Jump to content

Mazda 3 Direksiyonu Çevirince Gelen Ses

melikoglu1907
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

2 saat önce, Mutlu Tekir :

Sesi duyamadım açıkçası biraz açar mısın Tansu. 

O tak sesi kuvvetli mi hafif mi? Hep diyorum İstanbul gibi bir yerdesin niye zorluyorsun kendini git Adem ustaya :)

Soğuk havalarda ufak tefek tak sesleri benim araçta da geliyor ama takmıyorum. Direksiyon mafsalı ve teleskopik kısmının içindeki yağlar zamanla gidebiliyor. Buradan kaynaklı olabilir belki, amortisör rulmanları da olabilir. 

gıırrttt gıırrrtt gırrrttt diye geliyor. Yani tek yöne çevirirken geliyor bu ses. Sağ sol yapmıyorum. Ya sağa ya sola (farketmiyor) çevirirken gıırtt diye. Videonun Sesini aç abi net duyuluyor. 

Adem ustaya gidecem de her zaman yapmıyor. Böyle yapmaya başladığı an işi bırakıp gitmem lazım :) bu sorunu zaten adem usta’nın rotçusuna ve kendisine göstercem direkt. Başkasına elletmem. Gerçi sorun mu bilmiyorum. Direksiyonda sıkıntı yok yani. Yağını değişime de götürürüm. İkisi için giderim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, tansu87 :

gıırrttt gıırrrtt gırrrttt diye geliyor. Yani tek yöne çevirirken geliyor bu ses. Sağ sol yapmıyorum. Ya sağa ya sola (farketmiyor) çevirirken gıırtt diye. Videonun Sesini aç abi net duyuluyor. 

Adem ustaya gidecem de her zaman yapmıyor. Böyle yapmaya başladığı an işi bırakıp gitmem lazım :) bu sorunu zaten adem usta’nın rotçusuna ve kendisine göstercem direkt. Başkasına elletmem. Gerçi sorun mu bilmiyorum. Direksiyonda sıkıntı yok yani. Yağını değişime de götürürüm. İkisi için giderim. 

Bana sanki yağdan ötürü pompa ses çıkarıyormuş gibi geldi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, Mutlu Tekir :

Bana sanki yağdan ötürü pompa ses çıkarıyormuş gibi geldi.

Olabilir. Tekrarladığı gibi aracın altına yatacam

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, tansu87 :

Şırıngayla üstten 400-450 ml çektim. Castrol dex 2 atf koydum. Tamamı kaçtı? Yarısı değişti mi acaba?

CB4AF2F8-A90A-47BC-81C9-E61C82E66B9B.jpeg

Alttan boşaltılıyor. Yarısından azı değişmiş. Tıpa açıkken direksiyon sağ sol tam yapılıp kalanların da boşaltılması lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 dakika önce, Mutlu Tekir :

Alttan boşaltılıyor. Yarısından azı değişmiş. Tıpa açıkken direksiyon sağ sol tam yapılıp kalanların da boşaltılması lazım.

Doğru da iki kriko ve arkadaş yok yanımda :) 15 dk da değiştim. Yarın tekrar değişirim 3/4 değişmiş olur. Vites yağı gibi. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, tansu87 :

Doğru da iki kriko ve arkadaş yok yanımda :) 15 dk da değiştim. Yarın tekrar değişirim 3/4 değişmiş olur. Vites yağı gibi. 

İçinde devirdaim oluyor mu bilmiyorum. Fren hidroliğinde olmuyor çünkü. Depo içindeki açık renk olsa da, kalipere yakın kısımdakiler simsiyah oluyor. Bu nedenle yakınındaki bi ustaya 2 dk da tamamen değiştirt. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, Mutlu Tekir :

İçinde devirdaim oluyor mu bilmiyorum. Fren hidroliğinde olmuyor çünkü. Depo içindeki açık renk olsa da, kalipere yakın kısımdakiler simsiyah oluyor. Bu nedenle yakınındaki bi ustaya 2 dk da tamamen değiştirt. 

Direksiyonu çevirdikçe içerideki yağ hareketleniyor. Hiçbir şey olmasa bile bir şeyler olduğu kesin 😁 bakımda komple değiştirecem. Ama birkaç güne merakımdan bakacam yağ rengine. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

10 saat önce, Mutlu Tekir :

Bir de uzun vadede kesin karışıyor. Haznenin en üstünde bile yağ rengi çok koyuydu. Üst açık alt koyu değildi yani. Her yerin homojen olması bence karıştığına delil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

19 dakika önce, quiteguide :

Siringayi kaç ml?

