Jump to content

Muayene verilerine göre çıkan Km yanlışlığı

laedri09
 Paylaş

Çözüme git laedri09 tarafından çözüldü,

Tavsiye Edilen Mesajlar

Selamlar.

2011 mazda 3'üm var. İkinci el 10.000 km.'de satın aldım. Alırken yapılan incelemelerde bir sıkıntı çıkmadı fakat tam ekpertiz raporu yaptırmamıştım. Aracım şuan 17.000'de fakat geçenlerde 5664'den bir sorgulayım dedim. Gelen bilgilerde aracımın 2013'de girdiği muayenede 31.000 km.'de olduğu gözüküyor. Şase numaralarını kontrol ettim bir sıkıntı yok gibi. Bunun sebebi ne olabilir? Önceki sahibi şayet km. düşürdüyse böyle bir şeyi neden yapmış olabilir?

Şimdiden teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

nedenini söylemeye gerek yok sanırım :( işin kötüsü siz satarken de zan altında kalacaksınız.

Zan dediğinize göre herhalde aracımda sıkıntı yoktur değil mi? Kaç gündür canım sıkılıyor. Bunu düzeltebilir miyim?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu sistemde böyle bir hatayla karşılaşana pek rastlamadık forumda. Küçük hesaplar peşinden koşmasından olabilir. 31 bin km aracı 10 bine düşürünce daha hızlı veya daha fazla paraya satabileceğini düşündüğünden yapmış olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu sistemde böyle bir hatayla karşılaşana pek rastlamadık forumda. Küçük hesaplar peşinden koşmasından olabilir. 31 bin km aracı 10 bine düşürünce daha hızlı veya daha fazla paraya satabileceğini düşündüğünden yapmış olabilir.

Aslında muadilleri arasında çok da pahalıya almadım. Yani araç 31.000'de olsaydı da aynı fiyata alabilirdim. Birkaç kişiye sorduğumda böyle hataların yaşanabildiğini söylediler. Aracı alırken servis kayıtlarında da 2013'de aracın 8.000 civarında kontrole girdiğini söylemişlerdi. Anlamış değilim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şöyle birşey geldi aklıma. Acaba araç pert oldu da adam koskadan faydalanmadan mı yaptırdı. Ama öyle olsa gösterdiğim yerde illa bir sorun çıkardı herhalde.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında muadilleri arasında çok da pahalıya almadım. Yani araç 31.000'de olsaydı da aynı fiyata alabilirdim. Birkaç kişiye sorduğumda böyle hataların yaşanabildiğini söylediler. Aracı alırken servis kayıtlarında da 2013'de aracın 8.000 civarında kontrole girdiğini söylemişlerdi. Anlamış değilim.

Hocam lafla iş olmaz :) servise girdiyse, servis faturası olmalı. Bir servisi arayarak bilgi alabilirsiniz sanıyorum. Zan konusu ise, siz aracı satarken de sorgulama yapan arkadaş km'de değişikliği fark ederse sizin kilometreyi düşürdüğünü söyleyebilir. O yüzden işin esasını öğrenmenizde fayda var. Muayenede mi hata araçta mı? Bilirseniz satarken de ona göre konuşursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracı siz 2013deki muayeneden hemen sonra almadiysaniz, 90.000den düşmüş de olabilir. 31000e takılmayın..

Teoride muayene öncesi de düşmüş olabilir.

Şase nodan servislere bakim kayıtlarını sorun. (plakadan değil)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracımın serviste bir kaydı var. O da 2013 mayıs ayının. 5500 gözüküyor. Muayeneye de servise girmeden 2 ay önce 2013'ün Mart ayında muayeneye daha 3 ayı varken girmiş. Ben aracı 2014'de Mayıs ayında aldım . Yani adam ya devamlı km.'yi düşürdü ya da düşürdükten sonra 10.000 km. daha bindi. Biraz karışık gibi. Ayrıca servisi aradığımda km. ile oynanıp oynanmadığının anlaşılamadığını söylediler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mart 2013 31.000

Mayıs 2013 5.500

Mayıs 2014 10.000

Bir kere 3 senelik bir aracın 10.000 km olması çok normal değil orada şüphelenebilirdiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Km'si düşürülen aracı satın alan birinin satıcıyı mahkemeye vererek parasını geri aldığı bir haber seyretmiştim TV'de. Bu olayı araştırıp bulursanız emsal teşkil edebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Km'si düşürülen aracı satın alan birinin satıcıyı mahkemeye vererek parasını geri aldığı bir haber seyretmiştim TV'de. Bu olayı araştırıp bulursanız emsal teşkil edebilir.

Şurada da gazete haberi var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Alakanız için çok teşekkür ederim. Şöyle bir durum var. Aracımın motor aksamı, kaporta, iç donanım vs. olarak 10.000 km. gibi. Yani gösterdiğim yer bir arıza bulamadı. Şayet araç yüksek km.'de olsaydı motorda özellikle bir yıpranma olmaz mıydı? Bir de şöyle bir şey geldi aklıma. Araç  Martta muayeneye girmiş. 31.000 gözüküyor. Km.'yi giren adam bir sıfır fazla koymuş olamaz mı? Çünkü 2 ay sonra 5500 olmuş. 2 ayda 2400 km. kullanmak normal gibi görünüyor. Satın aldığım adamın birden fazla arabası vardı. Yani aracı az kullanması makul bir gerekçe gibi. Servise de 2 yıl geçtiği için sokmuş. Yani 2013'den önce kaydının olmaması normal. 31.000'deki aracın km.'si ile oynamak bana çok saçma geliyor. Şayet adam km. ile oynadıysa neden 31.000 km'ye çektikten sonra bir daha oynayıp 5500 yapsın ki?

Ayrıca servis km ile oynanıp oynanmadığının anlaşılamadığını söylüyor. Bunu nereden öğrenebilirim ki?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tabii muayene istasyonunda da bir yanlışlık olmuş olabilir. Orada bir hata olmuşsa bunu düzeltmek biraz imkansız gibi. Aracın km'si ile oynanmış mı bunu belirleyebilecek elektronik test cihazları mevcut

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dediğin benim de aklıma geldi ama o durumda da 2 senelik bir aracın 3100 km de olması da çok normal değil. Servis bilemeyiz dediyse bunu kimse söyleyemez yalnız aracın km si bu kadar düşükse mesela lastiklerden bu teyit edilebilir

Lastikler orijinal ve diş derinlikleri fazla ise az km yapmış diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dediğin benim de aklıma geldi ama o durumda da 2 senelik bir aracın 3100 km de olması da çok normal değil. Servis bilemeyiz dediyse bunu kimse söyleyemez yalnız aracın km si bu kadar düşükse mesela lastiklerden bu teyit edilebilir

Lastikler orijinal ve diş derinlikleri fazla ise az km yapmış diyebiliriz.

Lastikler orjinal. Az kullanılmış. Direksiyon simidi de aşınmamış. Adam öyle güzel bakmış ki paspasların üstüne ayrı bir paspas yaptırmış. Bagaja da özel örtü diktirmiş. Yani herşeyiyle gayet bakımlı görünüyor. Ama bu durum canımı öyle sıkıyor ki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Muayene verilerini değiştirmenin imkanı yok, o bilgileri alan elemanın dalgınlığına veya ciddiyetsizliğine denk gelmişsiniz. Fazla kafaya takmadan arabadan zevk almaya bakın bence.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...