Jump to content

Mazda 626 Dönüşlerde Ses

ömür06
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar araba sağa sola dönerken tık tık diye ses geliyor. Ön takıma baktirdim bir sorun yok dediler acaba neden olabilir ? Birde Ankarada bildiğiniz iyi bir Mazda ustası var mı ? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dış aks kafasından yapar. Uzun süre bir şey olmayabilir ama bir anda yolda da bırakabilir. Çok pahalı bir parça değil değişmesi lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Her zaman yapmıyor bu ses haftaya olmazsa tekrar sanayiye gideceğim ama düzgün usta bulabilirsen inşallah

Aynen herzaman yapmıyor arada yapıp direksiyonu toplasanda devam ediyor bazen

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Fatih bu problem dönüşlerde zorlama sesi gibi geldiği de olur mu?

Abi zaten zorlanınca yapar. Mesela yokuş aşşağı direksiyonu tam kırsak da dönerken vites boşta yapmaz. Ama yine tekeri dönderip gaza yüklenerek dönersek "tak-tak-tak" diye ses gelir. Bu sesi şasede de hissederiz çünkü dönüş gücünü o "tak" sesleri gelirken aks kafası poryaya aktarır. O da şaseye. Aks kafası diyebilmek için "tak-tak-tak" sesi olmak zorunda çünkü aks kafası bilyalarla gücü aktarıyor bilyalar da bizim araçlar ve genelde çoğu araç için 6 tane ardışık her bilya boşluktan dolayı sıkışıp kurtulurken o sesi çıkarıyor. Benim araçta da aynı problem mevcut. Zorlanma daha çok lastiğin, diskin, veya orada dönen ne varsa birinin bir yere sürttüğü izlenimi verir. Görmek lazım. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar ilginiz için çok teşekkür ederim bugün sorunu çözüm akis değişti çok şükür tık ses yok şimdi

Geçmiş olsun bu akisler ve akis başları farklı malzemeler midir?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş olsun bu akisler ve akis başları farklı malzemeler midir?

Aks kolu ve iç kısımda ve dış kısımda da iki tane kafa vardır. genellikle dış kafalar problem çıkarır. dönüşlerde tık tık tık şeklinde sesler geliyorsa problem var demektir.

sol kısım dış kafa ortadaki çubuk aks kolu sağ taraf ise iç kafa

YvN1Ea.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben yakin zamanda geçen hafta on aks başlarıni değiştirdim. 70erden 140 tl tuttu. Ayni sıkıntıyı bende cekiyordum. Değişim yaptık hiç ses yok. Süper oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bilmiyorum geçen hafta tatil için amasyaya gittiğimde ilkokul arkadaşım sanayide çalışıyor. Araci verdim adan zye ne yapilmasi lazımsa yap dedim. Toplam 1000 tl masraf çıktı. Aks ile ilgili aks başları ve aks Keçelerini değişti. Aks kafalri 70erden 140 Keçelerde 30 tl tutmuş.

Arabaya bakım yapinca kuplanmasi daha zevkli oluyor. Atalarimiz boşuna dememiş bakarsan bağ bakmazsan dağ olur. Devamli rutin bakim yapmak lazim. Arkadaşım da gercekten cok cok özendi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Zaten bizim kasalar bakarsan seni hiç üzmez. Çok ayrıntılı araçlar olmadığı için çok da arıza yapacak yeri de yok. Bozulan yerini yaptırıp devam ediyoruz yola.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aks ların markasını hatırlayamadım ama malzeme ve işçilik toplam 170.tl ye mal oldu hafta sonu yola gittim çok şükür tık demedi fakat dün akşam döndüğümde arabayi park ettikten sonra alt kısımdan şu geldi şaşkına döndüm yarın gidebilirsem ona baktiracam

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

Merhaba benim araçtada dönüşlerde filan ses yapıyordu rot balansa soktum arabayı sağ ön teker geride salıncak değişmeli

dediler tamırcıye gittim aracı kaldırdı baktı sağ motor traversi yamuk aldığım kişi sanırım kaldırıma filan vurmuş traves hafil yamuk

şaşi biraz geri kaymış çektirilmesi lazım dedi 250 tl istedi dönüşlerde filan kasıyor ses yapıyor ve araç sağa çekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...