Jump to content

91 Model Mazda 626 Arabama Yaptığım Alt Döşeme Temizliği ve Değişiklikler

focus1
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Hocam bende arabama elimden geldikçe bakim yapmaya çalışıyorum bu son yağan yağmurlar nedeni ile arabamin bagaji ve arka sag paspasin altı baya bir islandigini gördüm ve bu durum hiç hoşuma gitmedi. Ilk önce bu suyun bagajdn geldiğini sanıp hemen ilk firsatta bagaja su nerden geldigine baktim incelemem sonucu stop lambalarinin alt tarafindan suyun aktigini fark ettim.. Isnternette araştırmaya basladim sorunu nasıl cozerim diye bu forumda baska bir konu buldum ve orda da stop lambalardan baska bir arkadasinda arabasi su aldığını ve nasil cozdugunu yazıyordu. Bende orda yazılanları uyguladim stoplari söktüm baya bir çamur kaplamisti contalariyla birlikte tertemiz silip kuruttum ve şeffaf silikon ile güzelce tekrar monte ettim vida kısımlarından su sizintisi olmasin diye silikonladim. Ertesi gune kadar kurimasini bekledikten sonra su hortumunu alip özelikle stoplarindan ordan su aliyor mu diye kontrol ettim herhangi bir islaklik olduğunu görmedim o sorunu cozdukten sonra sağ arka paspasin alti neden islak oldugunu merak ettim ve hemen arka koltugu söktüm döşemeyi islanmis olan yerden yavas yavas kaldırdım oyleki pis küf kokusu geliyordu daha da cok merak edip ön sağ koltuğu söktüm baktim olacagi yok şoför koltuğunu söktüm döşemeyi tutan kenar aparatlarini tek tek söktüm bu benim ilk araba döşemesi söküşüm ilkkez deniyorum derken vites topuzu orta konsol derken sokulmedik yer birakmadim halı dosemesini komple kaldirdim birde ne goreyim doseminin altindaki izocam mi artik pamuksu yumuşak sey su içinde vicik vicik olmuş dosemenin alti komple nemli dosmenin alti su gecirmez sert siyah plastik bir tabaka gibi oldugu gibi dama cikardim tazikli suyla yikadim sonra sicak su ve deterjan ile tertemiz yikadim cikan pis suya inanin midesi almiyordu zamanla sertlesmis ve tozla kirle aralari dolan doseme yikandiktan sonra puf puf oldu yumuşacık dosemeyi soktugum yerde islanmis vicik vicik olan alt dosemyi guzelce sokup arabanin içini kurttum.. ic sacin üstü siyah zifte benzer 4 yada 5 milim kalinliginda tabaka vardi oldukca saglamdi sadece arka sag paspasin olduğu kısımin sacinda paslanma vardi paslanmis kisimda iki tane vida deligine benzer delik oluşmuş suyu ordan aliyormus arabaya o sekilde hemen şoför koltugunu atip kaportaciya gittim paslanmis çürümüş kısmı usta hemen kesti yeni bir parça ekleyip kaynak yapti arabayi alip eve geldim. Arabanin ici tamamen kuruduktan sonra icerde birikmiş tozu pisligi elektrikli süpürge yardimiyla tertemiz yaptım.

Kaynak yaptigimiz yerleri siyah dayson silikonu iyice sürüp tamamen kapladim silikon kuruduktan sonra anti pas boya ile boyadim sonra icerinin rengi olan gri yağlı boya ile boyadim tertemiz oldu. Aksama kadar boyanin kurumasını bekledim sonra o vicik vicik olan alt dosemenin yerine yine ayni sekilde olan ama o malzeme değil daha iyisi 7 - 8 milim kalinliginda alt zemine uugun şekilde kesip bictim ve altlara dosedim sonra yikadigim araba dosemesini getirip üstüne güzelce dosedim sonra soktugum herseyi olduğu gibi yine yerlerine taktim koltuklar vs derken bu isler tam iki günümü aldi ve inan çok iyi oldu dosemenin altina dosedigim malzemenin oldukça faydasi oldu ses yalıtımı için derce guzel oldu.

Yaptigim işlemlerin çoğunun resimlerini çektim zamanim oldukca eklerim buraya ayni islemleri yapmak isteyen arkadaslara yardimci bir konu olmasını dilerim..

Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi pas ve camur baya birikmiş

oA68bo.jpg

Bu resimde de pasli yerler kesilip yenisi kaynak yapılıyor. .

pRGBY0.jpg

zmJrmj.jpg

Bu resimlerde dosemenin komple sökülmüş hali

ORy7q4.jpg

j4QVjL.jpg

YvOrWk.jpg

Bu resimdeki de döşeme halısı henüz yikanmamis hali

6Zy55l.jpg

Bu asagidaki resimlerde stop lambalarinin sökülmüş hali görünüyor. .

