Jump to content

Mazda3 Kar/Kış Lastiği Tavsiyesi

volkanstars
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Petlas Snowmaster kullanıyorum. Geçenlerde Ankaraya ilk kar yağdığı saatlerde denemeye çıktım, çok güzel verim aldım, extrem hareketler yapmadığım sürece araç kaymadı, hatta el freni ile bile zor kaydı araba memnunum. 170 TL ye Ekim ayında almıştım

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

NOKIAN 205/55 R16 91H Nokian WR G2 Kış Lastiği  ve GOODYEAR 205/55 R16 91T UltraGrip 8 Kış Lastiği

Nokian 189 tl  Goodyear 199 tl hepsiburada da 75 tl bonus da hediyesi ile almayı düşünüyorum 2 lastik arasında kaldım goodyear için ıslak performansı olarak çok iyi denilsede kar ve buz denince Nokian  nın ismi çok geçiyor malum zonguldakta pek kar olmuyor ama buzlanma fazla

2 lastik arasında kaldım kullananlar varmıdır ? yorumlarınız nedir

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bildiği kadarı ile ikiside çok başarılı lastikler üzerlerindeki  yeni  yol sesi ve yakıt tüketimi etiketlerini incelerseniz belki bir fikir verebilir....

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bildiği kadarı ile ikiside çok başarılı lastikler üzerlerindeki  yeni  yol sesi ve yakıt tüketimi etiketlerini incelerseniz belki bir fikir verebilir....

araştırdım ug8 biraz daha önce ancak nokian da karda çok iyi olduğu idda edliyor kimi nokiana ses yapıyor dedmiş kimi çok sessiz demiş anlamadım gitti kış lastiği denince nokian çok başarılı oldğunu gördüm ancak arada kaldım yazlıklarım googyear memnunum ancak içimde değişik marka deneme hevesi de var :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

NOKIAN 205/55 R16 91H Nokian WR G2 Kış Lastiği  ve GOODYEAR 205/55 R16 91T UltraGrip 8 Kış Lastiği

Nokian 189 tl  Goodyear 199 tl hepsiburada da 75 tl bonus da hediyesi ile almayı düşünüyorum 2 lastik arasında kaldım goodyear için ıslak performansı olarak çok iyi denilsede kar ve buz denince Nokian  nın ismi çok geçiyor malum zonguldakta pek kar olmuyor ama buzlanma fazla

2 lastik arasında kaldım kullananlar varmıdır ? yorumlarınız nedir

Goodyear markasını daha önce, Honda otomobilimde kullanmıştım. Kullandığım sürecede çok memnun kaldım. Nokian ismini çok duyuyorum. Yorumların çoğu övgü dolu sözler.

2 Hafta önce Bridgestone LM-32 kış lastiği almıştım. Ama lastikler bir türlü balans tutmadığı, için çok fazla titreme yapıyordu. Bu yüzden geri iade etmiştim, fabrikasından haber bekliyorum. (Fabrika çıkışı hatalı olduğunu düşünüyorum)

Buzlanma fazla oluyor demişsiniz. Burada bir şeyin altını çizmek istiyorum. Kış lastiği buzlanmaya çözüm/çare değil. Burada iş sürücüye düşüyor. Yolda buz olduğu zaman, hangi lastiği kullanırsanız kullanın. Her zaman otomobiliniz bir risk taşır. Buzda hiç bir lastik yola tutunamaz. O yüzden bir gözümüz her daim, dış ortam sıcaklığını gösteren ekranda olsun.

Kazasız belasız, güvenli sürüşler dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kuzey ülkeleri şartlarına göre üretiliyor ise kışın Nokian Lastik almak daha garanti olur, ancak Pirelli gibi yazında idare eden bu kış lastiğini yazın çıkarmamak belki olmaz :)

Pirelli İtalyan kışına göre yaptı heralde , bakıyorum millet yazın da devam ediyor ... Şirket aracından bizde çıkarmadık, lastik ne ötüyor ne bişey, hatta üstüne daha iyi yol tutuyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

45 yaşındayım hayatımda ilk defa kış lastiği aldım kış pas geçti iyi mi ;)  arkadaşlar ben testlere filan da bakarak continentalwintercontact  ts 850 aldım , 205 55 16 tanesi 230 a geldi. ilk kar yağdığında kısaca kullandım bir problem yok . en güzeli de lastikler sertleşmiyor . Bir ara abant planım var . oradan daha iyi veriler aktarabilirm belki. selamlar sevgiler .

