Jump to content

Hoşçakal Yaris, Merhaba Mazda 3

Mutlu Tekir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

LPG Enjektörü değil, motorun enjektörüyse ve normal diyorsanız doğrudur :) 
sabah soğukken tak a yakın bir ses geliyor, tık tak arası bir ses. Daha fazla duyuluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

O da gayet normal. :) Bende ilk başlarda seslere çok takılan birisiydim. İnanın gelen sesler normal. Aracı ilk çalıştırdığınızda 1500 devir altında düştüğü gibi hareket edebilirsiniz. Hiç bir sıkıntı çıkmaz. İlk çalıştırmada gürültülü bizim motorlar. 3-4 km gittikten sonra tısıl tısıl oluyor. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu kadar yorum gelmişken bir daha sormak istiyorum, sizlerin araçlarda da gaz pedalına azıcık bir dokunmayla aracın çok çabuk hızlandığı ve yaktığı oluyor mu? Gaz pedalına dokunarak gitmekten zevk alamaz oldum. Acaba gaz pedal tepki artırıcı mı taktırdı benden önceki sahibi, şüphelenmeye başladım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu kadar yorum gelmişken bir daha sormak istiyorum, sizlerin araçlarda da gaz pedalına azıcık bir dokunmayla aracın çok çabuk hızlandığı ve yaktığı oluyor mu? Gaz pedalına dokunarak gitmekten zevk alamaz oldum. Acaba gaz pedal tepki artırıcı mı taktırdı benden önceki sahibi, şüphelenmeye başladım.

Ben de bunu düşündüm ilk önce. Böyle dokunmayla falan şahlanan, çok yakan bir araç değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ELM327 cihazıyla kayıt ettiğim verilere baktım ve böyle bir sonuca ulaştım. Yorumlarınız nelerdir acaba?

Sprint booster gibi bir şey mi var acaba diye bakındım ama bir şey göremedim. Pedala giren soketin ucu kırmızı idi, görebildiğim tek şey. Sprint booster gibi bir alet olsa hassasiyeti ayarlayan bir anahtarın olması gerekiyor, böyle bir şey de göremedim.

YB4WQj.jpg

DM36Yl.jpg

mPE7MP.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aracın hidrolik direksiyonunda bir şey yokmuş fakat şanzımanın aks keçesinden yağ kaçırdığını düşünüyor ustam. Ordan kaçırınca da hızla giderken diğer yerlere sıçrıyor dedi. Resimlerde görebilirsiniz. Ustaların yorumlarını rica ediyorum. :)
Bu halde muayeneden geçer mi sizce?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence sıkıntı olmaz benim aracın altında daha fazla yağ varken geçti. ençok hafif kusur yazarlar.

Bu arada güzel bir karşılaştırma yazısı olmuş.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim. Yaris aracımı dağda bayırda kullandım ama hiç altını vurmadım. En ufak bir sıkıntısı, sızıntısı yoktu. Şimdi bu aracımı böyle görünce içim içimi yiyor. Fazla pimpirikliyim heralde. :) İşten vakit bulduğumda 2 hafta sonra götüreceğim servise inşallah.

Kandiliniz mübarek olsun bu arada.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

şanzımanın aks keçesine  zaten siz zarar veremezsiniz.  altını üstünü vurmakla olmaz.  

genel sebep, aks yerinden çıkartılırken keçe zarar görmüştür.. örneğin debriyaj değiştirmek için.. keçenin ömrü de zaten 10 yıl civarıdır ve yaklaşık 40 TL orjinali

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Otomatik vites hocam, daha 5 senelik araç ve 96bin km.de. Sağ çamurlukta lokal boya var. Fakat sızıntı solda. 

Aklıma tek gelen, aracını aldığım eski sahibi 6bin civarı kullanmış ve kaldığı yer baya kötü, oralardan yumuşak değil de sert geçtiyse hor kullandıysa ancak.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

http://hizliresim.com/GYPy06

Uzun yol sonrası motor yanında şanzıman yağ seviyesi kontrol çubuğunun alt tarafında hidrolik oluyor.

