Jump to content

2. Nesil Mazda 3 Dizel Debriyajdan Gelen Tık Sesi

findori
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar aracımın debriyajına bastığımda tık diye bir ses gelmeye başladı. Bu sesi ilk 3 ay önce falan duydum ama 5 dk içinde kesildi. Ondan sonra 10 defa arabaya bindiysem 1 ya da 2 tanesinde ses geldi ve yine 5 dk içinde kesildi. Ancak son 2 haftadır daha sık duymaya başladım bu sesi. Sanayiye gidip göstericektim geçen gün ama yoldayken ses kesildi vazgeçtim ben de gitmekten.

Sesin videosunu çektim. Acaba neden kaynaklanıyordur bu ses?

videonun linki de bu arkadaşlar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uzun zaman oldu manuel araç kullanmayalı, eğer vites geçişlerinde veya vitese atmada bir problem hissetmiyorsan  çok endişe edilmeyecek mekanik bir ses gibi geliyor bana.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uzun zaman oldu manuel araç kullanmayalı, eğer vites geçişlerinde veya vitese atmada bir problem hissetmiyorsan  çok endişe edilmeyecek mekanik bir ses gibi geliyor bana.

vites geçişlerinde bir sıkıntı yok. İnşallah önemli değildir

Video bende mi açılmıyor yoksa sildiniz mi ?

Video duruyor 

Pedal ve yayını  yağlatıp bir dene istersen..

wd40 ı önerdi bir arkadaşım onu deneyim bari

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

hocam ben de benzeri bir başlık açmıştım. mazda için kronik sorunlatdan biriymiş haberiniz olsun. uğraşmaya değmez bence. bende kendi kendine geçti. bir dönem rahatsız ediyor sonra alışıyorsunuz.

tamir ettirmek istediğinizde bir yığın iş çıkarıyorlar. komple sökecez bilmem ne yapacaz da diye...

belli bir açıyla bastığınızda yapmaz hatta.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Belki bu ses takılma, oksitlenme yağsız kalan bir hareketli parçanın sesidir, pas çözücü ve yağlayıcı spreyleri denemekte fayda var. WD 40 ve 3M'in yağlayıcı pas çözücü spreylerinden alıp o pedal en aşağıdayken, en yukarıdayken, pompalayarak, sağdan soldan her açıdan sıkarak belki basitçe çözülebilir. 

626 kullanırken gaz pedalı bazen en yukarıda takılıyordu, biraz fazla basınca da o takıldığı yerden birden kurtuluyor ya araba aniden ileri atlıyordu yada ani devir yükselmesi oluyordu, WD 40 pas çözücü yağlayıcı sprey aldım gaz pedalının hareketli bölümüne sıkıp hareket ettirdim en aşağıda, en yukarıda sağdan soldan , hareket ettirerek vs. her şekilde sıktım o spreyden sorun çözülmüştü.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 hafta sonra ...

Arkadaşlar aynı sesi bugün bende ilk defa kendi aracımda duydum. Aynen videodaki gibi. Sebep ne olabilir acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar aynı sesi bugün bende ilk defa kendi aracımda duydum. Aynen videodaki gibi. Sebep ne olabilir acaba ?

Yukarıda da açıklandığı gibi daha çok pedal ile alakalı mekanik bir durum gibi görünüyor vites geçişlerinde problem yok ise

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim baskı balata değişimi için sanayiye biraktim ustam o sesede bakacak eğer sonuç alirsam yazarım buradan.bu arada ses mekanik çünkü bugün baskı sökükken pedala bastım ses yine vardı..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar tik sesi ustanın dediğine gore debriyajin üstünde musur varmış oradan geliyormuş sıvı gresle yağlamis ses duyulmayacak kadar azalmış artik rahatsız etmiyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar tik sesi ustanın dediğine gore debriyajin üstünde musur varmış oradan geliyormuş sıvı gresle yağlamis ses duyulmayacak kadar azalmış artik rahatsız etmiyor..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...