Jump to content

Mazda 626 205 55 16 Ölçü Görüşleri

kaangormek
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Bu gün 195 60R15 lastiğin fiyatını sordum. 195 65R15 le arasında 40-50tl fark var. 65 yanak daha ucuz. Sebebi ise piyasada çok satılmasıymış. Bu sene ya da önümüzdeki sene yazlık lastiklerimi dişleri sağlam olsa da tarihinden dolayı değiştirmeyi düşünüyorum. Değer mi diye düşünmüyor değilim :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu gün 195 60R15 lastiğin fiyatını sordum. 195 65R15 le arasında 40-50tl fark var. 65 yanak daha ucuz. Sebebi ise piyasada çok satılmasıymış. Bu sene ya da önümüzdeki sene yazlık lastiklerimi dişleri sağlam olsa da tarihinden dolayı değiştirmeyi düşünüyorum. Değer mi diye düşünmüyor değilim :D

konfor biraz daha artar ama yakıt olarak ne değişir bilmem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Taban aynı kalıyor, ama yuvarlanma çapı değişeceğinden göstergede gördüğünüz hızdan daha hızlı gidersiniz ayrıca yuvarlanma ağırlığı artacağından araca biraz agır gelir tabii çok cüzzi bir fark olur 626 bunu farketmez bile.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer tekerleklerimiz tren tekeri gibi sert olsaydı (sert zemin sert tekerlek) yakıt değişmezdi ama lastik yanağı arttığında yuvarlanma direnci artacağı için yakıt olumsuz etkilenir fakat yarım santim yarıçap değişimi ile bu gerçekten hesaplanamayacak düzeyde olur. Tabanın değişmemesi yoltutuşunu etkilemez fikri yanıltır. virajlarda lastik esnemesi artacağı için yoltutuşu da olumsuz etkilenecektir ama bunu da aradaki yarım santim farktan dolayı farkedemeyiz. Buna karşılık araç daha esnek olacaktır ki konfora olumlu etkisi olur ama maalesef bunu da çok anlayamayız. Ben kışın kar üzerinde daha iyi yol tutsun diye yuvarlanma direncini arttırmak amacıyla lassa nın snoways2 14yarıçap 70 yanak kışlık kullanıyorum tabanı da 175 aldım ki ince taban kar üzerinde daha iyi yol tutsun diye. yazın da 195 65R15 brigstone larımı kullanoyorum. ikisini de kullanma şansım olduğu için öncelikle konforda yani esneklikte benim farkedebileceğim bir farklılık yok. Yoltutuşuna gelince daha önce 185 70R14 (orijinal ebat) yazlıklara ve şu anda kullandığım 175 70R14 kışlıklara kıyasla 195 65R15 arasında resmen uçurum var. yazlık lastiklerim tarihleri eski olmasına rağmen çok başarılılar. Geçen sene 120 ile giderken ani bir fren ihtiyacı olmuştu, ABS olmamasına rağmen araç hiç yoldan çıkmadı ve tam olması gerektiği kısa bir fren mesafesiyle durdu. Bunda fren sisteminin bakımlı ve düzgün çalışmasının da büyük etkisi var benim guzu biraz şanslı aracıma bakarım ama lastiklerin de hakkını vermek lazım. Ben aracın en önemli parçalarından birinin lastik olduğunu düşünenlerdenim yanılıyor muyum? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kesinlikle sana katılıyorum, araba en üst sınıf güvenlik ve teknolojiye dahi sahip olsa lastik görevini yapamdıktan sonra hiçbirinin anlamı yok, lakin ben her zaman orjinal ebattan yan olmuşumdur, latiğin yere  basan taban kısmının genişlemesi birik kareye yapılan basınçı düşürecektir ve tutunma azalacaktır, tabii bunun kriterleri ve bir oranı var bu ora aracın ağırlığıyla çok ilglidir, hepsi birbirini tamamalar, ilgili araçları tasarlayan teknik ekiplerin bu değerleri en uygun şekilde kullandığı aşikar zaten ama genede ben tabanın genişlemesinin en fazla araca zarar veren ve yakıtı artıran etmen olduğunu düşünmekteyim, tabii çapta abartı bir fark olmaması gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

konuyu hortlatmak sayılmaz herhalde 1 aycık olmuş en son yorumdan =))

bendede 90 626 var 1,6 

forumda konularım var ordan örnek bakabilirsiniz 

ben orj 195/70/14 jantlardan bir çok ölçü ebatta janta geçiş yaptım deneyimlerimi yazayım

