Jump to content

Aracimda 2500 devirden sonra gelen ses sorunu

focus1
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar çoğunuz biliyordur arabama elimden geldigince bakim yapmaya çalışıyorum yalnız son bir kaç gündür arabamda bir sorun olduğunu fark ettim.

Araba normal calismasinda bir sıkıntı yok araba boştayken gaz pedalina yavaş yavaş basıp devir 2500 e gelir gelmez sanki ikinci bir motor devreye giriyormus gibi ses çok fark edilir sekilde birden bağırıyor. Bu olay araba bostaykende oluyor 1.2 3.4.5. Viteslerde de oluyor yani bütün viteslerde araba 2500 deviri görür görmez bagiriyor devir yükseldikçe seste yukseliyor arabanin cekisinde sorun yok arabanin cekisi normal 3000 devirde 105 km goruyor ama cok bagiriyor Tabiki bu iş beni aştığı için fazla bir anlam çıkaramadım onun için ilk sefer hemen bir ekzoscuya gittim manifold mu kaciriyor diye bakalim dedik usta manifoldu falan kontrol etti kaçak yok dedi ordan motor ustasina gittim bindik arabaya bir tur atık usta motor kulaklarindan dedi o yuzden zirilti yapiyor dedi ama ses hiç ziriltiya benzemiyor arkadaşlar bir kac gündür bu sorundan dolayı arabaya basmaya korkuyorum severek bindigim arabamdan bu ses yüzünden sogumak üzereyim. Bu konularda bilgili usta arkadaslardan bi tavsiye bekliyorum daha önce boyle birsey başına gelmiş arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok basit bir şey de olabilir. Motor kulağı da olabilir. Motor kulaklarını siz kendiniz de kontrol edebilirsiniz. 4 tanedir. 3ü zaten meydanda biri de şanzumanın arka altında. Orta plastiklerinde yarık vs varsa değişmesi gerekebilir. Bunun dışında motor araç yürürken sürekli hareket eder ve değişken oranda titreşim üretir. Bunu şaseye vermemek için motor kulakları var ama motora dışarıdan benzin hortumu, LPGli ise LPG hortumu, elektrik bağlantıları, hidrolik direksiyon boruları, klimalı ise klima boruları vs vs. bir sürü aparat bağlı. Bunlardan biri de motor titreşimini şaseye aktarabilir. Sağına soluna bakın bakalım motor bölümüne temas eden bir şey var mı? (Özellikle LPG tesisatı) Foto çekebilirseniz daha iyi yardımcı olunabilir. 

iyi forumlar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim de 2004 m-3 var 216.000 km de motorda titreme aynı focus1'in anlattığı gibi acaba aynı sorun mudur?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim de 2004 m-3 var 216.000 km de motorda titreme aynı focus1'in anlattığı gibi acaba aynı sorun mudur?

Olabilir. Motor kulağı (takozu) hasarlıysa motorun zarar görmesine de neden olabilir. Hangi takozda sıkıntı varsa değişin bence. Geçen yaz değiştim ben birini. Çok hoyrat biniyorum da :P 

Merhaba arkadaşlar çoğunuz biliyordur arabama elimden geldigince bakim yapmaya çalışıyorum yalnız son bir kaç gündür arabamda bir sorun olduğunu fark ettim.

Araba normal calismasinda bir sıkıntı yok araba boştayken gaz pedalina yavaş yavaş basıp devir 2500 e gelir gelmez sanki ikinci bir motor devreye giriyormus gibi ses çok fark edilir sekilde birden bağırıyor. Bu olay araba bostaykende oluyor 1.2 3.4.5. Viteslerde de oluyor yani bütün viteslerde araba 2500 deviri görür görmez bagiriyor devir yükseldikçe seste yukseliyor arabanin cekisinde sorun yok arabanin cekisi normal 3000 devirde 105 km goruyor ama cok bagiriyor Tabiki bu iş beni aştığı için fazla bir anlam çıkaramadım onun için ilk sefer hemen bir ekzoscuya gittim manifold mu kaciriyor diye bakalim dedik usta manifoldu falan kontrol etti kaçak yok dedi ordan motor ustasina gittim bindik arabaya bir tur atık usta motor kulaklarindan dedi o yuzden zirilti yapiyor dedi ama ses hiç ziriltiya benzemiyor arkadaşlar bir kac gündür bu sorundan dolayı arabaya basmaya korkuyorum severek bindigim arabamdan bu ses yüzünden sogumak üzereyim. Bu konularda bilgili usta arkadaslardan bi tavsiye bekliyorum daha önce boyle birsey başına gelmiş arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

Hocam takoz olabilir. Aracınız da eski, başına başka işler çıkarmadan değişin bence. Zaten sökülünce görürsünüz bir şey olup olmadığını. Sorun yoksa değişilmez olur biter.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

video çekip koyarsan daha iyi anlaşılır sesin kaynağı. Motor kulağı sıkıntılı olursa rölantide iken araç daha çok titrer yüksek devirde belli etmez.

Eksozcu sana birşey yok demiş ama sanırım dışardan bakmış o sadece. Eksoz manifoldunun üstündeki sacı söküp manifold civatalarını bir kontrol edin.  Eksoz contasından gaz kaçırma ihtimali var

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...