Jump to content

Mazda 323 Motor Yağ Yakıyor

veysi21
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaslar kafam cok karisik ilk arabam oldugu icin her usta farkli sorun anlatiyor araba ilk aldigimda sıkıntılı degildi 10 gun sonra sanayi gittim ustkapak contosi gitmis dediler degistim 650 tl masraf falan cikardilar sonra yagini ve antifirz falan eklediler aradan 15 fun gecti yağa. Baktim arabada yağ. Kalmamis ustaya goturdum araba yag yakiyor dedi ve tekrar 2 lt yağ ilavesi yapildi aradan 30 gun gecti yag tekrar eksilmisti diger ustaya fazla guvenmedigim icon baska ustalara gostermek istedim gittim baska ustaya motor hasta dedi reflekte edilmesi lazim dedi ortalama masraf 1000 ile 2000 tutar dedi baska bi ustaya gosterdim sekmanlarda sknti dedi 800 1200 tutar dedi baska bir ustaya götürdüğüm zaman sunu soyledi arabandaki sknty sordu yag eksiltiyor dedim bide egsozdan beyaz duman atiyor dedim gurultulu calisiyor dedim onun dedigi hicbisi yapmayalim ilk araba sahibi hangi yagi kulaniyor diye sordu bilmiyorum dedim yag eksiltme sorunu ondan dedi o 20 50 sen 15. 40 falab kulandigin icin eksiltmis olabilir dedi 10 45 yag koydu motor yaga alismamistir azaltmis olabilir dedi bi boyle kalsin dedi tekrar yag eksilirse o zaman motoru indiririz dedi kafam cok karisti arkadaslaelr yag oranlarini falan yanlış. Yazmis olabilirim. ONdan dolayi ozur dilerim bide size soyliyim dedim servise gitmeyi isterim ama butcem yetmiyor onuda soyliyim egsozda beyaz duman motor gurultusu biraz fazla yuksek rolantide calisiyor bazen

Ufleme buhar yok onuda belirtiyim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi bir motor ustası bulup rektefe yaptırmanız gerekiyor aracınız yağ yakmiyor içiyor allah göstermesin yatak satabilir kol çıkarabilir acilen rektefe yaptirin

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar, conta yakan motorlar böyle üstünkörü yapıldığında, yağ eksiltme her zaman oluyor.

Sizin ustaların söyledikleri doğru. Motor açılacak, motor yapılacak. Fiyat farkları da, birisi sekman değişirse kurtarır demistir, diğeri riske girmeyelim birkaç parça daha değiştirelim demiştir.

Yağa alışmamiş diyen amatör zaten. Onu geçin. Eğer motor yaptıracaksaniz, gerçekten çok çok iyi bir üstad bulmaniz lazım. 2 araba motoru yakmış biri olarak söylüyorum. Istanbuldaysaniz yardımcı oluruz.

Motor yaptiramam, idare etsin diyorsaniz, mobil 1 10w60 koyup bir deneyin.

Aracınızin motorunu güzel yaptırabilirseniz, fabrika çıkış gücüne ulaşır ve tüketimi o ilk günkü gibi olur.

Saygılar

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

motor açılıp bakılacak çıkan masraf açıldıktan sonra belli olur. motor açılmadan ustaların dediğine pek kulak asmayın bence.