195/40/17 7offset hafif jant ile yakıtta hiç bir değişiklik olmadı performansda etkillenmedi konfor acayip düştü

225/45/17 7 offser hafif jantla yol tutusu arttı yakıtta bariz ortalama 10 kuruş kadar artı performans çok bi değişmedi konfor az düştü

205/50/16 7 offset hafif jant ile yakıt konfor performans aynıydı güzeldi sadece görüntü benim hoşuma gitmemişti

225/40/18 8 offset orta ağırlıkta jant ile konfor çok düşmedi performans az düşüş yakıt 15 kuruş ortalama 

225/40/18 8,5 ön 9,5 arka ağır jantlarla performans baya düştü yakıt 15 kuruş kadar artış yaptı gene ama görüntü muazzamdı =)

simdi en son 205/40/17 7,5 offset çok hafif jantlarım var performans orj gibi yakıt çok az değişti konfor eh işte denebilir =)

ama bizim araçların orj yay amortisör ile 50 yanaktan altında çok konfor yok ama 50 yanak ve üstü sanki uçarcasına konforlu oluyor.

araçlarda çok uçuk iyi bir fren sistemi olmadığı için ince yanakla kızaklama olma riski var neden çok sert hava basıncı ile kullanıyorsun ama yol tutuşunda ben bu jantların hiç birinde sıkıntı yaşamadım ama lastiklerim hep 0dı ve markaydı lastik açıkcası janttan daha önemli

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 ay sonra ...

Eğer tekerleklerimiz tren tekeri gibi sert olsaydı (sert zemin sert tekerlek) yakıt değişmezdi ama lastik yanağı arttığında yuvarlanma direnci artacağı için yakıt olumsuz etkilenir fakat yarım santim yarıçap değişimi ile bu gerçekten hesaplanamayacak düzeyde olur. Tabanın değişmemesi yoltutuşunu etkilemez fikri yanıltır. virajlarda lastik esnemesi artacağı için yoltutuşu da olumsuz etkilenecektir ama bunu da aradaki yarım santim farktan dolayı farkedemeyiz. Buna karşılık araç daha esnek olacaktır ki konfora olumlu etkisi olur ama maalesef bunu da çok anlayamayız. Ben kışın kar üzerinde daha iyi yol tutsun diye yuvarlanma direncini arttırmak amacıyla lassa nın snoways2 14yarıçap 70 yanak kışlık kullanıyorum tabanı da 175 aldım ki ince taban kar üzerinde daha iyi yol tutsun diye. yazın da 195 65R15 brigstone larımı kullanoyorum. ikisini de kullanma şansım olduğu için öncelikle konforda yani esneklikte benim farkedebileceğim bir farklılık yok. Yoltutuşuna gelince daha önce 185 70R14 (orijinal ebat) yazlıklara ve şu anda kullandığım 175 70R14 kışlıklara kıyasla 195 65R15 arasında resmen uçurum var. yazlık lastiklerim tarihleri eski olmasına rağmen çok başarılılar. Geçen sene 120 ile giderken ani bir fren ihtiyacı olmuştu, ABS olmamasına rağmen araç hiç yoldan çıkmadı ve tam olması gerektiği kısa bir fren mesafesiyle durdu. Bunda fren sisteminin bakımlı ve düzgün çalışmasının da büyük etkisi var benim guzu biraz şanslı aracıma bakarım ama lastiklerin de hakkını vermek lazım. Ben aracın en önemli parçalarından birinin lastik olduğunu düşünenlerdenim yanılıyor muyum? 

Selamlar Fatih kardeş..

Bende şimdilerde yazlık lastik alacam. Aracımın üzerinde 185 65 r14 Sava adapto lastik var. Bilmiyorum sizlerde de oluyormu artık virajlara girdiğimde cayır cayır ötüyor.

Orjinal olan 185 70 R14 mü alayım yoksa 190 60 R15 yada 190 65 R15'mi?

