Jump to content
Revivo73

Dizel araçlar insan vücudunu topyekün yıkıma uğratıyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

Revivo73

DİZEL araçlar, hamile kadınların otizm hastalığına sahip çocuk doğurme riskini katlıyor ve insan vücudunu topyekün yıkıma uğratıyor. Harvard Üniversitesi Kamu Sağlığı bölümü tarafından araştırmalarla kesin olarak doğrulandı.

 

BBC'de bugün çıkan haber linki: http://www.bbc.com/news/health-30521255 18.Aralık.2014

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Bikes44

Dizel motorun hangi özelliği buna neden oluyor acaba ? Ona bakmak lazım ( İngilizcem iyi değildir :D ) İyiki benzinli almışız öyleyse..

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
emregc

Dizel motorun havayı daha fazla kirletme özelliği buna neden oluyor tabi :).... Özetle, hava kirliliğinin bu gibi sağlık sorunlarına da yol açtığı tespit edilmiş..

 

Hava kalitesi önemli, istanbulda hava alınacak yer kalmadı, hava almak isteyenin kuzey ormanlarına yakın oturması lazım, 3. köprü 3. havalimanı yolları civarları yani :) 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

       Hepside zararlı, belki dizel biraz daha fazla zararlı çünkü ,ağır iş makinaları ve büyük motorlu co2 salınımını fazla yapan araçlar hepsi dizel, biz fotoğrafın tamamına bakalım, fosil yakıtları enerji üretimi için kullandıkça bu risk dahada artarak devam edecek, bir düşünün yılda milyonlarca ton kömür ve linyit yakan, o devasa  termik santraller varken, şimdi bir tek  dizel motorlarmı suçlu oldu.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Burak

Burada biraz dizele haksızlık edilmiş gibi geldi bana.

 

Makalenin tamamında dizel sadece bir noktada o da resmin altında geçiyor. Tümünü okuduğumuzda dizele özel bir yorum yapılmamış.

 

Araştırmada otizmli olan 245 , olmayan 1522 çocukların hamilelik döneminde ( ebeveyn adresleri baz alınarak ) ne kadar hava kirliliğine maruz kalındığı ve bunun otizmin bir sebebi olup olmadığına dair araştırma ve şüphelerden bahsediyor.

 

Burada özellikle solunum yolu ile kana karışabilecek kadar küçük parçaların suçlanabileceğini belirtiyorlar.

 

Kısacası burada sadece dizel değil her türlü hava kirliliği bu yönde bir zarara sebep oluyor olabilir.

 

Yazıyı okuyunca Dilovası aklıma geldi.. Araştırmayı orada yapsalar neler çıkar kimbilir.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
SeZaR_323

Paris, 2020 yılında dizel araçları şehre sokmayacağına dair çok sansasyonel bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor şu an... 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
Revivo73

Benzinli araçlarda da elbette egzos gazı çıkıyor fakat onlardaki en zararlı atıklar Hidrokarbon ve Monoksit diye biliyorum ki onlaın da etkileri dizeldeki binbir çeşit atıklara göre hafif diye düşünüyorum.

 

Bir de en sağlıksız çalışan benzinli aracın dahi egzos kokusu, bir çeşit soba dumanı gibi kendini hemen belli ediyor fark edip nefesinizi tutabilir kaçarsınız  Ancak dizellerdeki duman sinsi şekilde geliyor.

 

Şimdi Google da baktım, dizelde Sülfür yani Kükürt dahi varmış, haberde de dizelin Nitrogen Dioxide kaynağı olduğuna vurgu var.  Enerji santralleri de katkıda bulunuyor olabilir fakat sonuçta yolda sokaktaki dizel araçlardan gelen zehirli gaz en çok etkiliyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
NoooFearrrr

      Zaten üretilen motorların salgıladığı gaz oranları üreticiler tarafından açıklanıyor, CO2 salınımı benzinden fazla olsa dahi , yakıt ekonomisi açısından daha ekonomik ve bu durum benzinle arasındaki bu farkı kapatıyor, bence de dizele hakszılık yapılıyor.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş
emregc

Dizel kalın yakıt yanınca tam yok olmuyor  benzin ince yakıt  yanıp daha fazla yok oluyor...

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×