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sıcakılıklar +7 nin altında olduğu sürece Kış pas geçmiş sayılmaz, unutmadan daha kış yeni başladı, 1. ayın ortasındayız, subat vede mart kış soğuklarının en şiddetli olduğu aylardır.

Zaten bizim buralarda 6 ay yaz lastiği takılıdır araçlara 6 ay kış lastiği, siz gene iyisiniz.

Lastiklerinizde hayırlı olsun, güle güle kullanınız, kazasız, belasız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geri iade ettiğim Bridgestone Lm-32 kış lastiği ile ilgili. Fabrikadan lastikte bir problem yok şeklinde yanıt geldi. Lastiği balans yapan yerde sorun var şeklinde bir cevap vermişler. Balansı yapan Toyota yetkili servisi ile, Gebze'de iyi bir lastikçi. Her ikisinde de balans yaptırdım ama sonuç yine hüsrandı. Toyota servisine 2.defa götürdüğümde, gerçekten bir problem olduğunu onlarda söyledi.

İşin özü bu tip problemlerde kolay kolay tüketici yanına karar vermezler zaten. Toyota servisi zaten bizi mağdur etmedi.

Dün itibari ile de Lassa Snoways Era+ 205/55R16 91H Kış Lastiği taktırdım. İlerleyen günlerde izlenimlerimi paylaşmaya çalışırım. Ama şimdiden Primacy 3 lastiğimi özlemeye başladım diyebilirim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen kış accent era aracım varken çevremden olumlu duyumlar aldığım Petlas Snowmaster almıştım, aşırı kar yağmamıştı ancak kar yağdığında test etme fırsatı bulmuştum, patinaja düşmesi için gerçekten aracı zorlamanız gerekiyor, virajlarda tutuşu iyiydi. Bu sene Petlas'tan memnun olmama rağmen başka markalara da bakmak istedim ve tuhaf bir şekilde Falken ve Toyo'nun lastiklerinin fiyatlarının uygun olduğunu görmüş oldum. Üstelik Japonya'da üretilmiş lastiklerdi. Aracın jantları 17" olduğu için neredeyse eski aracın lastiklerinin ( 14" ) iki katı fiyatı var. Sonuç olarak Falken'in kışlık lastiklerini aldım, kodunu hatırlamıyorum ancak tanesini 190 TL'den kredi kartına taksit yaptırdım. Henüz karda pek test edemedim, çok az yağmıştı onda da iyiydi ancak, orjinal lastiklerine göre yol gürültüsünü azalttığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçen kış accent era aracım varken çevremden olumlu duyumlar aldığım Petlas Snowmaster almıştım, aşırı kar yağmamıştı ancak kar yağdığında test etme fırsatı bulmuştum, patinaja düşmesi için gerçekten aracı zorlamanız gerekiyor, virajlarda tutuşu iyiydi. Bu sene Petlas'tan memnun olmama rağmen başka markalara da bakmak istedim ve tuhaf bir şekilde Falken ve Toyo'nun lastiklerinin fiyatlarının uygun olduğunu görmüş oldum. Üstelik Japonya'da üretilmiş lastiklerdi. Aracın jantları 17" olduğu için neredeyse eski aracın lastiklerinin ( 14" ) iki katı fiyatı var. Sonuç olarak Falken'in kışlık lastiklerini aldım, kodunu hatırlamıyorum ancak tanesini 190 TL'den kredi kartına taksit yaptırdım. Henüz karda pek test edemedim, çok az yağmıştı onda da iyiydi ancak, orjinal lastiklerine göre yol gürültüsünü azalttığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Geri iade ettiğim Bridgestone Lm-32 kış lastiği ile ilgili. Fabrikadan lastikte bir problem yok şeklinde yanıt geldi. Lastiği balans yapan yerde sorun var şeklinde bir cevap vermişler. Balansı yapan Toyota yetkili servisi ile, Gebze'de iyi bir lastikçi. Her ikisinde de balans yaptırdım ama sonuç yine hüsrandı. Toyota servisine 2.defa götürdüğümde, gerçekten bir problem olduğunu onlarda söyledi.

