Jump to content

Hoşçakal Yaris, Merhaba Mazda 3

Mutlu Tekir
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Geçmiş olsun. Umarım kuzu başınıza daha büyük işler açmaz. Dikkatli kullanmaya gayret edin.

• Teşekkürler 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 2 ay sonra ...

Avrupa'da 10bin km. ye yakın motor arıza ışığı yanık sürdükten sonra sonunda Adem ustamın ellerine teslim edebildim arabayı. Ankaradaki bir özel servisin taktığı ön teker bilyelerinin de 25bin km. sonra sizlere ömür olmasından ötürü ta Münih'ten buraya 2bin km. borazan gibi öten aracımda kulaklarım delindi. Eski sessizliğini aradım. Yol rüzgar sesini duymayı aradım bol bol. Ölümü gösterip sıtmaya razı olma durumuna geldim. Subap ve poryalar değişimi için teslim ettik. Adem ustam 1 saatte söktü, 2 saatte topladı sağolsun. Biraz acelem vardı ve cuma günü de dükkanda kimsenin olmamasının da avantajıyla tecrübesini konuşturdu. Üst kapağı rektefiyeciye yolladık ve motora, boğaz kelebeğine, piston yüzeylerine, manifolda biraz temizlik yaptı. 

1. Silindirdeki egzos subapları beni yaktı sadece... Baştan beri 1. silindir ateşleme arızası alıyordum sadece.... Ama 1 silindir bile güçten ne kadar düşürüyormuş, aracı teslim aldıktan sonra farkettim. Olay yavaş yavaş olunca, kurbağanın suyun yavaş yavaş ısıtılmasını anlamaması gibi oluyor insan...

1.thumb.jpg.5cfd0056cbae14d2f9f27c511e83f255.jpg

Piston gömleğin durumu... Gömlekte çizik yok, normal aşınmalar vardı. Yumurta şeklindeki aşınma seçilebiliyor. Pistonların durumu güzel. Segmanlar sıkmamış durumda.

2.thumb.jpg.b80422f85719c177157c5319437aa213.jpg

Adem usta arabama nargile içiriyorken... 
3.thumb.jpg.f869163c5c4724f799b4390e309c77b4.jpg

Ön bilyeler NTN 220 tl, arka porya 300 tl Tayvan malı. Kaliteli Japon bilyadan yapılma arka poryaya 1500 tl fiyat veren oldu... Poryalarınıza dikkat edin. Döviz fiyatları çok etkileyecek yedek parça fiyatlarını.

Stone marka conta 550 tl, Subap 450, gayd 100, direksiyon hidrolik yağı eneos atf 1 lt 45 tl, 3 lt eneos antifriz 100 tl... 

Subap işçiliği de rektefiyeci dahil 1500 tl tutuyor aşağı yukarı. Bilgi olması açısından yazıyorum. Fiyatlar değişebilir normal olarak.

İlk dikkatimi çeken şey Mazda bizim araçlarda maliyeti kısmak için fincan kullanmış. O kadar dandik birşey ki taşlama yapılamaz. Ayar yapılamaz. Zaten motoru o kadar söktükten sonra da subap ayarı yapmak mantıksız, subap değişimi yapmak maliyet anlamında daha uygun. Keşke fincan yerine hidrolik iticili birşeyler uydurabilsek de sorunlardan tamamen kurtulabilsek. Bu durum maalesef yeni mazdalarda da böyle, 6 larda da böyle.  Eski 626 ların gözünü seveyim. Taş gibiler.

90bin km.de lpg takılmıştı. 130-135bin km gibi titreme başladı. Zamanla çok arttı. 140-142bin km gibi yolcu ön koltuğu baya baya titremeye başladı, 145bin km. gibi  1.5 gün çalışmayan soğuk motorda ilk çalışmada motor ısındığında kalmayan anormal bir titreme başladı ve ilk harekete geçip de gaza basmadığımda motorun aracı öne arkaya sarsması başladı. Dye alıp da aracı kendi halinde ilerlemesine izin verdiğiniz zaman oluyordu bu. 146bin km.de de ilk motor arıza ışığı göz kırptı, 146500-147bin gibi de tamamen yanıp sönmemeye başladı. Ondan beri 155bin km. ye kadar da hep arada yanıp yanıp söner halde bindim. 152bin km.den itibaren hep yanıp sönmeye başladı, sürekli uyarı veriyordu. Gücün bir anda düştüğünü hissetmedim ama bugün teslim aldığımdaki güç yoktu. Bu arada son 9bin km.nin en az 5bin km.sinin benzinde binildiğini belirteyim.

