Jump to content

1991 Mazda 626 Viraj Demiri ve Ön cam fitili

Oziyal
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Arkadaşlar günaydın iyi forumlar,

Haftasonu aracı ustaya götürdüm arkadan gele sesten dolayı viraj demiri değişmesi gerek dedi ayrıca ön camın fitilinide değiştirteceğim bunları bulabileceğim bir yer önerebilirmisiniz niyetim bugün sipariş verip kargolattırıp yarın değiştirtmek.

şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yalçın abi, viraj demirini bilemeyeceğim ama cam fitilleri için bir üyemizin çalışması vardı sen de hatırlarsın. O konuyu bulabilirsem, linkini koyacağım gün içinde.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yalçın abi, viraj demirini bilemeyeceğim ama cam fitilleri için bir üyemizin çalışması vardı sen de hatırlarsın. O konuyu bulabilirsem, linkini koyacağım gün içinde.

Teşekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

viraj demiri değilde viraj demir lastikleri değişmesi gerekir diye biliyorum. tabi viraj demirinde bir hasar yoksa.  ön cam fitilini camcı uydurur diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

viraj demiri değilde viraj demir lastikleri değişmesi gerekir diye biliyorum. tabi viraj demirinde bir hasar yoksa.  ön cam fitilini camcı uydurur diye düşünüyorum.

mürsel usta viraj demiri ve lastiklerini aldım çok masraflı olmadı ama benim ön camı değiştirmiştim şerefsiz camcı mahvetti bende iyi bir ustaya tekrar söktürüp taktıracağım fitil var ama orjinali gibi metalli değil düz lastik hani aynı olsun diye dedim,

bu arada ön speakers ları değiştirdim dün kalorifer motorunu çıkartıp temizlemek ölüm gözüktü gözüme  :) sana helal olsun yapmıştın. geniş bir zamanda eni konu bende söküp yapacağım 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

orjinal ftilini bulacağını pek sanmıyorum. eğer onun için söktürüp taktıracaksan tekrar söktürme bence. kalorifer motorunu sökmek çok zor değildi diye hatırlıyorum. alttan bakınca vidaları görünüyordur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

orjinal ftilini bulacağını pek sanmıyorum. eğer onun için söktürüp taktıracaksan tekrar söktürme bence. kalorifer motorunu sökmek çok zor değildi diye hatırlıyorum. alttan bakınca vidaları görünüyordur.

yok sökülüp mutlaka takılması gerekiyor sanırım camı aşağıya kaydırmış biraz üst köşeden su sızıyor içeriye birde yolda giderken sol alt taraftan çıktı fitil dedim ya eleman tam şerefsizce iş yapmış :(

ne bileyim kalorifer motorunu ve üst tarafını sökmek korkuttu biraz :) üst sünger falan kurumuş iyice

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

süngerler maalesef yıllara meydan okuyamıyor. bir süre sonra sertleşip dökülüyor. araçta klima yoksa üst kısımda çok zorlamaz. ama klima varsa biraz sıkıntı çıkarabiliyor. ama üst kısımdan hariç olarak sadece fan kısmı alt kısımdan sökülebiliyordu sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

süngerler maalesef yıllara meydan okuyamıyor. bir süre sonra sertleşip dökülüyor. araçta klima yoksa üst kısımda çok zorlamaz. ama klima varsa biraz sıkıntı çıkarabiliyor. ama üst kısımdan hariç olarak sadece fan kısmı alt kısımdan sökülebiliyordu sanırım.

Klima yok çok sıkıntı olmaz sanırım denerim önümüzdeki haftalarda

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 3 ay sonra ...

Arkadaşlar,

Aracımın ön camının çerçevesinde oluşan paslanmaları tamir ettirebilmek için fitilini kanırtarak işlem yaptırdım. fakat fitil şimdi gevşemiş lastik gibi duruyor. bu fitilden tedarik edebileceğim bir yer var mı, biliyor musunuz? 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Benim ön cam değişti ve tavan tarafında hafif çürümeler vardı ilk başta aynı fitili kullandılar fakat alt tırnakları gittiği için içeri su almaya falan başladı.Nikelajlı aynısından bulamadım düz siyah fitil ile değiştirdiler Eskişehir sanayisinde Kardeşler oto cam Söküp takma=60 tl Fitil =20 tl işçilikleri gayet iyi öğleden sonra resmini çeker paylaşırım 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sıkıntıda aslında camcıların camı söküp takarken oluşabilecek hasar ve kırılmalar da mesuliyet kabul etmemelerinden kaynaklanıyor. Çünkü, kırılma tehlikesi varmış. Bu durumda da fazladan 250 TL daha masraf çıkmış oluyor. zaten 80 TL de söküp takmaya alıyorlar :) Peki orjinalini ve daha iyi bir çıkmasını bulamayacağımız bu fitil yerine, camı yapıştırmada kullanılan slikon ile fitilin boşluğunu doldursam ilerde bir sıkıntı yaşar mıyım?