İşin özü bu tip problemlerde kolay kolay tüketici yanına karar vermezler zaten. Toyota servisi zaten bizi mağdur etmedi.

Dün itibari ile de Lassa Snoways Era+ 205/55R16 91H Kış Lastiği taktırdım. İlerleyen günlerde izlenimlerimi paylaşmaya çalışırım. Ama şimdiden Primacy 3 lastiğimi özlemeye başladım diyebilirim. :)

Güle güle kullanınız lastikelerinizi arkadaşlar, hayırlı olsun , kazasız belasız.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...

Kışlık lastik takalı, bu gün itibari ile tam 1 ay olmuş.

Şu ana kadar, kışlık lastik sayesinde gözlemlediğin şeylerin başında ne geliyor dersem.

Yaz/kış kullandığım, Michelin Primacy 3 lastiklerimin ne kadar kıymetli ve değerli olduğunu öğrendim. :)

Lassa Snoways Era+ 'nın ıslak zemin performansı, hiç güven vermedi bana. Bir kaç sefer araç kayma eğilimi gösterdi.

Bu güne kadar çok az gördüğüm DSC ışığı, çok sık yanmaya başladı.

Kuru zemin performansı da hiç tat vermedi bana. Seri kalkışlarda araç patinaja düşüyor. Özellikle yokuşlarda bu tepki çok oluyor.

Ani sert frenlerde sağlam kızakladığına, dün bire bir şahit oldum. Cep telefonu ile konuşan bir insancık, ara sokaktan aniden caddeye, önüme çıktı. Freni köklememle, guzu kızakladı ve çizgisini koruyamadı.

Sürekli otobanı kullanan birisiyim. Radyomun sesi standart bir ayardadır. Bu lastiklerden sonra sesi artırmak zorunda kaldım. :)

Kar kış kıyamet olmadığı için, böyle bir zeminde tecrübem daha olmadı. Ama olsa eminim performansı çok iyi olur. Lastiğin temel amacı zaten, karda güvenli sürüşü sağlamak.

Fakat İstanbul'da malum hava sıcaklıkları ve ne kadar sıklıkla kar yağdığı. Benim için şu an kışlık lastik tam bir eziyet. Bu yazdıklarımdan lütfen kışlık lastiği gereksiz gördüğüm anlaşılmasın. Tam aksine kışlık lastik çok gerekli.

"Ama gerekli araca, gerekli sürücüye ve gerekli şehire kışlık lastik lazım."

Michelin Primacy 3 lastiklerimi, tekrar takacağım günü iple çekiyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

kış lastiğinde Nokian uzmandır arkadaşlar..macera aramayın..nokian tercih eden..dua edersiniz bana ;) zaten bir kullanırsanız bir daha vazgeçmezsiniz..ama desen modeli çok önemlidir onu gözönünde bulundurun..aracınızın çekici lastiği ön lastiklerse WRD3 tercih etmelisiniz..eğer çekiciler arka latiklerse WRG2 olmalıdır..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende de snoways era+ var,

ses toyolardan çok az geliyor.

çok konforlu

yakıt tüketimi 0.5litre azaldı.

önüme yaya atladı kızaklanma vs olmadı.

Bugün ters viraj vardı dışa savrulmayı azaltmak için içe kırdım, iç bariyere vuruyordum. Boşune dışa açılır diye evham yapmışım, araç içe yapıştı.

Bunlar da benim lassa deneyimim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende de snoways era+ var,

ses toyolardan çok az geliyor.

çok konforlu

yakıt tüketimi 0.5litre azaldı.

önüme yaya atladı kızaklanma vs olmadı.

Bugün ters viraj vardı dışa savrulmayı azaltmak için içe kırdım, iç bariyere vuruyordum. Boşune dışa açılır diye evham yapmışım, araç içe yapıştı.

Bunlar da benim lassa deneyimim.