Enteresan bir biçimde yakıt tüketimi belirgin bir biçimde artmadı.  Uzun yolda 90-100 sabit hızla 6-6.5 lt ortalamayı tutturdum hep. Şehiriçinde yakıt tüketimi yokuş çıkarken çok arttı fakat ortalama olarak yine fabrika değerleri sınırları içindeydi. 155bin km.de değişimden önceki 3-4 günde eskiden 3 ile rahat çıktığım yokuşlarda 2 ile zor çıktığımı farkettim. (Otomatik viteste, 4 ileri) 

Belirtiler böyleydi. Tek sıkıntım Türkiye'den 3bin km ötede yolda bırakırsa, marş almazsa diye korkuyordum. Çok şükür yolda bırakmadı beni yavrum. Bilyeleri çin malı olmasına rağmen... Yeri geldiğinde subapları gidik halde 5500 devirleri görmeme rağmen...

Bugün teslim aldığımda aracım gayet güzel bir şekilde iç dış yıkanmıştı. Benim temizlediğimden iyi temizlemişlerdi. Avrupa'da 2 ay 10bin km sonrası içi baya baya pisti. Arabada yatıldığını, yemek yendiğini de düşünürsek. :)  Eski gücü yerine gelmişti, titremeyen, ses çıkarmayan halini özlemişim yavrumun. 

Önereceğim tek şey, işini düzgün yapan ustaları, onların da işini düzgün yapan arkadaşları olan, arabaya gavur malı gibi girişmeyen, sizi yolunacak kazık olarak görmeyen, değişmesi gerekmeyen parçaları sen değiş desen de değişmeyen ustaları seçmeniz... Sonra uzun götürür denmesine rağmen çin malı bilye takılır, pres yerine çekiçle bilye çakan tornacı da olur, sonrasında 30bin km. götürmeyen teker bilyesi, 50bin km. götürmeyen v kayış gergi bilyeleriniz olur. Ben düzgün işçiliği olan, işini düzgün yapan ustalarla iş yapan ustadan başkasına gitmem. 3-5 kuruş hesabını yaparken kısa sürede yine aynı işin çıkmasını istemem. Maalesef söz konusu Mazda olunca da piyasada düzgün USTA çok çok, çok az...  Deneyimin de ne kadar önemli olduğunu anlamak zor, ama bir tavşanı ezmekten ani frenle kurtulunca, frenin daha geç şiştiğini görünce anlıyorsun.

Velhasıl kelam, bu deneyimler umarım gelecekte birilerine yol gösterir. Zira hayat yenen kazıkların toplamıdır denir. :D Forumlarda da deneyimlerimizi paylaşarak birbirlerimize yol göstermeye çalışıyoruz.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu Tekir 

Geçmiş olsun. Aracınızı güle güle kullanın.
Benim önceki aracımda 140bin kmde lpg takılmış. 245bin kmde Adem Usta subapları değiştirmişti. Sizin subap sorunu erken baş göstermiş.

Bu arada Adem Usta da aynı Adem Usta. Ne yaşlanma ne kilo. Ustaya hayırlı işler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

4 saat önce, Lupara :

Geçmiş olsun. Aracınızı güle güle kullanın.
Benim önceki aracımda 140bin kmde lpg takılmış. 245bin kmde Adem Usta subapları değiştirmişti. Sizin subap sorunu erken baş göstermiş.

Bu arada Adem Usta da aynı Adem Usta. Ne yaşlanma ne kilo. Ustaya hayırlı işler.