motorun herhangi bir yerinden yağ kaçağı olup olmadığınıda gözlemleyin bence. belki farketmediğiniz bir yerden sızdırıyorda olabilir. bence yağına dikkat ederek bir müddet kullanın. kaç km'de ne kadar yağ eksiltiyor iyice gözlemleyin. egzosdan mavi duman atıp atmadığına bakın. yani sorunları net bir şekilde tespit ettikten sonra motoru açtırın. motoru yaptıracaksanız da mazdadan anlayan iyi bir usta bulun bence. iyi yapılmazsa sonradan daha büyük sorunlara yol açabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle geçmiş olsun, ifade ettiğiniz beyaz duman yağ yakınca değil, conta yandıktan sonra genelde soğutma suyunun yanmasından kaynaklıdır, yağ yakan motor mavi duman atar, kokusundan bile anlarsınız zaten yanık yağ kokusu çıkar, dürüst bir usta bulup gösteriniz , arac eksilttiği, kaybettiği yağı bir yerlerden sızıdıryor olabilir , yenilenen contadan veya blok kapak contasından veya karterden, krank keçesinden kaynaklı olma ihtimali var, iyice emin olmak gerek soğutma suyunda da eksiltme varmı onuda kontrol etmeyi ihmal etme aksi halde bir daha conta yakabilir aracınız, ayrıca yazıldığı gibi motor açılıp bakılmayana kadar maliyet belli olmaz, herşey ihtimal dahilindedir, yanlız şunu sölim motoru sanayide yapsanız bile silindir kapak contasını yetkili servisten orjinal alınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevaplariniz icin tsk arkadaslar 10 60 yag koyup deneyecem istanbulda degilim ilginiz için. Tsk diyarbakirda yasamaktayim motora 5 gun once 2 lt yag koydum 10 40 yanilmiyorsam 1 hafta bekleyecem. Eksiltme olursa. 10 60 yag kullanırım. Artik diyarbakirda gercekten. Mazda ustasi az ondan yapmaya teretut ediyorum mavi duman degil beyaz duman atiyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Cevaplariniz icin tsk arkadaslar 10 60 yag koyup deneyecem istanbulda degilim ilginiz için. Tsk diyarbakirda yasamaktayim motora 5 gun once 2 lt yag koydum 10 40 yanilmiyorsam 1 hafta bekleyecem. Eksiltme olursa. 10 60 yag kullanırım. Artik diyarbakirda gercekten. Mazda ustasi az ondan yapmaya teretut ediyorum mavi duman degil beyaz duman atiyor

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar motor yağ yakma sorunlarında bazen bir piston veya segman için ne var ne yok değiştiriliyor ben sizin yerinizde olsam kompresyon testi yaptırırdım size fikir vermesi açısından en uygunu  bu 15 dk sanayide zaman ayırmak gerek,bujiler sökülüp gerekli aparatla kompresyon test cihazı bağlanacak hepsi bu,bu test motor inip te yapılıyor zannetmeyin. Aracınızın kompresyon değerini de bilmeniz lazım .

Buyrun birde video

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sn.veysi21 10-60 koyacak olsan bile eksilen kadar koymak olmaz git bir yağcıya bir seferde tüm yağı değiş, öle deneme yap, yağlar o şekilde karıştırılmaz vede verimli olmaz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hocam kompresyon testi yaptırın. Subablar kaç bar basıyor baksınlar. Benim motor yağ yakıyorken biri 120 biri 140 biri 100 vs yani dengesiz basıyordu. Sağlıkklı bir Lantisin subablarının her biri 160 bar basıyor olması lazım.

Benim subablarla sizinki bir olmaya bilir. sıkıştırma oranına göre değişebilir. ama siz bi kompresyon testi yaptırın. 10 tl ye sanayide yaparlar. Tahminimce de motor inecektir. 2000 tl ye güzel bir ustaya yaptırın motoru. kafanız rahat olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yaşayan efsane Ali GB geri dönmüş :D Kompresyon testinde subapların kaç bar bastığının ölçüldüğünü ilk kez duyuyorum Ali yine ilklere imza attın :D Piston olmasın o? ;) Birde adam 323 hb diyor Lantis demiyor bilmem dikkat ettin mi :D Bu arada senin motor yağında bir kararma oldu mu yoksa hala açık sarı mı? :D 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yaşayan efsane Ali GB geri dönmüş :D Kompresyon testinde subapların kaç bar bastığının ölçüldüğünü ilk kez duyuyorum Ali yine ilklere imza attın :D Piston olmasın o? ;) Birde adam 323 hb diyor Lantis demiyor bilmem dikkat ettin mi :D Bu arada senin motor yağında bir kararma oldu mu yoksa hala açık sarı mı? :D

Vay sezer hocam. :D Hep buralardaydıkta girmiyorduk.

323 hb olduguna dikkat ettim. Dedim ya ustte onu. Benim lantisle seninki bir degildir diye. ;)

Yağda hala karama yok kardeş ;) hafif bir kararma var belli belirsiz :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...