Jump to content
xendaba

3. Nesil Mazda 3 Bakım Fiyatları

Tavsiye Edilen Mesajlar

dr_azoom
3 dakika önce, alpulusoglu :

Bunu cok fazla soylediler ama benim meslegimden dolayi denizlerde oluyorum. (Uzakyol kaptaniyim ) dolayisi ile haberim yoktu kampanya gelmeden once. Kampanya geldigindede servistekilerin tanidik olmasina ragmen beni yazmayi unutmuslar listeye. Sonradanda kampanyaya dahil olamadim. Telefonumu ve mail adresimi sistemden kontrol ettiler dogru cikti ama onlarada bi haber gelmedi. 

Her limanda bi sevgili derler doğrumudur hocam 8) yoksa laf gelişi söylenmiş bi söz mü ;D 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
alpulusoglu
Şimdi, dr_azoom :

Her limanda bi sevgili derler doğrumudur hocam 8) yoksa laf gelişi söylenmiş bi söz mü ;D 

Yalan yok size durustce cevaplayayim. Gemiler giderek limanlarda daha az kalmaya calisiyor.makinalar zaten otomasyon sistemli oldular yani neredeyse makinada insana ihtiyac duymayacak hale geldiler. Limana gelir gemi yukunu yukle kalk butun prosedur bu. Birakin sevgiliyi iki ineyim gezineyim diyecek vakit bulamadigim bile cok oluyor.adimiz cikmis diyebilirim :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot

kayış her 10 bin km de  gözle kontrol edilir..  el ile kontrol edilir.. 

çatlak, yırtık, eskime varsa  kilometreye bakılmaksızın değiştirilir.   

öte yandan kilometreden bağımsız yıl'a göre de kontrol edilir..  çürüme varmı diye..

kısaca : kontrol edilir yani.. 

şimdi 2018 model bi sıfır araba alalım.. 1 ocak sabahı çıkıp 90 km sabit hızla Kars'a gidelim gelelim, gidelim gelelim ve 31 gün boyunca bunu tekrarlayalım..  hiç durmadan saatte 90 km hızla gidersek 1 şubatta aracımız 64800km 'de ve 28 şubatta 125280km de olacak..  yani aracımızın motoru  km'den bağımsız olarak 1416 saat çalışmış olacak..

Bir diğer yandan 1 sene boyunca her gün maltepeden Bakırköy'e  gidip gelirseniz   44+44 =88 km..  ve 3 saat gidiş 3 saat geliş olsa..   günde 6 saat çalışarak  88 km yol alacaksınız...    

Bu şehir içi şartlarında aracınız 125280 km ye geldiğinde  motorunuz 8541 saat çalışmış olacak.

hatta 90 km sabit hızla araç en sıcak yaz gününde bile ne fan açar, ne yağ sıcaklığı artar.. ne zorlanır  ne de hızlanma ve durma zamanlarında ani yük değişimlerine maruz kalır..  motor kulakları eskimez , gergi bozulmaz vsvs

keşke otomobil motorları da   gemi ve iş makinaları gibi ,  km 'ye göre değilde Saat'e göre takip edilse 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
alpulusoglu
9 dakika önce, Zealot :

kayış her 10 bin km de  gözle kontrol edilir..  el ile kontrol edilir.. 

çatlak, yırtık, eskime varsa  kilometreye bakılmaksızın değiştirilir.   

öte yandan kilometreden bağımsız yıl'a göre de kontrol edilir..  çürüme varmı diye..

kısaca : kontrol edilir yani.. 

şimdi 2018 model bi sıfır araba alalım.. 1 ocak sabahı çıkıp 90 km sabit hızla Kars'a gidelim gelelim, gidelim gelelim ve 31 gün boyunca bunu tekrarlayalım..  hiç durmadan saatte 90 km hızla gidersek 1 şubatta aracımız 64800km 'de ve 28 şubatta 125280km de olacak..  yani aracımızın motoru  km'den bağımsız olarak 1416 saat çalışmış olacak..

