Jump to content

Mazda 3 İçin Doğru Yağları Almış mıyım?

sahmelik
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

75W / 80 düz şanzıman için ideal tercih,  Mazda 'nın ve büyük yağ üreticilerinin manuel şanzımanlı, modern, binek araçlar için tavsiye ettiği yağ numarasıdır, aldığınız yağ doğru :)

Bu rakamdan daha koyu kıvamda kullanılacak her şanzıman yağı aracı olumsuz yönde etkiler örneğin;  her tamirhanede bulunan 90 numara yağ, yakıt tüketimini arttırır, vitesi sertleştirir, ilk çalıştırmada geç ısındığı için ve koyu kıvamından dolayı gevşeyemediği için yağlama yapamaz vites kutusunda aşınmaya sebep olur, soğuk havalarda ilk 15-20 dakika vites geçirmek kabus olur, arabanın tepkilerini ağırlaştırır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Evet doğru yağlar. Ancak ben olsam şanzıman yağında Mobil Molilube 1 SHC'yi seçerdim.

Mobilube nin 75w80 i yok 75w90 var. Oda tavsiye edilmiyor napcaz ?
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mobilube nin 75w80 i yok 75w90 var. Oda tavsiye edilmiyor napcaz ?

4 yıl önce 2004 Mazda 3 Dynamic aracımda 100.000 Km iken şanzıman yağını değiştirdiğimde Mobilube 1 SHC kullanmıştım. Çok araştırmış ve bu işle ilgili herkesten bu tavsiyeyi alıp kendimde internetten araştırarak bu seçimi yapmıştım. 115.000 km ikende aracımı sattım. 15.000 km boyunca çok ama çok memnundum. Ha değiştirmeden öncede bir sıkıntım olmadı aracımdan çok memnundum tamamen yağın değişme süresi geldiğine inandığım için değiştirmiştim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 yıl önce 2004 Mazda 3 Dynamic aracımda 100.000 Km iken şanzıman yağını değiştirdiğimde Mobilube 1 SHC kullanmıştım. Çok araştırmış ve bu işle ilgili herkesten bu tavsiyeyi alıp kendimde internetten araştırarak bu seçimi yapmıştım. 115.000 km ikende aracımı sattım. 15.000 km boyunca çok ama çok memnundum. Ha değiştirmeden öncede bir sıkıntım olmadı aracımdan çok memnundum tamamen yağın değişme süresi geldiğine inandığım için değiştirmiştim.

75/90 sıkıntı yaratmaz yani
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi ben bir zararını görmedim, çok ama çok araştırıp en iyi seçimin Mobilube 1 olduğuna kanaat getirmiştim  o zamanlar. Sonuçta araç sizin bu sebeple karar ve takdir sizin benim o zaman ki tercihim bu yöndeydi. Ama SHC'nin sakın ola 90 numara yağ olduğunu düşünmeyin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sn sahmelik kullanım kitapçığında ne var ise o viskosite yağ bırakınız, tüm ekipman ve sistemlere.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Raf ömrünün dolmuş olması zaten kullanılamıyacağı anlamına geliyor, yani hiç kullanmadan özelliğini yitidiğini ifade ediyor, elinizden geldiğince yeni üretim tarihli yağ kullanmanızda fayda var, ayrıca şanzıman yağınıda kitapçıkta ne diyosa o kadar bırakınız, aksi halde akis körüklerinde ve bir kaç yerden yağ sızdırabilir , gerek yok fazlaya, ne ihtiyaç varsa o kadar ne eksik ne fazla. 3 ltr bence yeterlidir.

Manuel şanzıman yağlarını sanayide genellikle çeki denen yağ basma makinasıyla bırakırlar, ustanız güvenilir olmalıdır, aksi halde çekinin içinde hangi yağ var bilemezsiniz veya karışıkta da olabilir, demem oki ya çeki boş olmalı veya içindeki yağa güvenmelisiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 hafta sonra ...

merhaba, yeni konu açmaya lüzum görmedim.

aracımın yağ bakımına var ama yaza girerken temiz olsun istedim. aldığım kişi servis castrol mag. 10-40 koydu dedi, aynen devam ettim.

arkadaş bunlara 5 30 konur dedi, lukoil genesis önerdi. kafam karıştı kılavuzda 5-20, 5-30 , 10-40 yazıyor. API  SL, acea A3 diyor. kaputun altında da castrol performance A1 5-30, castrol SLX 0-30 diyor.

en iyi yağ motul diye okudum forumlarda, sitesinde eco-clean öneriyor, satan siteye sordum x-clean diyor.

iyice kafam karıştı, kimisi de full sentetik olsun 5-30 olsun marka farketmez diyor.

ha bir de petronas var, f1 de mercedese sponsormuş falandı filandı.

şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

merhaba, yeni konu açmaya lüzum görmedim.

aracımın yağ bakımına var ama yaza girerken temiz olsun istedim. aldığım kişi servis castrol mag. 10-40 koydu dedi, aynen devam ettim.

arkadaş bunlara 5 30 konur dedi, lukoil genesis önerdi. kafam karıştı kılavuzda 5-20, 5-30 , 10-40 yazıyor. API  SL, acea A3 diyor. kaputun altında da castrol performance A1 5-30, castrol SLX 0-30 diyor.

en iyi yağ motul diye okudum forumlarda, sitesinde eco-clean öneriyor, satan siteye sordum x-clean diyor.

iyice kafam karıştı, kimisi de full sentetik olsun 5-30 olsun marka farketmez diyor.

ha bir de petronas var, f1 de mercedese sponsormuş falandı filandı.

şimdiden teşekkürler.

Daha önce alışveriş yaptığım bir siteden güvenip motul 8100 eco-nergy 5w30 yağı aldım. Aracıma uygun olan K&N PS - 1008 yağ filtresini de yurtdışından siparişle getirtmiştim. Aldım ikisinide gittim ustama yağını değiştirdi. Eski yağ ile son zamanlarda artan ort yakıt tüketimim gözle görülür şekilde düştü. Motor sesi azaldı ve yağdan çok memnun kaldım. Seneye aynı yağdan devam edicem.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...