Jump to content

Mazda2 Lastik

ASencer
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

daha önceki toyota corollamda petlas vardı 6 ay kullanmadan değiştirdim yol tutuş berbattı özellikle ıslak zeminde kolay kayma veriyodu goodyear aldım idare ettim satana kadar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 yıl sonra ...

arkadaşlar merhaba.

mazda 2'nin konforundan çok memnun değilim. ama sanki bu durum biraz aşılabilirmiş gibi geliyor. amortisör yay meselesine biraz baktım ama cok da randımanlı değil gibi. en uygun çözüm lastik jant ebatında yapılacak değişiklik gibi görünüyor. benim arabada 185/55/15 lastik-jant var. ama bana kalırsa 15 inç jant bu araca biraz fazla gibi. hem hafif olması hem de "sert" süspansüyonu ile yol tutuşu gerçekten şahane, tam bir sokak faresi ama bunun için konfordan feragat etmek gerekiyor bu durumda.

sadede geleyim;

hız gösteren yol radarları dahil, gps ile ölçtüğümde misal kadranda 85 ile gidiyorsam gps 80 küsür gösteriyor. belli bir tolerans olduğunu biliyorum ama bu fark bana biraz fazla gibi geldi.

diyeceğim şu ki; lastik taban genişliği fark etmez de yanak genişliğini 55'ten 60'a çıkarsam tolerans aralığında olur mu? %3 gibi bir farka ses çıkarmadıklarını okudum bi yerlerden. bu durumda 195-185/60/15'e geçilebilir mi? bu durumda hız konusunda yapılacak değişiklik bendeki büyük kadran farkını da kapatır gibime geliyor?

tek amacım konforu arttırmak ama bir sorunum daha var; hem yaz lastiklerim hem de kış lastiklerim 3-5 aylık ve bir iki bin km geçmişleri var...

ha bu de şöyle bir şey buldumac3c29f4c7b95d162b5e247f301777e0.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Lastiklerin boyutsal denklik kuralları

Peki lastiklerin boyutunu değiştirmek istediğinizde uymanız gereken kriterler nelerdir? Üç adet kritere uymanız gerekir:

• Yeni boyutun yük ve hız endeksleri fabrika çıkışı lastiğin değerlerine eşit veya bu değerlerden daha yüksek olmalıdır.
  • Lastiğin dış çapı otomobilin sürüş özelliklerini, özellikle hız göstergesinin hassasiyetini ve sürüş destek sistemlerinin (ABS, ESP, vs.) ayarlarını korumak amacıyla fabrika çıkışı boyutlar ile neredeyse tamamen aynı olmalıdır.
  • Tekere geçme alanı yeni boyut ile kullanım için yeterli olmalı (Kış mevsiminde zincir kullanıyorsanız bunun için ek bir alanı da dikkate almayı unutmayın). 

Yukarıdaki kuralları bir siteden aldım. Değişimde dikkat edilmeli bence. % 3 oranda değişiklik bazı lastik markalarının önerdiği en üst sınırdır. Bir çok firma için bu değer % 2-2,5 dur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hocam bunun hesabı nasıl yapılıyor ki?

185/55/15'ten 185/60/15'egeçişte %3 geçilmiş oluyor mu?

hani 15 inç jant çapı, 185 de 18.5 cm taban genişliği de "55" ve "60" sanırım daha karışık bir hesapla bulunan bişey. yüzdesi nasıl hesaplanıyor?

aslında kısaca sorum şu;

taban genişliğini ve jant çapını koruyarak yanak genişliğini arttırırsam, yani 55'ten 60'a geçersem %3'ün içinde kalır mıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

hani 15 inç jant çapı, 185 de 18.5 cm taban genişliği de "55" ve "60" sanırım daha karışık bir hesapla bulunan bişey. yüzdesi nasıl hesaplanıyor?

aslında kısaca sorum şu;

taban genişliğini ve jant çapını koruyarak yanak genişliğini arttırırsam, yani 55'ten 60'a geçersem %3'ün içinde kalır mıyım?

Görünüşe göre kalmıyor.

http://www.tacomaworld.com/forum/tirecalc.php?tires=185-55r15-185-60r15

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

aslında kısaca sorum şu;

lastik hesaplama modüllerini kullanarak lastik boyutunu görebilrisiniz.. ama pratikte  konuyu öğrenmeniz için açıklayayım

185/55 r15    buradaki 55  değeri  =  "yanağın"   taban genişliğinin yüzde kaçı olduğunu gösterir.

yani bu lastik için yanaklar   18,5cm x 55 / 100 = 10,17 cm

185 /60 r15  için  yanaklar :  18,5 x 60 / 100  = 11,1 cm

15" jant çapı  x 2,54   =  38,1 cm

toplam lastik çapı  =  jant çapı + yanak genişliği + yanak genişliği 

38,1 cm +  10,17 cm +10,17 cm =  58,44        185/65/r15

38,1 cm + 11,1 cm + 11,1 cm = 60,3 cm          185/60/r15

% 3,2 büyüme yapıyor .  ben olsam takarım  185/60 r15

aracınızın son dişli oranını büyütmek gibi..  