Maşallah 95binkm. İyi gitmiş. Ben redline ı görürdüm ama sakin kullanamam. Onun da etkisi çok. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu geçmiş olsun, aracınız yeni baştan sıfırlandı, uzun süre kullanırsınız inşallah. Bu Adem ustanın işyeri Ankaradamı? kısa bilgi verirseniz seviniriz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Renegade :

Mutlu geçmiş olsun, aracınız yeni baştan sıfırlandı, uzun süre kullanırsınız inşallah. Bu Adem ustanın işyeri Ankaradamı? kısa bilgi verirseniz seviniriz.

Sağolasın abi. İstanbul merterde. Ne tür bilgi istiyorsun? 

Aynen, bu kadar masraf ettikten sonra satmak da içimden gelmiyor. Satınca da alınacak araba yok açıkçası. D segmentine geçmediğim sürece binerim. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu Adem usta istanbulda ise, benim için uzak bir durum. Ankaralı bir usta diye tahmin etmiştim. Benim şu fren işini soracaktım. 2 yıl önceki hidrolik yağ değişimi sonrası fren pedalı aşırı yumuşadı, frenler iyi tutuyor ama, dururken pedal tabana kadar iniyor, aşırı yumuşak olması tedirgin ediyor, sanırım yeni hidrolik yağı değişince anamerkezdeki lastikler yumuşayarak kaçırmaya başladı, merkez değişecek gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 saat önce, Renegade :

Mutlu Adem usta istanbulda ise, benim için uzak bir durum. Ankaralı bir usta diye tahmin etmiştim. Benim şu fren işini soracaktım. 2 yıl önceki hidrolik yağ değişimi sonrası fren pedalı aşırı yumuşadı, frenler iyi tutuyor ama, dururken pedal tabana kadar iniyor, aşırı yumuşak olması tedirgin ediyor, sanırım yeni hidrolik yağı değişince anamerkezdeki lastikler yumuşayarak kaçırmaya başladı, merkez değişecek gibi.

Valla ben umduğumu Ankara'da bulamadım, İstanbul'da buldum abi. Hafif bakımlar neyse de, ağır, asıl ustalık gerekenleri biriktirip istanbula gidiyorum.

Bu yaştaki arabada ne merkez değişmesi abi? Ben 3 defa değiştirdim fren hidroliğini. Hava kalmıştır kesin. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Havasını iki üç defa aldırdım hatta farklı ustalarda, yine değişmedi, hava olsa frenler tutmaz, zayıflardı, frenler iyi tutuyor hemde baya iyi ama pedal çok aşağıya iniyor, fren pedalında tokluk duygusu yok, sanki baskı balatası yeni değişmiş debriyaj gibi, merkez siparişi verdim kargoda bir iki gün içinde gelecek denemek zorundayım. Bayağı pahalı imiş sadece Alman malı TRW bulabildim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, Renegade :

Havasını iki üç defa aldırdım hatta farklı ustalarda, yine değişmedi, hava olsa frenler tutmaz, zayıflardı, frenler iyi tutuyor hemde baya iyi ama pedal çok aşağıya iniyor, fren pedalında tokluk duygusu yok, sanki baskı balatası yeni değişmiş debriyaj gibi, merkez siparişi verdim kargoda bir iki gün içinde gelecek denemek zorundayım. Bayağı pahalı imiş sadece Alman malı TRW bulabildim.

Abi keşke acele karar vermeseydin. Disk kalınlığın, balata durumu da etkileyebilir.

