Jump to content

Yeni Mazda MX-5 Fiyatı Hakkında Öngörüler

batu1709
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba değerli üyeler

Uzun suredir beklediğim yeni MX-5 i istanbul autoshow da VIP basın gunu satışa cikar umuduyla koşa koşa gitsemde hayallerimin gerçekleşmeyeceğini yetkililer soylemis oldu.ustune üstelik Aracın icine girmek bile yasak. Sonradan bunun nedenini farkettim araçta bir takım eksiklikler var mesela far altı gunduz LED'leri yok ayrıca icinde alışılmadık Ufacık bir ekran var diger goruntulerdekinin aksine.Üzüntümü size anlatamam:)

Neyse gelelim mx-5 in Geliş tarihine... 2016 model yılı olmasını istediklerinden Ocak üretiminden TR ye getirilmesi planlanıyormuş. Yani Mart ı Nisan ı bekleyeceğimiz anlamına geliyor. 1.5 yıldır bekleyen biri olarak bu bilgi karnıma ağrıların girmesine sebeb oldu. Acikcasi bu sabır taşına döndüm,müthiş Sabırlı babam bile benden sıkıldı diyebilirim MX-5 icin.

Simdi gelelim en onemli noktaya... Yeni MX-5 in fiyatı.. Yeni MX-5 in 1.5 litrelik versiyonunun fiyatını Öğrenmeye ne kadar çalışsamda bir rakama ulaşamadım. Sadece söylentiler var. Tanidigim mazda bünyesinde sevdigim bir abim 100 bin ₺ nın altında olacağını düşünsede bazı abilerimde 100-110 ₺ arası olacağını soyledi. Selefinin 2 litre motorlusu 108 bin e satilirken (%90 ÖTV li) yeni 1.5 motor MX-5 in (%45 OTV) oldugunu düşünürsek herturlu mantıken 100 bin rakamının net bir sekilde altında olması gerekir.90 binler bandını geçmemesi turkiye piyasası icin Mazda'nın mx-5 i başarılı pazarlamasinada sebeb olacaktir.

Bazı aldığım duyumlara gore aracı soranların cok oluşu beğenilerin yuksek olmasından dolayı Aracın fiyatını yuksek tutacaklarını ve kar olayına kurban gideceğini duymaktayim. 2 yıldır MX-5 almak icin gözüm baska arabayı markayı görmedi. Bütçeyi MX-5 icin 70 lerden acip 90 lara çıkardığım bugünlerde bir kez daha sabır taşına döndükten sonra yaklaşık 10 ay daha bekleyip 100 ve 100K K nın üzerinde bir fiyat oluşursa sayet 1.5 motor versiyonu icin haliylede alamayacağım icin bozulan psikolojimi kim düzeltecek diye merak ediyorum simdiden.

Kafamda kurmaya başlıyorum net birseyler olmadıgı icin:) bazen kolaya kaçıp MX-5 den sonra en cok ilgimi ceken Subaru BRZ ve Toyota GT86 modellerinin ikinci el 10-15 bin km de olanlarından alıp isin icinden hemen kurtulasım geliyor. Sonrada aklıma mx-5 in istediğim fiyatta geleceği ve pisman Olacağım duygusu geliyor. Bu yuzden hicbir düşünceme ayak uyduramiyorum. Bu nedenden oturude bilgi sahibi arkadaşları bu konuya bekliyorum tavsiyeler icin.

Kısacası 10 ay daha bekleyip 100 bin ₺ nın altında gelecek 1.5 motor MX-5 düşüncesi mı yoksa hic beklemeyip bekleyip 100 ve 100 bin üzerinde gelen MX-5 in hayallerimi suya dusureceginden temiz bir BRZ veya GT86 mı aramalıyım? Bekliyorum değerli üyeler :) yardım edin bana Allah rızası icin:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

MX 5 in. 1,5 lik versiyonu yok. 1,8 ve 2.0 litresi var. 100 tl nin altında olma ihtimali hiç yok.

2016 da 1,5 lik mi üretilecekmiş. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni MX-5 den bahsediyorum ben. Daha turkiyede yok. Yeni MX-5 1.5 litre skyactiv ve 2.0 litre skyactiv üretilecek resmi olarak cok onceden açıklandı. Bayilerde doğruladı. Yurtdışında bazı ülkelerde satışı bile basladi 1.5 motorlusunun. Yani 1.5 ve 2.0 motor var. Siz eski MX-5 leri düşündünüz ben yenisinden bahsediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili Batu, fuardaki araç prototip diyebileceğim ilk üretimlerden olduğu için senin de fark ettigin gibi içinde eksikler olduğunda fuarda sadece uzaktan seyrettirdiler :) ben de içine bakamadım.