Bir diğer yandan 1 sene boyunca her gün maltepeden Bakırköy'e  gidip gelirseniz   44+44 =88 km..  ve 3 saat gidiş 3 saat geliş olsa..   günde 6 saat çalışarak  88 km yol alacaksınız...    

Bu şehir içi şartlarında aracınız 125280 km ye geldiğinde  motorunuz 8541 saat çalışmış olacak.

hatta 90 km sabit hızla araç en sıcak yaz gününde bile ne fan açar, ne yağ sıcaklığı artar.. ne zorlanır  ne de hızlanma ve durma zamanlarında ani yük değişimlerine maruz kalır..  motor kulakları eskimez , gergi bozulmaz vsvs

keşke otomobil motorları da   gemi ve iş makinaları gibi ,  km 'ye göre değilde Saat'e göre takip edilse 

Benim kayisimda cok bir sorun olmadigini gorduk. Yani kesitlerine baktigimizda hafif bir catlak bile yoktu. Yani 7 senede 100 bin km yaptim. Ama cokda dikkat ederek narin kullandigimi soyleyemem. Genelde bu km lerde mazda 3 lerin onlem olarak sanziman filtresi ile kayisinin otomatikman degistigi soylendi. Bende riske girmemek icin okeyledim. Gercekten aklim almiyor parca fiyatlarini. Sonucta bu orta segment bir araba. Birdaha yetkili servise gitmeyi dusunmuyorum acikcasi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot

eğer araba bakım işlerinden iyi derecede anlamıyorsanız,   yetkili servise gitmenizi  şiddetle öneririrm.. 

sanayide kural  kitap kanun kalmadı..   pişman olursunuz.. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
alpulusoglu
10 dakika önce, Zealot :

eğer araba bakım işlerinden iyi derecede anlamıyorsanız,   yetkili servise gitmenizi  şiddetle öneririrm.. 

sanayide kural  kitap kanun kalmadı..   pişman olursunuz.. 

Yani acikcasi merserde arabanin basinda dura dura baya sey kaptim ama zaten satmayi dusundugum icin yetkili servise goturmustum . Eger istedigim araci alamazda mazda kalirsa bundan sonra bir sekilde amatorde olsa deneyecegim. Yani rutin bakimlari bile paylastigim faturaya gore  tahmini milyara yakin cikacagindan garantisi bitmis araba icin yetkili servis benim gozumde bitmistir. 208 liraya yag konuluyorsa orada bir sikinti var demektir. Servis bence mukemmel ama fiyatlar bakimindan cok uzer.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot

bence sizin sadece bir hatanız var..  bakım öncesi  biraz pazarlık. biraz  diretme..   ısrar  vs..vs..     

dışarıda bakım yaptırmanıza şiddetle karşıyım.  çok tecrübeli olmanız lazım..    parça markalarını iyi bilmeniz lazım.

ustaların önerilerine asla kulak asmayın.

ben kendi gözlerimle   içine yağ girip de, filtreden geçmeden geri dönüş kanallarından çıkan yağ filtresi gördüm..  onbinlerce  satılmıştır sanayide..  en çok satan markalardan birisidir.   o kadar çok arabaya takılmış, yağı filtre edilmeden devirdaim yapmıştır. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
alpulusoglu
3 dakika önce, Zealot :

bence sizin sadece bir hatanız var..  bakım öncesi  biraz pazarlık. biraz  diretme..   ısrar  vs..vs..     

dışarıda bakım yaptırmanıza şiddetle karşıyım.  çok tecrübeli olmanız lazım..    parça markalarını iyi bilmeniz lazım.

ustaların önerilerine asla kulak asmayın.

ben kendi gözlerimle   içine yağ girip de, filtreden geçmeden geri dönüş kanallarından çıkan yağ filtresi gördüm..  onbinlerce  satılmıştır sanayide..  en çok satan markalardan birisidir.   o kadar çok arabaya takılmış, yağı filtre edilmeden devirdaim yapmıştır. 