WVG1YQ.jpg

58GMYD.jpg

Bu resimler stop lambalarinin silikonlanip bitmis haline ayit

9VDWlO.jpg

http://i.hizliresim.com/ao18vR.jpg

Iç dosemenin son ve bitmis Görünümü

http://i.hizliresim.com/DlDVly.jpg

http://i.hizliresim.com/DlDV6z.jpg

Arkadaşlar arabama yaptigim degisikliklerin resimlerini zaman buldukça konuya eklicem..

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tebrikler güzel uygulama olmuş.  Araçlar eski olunca mutlaka bir yerlerde sıkıntı çıkıyor. benim de sağ ön tarafta su alma problemi vardı. bende su alan yeri çekomastikleyip komple halıyı çıkarıp zemini bitüself + firex sünger ile kaplamıştım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Valla helâl olsun Kemal Bey. 2 günde böyle büyük bir işi bitirebildiğiniz için de tebrikler. Neredeyse arabanın sökülmedik yeri kalmamış.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaslar hepinize guzel yorumlarinizdan dolayı çok teşekkür ederim.

Asagidaki resimler bagaj kısmında oluşan pasi gösteriyor ben bu pasi temizleyip ek yerlerine silikon cekip sonra antipas ile boyadim resimlerde gorunuyor..

rgJX77.jpg

kjX7oW.jpg

zmJOPj.jpg

Bagajda sağ tarafta bulunan çukurun paslanmis hali

P5O2y5.jpg

Asagidaki resimlerde antipas ile boyanmis hali sağdaki çukurun içi

vgJA04.jpg

Buda soldaki çukurun içi

GvyNy2.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emeğinize sağlık bende bagajla bayağı uğraştım silikonlar zimparalar boyalar havalar isininca komple putur vs uygulayıp ses yalıtımı yapıcam inşallah

Oğuzhan ALTUĞ

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Emeğinize sağlık bende bagajla bayağı uğraştım silikonlar zimparalar boyalar havalar isininca komple putur vs uygulayıp ses yalıtımı yapıcam inşallah

Oğuzhan ALTUĞ

Teşekkür ederim havalar isininca bende arabanın altını komple putur yapmayı düşünüyorum. .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaslar son kac gündü kalorifer düğmesinde sorun vardı. . Bende bugun o bolgeyi komple söktüm dugme mekanizmasini açtım içi çok kötü oksitlenmisti temasizlik yapıyordu. Bende dugmeyi ve mekanizmayi temizledim ve lehim atan yerleri yeniden lehimledim dugme suan sorunsuz çalışıyor. .

Bununla ilgili çalışmamin resimlerini ekledim.

BZzmaM.jpg

39zBg9.jpg

aoYJNg.jpg

AAzQNz.jpg

ORDnOz.jpg

nAlV0a.jpg

Asagidaki resimlerde de yavas yavas islemi tamamlayıp topluyorum artık.

QR2EdA.jpg

aoYJ7O.jpg

Yv621Z.jpg

39z8B0.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elinize emeğinize sağlık insanin elinden gelmesi birseyler yapmasi büyük keyif tebrikler benimde 4.kademe calismiyor ihtiyaç duymadığımdan hic bakmadim :)

Oğuzhan ALTUĞ

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok ince işler yapmışsınız? Komutatör, anahtar ve butonlar için kontak sprey kullanmışsınızdır değil mi?

yok hocam sprey falan kullanmadım ama baya bir temizledim omsitlenme yağlanma falan kalmadı. Sadece mekanizmanin ve bilyali yayli sistemin rahat çalışması ve dugme rahat çalışması için azıcık gres yağ sürdüm.

Elinize emeğinize sağlık insanin elinden gelmesi birseyler yapmasi büyük keyif tebrikler benimde 4.kademe calismiyor ihtiyaç duymadığımdan hic bakmadim :)

Oğuzhan ALTUĞ

Hocam ben böyle eski arabalarla uğraşmayı seviyorum hobi olarak zaman buldukça uğraşıyorum motor mekanik sistem hariç elektrik elektronik döşeme gibi islemeler için ustalara pek gitmem ancak soyle olur boyumu aşacak bir sorun olur sonra ustaya götürürüm. .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Elinize sağlık fotoğraflamanız ayrıca bir güzellik. Böyle açıklamaların forumda olması çok iyi. Gün gelir birine ihtiyaç olur çok dua alırsınız. Ben bu şekilde bir çok şey öğrendim. Çok dua ettim inanın. Elinize yüreğinize sağlık. 

İyi forumlar...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar araba bugun farlarin altina led uygulaması yaptım.. Ledleri park lambalarina bağladım.. Kullandigim malzemeler 1 mt. Slikonlu led ışık ortadan ikiye bolup uçlarına ikişer kablo lehimledim ve park lambalarinin kablosunu hafif siyirip bağladım. . Goruntu asagidaki gibi oldu..

kj65qv.jpg

ORDP3Q.jpg

58yB8R.png

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Parkların etkisiyle çok belli olmuyor gibi ama yine de başarılı bir iş, elinize kolunuza sağlık .)

Aksam Resimde öyle görünüyor ama normalde çok güzel görünüyor gündüz resimlerini ceker eklerim .

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...