Jump to content

Mazda3 Power Sense Paket Özelliklerini Kullanamıyorum

selahattin55
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar ben bu power sense paket içeriğindeki özellikleri kullanamıyorum,kulanım kılavuzundan falanda baktım ama beceremedim,yani şerit değiştirme,uzun far kontrol sistemi,akıllı fren desteği vs devreye girmiyor.aracı ilk aldığımda i-stop da devreye girmiyordu,araç gemide beklediğinden aküde sorun olmuştur deyip başka bir sıfır aracın aküsünü takıp sonra bilgisayarla bir şeyler yapıp aktif hale getirdiler ondan sonra istop'usorunsuz kullanmaya başladım,sense paketteki diğer özelliklerde de aynı durum söz konusu olabilir mi,bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın teslim edilmeden önce kontrol fişi olması lazım. Tüm sistemler serviste bilgisayardan aktif ediliyor ve tek tek kontrol ediliyor. (Benim aracın teslimat fişi bende mevcut) Sonrasında sizin aktifleştirmenizi gerektiren bişey yok sanıyorum. Tamamı otomatik devrededir. Zaten kapatma opsiyonu olan özellikleri menüden ayarlar bölümü ile düzenleyebilirsiniz. Ama teslim edilen araçta böyle sorunlar olmaz bence.

Hocam motor sıcaklığı düşükken zaten İ-stop devreye girmiyor. Ona dikkat ettiniz mi? Ayrıca da frene sıkı basmanız gerek. Yoksa devreye girmez..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın teslim edilmeden önce kontrol fişi olması lazım. Tüm sistemler serviste bilgisayardan aktif ediliyor ve tek tek kontrol ediliyor. (Benim aracın teslimat fişi bende mevcut) Sonrasında sizin aktifleştirmenizi gerektiren bişey yok sanıyorum. Tamamı otomatik devrededir. Zaten kapatma opsiyonu olan özellikleri menüden ayarlar bölümü ile düzenleyebilirsiniz. Ama teslim edilen araçta böyle sorunlar olmaz bence.

Hocam motor sıcaklığı düşükken zaten İ-stop devreye girmiyor. Ona dikkat ettiniz mi? Ayrıca da frene sıkı basmanız gerek. Yoksa devreye girmez..

i-stop'da hepsini denedim ama olmadı,hatta mazda servisteki arkadaşla da çıktık oda devreye sokamadı,sonra bir tekniyen çağırdı,işte dediğim gibi aküyü değiştirdiler sonrada bilgisayarla birşeyler yapıp aktif hale getirdiler,ondan sonra i-stop sorunsuz çalıştı,ama sense paketteki özellikleri bir türlü kullanamıyorum.mesela ışıksız bir yolda giderken kendiliğinden uzun farlar yanıp karşıdan araç gelince kısalara geçmesi gerekiyor ama benim aracımda olmuyor,diğer özelliklerde öyle

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

i-stop'da hepsini denedim ama olmadı,hatta mazda servisteki arkadaşla da çıktık oda devreye sokamadı,sonra bir tekniyen çağırdı,işte dediğim gibi aküyü değiştirdiler sonrada bilgisayarla birşeyler yapıp aktif hale getirdiler,ondan sonra i-stop sorunsuz çalıştı,ama sense paketteki özellikleri bir türlü kullanamıyorum.mesela ışıksız bir yolda giderken kendiliğinden uzun farlar yanıp karşıdan araç gelince kısalara geçmesi gerekiyor ama benim aracımda olmuyor,diğer özelliklerde öyle

i-stop çözüldüyse güzel. benim araç power ama sense paket yok. Sistemi bilmiyorum. Ama mantıken tam tersi olması lazım. Işıksız yolda uzunları siz açarsınız, karşıdan araç gelince otomatik kısaya alır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

i-stop çözüldüyse güzel. benim araç power ama sense paket yok. Sistemi bilmiyorum. Ama mantıken tam tersi olması lazım. Işıksız yolda uzunları siz açarsınız, karşıdan araç gelince otomatik kısaya alır.

valla keşke bende power alsaydım,sense aldık ama bir işe yaramıyor:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servisle yeniden iletişime geçebilir, o da olmazsa Mazda Müşteri Destek hattına durumu bildirebilirsiniz. Hatta forumuzdaki Mazda Türkiye kullanıcısını da özel mesajla bu konudan haberdar edebilirsiniz. Mutlaka atlanılan bir nüans vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yarar hocam ya olurmu öyle şey. Servisi var garanti var bozma moralini her özelliği dibine kadar kullanırsın onca para verdin sonuçta :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

yarar hocam ya olurmu öyle şey. Servisi var garanti var bozma moralini her özelliği dibine kadar kullanırsın onca para verdin sonuçta :D

tabiki bir şekilde çözülür,ama işte bir heves almışken sense olsun dedim sonradan pişman oldum verdiğim ekstra paraya:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

tabiki bir şekilde çözülür,ama işte bir heves almışken sense olsun dedim sonradan pişman oldum verdiğim ekstra paraya:)

Sense paket donanımları ülkemiz trafiğinde çok verimli çalışmaz diyerek sense almayı hiç düşünmedim. Bunlar sağlıklı trafikte ve sağlıklı yollarda çalışan sistemler ve bence Türkiye için çok extra kalıyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Akıllı fren sisteminin çalışıp, çalışmadığını nasıl anladınız. Yada ne şekilde test ettiniz?

akıllı fren desteği öndeki araçla aradaki mesafe kısaldıgında belirli bir hizin altındaysanız kendi kendine frenlemiyormu? ben öyle biliyorum.şu şekilde test ettim ışıklarda mesela öndeki araç durdugunda dibine kadar fren yapmıyorum araba kendini frenler diye ama olmuyor.tabi tamamen yanlış yorumlamış ve yanlış bir şekilde test edyorda olabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yukarıda Bikes44 (Bilal) arkadaşımızın da dediği gibi, uzun far kontrolünün mantığı aynen şu şekildedir.