Ben de orjinal disk ve balataları değişmeden önce dediğine benzerdi. Sonlara doğru iyi tutuyordu. Lineerlik değil de eksponensiyel gibiydi fren pedalı hareketi vs fren gücü. Disk balata değişince lineerleşmişti, olması gerektiği gibi olmuştu. Disklerine bak bi çentik oluşmuşsa, balataların yarıdan azsa dediğin olur. Boşuna merkez siparişi verme, verdiysen de iade et derim. Merkezden olsa tutmama yapar asıl diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Mutlu parça geldi yarın çıkanla karşılaştırıp takacağız, balataları yumuşama sonrası ön ve arka aksları brembo balata ile değiştirdim, disklerim çok incelmiş değil, iyi sayılır, asıl mesele, hidrolik yağ değişene kadar herşey normaldi, yağ değişti yumuşama başladı ve bu tatil uzun yolda tamamen yumuşadı ve basılı tuttuğumda dibe kadar iniyor, ustanın görüşü şu; merkez lastiği sertleşmişti, yeni hidrolik koyunca yumuşayıp hafifde olsa kaçırmaya başladı, havasını tamamen almamıza rağmen yumuşamayı gideremedik, frenlerin tutmasıda dört balata yeni, basınç hala var ama hafif geri kaçırma yapan hidrolik yüzünden hem yumuşak hemde pedal tabana iniyor, düşünülen tez bu. yarın sonuç belli olacak, sorun değişmezse, eskisini takıp çözümü başka yerlerde aracağım. İlgin için teşekkür ederim, sonucu sizlerle paylaşmayı düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

@Renegade yağ değişimi ile bu yaştaki araç için erken bir sorun lastik aşınması vs. 
Konulan yağın Dot değeri uygunsuzluğundan kaynaklı hasar oluşmuş olabilir veya yağa yağı bozacak bir şey karışmış olabilir. (Hazne kenarına taşanı kapağını kapatmadan balata spreyi ile silmeye çalışan usta gördükten sonra, bu ihtimali de düşünüyorum.)
Dot3, Dot4, Dot4+ kullanılabiliyor BL kasada. Ben 5-6 ay kadar önce değiştim hatta. Fren üreticisi Ate nin Dot4+ ürününü koydum, kendim değiştim bir sorun yaşamadım. 
Dot5,1 de kullanılabilir içerik yönünden ama Dot5 kesinlikle kullanılamaz. Bu tür bir hata yapılmış olabilir mi?
Diğer türlü yağ değiştik yeni yağ lastiği bozdu bu model için pek mantıklı gelmiyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aynen İbrahim abinin dediği gibi düşündüm ben de. 

Balataların da çok etkisi var. Brembo deyip ismine güvenmemek lazım. Ferodo ya güvenip aldığım balatadan ben de memnun değildim. Düşük hızda performansı düşüktü. Öncesinde Kashiyama organik balata ve disk aldım. Organik balata çok yumuşak, aynı dediğin şekilde çalışıyordu sonlara doğru tutuyordu. Ne zaman Adem usta Icer marka balata taktı işte bu dedim. 

Bence sıkıntı disk balatadan kaynaklanıyor. Brembolar orjinal de olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bugün fren merkezini değiştirdik, aracın üzerinden çıkan Ate marka, TRW ile değiştirdik ve içine orjinal alman üretimi 2 kutu 250 ml lik BOSH marka Dot 4 hidrolik yağı ekleyerek hem merkezden, hemde dört tekerden havasını aldık. Test için yola çıktım, sonuç şu; ben uzun süredir bir değil iki tane debriyaj pedalı kullanıyormuşum, frenler inanılmaz oldu, ayağımı üstünü koyduğum zaman bile tutma başlıyor, gayet dolu ve tam anlamıyla sıfır araç freni gibi. eski hali balataların yeniliğinden ve araç kalitesinden tutuyormuş bir miktar, basınç çok düşük pedal aşırı yumuşakmış. Şimdi kafamda kalan sorular şu; önceki kullandığım hidrolik yağımı sorundu (dot 4), yoksa hidrolik değişimi sırasında acaba merkezde hava kaldıda tekerleklerdenmi havası alındığı halde çıkmıyormuydu bilemiyorum. Belkide ustamın ısrarla fren merkezi bozulmuş, başkada birşey yok diyordu. Haklıda olablir, anlamanın en iyi yolu eskisini takıp üsteki işlemleri yaparak test etmek ama bu da mümkün değil. Ama sonuç olarak toplamda 750 tl fatura ile problem halloldu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

52 dakika önce, Renegade :

