Jump to content

3. Nesil Mazda3 Jant Değişimi

Bikes44

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar şöyle bir fikrim var, uygun bir değişim olursa 18 inç orijinal Mazda3 Power jantlarımı 17 inç orijinal Mazda jant takımı ile değiştirmeyi düşünüyorum. Tek amacım konforu artırmak. 215/45/18 orijinal Dunlop lastikleri 225/55/17 lastik&jant kombinasyonu ile değiştirmek istiyorum. Bizim yollar berbat ve düşük yanak lastik gitmiyo burada. Yanağı ciddi oranda arttırmak ve biraz olsun konforu artırmak istiyorum. Bijon aralığı bildiğiniz gibi 5X114,3. Bijon uyumlu olan estetik ve temiz her jant olabilir

Aracım 2500km yaptı sadece. Gerçekten orijinal ve temiz jantları olan Mazda'cı arkadaş varsa başabaş değiştirebilirim. Şartım orijinal üretim olması ve estetik olması. (tabi hatasız olması). Sıfır lastik&jant takımımı bedelsiz olarak takas edebilirim. 17 inç jantını 18 inç yapmak isteyen Mazda kullanıcıları bu konuya lütfen yazsınlar. Herkese iyi forumlar..

Mevcut 18" jantlarımız (bilindiği üzre)

9837716f2545b138e9761b13c72098e0x.jpg

Muhtemel 17" jantlar

Mazda+3+Takuya+Special+Edition.jpg

ngqlw.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilal Bey bu 1 inchlik değişim gerçek anlamda yeteri bir konfor sağlar mı sizce? Bir de Türkiye'de satılan bir önceki Mazda3'ler genelde 16 inch jantlarla satıldılar. 17 inch biraz zor gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilal Bey bu 1 inchlik değişim gerçek anlamda yeteri bir konfor sağlar mı sizce? Bir de Türkiye'de satılan bir önceki Mazda3'ler genelde 16 inch jantlarla satıldılar. 17 inch biraz zor gibi.

Evet 17 pek yok ama zaten uygun bişey çıkarsa diyorum. Bence konfor anlamında farkedecektir. Yanak genişliğini 25mm arttırmış olacağım ve önemli olan da bu değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet konfor artacaktır ama ne kadar? Sanki daha yumuşak lastik denemek daha mı mantıklı bilemedim? Bunun yanında yol tutuşu da bir nebze kötüleşecektir büyük ihitmalle. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bizim 2.nesil Mazda 3 kullanıcılarından. 16" janttan, 17"janta geçipte. Hissedilir şekilde konfordan şikayetçi arkadaşlarımız vardı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende çok bilemedim valla. Bildiğim tek şey bu şekilde rahatsız ettiği :D Bana piyasadaki en yumuşak lastiği söyler misiniz?

Bizim 2.nesil Mazda 3 kullanıcılarından. 16" janttan, 17"janta geçipte. Hissedilir şekilde konfordan şikayetçi arkadaşlarımız vardı.

Yani 18 den 17 janta geçince ciddi fark olabilir :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende çok bilemedim valla. Bildiğim tek şey bu şekilde rahatsız ettiği :D Bana piyasadaki en yumuşak lastiği söyler misiniz?

Yani 18 den 17 janta geçince ciddi fark olabilir :D

Buda değişik bir bakış açısı. :D

Bende aracımda bir çok değişiklik yaptım. Tek kalan Jant !! İnan ki cesaret edemiyorum, konfordan ödün vermekten korktuğum için.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Buda değişik bir bakış açısı. :D

Bende aracımda bir çok değişiklik yaptım. Tek kalan Jant !! İnan ki cesaret edemiyorum, konfordan ödün vermekten korktuğum için.

Hocam görsel anlamda memnunsan sakın değiştirme derim. Yanak mesafesi çok etkili inan ki. Bizde aldık 18 jantı eyvallah görsellik mükemmel ama konfor düşük.

Şunda hemfikiriz sanıyorum; darbe emişi ve sessizlik anlamında geniş yanak çok daha iyi..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konfor istiyorsanız 225 taban ölçülerini de bence düşük tutun. Orjinal 17" lastıklarınde 215 olarak geliyor ölçü.
Yakıt tüketimine de etkisi olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastik üreticileri lastikler için etiketler paylaşıyorlar. Ben 1.5 yıl önce araştırmalarımda en sessizi Goodyear Effecient Grip Performance'tı. Mutlaka şu an bundan daha sessizi yapılmıştır. Lastik üreticilerinin web sitelerine girip, lastik ebatımıza göre lastiklerimizi seçerek o etiketleri karşılaştırmak en doğru seçimi yapmamıza fayda sağlayacaktır. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konfor istiyorsanız 225 taban ölçülerini de bence düşük tutun. Orjinal 17" lastıklarınde 215 olarak geliyor ölçü.

Eyvallah hocam, değişirsek eğer 215/55/17 yapalım..

Tampona, davlumbaza değmeyeceğini bilsem jantları hiç değişmem 215/55/18 lastik takarım ama sanıyorum teker sürtme yapacaktır.

Lastik üreticileri lastikler için etiketler paylaşıyorlar. Ben 1.5 yıl önce araştırmalarımda en sessizi Goodyear Effecient Grip Performance'tı. Mutlaka şu an bundan daha sessizi yapılmıştır. Lastik üreticilerinin web sitelerine girip, lastik ebatımıza göre lastiklerimizi seçerek o etiketleri karşılaştırmak en doğru seçimi yapmamıza fayda sağlayacaktır. 

Bazı markalar yazmış bazısı yazmamış hiç bilgi yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Orada yazıyorsa oradaki değeri dikkate almakta fayda var diye düşünüyorum. Sonuçta tavsiye edilen ve kullanılan değerler oluyor onlar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben şimdi bakıp geldim ama göremedim 17 inç için bir yazı yok...

Hemşerim sende durumlar nasıl? İnce yanak rahatsız etmiyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben şimdi bakıp geldim ama göremedim 17 inç için bir yazı yok...

O zaman karşılık tablosundan bir lastik ebadı seçeceğiz..

Arkadaşlar

215/45/R18 yerine R17 düşündüğünüzde çok garip lastik ebatları çıkıyor veya düzgün ebatlarda sapma fazla oluyor. Sanırım bunun için de Mazda R17 yerine diğer paketlerde R16 sunmuş

Aşağıdaki linkten boyutları girip New Wheel Size R17 dedikten sonra "Show Optional Tyres for New Wheel"  deyince seçenekleriniz ve sapmaları geliyor.

http://www.tyresizecalculator.com/

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Süspansiyon lar da ellenmesi gerekmezmi çünkü 17 inç olunca araç alçalıcaktır

1 inç=2.54 cm ve 215/45/18 ~ 215/55/17 arasında da yaklaşık 25 mm yanak farkı var. Sanıyorum başka müdahaleye gerek yok

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yanakta yazan rakam 10 inch anlamıda değil lastik genişliğine oranı yani 215 in %55 i

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu arada genişlik de mm, lastikte inç olan tek ölçü çapı yani R17, R16 vs

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve yorumlara kapatıldı

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
  • Yeni Oluştur...