1.6 motor olacak diye hatırlıyordum. 1.5/1.6 ne gelirse artık 90bin Altında bir fiyatla gelecegini düşünüyorum. 2.0 olanına tahminde bulunmak zor. 1.6'da hard-top olmayacak tek handikapı o benim için. 1.5/1.6 motor 130hp hayli keyifli Sürüş sunacaktır :) bekleyelim bakalım. Bir de dizel 3 bekleyenler. 2'de gelirse Seneye seri tamamlanacak inşallah :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bir cok ulkede oldugu gibi almanyadada daha Satışa cikmadi. Istanbul autoshow Fuarını ziyaret ederseniz 1.5 litre mx-5 i gözlerinizle gorebilirsiniz

@fotifoti aynı sekilde düşünmek mutlu etti :) umarım düşündüğümüz fiyatlarda olurda bende MX-5 ime sonunda kavuşurum. Ben zaten duz vites ve softtop tavan istiyorum. Duz vitesinde kilitli diferansiyel mevcut olup otomatik vitesinde olmuyor. Bu duz vitese beni iten bir özellik ve MX-5 in ruhunu otomotik sanzumanin bozduğuna inanıyorum guncel kasayı sürdüğümden.

Ayriyetten tente tavan diye tabir ettiğimiz softtop tavan istiyorum ki ağırlıktan tasarrufa girip daha seri bir Kullanım yakalamak icin. 2016 da gelecek ilk MX-5 ler duz vites softtop ve 1.5 litrelik motorlar olacağı söyleniyor yetkililer tarafından. Aklında olsun 1.6 motor yok. Mazda 3 den Alışık olduğumuz 1.5 skyactiv motor Kullanılacak. Beygiri biraz daha yuksek olacak. (130hp) 2 litrelik versiyonunu düşünmüyorum malum ÖTV çok fiyat farkı olacaktir. Bekleyelim beklemesinede umarım yetkili bir ağız cok geçmeden fiyat konusunda gerçekçi bir ipucu verir. Cunku ben yeterince bekledim artık ve pahalı gelecekse hüsran yasamak istemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

e08de52c84b1d69b967933e0b8f9638a.jpg gördük de içini göremedik :) fiyatlar son çeyrekte netleşir. Cx3 için aylar öncesinden yazdığımız fiyatlar aynen geldi :) kur farkına rağmen değişiklik olmaması bizi sevindirdi. Umarım kavuşursun sevgili Batu . Ben engelli Olduğum için düz vites yasak. Mevcut aracımı satıp 2014 Adidas adiprene+ 'a geçtim . Pusuda bekliyorum [emoji12]
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben genel mudurle konustum kesinlikle 100 bin uzerinde olacak ve muhtemel 110000 13000 araliginda olacak

Nurkan bey ile 1.5 motor ünitesi hakkında mı görüştünüz yoksa 2.0 litre icin mı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Nurkan bey ile 1.5 motor ünitesi hakkında mı görüştünüz yoksa 2.0 litre icin mı?

1,5 zaten o gelecekmiş...

Engin bey genel mudur Dediğiniz Nurkan beyden mı bahsediyorsunuz? Fuarda mı konuştunuz?

Evet kardeşim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1,5 zaten o gelecekmiş...

Evet kardeşim

Bende ordaydim basın günü ters bir yorum almıştım ama görüştüğüm kişi Nurkan bey degildi,acikcasi moralim bozuldu ama o fiyat aralığı gelecekse 10 ay daha bosuna beklemem istemem. Subaru BRZ aramaya başlarım. Yarın mazda merser şubesine gidip söylediklerinizi baz alarak tekrar bir görüşeyim onlar ne diyorlarmış bakalım. Tesekkurler yorumunuz icin ne kadar üzulsemde
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende ordaydim basın günü ters bir yorum almıştım ama görüştüğüm kişi Nurkan bey degildi,acikcasi moralim bozuldu ama o fiyat aralığı gelecekse 10 ay daha bosuna beklemem istemem. Subaru BRZ aramaya başlarım. Yarın mazda merser şubesine gidip söylediklerinizi baz alarak tekrar bir görüşeyim onlar ne diyorlarmış bakalım. Tesekkurler yorumunuz icin ne kadar üzulsemde

ben sana daha net bilgi vereyim :) nisan 16'da geliyormuş. Fiyatlar tahminden öteye geçemiyor. Kurda çok oynama olmazsa 95-105 bandında bekleniyormuş. Nurkan bey temkinli konuşmuş olabilir. Malum her dk her şeye zam geliyor. Siz duruşunuzu buna göre ayarlayın artık. Sabrın sonu Mazda diye değişecek o deyim galiba [emoji12]
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bence,

Şu an ki mevcut otomobilinize, yeni Mx-5 gelinceye kadar binmeye devam edin. Yeni Mx-5 geldiğinde fiyatı bütçenize uyarsa, satın alırsınız.