Eğer yakıtta çok abartılı bir değişiklik olmayacaksa yol tutuşu sağlam olan geniş taban almayı düşünüyorum ne dersin?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yol tutuş noktasında ,aracınızın ağırlığı ile kombinasyonu önemlidir , taban ne kadar genişlerse yere basma ve tutunma durumu zayıflar sebebi birim kareye basınç farkıdır, yani sizin aracınızdaki taban 185 ise demekki aracınızın ağırlığı ve yere tutunması  ile alakalı en ideal kombinasyon budur, taban büyüdükçe araç hafif kalacak ve birim kareye düşen  basınç azalacağıdan dolayı tutunma azalacak beraberinde virajlarda kayma riski artacaktır, önerim jant ebatını değiştirsen bile taban aynı olsun, hem tutunma hemde yakıt değişmez böylelikle, jant -lastik hesaplama programlarından bu kombinasyonları hesaplayıp aracınıza en uygun lastiği saptayabilirsiniz.

Önerim bu.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Selamlar Fatih kardeş..

Bende şimdilerde yazlık lastik alacam. Aracımın üzerinde 185 65 r14 Sava adapto lastik var. Bilmiyorum sizlerde de oluyormu artık virajlara girdiğimde cayır cayır ötüyor.

Orjinal olan 185 70 R14 mü alayım yoksa 190 60 R15 yada 190 65 R15'mi?

Eğer yakıtta çok abartılı bir değişiklik olmayacaksa yol tutuşu sağlam olan geniş taban almayı düşünüyorum ne dersin?

Uzun suredir gorunmuyorsun abi iyisindir İnsallah. Cevap biraz gec oldu abi kusura bakma uzun suredir cok giremiyorum foruma.

Bana kalirsa 15 jant varsa tabiki orijinal ebat 195 60r15 tercihimdir. 195 65r15 le arasinda 4 lastikte 150 tl gibi bi fark oluyor. 65 yanakli olan daha cok satildigi icin biraz ucuz. Ben 195 65r15 kullanmistim. Cikma mazda3 jantinin uzerindeki orijinal bridgestone b250 vardi. Eski 14 jant lastiklerimden sonra muazzam olmustu. Eger maddi durum elveriyorsa 60 yanak yoksa da 65 yanak 195 r15 jant-lastik iyi olur bence.

122025.jpg

Bu fotografi ben cektim abi araclarimizin orijinal ebatlaridir.

Kazasiz belasiz surusler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uzun suredir gorunmuyorsun abi iyisindir İnsallah. Cevap biraz gec oldu abi kusura bakma uzun suredir cok giremiyorum foruma.

Bana kalirsa 15 jant varsa tabiki orijinal ebat 195 60r15 tercihimdir. 195 65r15 le arasinda 4 lastikte 150 tl gibi bi fark oluyor. 65 yanakli olan daha cok satildigi icin biraz ucuz. Ben 195 65r15 kullanmistim. Cikma mazda3 jantinin uzerindeki orijinal bridgestone b250 vardi. Eski 14 jant lastiklerimden sonra muazzam olmustu. Eger maddi durum elveriyorsa 60 yanak yoksa da 65 yanak 195 r15 jant-lastik iyi olur bence.

http://i.hizliresim.com/122025.jpg

Bu fotografi ben cektim abi araclarimizin orijinal ebatlaridir.

Kazasiz belasiz surusler.

Kardeş yanıt için teşekkür ederim çok şükür iyiyim umarım sende iyisindir. Mazda yı sattığın için üzüldüm ama daha iyisini aldığın için sevindim. Güle güle kullan Allah kaza bela vermesin. görüşmek üzere...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 10 ay sonra ...

Herkese merhabalar.

1991 model 626'mın 14 olan jantlarını 16 yapmaya karar verdim. Jantları aldım da, lastikler de tıkandım. Orjinal ebatları yanlış bilmiyorsam,  185/65/14.

Hesaplama cetvelinde baktığım kadarıyla orjinal ebatın 16 inç karşılığı (en az sapma ile) 195/50/16 veya 205/45/16.

