Jump to content

Mazda 3 Otomatik

evcili

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhabalar. 2010-2013 arası otomatik vites MAZDA 3 almayı düşünüyorum. MAZDA 3 otomatik vites hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Önceki açılan konulara baktım cevapları yeterli bulamadım herkes yakıttan bahsetmiş. Öncelikle;
1-Vites geçişleri
2-Yol tutuşu ve güvenliği
3-Şanzıman sorunu olup olmadığı  
4-Yakıt tüketimi
    Hakkında özellikle kullanan ve bilen arkadaşlar  bilgi verirse sevinirim.
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

dostum bahsettiğin aracı kullanmadım ama klasik tork konvektörlü 4vitesli bir şanzuman diye biliyorum.bu şanzumanın sadece mazdanın ürettiği değil diğer firmaların ürettiklerininde sistem çalısma tipi aynı oldugundan sonuc aynı diye biliyorum.1998 corolla kullanmıstım bu tip sanzumanlı sonuc yine aynıydı

1-vites geçişleri rahattır(yarı otomatik gibi belirgin rahatsız edici değil)

2- bende aynı aracın manueli var sanzuman yol tutusa etkı etmıyorsa gayet güzel

3-tork konvektörlü sanzumanlar uzun ömür ve sorunsuzluğuyla avantaj sağlar bu nerdeyse hepsi için ortaktır.

4-işte 3.maddeyi yerine getirirken manuelden 1-1.5litre fazla tüketir.fizikte bir kural vardı bi yerden tasarruf varsa diğer yerden kayıp oluyor maalesef..yada kaza gelecek yerden tavuk esirgenmez de diyebiliriz :2funny:

tabi en doğru bilgiyi bizzat kullanan dostlarımızdan alabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim arabam manual ama kullandığım bir araç bundan dolayı yorum yapabilirim. 

1. Geçişler bir vw gibi olmasa da çokta rahatsız edici değil.

2.Yol tutuşu konusunda sınıfındaki araçlara göre bence çok iyi arabayı yoldan çıkarmak büyük beceri istiyor. :)

3. Şanzuman dan sorun yaşayan neredeyse hiç görmedim.

4. Biraz fazla yakıyor keşke 5 vites olsaydı :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1) mazda 3'ün de arasında bulunduğu tork konvertörlü şanzımanların büyük çoğunluğunda vites geçişleri sarsıntısızdır .

2) yol tutuşu iyidir.esp asr ebd gibi yardımcı sistemler zaten size oldukça yardımcı oluyor.

3) mazda otomatik şanzımanları düzgün bakıldığında aracın motorundan daha uzun süre gidebilecek kapasitedirler. 

4) tüketim çok esnek değerlere sahip olabilir.  biraz seri kullandığınızı düşünürsek 8-9 litre benzin veya 10-11 litre lpg  ile ankara içi rahatlıkla gezebilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

araç kullanıcısı değilim bunu baştan belirteyim.

burada ve başka forumlarda okuduğum kadarı ile:

vites geçişinde problem yok.

yakıt biraz fazla.

güvenlik konusunda en iyilerden.

şanzıman ömrü kullanım ve bakıma göre değiştiği söyleniyor. ama ben durduk yere bozuldu diyen duymadım okumadım. yağsızlık sert kullanım ve manuel alışkanlıkları ömrünü azaltır diyebilirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar. 2010-2013 arası otomatik vites MAZDA 3 almayı düşünüyorum. MAZDA 3 otomatik vites hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Önceki açılan konulara baktım cevapları yeterli bulamadım herkes yakıttan bahsetmiş. Öncelikle;
1-Vites geçişleri
2-Yol tutuşu ve güvenliği
3-Şanzıman sorunu olup olmadığı  
4-Yakıt tüketimi
    Hakkında özellikle kullanan ve bilen arkadaşlar  bilgi verirse sevinirim.

Vites geçişleri gayet iyi 

Yol tutuş ve güvenlik konu mazda ise sorulmaz 

Şanzıman activmatic şanzıman arıza olayını en az gösteren bir şanzımandır 

Yakıt tüketimi şehir içi dur kalk larda içiyor ama uzun yolda 90 a sabitleyip giderseniz 6,0 6,5 arası yakarsınız 

bu arada benim aracım satılıktır düşünürseniz gelen kutusuna bakabilirsiniz .. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 4 hafta sonra ...

Hafta sonu 2006 model mazda 3 kullanmak nasip oldu.Tek kelimeyle harika vites geçişleri bence çok çok iyi ...2013 modeli daha iyidir diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve yorumlara kapatıldı

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
  • Etiket tabanlı benzer içerikler

• zalad28
      Yazan: zalad28
      tüm mazda shiplerine selamlar.. başımız sıkışmadan foruma uğramıyoruz, mazda sahibi oluncada çok uğramıyoruz şükür .. aracıyla çok ilgilenmeyen/ilgilenemeyen bir mazda sahibiyim, 4 senedir bende olan 2006 mazda 6 ım var, 130000 km de.. bır kac ay oncesıne kadar yasadıgım Rize de servis olmadığı için aracın yıllık bakımlarını yaptırdıgımız yerde ne lazımsa yapılsın dıye bıraktım ve yaptırdım, fazlasını pek arastırmadım, herşeyi nasıl olsa yapılıyo dıye.. sonucta otomatik vitesin değişmesi gereken yağı ve filtresi hakkında sıkıntı yaşayıp araştırmaya başlayınca kadar bihaberdim .         Eger vaktiniz olursa sizlere  danismak iistiyorum, cevaplama sansi olan olursa cok sevinirim.

Son zamanlarda sadece sabahlari arac sogukken, vitesi P den R ve digerlerine gecirdigimde bir ses duymaya basladim, arac sanki kavrama yapacagi disliye gecerken gacirti tipi bir ses aliyorum, motor isindiktan sonra 2/3 dakika icinde tamamen.gecen bir sese..vites gecisleri yada aracin cekisinde bir sorun bulunmamakta..  Ilk ses olayindan sonra alalacele yagi degistirme yoluna gittim, ve filtreninde değişmesi gerektiğini dahi bilmiyordum hala.. yagı da  ben ve benden onceki sahibi hic degistirmemisiz..   sorun haliyle  devam edince nette bi arastirma yapayim  dedim. Yogun oldugum icin forum donanimda ilk denk geldigim sayfada cozum kamil ustayi gordum aldim ona goturdum.. Yagi ve filtreyi degistirdi..ancak en son degisen yagda kahverengi siyaha yakin bi renk aldigindan diskler asinmis ve yagi kirletiyor, sanziman inecek ve elden geçecek 2.500 gibi bise tutar dedi..ben hem ikna olmadigim icin hemde nakit 2500 um olmadigi icin sadece yag ve filtre degissin devam ederse yine gelirim dedim ciktim..
              Ancak arac sogukken ses devam ediyo,  araçlardan teorik anlayan bi arkadasta tork konvertoru arizasidir aracin hizlanmasinda problem yoksa dedi..mazdacılar konuya daha hakim olur diye düşünerek asli formuma geri döndüm , ve danismak istedim .sanziman elden gecmelimi yoksa servis yolunumu tutmali..yada Ankarada otm sanzimanin ya da mazdanin dilinden gerçekten anlayan bildiginiz bi usta varmi..cok uzun oldu,  vaktinizi aldim, dedigim gibi eğer vaktiniz olurda yardimci olabilirseniz cok sevinirim,  sevgi ge saygilarimla
  • Yeni Oluştur...