Bugün fren merkezini değiştirdik, aracın üzerinden çıkan Ate marka, TRW ile değiştirdik ve içine orjinal alman üretimi 2 kutu 250 ml lik BOSH marka Dot 4 hidrolik yağı ekleyerek hem merkezden, hemde dört tekerden havasını aldık. Test için yola çıktım, sonuç şu; ben uzun süredir bir değil iki tane debriyaj pedalı kullanıyormuşum, frenler inanılmaz oldu, ayağımı üstünü koyduğum zaman bile tutma başlıyor, gayet dolu ve tam anlamıyla sıfır araç freni gibi. eski hali balataların yeniliğinden ve araç kalitesinden tutuyormuş bir miktar, basınç çok düşük pedal aşırı yumuşakmış. Şimdi kafamda kalan sorular şu; önceki kullandığım hidrolik yağımı sorundu (dot 4), yoksa hidrolik değişimi sırasında acaba merkezde hava kaldıda tekerleklerdenmi havası alındığı halde çıkmıyormuydu bilemiyorum. Belkide ustamın ısrarla fren merkezi bozulmuş, başkada birşey yok diyordu. Haklıda olablir, anlamanın en iyi yolu eskisini takıp üsteki işlemleri yaparak test etmek ama bu da mümkün değil. Ama sonuç olarak toplamda 750 tl fatura ile problem halloldu.

Geçmiş olsun, hayırlı olsun abi. Güle güle kullan. Atenin kalitesizliğinden midir Trw nın iyiliğinden midir keşke anlayabilseydik.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkür ederim Mutlu. Ate dış görünüşte kalite olarak TRW den daha üstün görünüyordu, fakat sistemin iç kısmı işi yapan, bilemiyorum sorun nerde oluştu, ama Ate fren sisteminde dünya kalitesi, aldığım trw de alman üretimi. ate bulabilseydim kesinlikle tercihim olurdu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Bujileri ve şanzıman yağını değiştirttim bugün. Bujileri Avrupa'da benzinde de kullandığım için kötüleşmişti. Zamanı gelmişti 20bin km.de. Buji değişimi sonrası motor atikleşti ve sessizleşti. Önceki değişime Adem usta 0.8 mm ye ayarlamıştı. Gücü artırdığını hissetsem de motor sesi açısından tavsiye etmem.

Şanzıman yağını da 4 lt almıştım. Alttan karterden akıtıp üstten doldurduk. 3.5 lt aldı. Çıkan yağ koyu kahverengi, konulan yağ ise kan kırmızısı. Liqui moly top tec atf 1200 kullandım. Atf additive katkısından memnun kaldığım için liqui moly de karar kıldım. İyiki de öyle yapmışım. Şanzımanın hantallığı gitti, karakteri değişti yağın yarısı değişmesine rağmen. 5bin km sonra bir daha değişirim yağı kafam rahat eder. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2. değişim sonrası yağın %75 değişmiş oluyor. gayet yeterli bence. 5 bin beklemene gerek yok mutlu. 

bu arada bujileri iridyum buji ile değişseydin daha iyi olmaz mıydı acaba? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

15 dakika önce, vethekim :

2. değişim sonrası yağın %75 değişmiş oluyor. gayet yeterli bence. 5 bin beklemene gerek yok mutlu. 

bu arada bujileri iridyum buji ile değişseydin daha iyi olmaz mıydı acaba? 

%50 değişimiyle bile gayet iyi hissettirdi Hakan abi. Bekleme bütçe açısından da biraz. :) %50'si değişmesine rağmen seviye kontrolünde yağın renginin kırmızıya döndüğünü gördüm. Koyu kırmızıya yakındı. 

İridyum düşündüm de uzun vadede klasik buji daha bütçe dostu oluyor. Ayrıca Adem usta lpg ile iridyum bujiyi randımanlı bulmuyor.  20bin km.de 1 değişmekte birşey yok. 2 yağ değişiminde 1 aradan çıkıyor işte. Bu arada bujiyi de NGK BKR6E11 kullanıyorum. 1 kademe soğuk buji, lpgnin ısısından ötürü.

Bu arada tüm foruma tekrarlayım. Otomatik şanzıman yağlarınız için kesinlikle 100bin km beklemeyin. 60bin km. tam sınır bence. 60bin km.de koyu kahverengi oluyor. Liqui moly'nin yağı da kan kırmızısı, çok güzel, görseniz aşık olursunuz o derece. :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...