Uzun yolda da 70 tl ile (29 lt lpg) 280-300 km. yol gidebiliyorum. Yaris sonrası çok az geldi bu değer :) 

8.4 den aşağı düşemedim maalesef şu ana kadar.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bu arada bugün başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. LPG ayarlarım kısıktı, aracın ecusu stft yi +%7 civarlarında, ltft si ise +%14 civarlarında idi, belli ki fakir karışım oluyor. Karabük'teki Prins ve BRC yetkili servisine gittim. Adam 10da geldi (heryer 9 da açılmışken), bekledim mecbur. Ayarlara bi bakar mısın diye rica ettim, arıza ışığı yaktı mı hiç? prinslerde sıkıntı olmaz abi, olsa arıza ışığı yakardı, diğer kitlere benzemez, ayar gerektirmez dedi. Doğrudur da ya takan yer hatalı ayar yaptıysa dedim, bakmaya ikna ettim. Bu sırada stft ve ltft değerlerinin fazlalığından, ayrıca da lpg sisteminden zırıltı, cıylama gibi bir ses geldiğini söyledim. Regülatör öyle ses yapmaz dedi, sesi duymak bile istemedi. Ardından değerlere baktı, güzel değerler bir şeyi yok dedi, bir ayarı %140 ayarlanmış, çok fazla dedi %125'e düşürdü. Bi git gel dolan çekiş artması lazım şimdi dedi. İyi dedim, siz yol testi yapmıyor musunuz deyince yapmıyoruz dedi.  biggrin.gif Gittim geldim, bir yandan da Torque ile kontrol ediyorum STFT LTFT'yi geçti, %15  den aşağı inmiyor. Döndüm geri ustam dedim, ben fakir karışım diye geldim sen daha da kıstın daha da fakir yaptın, zaten bunların subapları hassas, geri ayarına döndür sen, hatta birazcık da fazla ver %145 olsun dedim. Usta!!!nın dediği, abi sen bu işten anlıyorsun, ayarlara dokunmayım sen daha iyi bilirsin. 

Diyeceğim o ki, LPG taktıracak olanlar, sadece montajcılardan uzak durun. Bu tür montajcılar her yerde, her markada var. BRC'de de Prins'de de Atiker'de de. Ben zaten emindim ama bu olaydan sonra markaların söylenildiği kadar kötü olmadığını düşünüyorum. Bir de OBD konusu var. Ustaların söylediği obd sadece arıza ışığı yakmaz. Hayır canım bu boşuna mı eklenilmiş o zaman? Yaris'imde uzun yol testlerimde stft değerlerini +-%10'luk, ltft değerlerini de +-%2 lik değerler içinde tutuyordu bu hiç bir işe yaramayan OBD! Aracın ecusundan anlık veri alıp gönderilecek lpg miktarını ayarlamaya çalışıyordu. Tabi obd nin de bir sınırı var, elinin ayarı olmayan ustanın elinde o obd hataları telafi edemeyebilir de. 
Öte yandan Prins için de uzun yolda anlık benzinle çalıştırır ve  buradaki stft değerlerini kopyalayarak lpg ecusunu günceller demişti. Tamam Prins kaliteli de hangi sistemin yakıt karışım değerlerini tutturabilmesi daha stabil? 

O nedenle ustalarınızı iyi araştırın sevgili forumdaşlar. İlgilenen, bilgili bir ustayla sanayici tipteki bir usta arasındaki fark o kadar basit bir şekilde belli oluyor ki....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

9.saniyeden sonra rölanti sesiyle birlikte tiz bir ses geliyor. Telefonda son ses açarak duyabildim, ama bilgisayarda son seste duyamadım nedense. Daha net tabir edecek olursak cır cır böceği ötüyormuş gibi bir ses. Sizce lpg sisteminden neden neresinden böyle bir ses gelebilir?

Buradaki usta! çok yardımsever olduğundan işimi çözemiyorum. Ankara'ya gittiğimde baktıracağım artık hem bu ses, hem de lpg tankının 30 lt den fazla almamasına.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...