enigma34

1.Nesil Mazda 3 P ve N Konumunda Devir Yükseliyor

Merhaba arkadaşlar,

 

Dün akşam bir şey dikkatimi çekti , acaba bir problemden mi kaynaklanıyor diye merak ettim sizelere de sormak istedim,

 

Motor soğuk iken ilk çalıştırmadan sonra vites p ve n ye alınca devir saati 1200-1300 civarında oluyor fakat r ve d de iken yaklaşık 1000 devirlere kadar düşüyor haliyle motor sesinde de ufak değişiklikler oluyor.

 

Normal mi bu dalgalanma yoksa bir problem midir ?

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Normal. Motor soğukken ısınana kadar otomatik jikle yüksek rolantide çalıştırır arabayı ama D ye aldığınızda motora yük bindiği için devir düşer. Isındıktan sonra da bu durum oluşabilir ama fark çok daha az olur, çoğu zaman da fark edilmez..

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

     Vites  D konumuna alındındığın da tüm oto vitesler de devir biraz aşağı düşer ama ilk çalıştırmadaki yüksek devir ifade edildiği üzere oto ciklenin etkisidir, motor sıcakken D konumunda rölantinin 0,9 da durması normaldir , hadi en fazla 1 olsun , onun üstünde duruyorsa ayarlanması gerekir.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar,

 

Evet söylediğiniz gibi motor ısındıktan sonra devir 900-1000 civarında oluyor, ama o ilk çalıştırma da ki ince detayı farketmemiştim daha önce, şimdi öğrenmiş oldum :)

NoooFearrrr bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.