Şimdi size sormak istediğim bu iki ebattan hangisini alayım. Yani aracın performansını ve konforunu ne yönde etkiler. Hangisi daha az etkiler. Tecrübeli arkadaşlar tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alıntı

Orjinali 185765715 ise 195/50/16 veya 205 /45/16 ikisi de olabilir ama benim tercihi 195/50/16 yapmanız 45 yanak lastik çok ine kalır konforsuz olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

orjinal ebatları  185 / 70  r14

buradan yola çıkarak  ne kadar araştırırsanız araştırın piyasadaki en kolay bulunabilen, en güzel lastiklerin olduğu ölçü   205 / 55 / 16      

sizin aracınız da  205 / 50 / 16 ya denk geliyor ama bu ebat bulamazsınz. 

205  / 55 / 16 takabilirsiniz. memnun da olursunuz. aracınız 2 cm yükselir. konforundan ödün vermez.  çok güzel ve kaliteli lastikler satın alabilirsiniz.  örneğin goodyear efficentgrip perf. alabilirsiniz.    185 70 14 ile parasıyla bile alamıyorsunuz.   

aracınızın fren ve yol tutuş performansı artar. hızlanma performansı düşer. yakıt tüketiminiz çok değişmez.   

ama

16" jant alırken  en fazla 6J veya 6,5J almaya çalışın. 7J veya üstüne  çıkmayın.

aracınız her halükarda hantallaşacaktır ama yere sağlam basacaktır.     

belki bir ihtimal arkada 3 kişi varken sürtme yapabilir ama sanmıyorum..  almadan önce deneyebilirsiniz. her yerde bulunan bi ebattır.  yoldaki 10 arbadan 5 inde bu ebat var. sökün takın deneyin. yakın olsanız vereyim benim yedek jant+ lastikleri 2 gün gezin.  

205 55 16 dışında ebatlara çok para vermeniz  mânasız olacaktır.  hiç bulaşmayın..  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynı araçtan bende de vardı. 

Ben 195 65 15 takmıştım arka amortisörle arada 1 parmak kalmıştı. Daha büyüğünü modifiyesiz takamazsınız. Bu araçlar için 2 tane orijinal ebat var biri ufuk hocamın dediği 185 70 14 diğeri 195 60 15(GT modeli için). Lastik hesaplama tablosuna bakınca 205 55 16 ile 195 65 15 arasında bir fark yok gibi görünüyor. Ben 195 65 15 takabildiysem siz 205 55 16 takabilmelisiniz. Eğer arka amortisör-yay orijinalse sürtme yapacağını düşünmüyorum. Arka amortisörde yayın oturduğu alt kısım baya aşağıda tekerin üzerinde duruyor. tek engel oraya sürtebilir. 

