Jump to content

MAF Sensörü P2177 Arıza Kodu

bosphoruss9
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

öncelikle herkeze iyi akşamlar çok sık yazmasamda çok sık takip eden bir forum üyesi olarak yaşadığım bir problemi ve değerli tavsiyelerinizi bekliyorum,şimdiden teşekkürler.aracım 2006 mazda3 122binde 25bin km dir lpg ile kullanıyorum.15gün önce motor arıza lambası olması lazım devir saatinin içinde sarı olan lamba sebepsiz yere yandı.bilgisayara bağlattım(yetkili servis değil)başlıkta yazdığım hata kodunu verdi ve açıklama olarak aynen su şekilde P2177 sistem çok zayıf kapalı rolantide bank1 diye bir hata çıktı.amerika forumlarından araştırdığım kadarıyla maf sensörü olabileceğini düşündüm ama bi resmiyeti yok tamamen kendi tahminim.bu sensör temizlenir mi illa yenisini almak mı gerekir?tahmini fiyat nedir fikri tavsiyesi benzer tecrübesi veya eklemek istedikleri olan varsa beklıyorum zira moralim cok bozuldu aracımı cok sevıyorm bu ara hiç param yok masraflı bişeyde ne yapıcam bilmiyorum.iyi geceler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aracımda en belirgin sıkıntı 2000-2200 devir aralığında sanki kasılıyor arac gidecekte biri arkasında çekiyor gibi bi bugda kalma hadisesi yaşanıyor.2500devri geçtikten sonra açılıyor sıkıntı yok 2000devir altındada sorun yok sadece o devir aralığında gidişinde hissedilir bi bozulma var.bu maf sensörümüdür?yoksa tamamen alaksız başka bişeymi bugün söktürdüm temizletip yerine taktırdım lpg ayarınıda yaptırdım değişen bişey yok aynı his devam ediyor

arıza lambası yanmadan önce yoktu o lamba yandı bu saçmalık başladı?aracımı aşırı seviyorum ama içim huzursuz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Maf sensörünü temizlet

Fren balata sprey ile de temizlenir tekrar yaparsa yetkili servise gitmen gerekecek çünkü bu kod üzerinden 14 kısım arıza gösteriyor

Ayrıca lpg sistemi varsa ondan dolayıda yakar bazı sistemler sıkıntı çıkarıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

merhaba arkadaslar benzer bir başlık açarak sorunu belirttim tavsiyelerinizi rica ettim.syn ali avcı bey'in tavsiyesi üzerine MAF sensörünü temizlettim lambayı söndürttüm suan 280 km oldu 2000-2500devir arasında yaşanan saçmalıkta kayboldu lambada birdaha yanmadı.galiba sorunu çözmüş oldum.ali avcı bey e tavsiyelerinden dolayı teşekkür ederim benzer şikayeti olanların önce maf sensörünü temizletmelerini tavsiye ederim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 yıl sonra ...

Merhaba Düzeden Salih Ayyıldız ben ;

aracımda arıza ışığı yandı ve aşağıda gördüğünüz hata kodlarını verdi sorun oksijen sensöründe midir gerçekten. 1 no'lu sensör bir ay önce değişmişti. Maf sensörünü söküp temizledim ancak bu hatanın nedeni ikinci sensör olabilir mi ? . Araç lpg li ancak ben iki aydır benzinde kullanıyorum . yakıtı sömürüyor araç şuanda, konu hakkında yorum ve yardımlarınızı bekliyorum. Düzcede ikamet ediyorum forumda düzcede bu işten anlayan bir elektrik ustası tanıyan varsa yardımcı olursanız sevinirim.

arıza kodları ve açıklamaları;

P2187: sistem çok zayıf rölantide (sıra 1)

P2177: Siste çok zayıf rölanti kapalıyken (sıra 1)

P2195: O2 sensörü sinyali eşikli/zayıf olarak takılı kalmış (Sıra 1 Sensör 1)

Screenshot_1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç kaç km'de? 

Modeli ne?

1. Sensör/Afr sensörü niçin değiştirildi?

Değişimden sonra kaç km yapıldı?

Yerine takılan sensör hangi marka?

Umarım garantisi vardır.

58 dakika önce, Ayyıldız :

Maf sensörünü söküp temizledim ancak bu hatanın nedeni ikinci sensör olabilir mi ? .

Olamaz. Görülen o ki, sıkıntı değiştirilen sensörle alakalı.

