MazdaClubTR

Makale : Kış Lastiği Uygulaması 1 Nisan'da Sona Eriyor

Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD), kış lastiği uygulamasının 1 Nisan Çarşamba günü sona ereceğini bildirdi.LASİD açıklamasına göre, geçen yıl aralık ayında uygulanmaya başlanan ticari araçlarda kış lastiği kullanılması zorunluluğu, 1 Nisan'da dolacak. Sürücülerin yaz lastiklerini araçlarına geri takmalar gerekecek.

LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, "Hava sıcaklığının 7 derecenin üzerine çıkmasıyla birlikte, yasal sürenin de sona ereceği 1 nisan itibarıyla yaz lastiklerine geçiş zamanıdır. Araçlardan kış lastiklerinin çıkarılıp uygun ve önerilen koşullarda saklanması, yerine yaz lastiklerinin takılması gerekir" uyarısını yaptı.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, kış lastiği uygulaması 2012 yılından bu yana yürürlükte. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 10 Kasım 2014 tarihinde yeniden düzenlenen genelgeyle, 4 milyondan fazla ticari aracın 7 derece altındaki hava koşullarında, 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasındaki dönemde kış lastiği kullanımını zorunlu kılındı. Bakanlık uygun görürse, hava şartlarının gerektirmesi halinde zorunluluk 1 ay daha uzatılabilir.

Kış lastiği zorunluluğuna uymayan araç sürücülerine 519 TL para cezası uygulanıyor.

Kaynak : Sabah

makale yi okumak için buraya tıklayın

Mehmet Özdemir bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Sadece ticari araç değil her türlü araç için zorunlu olması gerekmekte. Aslında zorunlu olması gerekmemekte, insanların bu bilincin farkında olup zorunluluğa gerek kalmadan yapmaları lazım. 

Mazdacı Sedat ve Mehmet Özdemir bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Erzurum da kimse sormaz kışlık lastiği ama herkes takar. Biz yumurta dayanmadan is yapamayız. Kurallar olmalı bence insanlar alismali.

M.E.G bunu beğendi

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde PaylaşBilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.