Zaten bunca zaman odedigim her bakim indirimliydi. Mudur eski denizci olunca vs parayi 2 taksitle odememe izinde verdiler sagolsunlar. Dedigim gibi merser benim gozumde cok cok iyi bir servis yanliz o fiyatlar markaya uygun degil. Dediklerinizde haklisiniz tabiki anliyorum ozellikle bostanci oto sanayi felaket. 

Benim ustayi dinlemedigim tek nokta bir suspansiyon degisince genelde digerininde degismeside gerekir dendi. Cokta uzerinde duruldu ben simdilik kalsin dedim. Malum verdigim paraya tofas alirdim zaten.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot

ben olsam amortisörü çift değiştirirdim.

amotisörü parçacıdan alsanız da vereceğiniz para tanesine 200-250 tlden az olmaz 

fakat  gergi ve kayışı değiştirmezdim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
alpulusoglu
8 dakika önce, Zealot :

ben olsam amortisörü çift değiştirirdim.

amotisörü parçacıdan alsanız da vereceğiniz para tanesine 200-250 tlden az olmaz 

fakat  gergi ve kayışı değiştirmezdim. 

Serviste sadece bir tanesi 450 . Arti iscilik kdv vs 2 kati disarinin. 

Valla su ana kadar neden degismedim ciftini diyebilecegim bi farklilik gormedim. Elbetteki biri eski biri yeni en guzeli ciftini yenilemek ama oda baska konu.

Ben biraz garanticiyim hocam. Suspansiyondan yolda kalmazsiniz ama kayistan kalirsiniz. Malum aracin limitlerini sevdigimden cok daha kotu ve tehlikeli duruma yol acmamak icin degistirdim. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
kindness

Ben 100bin bakımınında bahsedilen kayışları, buji, yağ ve filtreleri bu son kampanyada 1200₺ ye değiştirmiştim. Otomatik şanzıman bakımını da bir önceki kampanyada 500-600₺ arası bir şeye yaptırmıştım. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Zealot

işte bu yüzden iyi ki yetkili servise gitmişsiniz..

servis de müşterisini garantiye almak için belli bir ömür biçtiği parçayı,  Yorum yapmadan değiştiriyor..

ben de "nispeten usta"  sayılırım..    şahsen herkese  ısrarla yetkili servise gitmeyi öneriyorum. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
alpulusoglu
1 dakika önce, kindness :

Ben 100bin bakımınında bahsedilen kayışları, buji, yağ ve filtreleri bu son kampanyada 1200₺ ye değiştirmiştim. Otomatik şanzıman bakımını da bir önceki kampanyada 500-600₺ arası bir şeye yaptırmıştım. 

Kampanya yuzde 30 indirim yapiyordu. Bahsettiginiz fiyatlar neredeyse yuzde 50 fark ediyor ama.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
mfgediman

Arkadaşlar konuyu güncelleştirelim. Yakın tarihlerde bakım yaptıranlar. "Kaç bin bakımını ne kadara nerede yaptırdı?" yazabilir mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Les_Chevaliers

40 bin bakimini yeni mazda da 2 hafta once yaptirdim. 820 tl

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
fthktl

2017 temmuz başında aldım arabayı. Daha 6500 km de. ilk 6 ay sonunda bakıma götürmeli miyim aracı yoksa 10 bin km yi bekleyeyim mi bilemedim? 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
volkanstars
4 saat önce, fthktl :

2017 temmuz başında aldım arabayı. Daha 6500 km de. ilk 6 ay sonunda bakıma götürmeli miyim aracı yoksa 10 bin km yi bekleyeyim mi bilemedim? 

10 bin km yi bekle Fatih kardeş. Çok da sürmeyi canavarı km yapmışsın bak :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
26Mazda

Herkese merhaba,

Ben uzun araştırmalar sonucunda aracında garantisi bittiği (ilave garanti inisiyatif dahilinde olduğu için!)  için aracımı yetkili bosch servisine götürdüm. 60000 km 3.yaş bakımı indirimle beraber 380tl. Kullanılan parçaların hepsi orijinal bosch kutusunda geldi. Bakımın her kademesini izleme şansım da oldu. Servisi eğitim almış ve tecrübeli ustalar yaptı, garantili olarak. Aracı bilgisayara bağlayarak hata varmı diye kontrol bile ettiler istememiş olmama rağmen. Servisten para kazanma dönemi ancak rekabet artarsa veya kurumsal müşteri memnuniyeti önem kazanırsa makul seviyelere gelir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
fthktl
3 saat önce, volkanstars :

