Jump to content

1.Nesil Mazda 3 P ve N Konumunda Devir Yükseliyor

enigma34
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,

Dün akşam bir şey dikkatimi çekti , acaba bir problemden mi kaynaklanıyor diye merak ettim sizelere de sormak istedim,

Motor soğuk iken ilk çalıştırmadan sonra vites p ve n ye alınca devir saati 1200-1300 civarında oluyor fakat r ve d de iken yaklaşık 1000 devirlere kadar düşüyor haliyle motor sesinde de ufak değişiklikler oluyor.

Normal mi bu dalgalanma yoksa bir problem midir ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Normal. Motor soğukken ısınana kadar otomatik jikle yüksek rolantide çalıştırır arabayı ama D ye aldığınızda motora yük bindiği için devir düşer. Isındıktan sonra da bu durum oluşabilir ama fark çok daha az olur, çoğu zaman da fark edilmez..

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Vites  D konumuna alındındığın da tüm oto vitesler de devir biraz aşağı düşer ama ilk çalıştırmadaki yüksek devir ifade edildiği üzere oto ciklenin etkisidir, motor sıcakken D konumunda rölantinin 0,9 da durması normaldir , hadi en fazla 1 olsun , onun üstünde duruyorsa ayarlanması gerekir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar,

Evet söylediğiniz gibi motor ısındıktan sonra devir 900-1000 civarında oluyor, ama o ilk çalıştırma da ki ince detayı farketmemiştim daha önce, şimdi öğrenmiş oldum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...