Bir saat önce, Ayyıldız :

Düzcede ikamet ediyorum forumda düzcede bu işten anlayan bir elektrik ustası tanıyan varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Elektrikçinin yapabileceği birşey yok.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

18 saat önce, quiteguide :

Araç kaç km'de?  :164 bin

Modeli ne?:____2009 sport

1. Sensör/Afr sensörü niçin değiştirildi?___daha öncede P0134 hatası verdi o2 sensörü 

Değişimden sonra kaç km yapıldı? ___yaklaşık 5-10 bin

Yerine takılan sensör hangi marka?____delphi

Umarım garantisi vardır.___yokmuş iade almadılar

Olamaz. Görülen o ki, sıkıntı değiştirilen sensörle alakalı.

Elektrikçinin yapabileceği birşey yok.

Modeli ne?:____2009 sport

1. Sensör/Afr sensörü niçin değiştirildi?___daha öncede P0134 hatası verdi o2 sensörü 

Değişimden sonra kaç km yapıldı? ___yaklaşık 5-10 bin

Yerine takılan sensör hangi marka?____delphi

Umarım garantisi vardır.___yokmuş iade almadılar

bugün bir ustya gittim fişin dirençlerini ölçtü ve 1 nolu sensörün arızalı olduğnu çalışmadığını söyledi. zaten rolantideykende gaza basınca da sensör değer okumuyor dedi. Aldığım yere gittim iade almadılar garantide yokmuş yeni sönsör almak zorunda kaldım eskisine 350 tl vermiştim kendim değiştirmiştim. Yenisini NTK japon marka 420 tl ye aldım. ayrıca P0134 hatası bvardı yine değiştirmeden önce sensörü değiştirdik.  Bilgisaydan kontrolettik sensör değerleri okuyor du ve araçtaki titreme ve güç kaybı düzeldi. Çok fazla yakıt tüketimi vardı ancak bunun ile alakası var mı dır ? onu bir süre sonra anlayacağım. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araç 1. Nesil olduğu için ucuz yırtmışsınız. 

Sensör bolca mevcut ve fiyatı da, 2. 3. Nesil Mazda 3'e kıyasla gayet uygun.

Delphi'nin bu kadar kısa sürede bozulması tuhaf olmuş.

30 dakika önce, Ayyıldız :

Çok fazla yakıt tüketimi vardı ancak bunun ile alakası var mı dır ?

Evet, mevcut hata kodları + aşırı yakıt tüketimi/çekişten düşme + titreme tam olarak bu sensörle alakalı.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yaklaşık 3 sene önce bk kasa aracımın o2 sensörü bozulmuştu, foruma da yazmıştım aliexpresssten aldım diye, bir çok kişi tepki göstermişti, kısa vadeli çözüm, zarar verir gibilerinden, hala da sensör ile ilgili bir şikayetim olmadı, o zamanlar 80 tl gibi bir tutar ödemiştim, bilindik markanın çabuk bozulması belki şans işidir, bununla geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, doganayomer :

Yaklaşık 3 sene önce bk kasa aracımın o2 sensörü bozulmuştu, foruma da yazmıştım aliexpresssten aldım diye, bir çok kişi tepki göstermişti, kısa vadeli çözüm, zarar verir gibilerinden, hala da sensör ile ilgili bir şikayetim olmadı, o zamanlar 80 tl gibi bir tutar ödemiştim, bilindik markanın çabuk bozulması belki şans işidir, bununla geçmiş olsun.

O konuyu okudum.

Bu sensör fiyatları biraz abartılıyor, kolay bozulan bir parça olmadığı için de servis fiyatları 'muck muck' yapıyor.

Bir de resimdeki gibi, müptezeller var. 2018'de de 1500 TL fiyatı vardı bu sensorun, adam mı seçiyorlar, keriz mi arıyorlar bilemiyorum.

Birilerinin işine yarar belki;

2. Nesil Mazda 3 ile, 2006-2011 Honda Civic aynı AFR sensörleri kullanıyor, tek fark kablo boyu ve soketler.

IMG_20200422_162823.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim aldığım ürün 1.6 motora birebir uyumluydu soketi falan tam oldu, hadi şimdilerde 150 tl olsun 50 de vergi olsun yine uygun, iyi kötü 3 yıl olacak, bizim esnafımızda çıkarcı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

160k gibi 1. Sensörü, resimdeki ürünle değiştirdim. 

40k'ya yaklaştı sorunsuz kullanıyorum. Forscanden de parametreleri çapraz modullerden sürekli kontrol ederim, 0 sıkıntı. OEM hassasiyetinde.

Hal böyle olunca, aynı markanin post catalytic sensorunu de aldım, onu da uzun zamandır sorunsuz kullanıyorum.

Zor kosullarda çalışan bu tarz ekipmanların bozulmasını beklemektense, tavsiye edilen değişim periyodunda yenilemek daha mantıklı geliyor bana.

IMG_20200422_194159.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...