Jump to content

Wankel Ustası

roadrunner
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

slm arkadaşlar .küçük bir hatırlatma ^-^

rx lerde bildiğiniz üzere hararet göstergesindeki ibre (sıcak motorda),orta çizginin az solunda olması gerekir.

bazanda altta resimde görüldüğü gibi ,araçta her şey yolunda olmasına rağmen . ibre orta çizginin az solunda olabiliyor.

bu durum gelecekte size acı sürprizlerin işareti oalabilir,   yapılması gereken onarım.

* radyatörünüzü değiştirin veya işin ERBABI olan birine şişletin.

* hararet müşürünü değiştirin veya kezzap (tuzruhu) ile uç metal kısmını temizleyin

* soğutma sıvısını (FL22) değiştirin ,kullanım süresi dolmuş olabilir.  (FL22 iki yıl kullanım süresi)

* kalorifer peteğini özel temizleme sıvısıyla temizleyin (gerekirse DÜŞÜK hava basıncı uygulana bilir)

High Temp.jpg

DÜZELTME

slm arkadaşlar .küçük bir hatırlatma ^-^

rx lerde bildiğiniz üzere hararet göstergesindeki ibre (sıcak motorda),orta çizginin az solunda olması gerekir.

bazanda altta resimde görüldüğü gibi ,araçta her şey yolunda olmasına rağmen . ibre orta çizginin az SAĞINDA olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

sadece skala dikkate alınırsa normal olarak kabul edilebilir mi? Cunku skaladaki çizgilerin en sondaki kırmızı hariç hepsi aynı beyaz renkte. Başka araçlarda bu skala 3 kısım yapılıo, solda soğuk motor, ortada ideal çalışma aralığı ve sağda kırmızı çizgiyle belirtilen, aracın kullanılmaması gereken kısım şeklinde. Mazda RX-8'e bu göstergeyi neden böyle yapmış? Bende motor 5-10 dk sonra dediğin gbii hep hafif sola yatık şekilde duruo. Yani tam ortada dik durmadığı için ilk başta gösterge eksik veya arızalı veya başka birşey zannediyordum. Mazda'nın bildiği bizim bilmediğimiz birşey de olabilir. Her halukarda bu gösterge pek iyi değil gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

merhaba arkadaşlar.revivo kardeşim seninde dikkatini çektiği gibi,hararet göstergesi pek hassas değil.her icat edilen nesne ,yıllar geçtikçe ve üzerinde sürekli yenilikler yapılarak geliştirilir.ama wankel motorların diğer aksamlarında olduğu gibi ,soğutma sistemindede ciddi düzeltilmelere ihtiyaç var bence

neden bu şekilde yaptıklarına bende pek anlam veremiyorum.(altında emperyalizm ruhu yatıyor olabilir)^-^.   bildiğiniz üzere hararet müşürü motor bloğunun en üst seviyesinde ,devirdaimin hemen arkası ve termostatın bitişiğindedir.    soğutma sisteminde oluşa bilecek herhangi bir arızada, sistemin içerisine girecek hava ,drekt bu ölü noktada birikiyor.bu durum aracın devirdaiminin kesilmesine sebep oluyor. ayrıca müşürün ucu suyla teması kesildiği için ,hatalı ölçüm yapabiliyor.  eğerki rx kullanıcısı aracını iyi tanımıyorsa ,müdahalede gecikebiliyor ve hoş olmayan durumlarla karşı karşıya kalabiliyor.

bir diğer hatalı kısımda,yedek su deposunun oldukça kalitesiz bir maddeden üretilmiş olması. aşırı sıcağa maruz kalan yedek su deposu .zamanla özellikle kapağın takıldığı ağız kısmı deforme oluyor ve su kaçırmaya başlıyor fakat kullanıcı bunu pek fark edemiyor. bu ağız kısmından kaçan sıvı drekt radyatörün üzerine aktığı için buharlaşıp gidiyor,yani yere birşey damlamadığı için,kullanıcı her hangi bir şey fark edemiyor.  aracının huyunu bilmeyen bir kullanıcı için  yine vahim sonuçlara doğru yolculuk misali.

teknik olarak bu tarz sıkıntılara maruz kalmamak için kullanıcının yapabileceği bir iki şey var tabiki

* belli km de tüm hortum ve kelepçeleri değiştirmeli  (50000km maximum )

* mutlaka saf FL22 kullanmalı

zira FL22 kaynama noktas 130-150 derece, sıcak motorun ortalama ısı derecesini 100-110 derece olarak kabul edersek. FL22 kullandığınızda bu durumları yaşamanızı minimize etmiş oluyorsunuz 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

teşekkür ederim kardeşim.valla nediim keyf alarak yaptığım bir iş, önceden kimse   neden benim motorumu boyamadın ...... demezdi, ama artık diyorlar;D

yaptığımız işe biraz eylence katmanın kimseye bi zararı dokunmaz 8)

12931114_760749054061054_4147315319873910077_n.jpg

13124971_776039585865334_8691647439490333955_n.jpg

13265989_790704427732183_3606926012977512398_n.jpg

13325729_792009577601668_6203376968574187038_n.jpg

13516177_803182739817685_391369430415467592_n.jpg

13567305_811947408941218_6561818037176909984_n.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...
  • 4 hafta sonra ...
14 dakika önce, revivo73 :

Kompresyon test cihazının resimlerini görebilir miyiz?