10 bin km yi bekle Fatih kardeş. Çok da sürmeyi canavarı km yapmışsın bak :)

Eyvallah kardeşim. Direkt sana sorsam da olurmuş :) 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Navim

Aracım 45k de. Her 10 k da yetkili servise götürdüm. En yüksek rakam 400 en düşük rakam 300 TL ödedim.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• Guitarist5993
      Yazan: Guitarist5993
      Arkadaşlar herkese merhaba. Bugünki sorucağım soru aracımın artık vites geçişlerinde eskiye göre yıprandığını hissediyorum hele ki geri viteste. Dün bulunduğum yerdeki ustama bu konuyu danıştım ve bana artık aracının baskı balata değişme zamanının geldiğini söyledi. Bende bunun üzerine ustama bana tavsiye edebileceğin bir marka var mı diye sordum oda bana genellikle japon araçlarında sıkça kullanılan bir marka olarak SACHS marka debriyaj setini önerdi. Çünkü senin aracına uyum sağlayabilecek bir debriyaj seti ve diğerlerinde sorun yaşayabilirsin dedi. Birde son soracağım soru şanzıman yağı olarak hangi marka tavsiye edebilirsiniz. Bu arada aracım mazda 3 2006 1.6 Benzin şuan 152.000 de. Bu konu hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir. İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.
    • Sergio_01
      Yazan: Sergio_01
      Merhabalar,
      Aracım 1 ay içinde 100 bin km olacak... Şimdiden araştırmalara başladım 100 bin bakımında neler yapılır diye... Yapılacak işleri şu şekilde sıraladım... Sizlerden de görüş ve önerilerinizi bekliyorum... Bu arada forumda 100 bin bakımı yaptıranımız varmıdır acaba....
      1 - Motor yağı ve filtresi değişimi
      2 - Hava filtreleri değişimi
      3 - Benzin filtresi değişimi
      4 - Otomatik şanzıman yağı değişimi (Birde otomatik şansızmanın program güncellemesi var ise onu talep edeceğim servisten) 
      5 - Motor soğutma sıvısı değişimi
      6 - Bujiler değişimi
      7 - Fren hidrolik yağı değişimi
      8 - Motor zinciri kontrolü (Bunda tam emin değilim bakılması gerekirmi diye kaç binde değişiyor zincirler tam bilmiyorum)
      9 - Yürüyen aksam kontrolü

• Fethi Bolat
      Yazan: Fethi Bolat
      Abilerim ,Ablalarım ; 2010 model M3 impressive aracın bakım vakti gelmiş midir sizce ? babam daha önce ne zaman yaptırdı bilmiyorum aracın yağ & su gibi ihtiyaçlarını yakından takip ediyorum lakin bakıma gitmenin vakti geldi mi bilmiyorum herhangi bir bakım yapıldığına dair belge yada çizelge de yok. araç 89.000 de bakım ihtiyacını nereden anlarım ? 
    • kurudayimurat
      Yazan: kurudayimurat
      Merhabalar. BK kasa Mazda3 1.6 Dynamic araca hangi marka buji önerirsiniz? Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler. İyi forumlar.
    • alper34
      Yazan: alper34
      Merhabalar, aracım 1.5 benzinli Mazda 3 2014 model. 60.000 km. olmasına az kaldı, servisi aradığımda net bir fiyat söylemediler. 800 civarı diyorlar. İridyum buji değişikliği olması gerekirmiş. Açıkçası İstanbul'daki servislerden pek memnun değilim. Aracın garantisi de bitecek birkaç ay sonra. Ne önerirsiniz? Anadolu Yakası'nda yetkili ya da sanayide servis önerisi var mıdır?
      Daha önce lastik değişimi de yapmadım. Fiyat/performans olarak hangi lastikleri önerirsiniz?

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.