4yFAhi.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sıkıntıda aslında camcıların camı söküp takarken oluşabilecek hasar ve kırılmalar da mesuliyet kabul etmemelerinden kaynaklanıyor. Çünkü, kırılma tehlikesi varmış. Bu durumda da fazladan 250 TL daha masraf çıkmış oluyor. zaten 80 TL de söküp takmaya alıyorlar :) Peki orjinalini ve daha iyi bir çıkmasını bulamayacağımız bu fitil yerine, camı yapıştırmada kullanılan slikon ile fitilin boşluğunu doldursam ilerde bir sıkıntı yaşar mıyım?

Bence yaşayabilirsin, öğlen çıkamadım otoparka akşam iş çıkışı resmi çekip yüklerim en kısa zamanda taktıkları fitil çok iyi oturdu ve daha geniş

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

giydirme cepheci veya camcı birine nötr dış cephe silikonu çektirirseniz,  fitilden güzel olur ve hayat boyu sağlam olacaktır..  asla su almaz,  nem pas vs. geçirmez

camı yapıştırmada kullanılan silikonların yapısını tam bilmiyorum ama  dış cephe nötr silikon kullanmanız sağlam olacaktır.

örnekler : 

soudal silirub ws

wacker cs  

dow corning nötr

tekasil nötr

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Nötr silikonlar hakkında bilgi almak için de dün akşam işin ehli kimyager bir arkadaşa danıştım.

Bana, kısaca camı yapıştırmada kullanılan poliüretan mastiklerin nötr veya asidik silikonlara nazaran mekanik

özellikleri (esneklik, elastikiyet, kopma/parçalanma dayanımı, yapıştırma kuvveti vs.) bakımından daha nitelikli olduğunu söyledi.

Tabi bu özellikleri nedeni ile de silikonlar 6, 7 TL iken mastikler 15 TL civarı oluyormuş.

Buna istinaden, Zealot' un verdiği destek ve yeni araçlarda ki gibi fitilsiz camların daha çok hoşuma gitmesinden ötürü ilk fırsat da deneyip sonucu sizinle paylaşacağım :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Foto çektim ama güneşte ekranı göreyim diye kamerayıda kapatmışım :) ön cam fitili gayet güzel oturdu bence

post-7086-0-22514300-1441884965_thumb.jp

post-7086-0-92448400-1441884970_thumb.jp

post-7086-0-80703200-1441884983_thumb.jp

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar, cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Nötr silikonlar hakkında bilgi almak için de dün akşam işin ehli kimyager bir arkadaşa danıştım.

Bana, kısaca camı yapıştırmada kullanılan poliüretan mastiklerin nötr veya asidik silikonlara nazaran mekanik

özellikleri (esneklik, elastikiyet, kopma/parçalanma dayanımı, yapıştırma kuvveti vs.) bakımından daha nitelikli olduğunu söyledi.

Tabi bu özellikleri nedeni ile de silikonlar 6, 7 TL iken mastikler 15 TL civarı oluyormuş.

Buna istinaden, Zealot' un verdiği destek ve yeni araçlarda ki gibi fitilsiz camların daha çok hoşuma gitmesinden ötürü ilk fırsat da deneyip sonucu sizinle paylaşacağım :)

bu güne kadar 10.000 den fazla tüp silikon  tüketmiş  biri olarak,    direk marka modelini verdiğim silikonlardan birini tercih edebilirsiniz.    ben olsam öyle yapardım.    (ne işle meşgulsünüz derseniz : "camcıyım")  

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Oziyal ön cam fitillerin bence de çok iyi olmuş. Ayrıca resimler içinde çok teşekkür ederim. Çünkü, artık uygulayacağım poliüretan mastiği, güzel bir fitil uygulamasıyla kıyaslayabilirim. Böylelikle de, görsel veya nitelik açısından yetersiz gelirse bende gün olur yolumu Eskişehir' den geçiririm :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...