Ekrem abiyi sosyal medayadan da takip ettiğim için ben paylaşayım dedim.

14117881_835969103205715_908048097119752

14141637_835969123205713_191932651884218

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Baba cihazmış... Türkiye'de bu ölçüm işini doğru yapan pek yer yok. İlanlarda bazen markası, sistemi belirsiz cihazlarla yapılan ölçümler resmediliyor tabi ki hepsi 8.5 - 9 ve yukarısı hatta 10 yukarısı çıkıyor.

RX8club.com'da bu cihazı üreten firma sahibinin gönderisini buldum, 1987'den beri RX kullanan biriymiş. Yani oldukça güvenilir bir cihaz. Bu tür ölçümlerde güvenilirlik cok önemli.

http://www.rx8club.com/rotary-compression-tester-com-220/greetings-fellow-rotary-junkies-261988/

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 2 ay sonra ...

@Ekrem Usta RX-8 20B motor, turbosuyla tüm ekipmanıyla kaça patlar?

Bir de 13B kadar dayanıklı olur mu? 20B 90 larda Eunos Cosmo ya takılmıştı, o zamanlar rx8 de kullanılan 13B ler gibi değildi diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

20B anatomik yapı olarak ,daha büyük . hausing rotar grang vs. hali hazırda Amerikada drag araçlarında 4-5-6 hausinglisi ve turbolu olarak kullanılıyor.  haliyle 13B den tabiki daha güçlü bir motor .ama dayanıklılık konusunda RX8 - R3 motoru kadar sağlam olmadığını düşünüyorum. rotarlar üzerinde bulunan seid sealler , rx8 dekinin yarı kalınlığında ve donanım yarı elektronik kontrollü.yani darbe sensörü falan kullanılmıyor, oysaki S1 lerde 1 adet, R3 lerde iki adet darbe sensörü var . buda motorun  drekt otomasyon olarak sağlıklı çalışmasıyla alakalı bir durum. şahsi kanaaatim ,mevcut wankel motorlar içerisindeki ensağlıklı , uzun ömürlü ve dayanıklı motor R3  ün motoru.

20B turbo ve motor parçaları hakkında bi bilgim yok , o tarz bi projeyede girecek pek vaktimde yok :-;D  motor konusunda orjinalinin dışına çıkma konusunda pek taraf değilim işin açıkçası ..iyi akşamlar

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

slm arkadaşlar. muhtemelen çoğunuz biliyosunuzdur ama yinede küçük bir hatırlarma niyetiyle ufak bir bilgi paylaşmak istiyorum..

biliyorsunuzki rx8 lerin çoğu sık sık el değiştiriyor ve alan kişilerin araçlarına nasıl baktığı ve ne yağ kullandığı pek belli değil (istisnalar hariç).

sadece yağ konusuna değinmek istiyorum. Dexelia yağın özelliklerinden  biride motor içerisinde fazka karbon  bırakmaması ,yağın bu özelliğiniin faydası, motor içerisindeki sürkilasyonunu rahatça yapabilmesidir. yani yağın dolaştığı yerleri kanalları boruları soğutucuları ve filtreyi kolayca tıkamamasıdır.yanma odasındaki teknik ayrıntıya girmeye gerek yok zaten.

gelelim en  önemli noktaya ..ön tarafta tamponun hemen arkasında iki yanda bulunan yağ soğutucularına.. bunlar adı üstünde olduğu gibi motor içerisinde bulunan yağı soğutmaya yarıyor ..aşırı ısıya maruz kalmayan yağ daha uzun süre kullanılabilir , kaydırmazlık işlevini daha iyi yapar ve motor içerisindeki hareketli parçalarında aşırı ısınmasını ve birbirine sürtünmesini önler .

fakat uzun süre değiştirilmeyen ,kullanılan farklı marka ve farklı özellikteki yağlar,zamanla bu soğutucuların içerisindeki gözenekleri tıkıyor .buda yağ dolaşımının yavaşlamasına ve zaten sıcak çalışan motorun dahada ısınmasına neden oluyor.  haliyle yağlaması gereken yerleride olması gerekenden daha az yağlıyor . kötü ihtimali, anlatmak bile istemiyorum. bu durum yatak sarmasına kadar gidiyor . 

ortalama her 50-60 bin km de bir soğutucuları söktürüp temizletmenizi öneririm . içerisinden çıkan tortuyu gördüğünüzde inanamayacaksınız. 

eli anahtar tutan herkes yapabilir. servislere veya özel tamirciye bile gitmenize gerek yok..ön dablumbazları söktüğünüzde hemen önünüze çıkacak zaten...iki tane 10 anahtarın tutacağı vida tutuyor ve iki adet yağ hortumu...  benzin tiner veya motor yıkama ilacıyla yıkaya bilirsiniz .  bu kimyasallardan birini içerisine doldurup çözülmesini bekleyin ve ters çevirip boşaltın,bu işlemi bir kaç kez tekrarlayın . temizlendiğine kanaat getirdiğinizdede ,tekrar yerine takın.

diğer bir seçenekte serviste sıfır yağ soğutucu radyatör satılıyor  adeti 2500tl civarı :))

saygılar ..herkese iyi pazarlar dilerim 

15253541_893152117487413_1294810849443872869_n.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...