Jump to content

Mazda 3 Motor Yağı Bakım Monitörü

MazdaClubTR
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yeni Mazda 3 (BM) 'de bir Motor Yağı Bakım Monitörü bulunmaktadır. Fabrika ayarlarında kapalı olan bu ayar dilendiğinde yetkili servis tarafından aktif hale getirilebilir.

.Motor Yağı Bakım Monitörü

Motor yağı bakım monitörü araçtaki yağın bozulmasını sürüş ve aracın çalışma koşullarını göz önünde bulundurarak hesaplar ve sürücüye motor yağı değişim süresini en doğru biçimde bildirmeye çalışır.

Maksimum yağ değiştirme süresi 20.000 km / 12 aydır

Minimum yağ değiştirme süresi 10.000 km dir ( yağdaki bozulmaya bağlı olarak )

Sistem fabrika çıkışı kapalı olduğundan PDI ( teslim öncesi kontrol ) sırasında etkinleştirilmesi tavsiye edilmektedir.

Sadece şu koşullarda bu sistem kapalı tutulmalıdır ;

• Araç polis aracı, okul aracı veya taksi olarak kullanılacaksa
  • Araç çok tozlu ortamlarda kullanılacaksa
  • Uzun süre rölanti ve düşük hızlı kullanılacaksa

Sistem dilendiğinde M-MDS ( Mazda-Modular Diagnostic System ) kullanılarak şu şekilde aktif edilebilir ;

• Araç M-MDS'e bağlanır
  • Sırası ile şu seçenekler seçilir
  • Güç Üretim
  • Motor Yağ Bakım Monitörü ( Esnek )
  • Ayarı Değiştir
  • Açık

Motor yağı bakım monitörü etkinleştirildiğinde, araç motorun yağının durumunu yüzde oranı olarak gösterir ( Yeni Yağ = %100, Yağ değişim zamanı = %0).

Motor yağının değiştirilme zamanı geldiğinde, göstergede ingiliz anahtarı gösterge ışığı yanar ve ekrana "Oil Change Due" yazısı gösterilerek sürücü bilgilendirilir.

Yağ değişiminden sonra sistemin sıfırlanarak Yeni Yağ ( %100 ) göstermesi sağlanmalıdır.

Sistem ilk aktif edildiğinde araç içindeki yağı Yeni Yağ ( %100 ) olarak tanımlayacağından yeni yağ değişiminde açılması tavsiye edilmektedir.

Bu sistem sadece Mazda'nın tavsiye ettiği yağlar kullanılırken etkinleştirilmelidir.

Tercüme : MazdaClubTR

MazdaClubTR Notu ;

• Bu bilgiler Mazda Avrupa tarafından yayınlanan bir dökümandan tercüme edilerek bilgi verilmek amacı ile paylaşılmıştır. Türkiye'de bu özelliğin sunulup sunulmadığı bilinmemektedir.
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni Mazda3'e sahip arkadaşların Türkiye'ye gönderilen araçlarda bu sistem mevcutsa şayet; direkt aktif ettirmeleri güzel olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilgi için teşekkürler burak bey. Benim menüde "araç bakım periyotları uyarısı" diye bişeyler var ama hiç aktif etmedim. Ayrıca motor yağı zamanı diye bişey yok galiba. Eğer ki servisten aktif etmek gerekiyorsa da onu bilemiyorum sormak lazım servise...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında bende biraz araştırdığımda bu bilgileri kitapçıkta görmüştüm. Ancak forumda 6 ay-10000 km gibi veriler söylenmiş. Doğrusunun 12 ay 20000 km olması daha mantıklı.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şöyle bir durum var yalnız . Bu tür dökümanlar ülkeye göre değişebiliyor. Sonuçta internetten bulunan bir dökümanın tercümesi, Türkiye içindeki garanti şartları için bağlayıcılığı yok

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Ben de dün "oil change due" uyarısı verdi. Ama yüzdesel olarak yazmıyor. Dokunmatik ekranda 450 km kaldı gibi birşey yazıyor sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...