Bende goodyear ug8 aldım hiç kar yağmadı. çok mübarek lastik :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende goodyear ug8 aldım hiç kar yağmadı. çok mübarek lastik :D

Lastikte bile mübarek oldu artık diyosun, zaten ortalık mübarek şeylerden geçilmiyor,  böle espriler yapma, bakarsın kar yağmasını istemeyenler gelecek sene sırf bu lastiği alır. :D :D :D :D 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Samsunspor
      Yazan: Samsunspor
      Arkadaslar merhaba. Konu basligi altinda diger konu ve yorumlara baktim ama aradigimi bulamadim. O yuzden degerli goruslerinizi almak icin buraya yaziyorum.
      Aracimi eylul 2019 da aldim. Aldiktan bir ay sonra lastik basinc sensoru uyarisi aldim. Ben de herkes gibi herhangi bir benzinlige girip kontrol yaptim ve kayda deger bir degisim yoktu. Yine de olmasi gereken havayi basip sensoru resetledim. Bundan 2-3 hafta sonra tekrar uyari aldim. Sicaktan olabilir diye dusunup pek ciddiye almadim cunku lastiklerde gozle gorulur bir inme veya aracta bir sarsinti vs yoktu. Zaten akabinde de kasim ayinda kislik lastiklere gectim. Sorunu biraz oteledim galiba.
      Acikcasi kislik lastikleri degistirirken su yazliklari da bi kontrol et demek aklima gelmedi. Onu da yazliklara gecerken kontrol ettiririm diye dusundum herhalde bilmiyorum. Kislik lastiklere gectim, haliyle degisim oldugu icin yine uyari aldim ve resetledim. Sonra kis boyunca tek hir uyari dahi almadim. Anladim ki sensorde veya aracta bir sorun yokmus. Basima gelecegin yazliklara gecerken olacagini hissettim artik. 

Bugun yazliklara gecmek icin lastikciye gittim ve bi kontrol eder misiniz dedim. Onlar da bakiyoruz zaten biz genel olarak dedi. Ve tahmin ettigim gibi sol arka yazlik lastige çivi girmis. Onaracagiz dedi, tamam dedim ben de. Neyse lastikler degisti araca bindim 1 km icinde uyariyi aldim. Resetleyip yola devam ettim. Birkac km sonra tekrar uyari aldim. Bir benzinlige girdim iki lastik de sacma sapan degerler gosteriyordu. Sonra fazla kurcalamadan lastikciye geri gittim. Bakti anormal bir deger yoktu. Benzinlikteki arizali olabilir dedik ve ustelemedim. Tekrar istedigim olculere havayi getirdi ( basta hepsini 35 yapmis; ben bu sefer onler 35 arkalar 33 olsun dedim) ve tekrar uyari alirsan gel cikartalim bastan kontrol edelim dedi tamam dedim. Yine araci calistirdim ve basinc degerleri degistigi icin ilk uyariyi aldim, resetledim ve devam ettim. 3-4 km sonra yine uyari aldim. Sinirlendim ve resetlemeden eve geldim yarin giderim diye lastikciye.

simdi ogrenmek istedigim su; daha once hasarli olan lastikten oturu bu kadar sik uyari almamistim. En korktugum sey lastik haricinde baska bir problem olmasi yoksa tek lastikse can sikacak bir konu degil. Yani;
      1- lastikciler lastigi degistirirken bu nesil araclarda sensore etki edecek bir zarar vermis olabilirler mi?
      2- pespese ve bu kadar sik uyari almak normal midir lastiklerin kis boyu yattigini dusunursek? Kaldi ki çivili iken bu kadar sik vermiyordu. Hadi diyelim ki o zaman hava kacisi daha az oluyor. Simdiki tamir de tutmadiysa ve bu kadar sik uyari aliniyorsa lastigin havasinin aniden dusmesi gerekmez mi? Cunku hala gozle gorulur bir inme yok.
      3- eger lastik onarilamaz ise tek lastik degisimi problem yaratir mi? 

4- yarin lastikciye tekrar gittigimde dikkat etmem gereken bir husu var mi?

simdiden cok tesekkurler arkadaslar
    • dalgakıran
      Yazan: dalgakıran
      bir çok konu vardı ama sohbetler uzadığından aradığım cevapları bulamadım tekrar konu açmak zorunda kaldım. 2020 yaza yeni lastik almak durumundayım. marka model tavsiyeleriniz nedir arkadaşlar. Kazasız sürüşler dilerim.
    • Burak
      Yazan: Burak
      Uzun bir süredir ertelediğim lastikleri sonunda aldım. Şirketten arkadaşım telefon açıp sorunca ve bu konuda araştırmalarına güvendiğim @Tarahumara da "Fiyat performans olarak benim de aklımda, ayrıca etiket değerleri de iyi (özellikle ses seviyesi) deyince gaza geldim ve hafta içinde sipariş verdim, bugün de taktırdım.

