Jump to content

Mazda 3 Boyada Pis Su Kireç Lekesi İçin Yardım

Limpony
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Kardeşlerim yeni mazda 3 ümün boyasında garajda park sırasında, tavandan pis su gider borusundan damlayan su neticesinde beyaz kireç gibi bir kalıntı oluştu. Elle kazıyınca cıkıyor lakin zor çıkıyor. Daha öncede olmuştu, bir sürü şey denedim en son kireç çözücü ile bıraz zor olsada çıkartmıştım, Sizden bu kireç kalıntısı gibi olan ve boyaya yapışan şeyi kolay çıkarabileceğim bir yardımcı ürün var mı bildiğiniz? Teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Engin kireç bazdır biliyorsun, çıkartmak için de asit gerekir, asitler limon suyuyla başlar, sirkeyle devam eder, por-çöz, Calgor benzeri ürünler de var, en kuvvetlisi saf veya safa yakın fosforik asit, tabii kendine zarar vermeden kullanabileceklerini sayıyorum.

Ancak bunlar boyaya ne ölçüde zarar verir onu bilemem, por-çöz ya da Calgor kullanırsan yarı yarıya sulandır ve lastik eldiven giy. Hemen akabinde de bol su ile durula...

Kesin ama maliyetli çözüm, Ziebart ya da Sonax benzeri yerlerde vardır, kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Engin kireç bazdır biliyorsun, çıkartmak için de asit gerekir, asitler limon suyuyla başlar, sirkeyle devam eder, por-çöz, Calgor benzeri ürünler de var, en kuvvetlisi saf veya safa yakın fosforik asit, tabii kendine zarar vermeden kullanabileceklerini sayıyorum.

Ancak bunlar boyaya ne ölçüde zarar verir onu bilemem, por-çöz ya da Calgor kullanırsan yarı yarıya sulandır ve lastik eldiven giy. Hemen akabinde de bol su ile durula...

Kesin ama maliyetli çözüm, Ziebart ya da Sonax benzeri yerlerde vardır, kolay gelsin.

Sağol Selman abi, geçen seferki gibi yapacağım yani seninde dediğin gibi kireç çözücülerle halledeceğim hemen bol su ile yıkayıp sonra da cilalarım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Amcam sirke tavsiye etmiş. Engin İngilizcen var diye hatırlıyorum değil mi ?

http://www.howtocleanstuff.net/how-to-remove-lime-scale-from-a-car/

Sadece orası değil tüm türkiye sirke demiş özellikle elma sirkesi hemkokusu daha az kötüymüş :D hafta sonu uygulama yapacağım Burak sonucu yazarım :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 8 ay sonra ...

Beyler sakın diyorum ne sirkesi ne üzümü ne asidi abicim yapmayın ya doğan şahinmi altınızdaki arabalar.. pes diyorum ya birseyi detaylıca araştırmadan tavsiye etmeyelim kimseye.. Bu gidişle 2.el araba alınmaz abi bu ülkede. Kardeşim meguars gibi marka malzemelerden kireç giderici özelliğinde bi ürün var hatırlıyorum google sorarsan bulursun, git al kullan yada yok ben para veremem diyorsan temiz suyla 1-2 ayda her yıkamayı hızlı cila özellikli oto sampuanıyla(ucuz) yıka yavaş yavaş çıkar.. (meguars, sonaks vs gibi kireç kalıntısı almak için olan ürünlerin içerisindede yabancı bi forumda seyreltilmiş sirke olduğu konuşulmuş tartışılmış fakat kimyacılar son noktayı koymuşlardı.. o ürünlerin içerisinde varsada senin bi kovaya bi kapak sirke atıp aklınca seyrelttim ben gibi değil, tamamen farklı işler...O0

arabanın en üst katı verniktir asidik özellikteki maddeler verniği inceltir. misal 10. senede güneş yanığın olacaksa 8. senede başlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Kullanmadım sirke. Düşünüyordum, fakat bu bir paradoks gibi bir şey. Sirkeyle yıkadım aracı, sonra durulama için tekrar yıkarken kullanacağım su yine kireçli.

Ya da sirkeli suyla yıkayıp mı kurulanacak, anlamadım ki. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

5 dakika önce, Devrim Babacan :

Kullanmadım sirke. Düşünüyordum, fakat bu bir paradoks gibi bir şey. Sirkeyle yıkadım aracı, sonra durulama için tekrar yıkarken kullanacağım su yine kireçli.

Ya da sirkeli suyla yıkayıp mı kurulanacak, anlamadım ki. :)

Sonax'a götür paranla kral ol :P:D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...