Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Rvm Arızası

cemoka
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Mrb arkadaşlar dün aracımı çalıştırdığımda rvm nin çalışmadığını farkettim. Aynadaki görüntüsüde yok. Arıza yapmadan önce rvm yi iptal ettiğimde sarı renkte oluyordu ekranda rvm yazısı şimdi iptal ettiğimde ekranda hiç gözükmüyor. Bu kar yağışından sonra oldu bi biilgisi olan varmı arkadaşlar sorun nedir acaba lütfen yardım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

90. Yıl serilerinde bu şekilde olabilirmi ışık renkleri

Renkler karışmış :) Far ve sislerle aynı renkte yanıyor. Sarı yandığını hiç görmedim. 2. nesillerde böyle en azından.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla RVM ışığı yeşil yanıyor, sarı yanan hatırlamıyorum, pasifken ışık yanmıyor.. yenilerde mi sarı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bildiğim kadarıyla RVM ışığı yeşil yanıyor, sarı yanan hatırlamıyorum, pasifken ışık yanmıyor.. yenilerde mi sarı?

Çok şükür ki sadece bir kez başıma geldi otobanda seyir halindeyken yeşil renkten aniden sarı renge döndü devre dışı kaldı 10 dakika sonra tekrar yeşile döndü hemen serviste diagnostiğe bağladık sorun falan gözükmedi geçici arıza silindi ..

RVM tuşuna basarsanız direk ekrandan kapanır ama kontağı açarken iyi bakın CANBUS sistemi ile aracın tüm elektronik aksamı kontrol ediliyor ve çalışıyorsa yeşile dönüyor ..

Arka tampona alınan bir darbe veya onarılan bir mini onarım yeri falan varsa belki yapabilir gibime geliyor fakat siz yinede servise göstermenizde fayda var diye düşünüyorum ..

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok şükür ki sadece bir kez başıma geldi otobanda seyir halindeyken yeşil renkten aniden sarı renge döndü devre dışı kaldı 10 dakika sonra tekrar yeşile döndü hemen serviste diagnostiğe bağladık sorun falan gözükmedi geçici arıza silindi ..

RVM tuşuna basarsanız direk ekrandan kapanır ama kontağı açarken iyi bakın CANBUS sistemi ile aracın tüm elektronik aksamı kontrol ediliyor ve çalışıyorsa yeşile dönüyor ..

Arka tampona alınan bir darbe veya onarılan bir mini onarım yeri falan varsa belki yapabilir gibime geliyor fakat siz yinede servise göstermenizde fayda var diye düşünüyorum ..

Arka tamponla bir alakası var mı? Sensörleri aynalarda. Aynalara herhangi bir darbe geldiyse arızalanmış olabilir.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba sarı ışık rvm nin arızalı olduğunu gösteriyor. ayna veya kapı tamir işlemi gördüyse soketlerde temassızlık olabiliyor.benim önceki aracımda kapı işlem gördükten sonra rvm arıza vermişti. serviste cihaza bağlanıp arızanın kablo demetinden kaynaklandığını japonyaya sorarak öğrenip tesisatı sökmüşlerdi. aynadaki soketin bir ucunun takıp çıkarılırken koptuğunu tespit edip arızayı gidermişlerdi.Bu arada sensörler aynalarda değil arka tamponın köşelerindeymiş .servis bilgisidir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arka tamponla bir alakası var mı? Sensörleri aynalarda. Aynalara herhangi bir darbe geldiyse arızalanmış olabilir.

RVM sensörleri arka tamponda abi stopların hemen altında . Aynalar sensörden gelen uyarıyı alıp gösteriyor . Elektronikle aram biraz iyidir sensör eğer komutuyla 60 km hız içinde 50 metre içinde araç girerse aynalara çıkış 1 sinyali göndererek aynalardaki sarı uyarı işaretini yakıyor :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

RVM sensörleri arka tamponda abi stopların hemen altında . Aynalar sensörden gelen uyarıyı alıp gösteriyor . Elektronikle aram biraz iyidir sensör eğer komutuyla 60 km hız içinde 50 metre içinde araç girerse aynalara çıkış 1 sinyali göndererek aynalardaki sarı uyarı işaretini yakıyor :)

Ben aynalarda diye biliyorum... Öğrendiğim iyi oldu :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

İyi forumlar arkadaşlar.2010 model mazda 3 sahibiyim.Denizli - Aydın arası bagaj dolu araç içi 5 kişi ilerlerken sol aynadaki rvm arkada araç olmamasına rağmen arada sırada yanmaya başladı.Hafif viraz aldıktan ya da viraj sonunda belli bir mesafeden sonra hatalı rvm uyarısı alıyorum.Bagaj boşken denizli-ankara arası seyahat ederken hiç hatalı yanmadı.Ama geçen gün farklı bir güzargahta yine araçta 5 kişiyken hatalı rvm uyarıları almaya devam ettim.Sağ ayna hiç hatalı yakmazken sol aynada arada sırada hatalı uyarılar alıyorum.sorun neden kaynaklı veya çözümü nedir bilen var mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Araçta fazla yük olduğunda yapmasının bir açıklamasının olması gerekir. Rvm sensörlerinin arkada olması nedeniyle konnektörlerde bir temassızlık sorunu yaşanması muhtemel görünüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hiç sarı ışık görmüyorum.Durup dururken arkada araç varmış gibi kırmızı rvm uyarısını alıyorum belli bir süre sonra gidiyor.Daha sonra kafası eserse tekrar yakıyor.Sık aralıklarla olmuyor ama gece keskin bir virajda olmadık anda yakınca dikkat kaybına neden oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...