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

cevaplar için çok teşekkürler. %3.2 çok büyük değişiklik yapmayacaktır çünkü ilk mesajımda da dediğim gibi gps'de 80 ile giderken araç 85 falan gösteriyor. en fazla bu ara kapanır diye düşünüyorum. 1 cm'lik yanak çok olmasa da fark yaratacaktır. bilsem iki ay önce aldığım kış lastiklerini öyle alırdım.

bi dahakine artık..

tekrar teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 ay sonra ...

Herkese Selamlar ,

Yeni aldığım mazda2 aracımın üstündeki Toyo 195/45/r16 80W lastikler bitmiş durumda .

Bu lastikler yerine uygun fiyatlı 150 -170 TL fiyat aralığında bir lastik bakıyorum.

İnternetteki araştırmalarım sonucunda aşağıda linki bulunan Petlas modeline ulaştım.

Fiyatıda uygun görünüyor.

http://www.hepsiburada.com/liste/petlas-195-45-r16-84-v-velox-sport-pt741-rf-yaz-lastigi-uretim-tarihi-2015/productDetails.aspx?productId=otozsu26212&categoryId=259720#Gorseller

Fakat Petlas hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim. Genelde araçları çok uzun ömürlü kullanmadığımdan büyük paralar vermek istemiyorum.

Hatta elinde zevkine lastik değişimi yapmış olan arkadaşların lastiklerinede talip olabilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Herkese Selamlar ,

Yeni aldığım mazda2 aracımın üstündeki Toyo 195/45/r16 80W lastikler bitmiş durumda .

Bu lastikler yerine uygun fiyatlı 150 -170 TL fiyat aralığında bir lastik bakıyorum.

İnternetteki araştırmalarım sonucunda aşağıda linki bulunan Petlas modeline ulaştım.

Fiyatıda uygun görünüyor.

http://www.hepsiburada.com/liste/petlas-195-45-r16-84-v-velox-sport-pt741-rf-yaz-lastigi-uretim-tarihi-2015/productDetails.aspx?productId=otozsu26212&categoryId=259720#Gorseller

Fakat Petlas hakkında çok fazla bilgiye sahip değilim. Genelde araçları çok uzun ömürlü kullanmadığımdan büyük paralar vermek istemiyorum.

Hatta elinde zevkine lastik değişimi yapmış olan arkadaşların lastiklerinede talip olabilirim.

Onur ne olduğu belirsiz Çin işi lastiklere göre daha iyidir Petlas. Birde bağlantısını paylaştığım lastiği inceler misin ?

Falken

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba sizin için lastik çım den fiyat aldım,

Barum liste fiyatı 235 tl , 170 tl fiyat aldım sizde bulunduğunuz ilde Barum inceleyin kauçuk oranı çok yüksek kaliteli bir marka, Continental in yan ürünü kendi aracımda kullanıyorum patinajı unuttum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İlanda belirttiğim Petlas 195/45 R16 84 V Velox Sport Pt741 lastiği internet üzerinden aldım . Yaklaşık 3 gündür kullanıyorum .

Şimdilik olumsuz bir yönünü görmedim. İlerleyen zamanlarda kilometre yaptıkça tecrübelerimi paylaşırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Yaklaşık iki buçuk aydır Petlası kullanıyorum ,

Başlangıçta epey tereddütlü ve şüpheliydim. 

Ayrıca 110 km hızın üstüne çıktığımda araçta titreme oluşunu lastiklere bağlıyordum.

Bu şikayetimi bakım zamanında servise ilettim. Fakat ustanın bana söylediği direksiyon masfalı ile ilgili bir durummuş ve yağladılar.

Şu an için bir şikayetim kalmadı.

Uygun fiyatlı lastik arayanlar tercih edebilirler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 7 ay sonra ...
25 dakika önce, Ali :

Mazda2 play 16 inc için hangi lastiği önerirsiniz ?

205 / 55 16 " şeklinde mi ?

Kullanacak kişiye ve kullanım tarzına göre tavsiyem değişir. Ayrılabilecek bütçe nedir ?

Örneğin şu anda Goodyear Efficientgrip Performance Lastik Hepsiburada.com'da indirime girmiş.

http://www.hepsiburada.com/goodyear-205-55r16-91v-efficientgrip-performance-lastik-uretim-yili-2016-p-OTLXGOOD-528503

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

14 dakika önce, Ali :

@İlhan Kullanacak kişinin biri ben diğeri kız kardeşim. Lastik Ebadı  195/45/1.

Ara bir ebat olmasından ötürü her marka/modelde bu ebatı bulamıyorsun Ali'cim. Aynı şeyi yakın zamanda benim kayınço @ASencer yaşadı. Yanlış hatırlamıyorsam Kumho aldı geçti..Ve bu güne kadarda bir sıkıntı yaşamadı. Bilindik duyulduk markalarda fiyatlar benim 205 / 55 / 16 'dan bile pahalıya geliyor. 270-300-330 lira birim fiyatları bulanları var...

http://www.lastikal.com.tr/kumho-ku31-ecsta-spt-195-45r16-84v-lastik

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dunlop sp sport modelini beğendim fakat Türkiyeden çekildiğinden almadım. Benim istediğim araç sert olduğundan biraz yumuşak lastik alıp hem yol sesini düşürüp konforu artırmak. Gözünü seveyim mazda3' ün lastik ebadının :) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...