Lastik Petlas bayilerinde satılıyor ve Türkiye'de üretiliyor. Aldığım lastikler de 2019 29. hafta üretimi. Daha önce hiç kullanmadım ama taktıktan sonra belki de eskilerinin çok konforsuz olmasından olsa gerek araçta yol sesinin azlaması ve konforunun artmasından dolayı hoşuma gitti. 
      Değişime giderken E5 üstünde 88 km hızla araç içindeki ses seviyesini ölçtüm, 30 saniyede 68 dB ortalama vardı. ( Sound Meter Uygulaması ile) Dönerken aynı yolda, aynı hızda 64 dB e kadar düştüğünü gözlemledim. Tabii bu ölçüm ne kadar kayda değer  bilemiyorum ama buna ek olarak araç içindeki müzik sesini eskisi kadar açma gerçeği hissetmemem de bu gözlemimi destekliyor. 
      Esas değişimi sürüş konforunda yaşadığımı düşünüyorum. Eskiden dolma teker üstünde gidiyormuşum sanırım. Yoldaki her çıkıntıyı hissediyordum. Hatta oğlum da aynı şeyi söyledi. Eskisine göre çok daha konforlu dedi. 
      Sertliğinin yanında artık yavaş yavaş da parçalanmaya başlamış olması da cabası. Ne de olsa 5 senelik lastik. 2014 24. Hafta üretimi. 

Bu da aracın son durumu.

Son olarak, değişim sırasında ben siboplara da bakalım deyince lastikçi 4 adedi 60 TL den çelik sibop tavsiye etti. Zaten belli aralıklarla lastiklerde hava azalması gözlemliyordum, bunu duyunca eskisine nazaran daha iyi olacağını düşünüp kabul ettim. Onun da görünümü şu şekilde oldu.

Kasım ayından Allah nasip ederse uzun yol yapacağım. Böylelikle uzun yol performasını ve yakıt tüketimine etkisini de gözlemlemiş olacağımı düşünüyorum.
    • Omericsson
      Yazan: Omericsson
      Merhaba arkadaşlar daha önce bu konu altında yapılan yorumlara baktım hepsini okudum ama bir çare bulamadım 16 inç jant lastikten 18 inç jant lastik taktım ilk başta hiçbir sorun yoktu sonra bir çukurdan geçtim lastik basınç ışığı yanıp sönmeye başladı sonra sabit yandı aracı her çalıştırmamda da yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor lastik basınçlarının hepsini aynı seviye çektim sorun devam etti jant değişiminde ön sol lastik sibobu kırılmıştı normal sibop taktık sensörü de janta yapıştırdık sonra sensör janttan ayrılmış tekerleğin içinde dönüyordu bu şekilde bile çalışıyor du ne olduysa o çukurdan geçtikten sonra oldu sert de girmemiştim sonra ön sol lastikte ki sensörü çıkardım gözle görülür bir hasar yoktu meslek icabı içini açtım bataryasını ölçtüm 3v olması gereken batarya 2.6 v gösteriyor 9 yılda normal düşmesi sensör devresinin sağlamlık kontrolünü sensör akım çekiyor mu diye bakarak yaptım sensör akım çekiyor ama frekans üretip iletiyor mu derseniz bilemem şuanda son olarak arıza ışığı yanıp sönüyor sonra sabit yanıyor zararı yok ama gözüme batıyor bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olur musunuz 
    • UtkuSaray
      Yazan: UtkuSaray
      Arkadaşlar aracımın üzerinde orijinal 16 inç jant mevcut. 17 inç siyah bir janta çevirmek istiyorum. Ancak aklımda bazı soru işaretleri var.
      Örnek vermek olursa, direksiyon sertleşmesi, ses alması vb. gibi durumlar.
      Hiç bu şekilde değişiklik yapan oldu mu yorumlarınızı alabilir miyim ? 

• Yeni Oluştur...