere ihtiyacım var. Araştırdıkça danıştıkça daha derinlere iniyor konu ki zaten bir zaman sonra alınabilir risklere kadar sistemi kafamda optimize edebilirsem o an düzerim sistemi şu anda kullandığım bilgisayarı satar yine düzerim. Dediğim gibi yorumlarınız iyi veya kötü lazım.

Bir de LPG ile benzin arasındaki ateşleme haritası farkını araştırmak istiyorum "google key" ne olmalı sizce?

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

http://www.techturkey.com/forum/makaleler-amp-teknik-bilgiler/139973-lpg-ve-atesleme-avansi-ignition-advance-on-lpg.html

Bu konuda güzel bilgiler. Hem de Türkçe :D

Benim aracımda avans mekanik olarak ayarlandığı için bu konuda sanırım biraz şanslıyım. Bu meseleye nasıl bir mekanik çözüm üretebilirim düşünmem lazım.

iyi forumlar...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...