Yok ama bütçenizi aşarsa. o zaman "B" planı devreye girer. Gönlünüzde ki ikinci otomobilin, bütçenize uygun olanını ararsınız.

Psikolojinizi bozacak bir durum yok. Ülkemizde hayatımızın her yerinde bu yüksek fiyatlarla karşılaşıyorsunuz. Ev almaya kalkıştığınızda, çocuğunuzu özel okula göndermeye kalktığınızda, elektronik bir eşya almaya kalktığınızda....vs.vs...say say bitmez. Hepsinde psikolojimizi bozarsak, eyvah eyvah durumlar kötü derim.

Psikoloji mi kim düzeltecek demişsiniz ya. Düzeltecek yer aslında belli ama .Aman derim, sakın derim...!! Sonra daha da bozlulabilir ve hatta sizden tekrar bir haber alamayabiliriz.  :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Psikoloji mi kim düzeltecek demişsiniz ya. Düzeltecek yer aslında belli ama .Aman derim, sakın derim...!! Sonra daha da bozlulabilir ve hatta sizden tekrar bir haber alamayabiliriz.  :)

Lütfen bu konuyu açınız global mod. ???

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Psikolojim bozulmaz tabiki ama benim arabalara bakış acım cok farklı :) arabayla Yatıp arabayla kalkan her gun her marka otomobil hakkında bilgi edinmeye çalışan yurtiçi yurtdışı yüzlerce test izleyen biriyim.

Teknik olarak araçlar hakkında bilgili olduğumdan ve bugüne kadar genc yasıma ragmen bir cok markanın bir cok modelini kullanma sansim oldugundan Arabaların bazilarinin özel hissettirdiğini kavrayabildim.

Su an yaklaşık 2 yıldır f10 kasa bmw 5.20d kullanıyorum. Teknolojisi,Performansı ve mükemmel konforu olsun herkes hak verir ki herkesin sahip olmak isteyeceği Araçların basında gelir . guncel kasa mx-5 ı kullandığımda bmw ya da baska markalarda almadığım ya da bu denli hissetmedigim bir Sürüş keyfi aldığımdan bu arabaya bakış acım bende cok farklı.

Piyasada yüzlerce araba var ama her Aracın ruhu olmadıgını düşünüyorum. MX-5 de bu ruh mevcut. O yuzden benim ki ihtiyaç disinda bir sevdaya dönüştü. Ögrenci olduğumdan maddi özgürlüğümün elimde olmadığımdan babamin uygun gördüğü bütçeye gore hareket ediyorum.ve 100 K nın üzerine çıkamayacağını biliyorum.

Ben hala 1.5 motorlusunun 100 K yi geçmeyeceğine inanıyorum. Dün vazgeçer gibi olsamda Eylül'e kadar fiyatı hakkında kesin bilgiler almayı bekleyip herhangi bir arac almayacağım simdilik . Umarım fiyatı beni üzmez bu iki yıllık bekleyişiminde bir anlamı olur.

Bence,

Şu an ki mevcut otomobilinize, yeni Mx-5 gelinceye kadar binmeye devam edin. Yeni Mx-5 geldiğinde fiyatı bütçenize uyarsa, satın alırsınız.

Yok ama bütçenizi aşarsa. o zaman "B" planı devreye girer. Gönlünüzde ki ikinci otomobilin, bütçenize uygun olanını ararsınız.

Psikolojinizi bozacak bir durum yok. Ülkemizde hayatımızın her yerinde bu yüksek fiyatlarla karşılaşıyorsunuz. Ev almaya kalkıştığınızda, çocuğunuzu özel okula göndermeye kalktığınızda, elektronik bir eşya almaya kalktığınızda....vs.vs...say say bitmez. Hepsinde psikolojimizi bozarsak, eyvah eyvah durumlar kötü derim.

Psikoloji mi kim düzeltecek demişsiniz ya. Düzeltecek yer aslında belli ama .Aman derim, sakın derim...!! Sonra daha da bozlulabilir ve hatta sizden tekrar bir haber alamayabiliriz. :)

Aracıma binmeye devam edeceğim Dediğiniz gibi ama Fiyatı konusunda olumsuz bir bilgi durumunda B Planı'na geçeceğim. Aklımdaki araçlar 1-)Subaru BRZ 2-) Toyota GT86(piyasası BRZ ye gore daha cok oluşundan BRZ alternatifi) 3-) BMW 2.18i coupe (yeni gelen 1.5 motorlu ünite)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sevgili Batu sana abi tavsiyesi :) madem Bütçeyi biliyorsun kenara üç-beş koymaya bak :) sigara içiyorsan içme mesela :) Aracın fiyatı 100binin çok üzerinde olmayacak bence. Hatta altında bir fiyatta gelebilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
 Paylaş

• Yeni Oluştur...