150 ml'lik var bende.

Özellikle, şanzıman yağ seviyesini ayarlamak için muazzam ürün.

15351776-1213844156.jpg

Şöyle bir şey kullanıyorum 

CF98A3E3-2BAB-44F0-B10A-191A20D579C4.jpeg

😁 kaç ml bakmadım. Ama çok büyük değil. Serum hortumuyla çektim tabi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

12 saat önce, Mutlu Tekir :

Hazneye sürekli giriş çıkış oluyor sanırım

CE7506EA-2020-4883-AABE-483E115B4F0F.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

8.06.2019 at 23:53, Mutlu Tekir :

Rot ayarı yaptırmıştım. İyi de bir yere yaptırdım. Adem usta’nın rotçusu. Sanki ondan sonra ses gelmeye başladı. Olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

42 dakika önce, tansu87 :

Rot ayarı yaptırmıştım. İyi de bir yere yaptırdım. Adem usta’nın rotçusu. Sanki ondan sonra ses gelmeye başladı. Olabilir mi?

Rot ile pompanın hiç alakası yok. Araçlar belli bir yaşa geldiler artık yavaş yavaş böyle problemlerin çıkması normal. Yağı da değişmemişsin hiç zaten. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

21 dakika önce, Mutlu Tekir :

Rot ile pompanın hiç alakası yok. Araçlar belli bir yaşa geldiler artık yavaş yavaş böyle problemlerin çıkması normal. Yağı da değişmemişsin hiç zaten. 

Pompadan olsa direksiyonda bir his olmaz mı? İllaki anlık sertleşme ya da başka bir şeyi yansıtmaz mı? Yarısına yakın yağ değiştirdim. Ama ses hiç değişmedi. Direkt pompaya mı yönelmeliyiz? Direksiyondaki bilyeler ya da akslarda bir şey olamaz mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir saat önce, tansu87 :

Pompadan olsa direksiyonda bir his olmaz mı? İllaki anlık sertleşme ya da başka bir şeyi yansıtmaz mı? Yarısına yakın yağ değiştirdim. Ama ses hiç değişmedi. Direkt pompaya mı yönelmeliyiz? Direksiyondaki bilyeler ya da akslarda bir şey olamaz mı?

Pompanın ses yapması illaki böyle sorunlara sebep olacak diye birşey yok. 

Pompadan değilse (videodan tam anlaşılmıyor) direksiyon kutusundan rot başlarından olabilir. Bunu da kaputu açıp dinleyerek öğrenebilirsin. 

Amortisör rulmanı da olabilir. Aks ve poryalardan olamaz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 dakika önce, Mutlu Tekir :

Pompanın ses yapması illaki böyle sorunlara sebep olacak diye birşey yok. 

Pompadan değilse (videodan tam anlaşılmıyor) direksiyon kutusundan rot başlarından olabilir. Bunu da kaputu açıp dinleyerek öğrenebilirsin. 

Amortisör rulmanı da olabilir. Aks ve poryalardan olamaz. 

Antifrizi tekrar değişecem. Önce rotçuya gideyim. Peşine adem ustaya. Umarım basittir. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yağdan degıl zaten yarısını degıstın yagın başka bısey var. Ben de hıc degısmedım dıreksıyon yagını, yağla ılgısı yok bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

11 dakika önce, ozgur35 :

Yağdan degıl zaten yarısını degıstın yagın başka bısey var. Ben de hıc degısmedım dıreksıyon yagını, yağla ılgısı yok bence

Rotçu bir şeyi fazla mı sıktı acaba? Benim rot başındaki körük yırtılmıştı. Onu japonla yapıştırdı. Onun bir etkisi olmuş olabilir mi? Ya da rot başı zamanla çamur almış, içindeki gres akmış olabilir mi bilmiyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

53 dakika önce, tansu87 :

Rotçu bir şeyi fazla mı sıktı acaba? Benim rot başındaki körük yırtılmıştı. Onu japonla yapıştırdı. Onun bir etkisi olmuş olabilir mi? Ya da rot başı zamanla çamur almış, içindeki gres akmış olabilir mi bilmiyorum 

Yaw alt takımda böyle sıkmakla olacak ses yok.

Aks körüğü önemli, vakit harcama, yan sanayi körükler pahalı değil. Hemen al değiştirt boşuna akslarına zarar gelmesin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...