Eskilerden. Belki fikir verir

IMG_0747.JPG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Fakat ben orjinalini 185/65/14 diye biliyordum. Sizin dediğiniz gibi ise eğer, yani 185/70/14 ise benim araştırdığım iki ölçüde yanlış oluyor. Bu durumda 195/55/16 ya da 205/50/16 ya bakmalıyım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hantallık konusunda da jant seçimi çok önemli. Eğer jant lastiğin toplam ağırlığı değişmeyecekse ki 25 senede malzeme teknolojisi baya değişti hafif jantlar var artık, çok da hantallaşacağını düşünmüyorum. Zaten araç çok atik bir araç değil baba arabası :) yani zaten hantal. Resim isteriz bu arada. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• By_eyicaN
      Yazan: By_eyicaN
      Merhaba arkadaşlar, 88-91 model Mazda 626 için orjinal jant kapağının eksikliği görsel olarak gerçekten büyük problem. Aracı görsel olarak ciddi anlamda olumsuz etkiliyor ve maalesef temin etmek çok zor. Uzun arayışım netice vermeyince alternatif yöntemler düşünmeye başlayınca ya tutarsa deyip sizlerle paylaştığım bu yöntemi uygulamaya karar verdim ve sonuç bana göre harikulade oldu, sizlerin de bu konuda hem fikrini almak hem de ihtiyacı olup ta uğraşmak isteyenlere seçenek sunmak istedim. >Öncelikle en anlaşılır tarifiyle hani şu baklavacıların kullandığı dikdörtgen alüminyum tepsilerden yeterli büyüklükte olan bir tepsi buldum. >Sonrasında orjinal jant kapağı ölçülerini en pratik uygulanacağı düşüncesiyle karton kullanarak şablon haline getirip kestikten sonra asetat kalem ile temin etmiş olduğum alüminyum üzerine çizdim. >Daha sonra demir testeresi ve sac makası yardımıyle çizmiş olduğum şablona göre tepsiyi kestim. (İmkanı olan sanayide kestirebilir ya da avuçiçi taşlama gibi bir elektronik aletle yorulmadan kesebilir, elle kesmenin tahmin edilebilenden çok daha fazla zahmetli olduğunu belirtmeliyim.) >Daha sonra (janta delik delmek zorunda kalmamak için) jant üzerinde orjinal kapakları için halihazırda var olan tırnaklara en uygun olarak aklıma gelen montaj yöntemi olarak eski tarz duvar prizlerinin duvar tutma tırnak sistemlerinden yola çıkarak atıl durumdaki 4 tane prizin tırnaklarını kesmiş olduğum parçalara jant turnaklarına uygun şekilde ölçüp vida yeri açarak uyguladım. >Janta kapağı takma esnasında uyguladığım bu tırnak sisteminin hareket edip montaj esnasında ciddi zorluk olduğunu farkedince şeffaf silikon kullanarak tırnakları sabitledim. Aynı zamanda kullanmış olduğum alümninyum malzeme yeterli et kalınlığına sahip olmadığından dolayı jant içerisine basılı gibi duruyordu, o nedenle parçaların kenarlarına küçük parçalar ekleyerek hazırlamış olduğum kapakların jant üzerindeki basık görüntüsünü ortadan kaldırdım. >İnce alçı zımparasını halı gibi yumuşak bir zemine sabitleyip hazırlamış olduğum kapağı üzerine koydum, düzgün dairesel şekilde çevirerek orjinal jant kapağındaki çember parlaklığını elde ettim. >Son olarak İnternetten mazda orjinal logosunu etiket kağıdına çıktı alıp maket bıçağı yardımıyla logoyu şablon haline getirdikten sonra hizalı şekilde kapağa yapıştırıp asetat kalem ile logoyu kapağa uyguladım. Daha sonra kapakları janta monte ettim. Bu işlemi yapalı yaklaşık 8 ay oldu, kapak parlaklığının korunması için vernik atmayı düşündüm fakat zamanım olmadı buna rağmen kapaklar halen ilk yaptığım günki gibi duruyor bu sayede de yetkili servislerin verdiği yada çıkma parçacıların verdiği uçuk kaçık rakamları ödemekten kurtuldum. Bu forumdaki bilgilerden çok faydalandım, karşılar mı bilmem ama en azından çorbada benim de bir tuzum olsun istedim.
      birkaç resim daha..

• Mazda3Barisss
      Yazan: Mazda3Barisss
      Herkese merhaba .. Askerliğinin son dönemini yapmakta olan ve forumumuz üyelerinden olan değerli bir abimizin isteği üzerine bunu paylaşıyorum .. 4 jant 4 lastik ve toplam 1500 km bile yapmadı şuan depoda durmaktadır lastikler 2014 üretim tarihlidir .. Fiyat olarak ise 2200 TL istemektedir .. Lastiğin markası michelin pilot exalto xl ebatları 215 / 45 / R18 dir .. En ufak hasar vuruk vs si yoktur .. İlgilenenler benimle irtibata geçebilirler ..

• kaangormek
      Yazan: kaangormek
      elimde fazla bulunan jantları satıyorum fiyat uygundur arkadaşlar. 15 inc jantla takas olabilir.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-jant-lastik-jant-4-adet-kelepir-17-inc-jant-takasli-102651883/detay/
    • mayday720p
      Yazan: mayday720p
      Arkadaşlar merhaba, kaç zamandır araştırıyorum ama net bir bilgi bulamadım.

Mazda 3 Skyactive'i hem 16 inç hemde 18 inç jant ile ard arda test sürüşüne tabi tutan arkadaşımız var mı ?

Konfor olarak bize bir kıyaslama değerlendirme yapabilir mi acaba ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  • Yeni Oluştur...