Adaptif uzun farları yakarsınız. Önde seyir halinde araç var ise. Yada karşı yönden bir otomobil geliyor ise kısaları yakar. Yokuş çıkarken, inerken, viraj alırken farın yönünü ayarlayıp, karşı tarafı rahatsız etmez.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sense paket donanımları ülkemiz trafiğinde çok verimli çalışmaz diyerek sense almayı hiç düşünmedim. Bunlar sağlıklı trafikte ve sağlıklı yollarda çalışan sistemler ve bence Türkiye için çok extra kalıyor :)

aynen öyle:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Servisle yeniden iletişime geçebilir, o da olmazsa Mazda Müşteri Destek hattına durumu bildirebilirsiniz. Hatta forumuzdaki Mazda Türkiye kullanıcısını da özel mesajla bu konudan haberdar edebilirsiniz. Mutlaka atlanılan bir nüans vardır.

tabiki öyle,ya dediğiniz gibi atlanılan bir nüans var yada ben birşeyleri yanlış yapıyorum.bakalım servisede danışıcam tabi ama önce burdaki arkadaşlarlada bir fikir alışverişinde bulunmak istedim:)

Bence akıllı fren destek sistemini fazla test etmeyin :D

valla bende öylediyorum kendi kendime ama test etmekten de alamıyorum kendimi,korkuyorum alışkanlık yaratıcak diye:)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Akıllı fren destek sistemini, bizzat İstanbul Parkta test etmiş birisiyim. 35 Km sabit hızla giderken, önümde ki şişme/köpük engele geldiğinde. Kusursuz bir şekilde frenlemesini yaparak, otomobili durdurmuştu sistem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Akıllı fren destek sistemini, bizzat İstanbul Parkta test etmiş birisiyim. 35 Km sabit hızla giderken, önümde ki şişme/köpük engele geldiğinde. Kusursuz bir şekilde frenlemesini yaparak, otomobili durdurmuştu sistem.

işte öyle olması gerekiyor,ben onu trafikte ışıklarda önümde araba  varken test ediyorum ama sonunda frene kendim basıyorum,ya devreye sokamadım yada bir sorun var anlıyamadım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşım , öncelikle iyi yapmışsın ama özellikleri kontrol edebilmen içim şartları sağlamamışsın

1: uzun far kontrol sistemi için

Otomatik far kısmı çevrili iken uzun fara alacaksın yani otomatik kısmı seçili ve iler doğru tıklanmış olacak

Sonra ışık olmayan yolda Dağda bayırda iken zaten uzun far yanar ve Karşıdan araç gelir veya önüne çıkarsa kuşata alır , yani bu ortamı sağlanmadığı için kullanmamış olman normal , kendiliğinden yanma falan yok yani ;)

Önce açacaksın o özelliğin kullanman için o özelliğe uygun ortam olacak şehir içi veya ışıklı yolda zaten adam uzun farı açtırırmı sana elin japonu , Türkiye'ye göre ayarlı değilki şehir içi uzun farla gezileceğini nerden bilsinler ;)

2; fren destek sistemi için öyle yaklaşmayla filan anlama imkanın yok yani test etme şansın yok !!! Çünkü test edip devreye girmemiş olduğunda sen çarpmış oluyorsun

Kısaca araç hızını ve çevresine göre sensörlerden ayarlıyor ve frene basılmadığı anda kaza yapacaksa frene kendi basıyor , yani onun fren yapacağı yere kadar gelip o limiti aşıp frene bassan bile kaza yapmış olursun demekki o limite gelmedin hiç ;)

Çok yaklaşmak falan değil o HIZLA öndeki duvar araç herneyse frene basılmadığında kaza olacağı an kendi basıyor , sen zaten o Sınıra gelmeden bastığından devreye girmiyor

Daha kolay test için bir ağaç dalı falan bulup üzerine git sen basmadan o basar bazmazsa dala çarparsın arada ile kaza yapmamış olursun test yapacağım diye

3: adaptif far sistemini çözebilmen için sert virajlara hızlı girmen Lazım gene Buda hızın ile direksiyona verilen dönüş komutunun üzerinden hesaplanan bir durum

Yani yavaş yavaş viraj alırken farların döndüğünü anlaman zor çünkü Aracın açı değişim Hızı yavaş göz farkı zor anlar

90' lik köşeden 60-70 veya daha üstü hızla dön farların birden araca göre 20-30 belki daha fazla derece döndüğün tarafa yan aydınlattığını farkedersin yoksa zaten hızlı giderken far dönmediğinde karanlığa Dönüyor oluyorsun

Yavaş ve keskin dönüşleri sakin geçiyorsan farketmemiş olman normal.....

Birde fren destek için aracın algısı önemli yani frene basıp basıp yavaşlayıp aracın dibine gelince zaten frene bakılacağını biliyor arkadaşın dediği gibi yola köpük koyup köpüğe yaklaştığınız halde gaza basın bakalım ne olacak ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Akilli fren sistemi benim aracimda 3 defa devreye girdi,ikisinde kazadan kurtardi birinde ise az daha arkadaki arac vuruyordu bana.

Cok sikisik trafikte tampon tampona giderken kapamak gerekebilir diye dusunuyorum acikcasi..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...