Jump to content

100 oktan

Guest uyumsuzelement
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

O zaman bu daha açık bi yazı olsa gerek. Kalın yazdığım yere dikkat:

"If you are already using the proper octane fuel, you will not obtain more power from higher octane fuels. The engine will be already operating at optimum settings, and a higher octane should have no effect on the management system. Your driveability and fuel economy will remain the same. The higher octane fuel costs more, so you are just throwing money away."

Türkçesi:

"Eğer zaten doğru oktanlı benzini kullanıyorsanız daha yüksek oktanlı benzinlerden herhangi bir performans artışı sağlayamazsınız. Motor zaten en iyi ayarlarda çalışıyor olacaktır ve daha yüksek oktanlı benzinin yönetim sistemi üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Sürüşünüz ve yakıt ekonominiz değişmeyecektir. Yüksek oktanlı benzinler daha pahalıdır, bu yüzden yaptığınız tek şey paranızı sokağa atmaktır."

NOT: Uzun bi metinden aldığım için aktarmadığım bölümlerle ilgili bikaç şeyi de özetliim. Yazıda yeni teknolojili araçların daha geniş bi oktan aralığında bahsedilen yönetim sistemi üzerinde otomatik olarak değişiklikler yapıp problemsiz çalıştığı, ancak eski teknolojili araçların belirlenenden farklı oktan seviyeli bir yakıt kullanıldığında çeşitli seviyelerde (önemsizden motor bozabilecek kadar büyük oranlar arasında) vuruntu yapabileceği yazıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• Yanıt 98
  • Oluşturuldu
  • Son yanıt

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

• Burak

23

• OveRMinD

7

• Murat b

9

Bu Konuda En Çok Yanıt Verenler

Volkan bence sen servise uğradığında hep 100 oktan kullandığını söyle ona göre bir ayar yapabiliyorlarsa yapsınlar, ekonomisi de biraz düzelir işin..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Zararı depo başına 20 YTL fazladan para Volkan, ille motorun patlaması mı lazım zarar olması için? Bugüne kadar kaç kere doldurdun depoyu, çarp bakalım 20 YTL'yle, çıkan parayla neler alabilirdin bi düşün...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Zararı depo başına 20 YTL fazladan para Volkan, ille motorun patlaması mı lazım zarar olması için? Bugüne kadar kaç kere doldurdun depoyu, çarp bakalım 20 YTL'yle, çıkan parayla neler alabilirdin bi düşün...

ya sende amma iktisatçı oldun başımıza yaw,lastik alıyoruz gerek yok diyo,100 oktan koyuyoruz olmuyo,sanki sen hep idareli kullanıyosun paranı  :D  :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Volkan bence sen servise uğradığında hep 100 oktan kullandığını söyle ona göre bir ayar yapabiliyorlarsa yapsınlar, ekonomisi de biraz düzelir işin..

abi yapma gözünü seveyim,ne anlarlar böyle bir ayarı bizim servisler,sen inandın mı söylediğine  :)
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ya sende amma iktisatçı oldun başımıza yaw,lastik alıyoruz gerek yok diyo,100 oktan koyuyoruz olmuyo,sanki sen hep idareli kullanıyosun paranı  :D  :D

Bişey fark ettirmicek konularda pinti ötesiyimdir Volkan, ha yeme içme, keyif veya istediğim bişey olduğu zaman paraya acımam ama aynı işi yapıcak ve hiçbi farkı olmayan ucuz ürün varken gidip saf saf pahalıyı alıp bile bile lades olmam. Bu açıdan evet, paramı hep idareli kullanıyorum diyebilirim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman Okan'ın yukarıda yazdığına göre, arabamız yeni teknoloji, kendi ayarlıyordur deyip devam edeceğiz....

aynen öyle abi,artı olarak ucuz etin suyu kara olur diyeceğiz  :D  :D
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O zaman Okan'ın yukarıda yazdığına göre, arabamız yeni teknoloji, kendi ayarlıyordur deyip devam edeceğiz....

Abi sende mi 100 lüksün ? :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Total Excelium 97 diye diye dilimde tüy bitti. Hatta bu sabah müşteri ziyareti için Çiğli'deydim, Menemen tarafından Çiğli girişinde bi Total var, ordan aldım benzini, orası da baya iyiymiş...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

Shell 97 veya BP 97

her iki yakıtın da motoru temizleme özelliği var. benim arabanın motorunun sökülmüş haldeki resimlerini gördüyseniz eğer, motorun içinde nasıl bir kurum birikebileceğini de görmüşsünüz demektir. motor içinde biriken kurum sayesinde içeri püskürtülen yakıt doğru düzgün yanmaz. dolayısıyla da araçta performans diye birşey kalmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Total Excelium 97 diye diye dilimde tüy bitti. Hatta bu sabah müşteri ziyareti için Çiğli'deydim, Menemen tarafından Çiğli girişinde bi Total var, ordan aldım benzini, orası da baya iyiymiş...

bende diyorum total 97 diye ama sallamıyolar okan :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest mustafa_g

bende diyorum total 97 diye ama sallamıyolar okan :D

valla total hiç kullanmadım ve kullanmaya da pek niyetim yok. çünküm bana en yakın total istasyonuna gidebilmem için epey bir yol gitmem lazım. onda da ulaşacağım istasyonun sattığı yakıtların sek olmadığına, farklı karışımlar olduğuna dair ciddi iddialar var :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ya tabi istasyonun kalitesi önemli, bizim işyerinin hemen çıkışında var ve arabayı aldığımdan beri ordan alıyorum, gerçekten çok iyi benzinleri...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest infsphinx

ben Beşiktaş Balmumcu Shell den alıyorum sürekli olarak... Şu ana kadar bir problemle karşılaşmadım fakat burayı nasıl bilirsiniz?

Daha önce problem yaşayan olmuş muydu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sen yakınsın bizim mekana (Yıldız) .. Bir ara çevre katılımcıları toplayıp yine ufak bir toplantı yapalım..

Muhtemelen Erman ve Biran Abi de katılır. Bakarsın Soner ve Bülent'i de cezbedebiliriz :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Guest infsphinx

Sen yakınsın bizim mekana (Yıldız) .. Bir ara çevre katılımcıları toplayıp yine ufak bir toplantı yapalım..

Muhtemelen Erman ve Biran Abi de katılır. Bakarsın Soner ve Bülent'i de cezbedebiliriz :)

yapalım tabi güzel olur hemi tanışmış oluruz hemi de eğleniriz... Tophaneye nargileye gitsek mesela... of canım istedi şimdi... :(

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...