Jump to content

Yeni Mazda MX-5 Fiyatı Hakkında Öngörüler

batu1709
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Yeni mx-5 güzel olmuş, almak istiyoruz. Ancak mazda yine aynı hatayı yapacak bunun da farkındayız. Yolda yine tek tük gözükecek bu otomobil ancak çok hastası olan gidip herşeye rağmen alacak. Büyük bir çoğunluk da göz göre göre kazıklanmak istemeyecek. Bu otomobil maksimum 90.000TL olmalı, üzerinde satılırsa mazda bizi kazıklıyor demektir. Araba fullmüş, herşey varmış fark etmez, bunlar yüksek fiyatı kamufule etme teknikleri. Sonuçta yurt dışı fiyatları belli, cx-3 ile orantılayın fiyatın ne olması gerektiği çıkıyor ortaya. Hem bütün ülkelerde her paketi varken neden bize sadece full olarak gelecek orası da ayrı muaamma. Adam yerine konmazsan seçim hakkın da olmaz tabii, paket seçemiyorsak olmadı renk de seçmeyelim bari. 

Halbuki başlat 80.000TL'den alsın millet, en full paketi de yap yine 95.000-100.000TL, isteyen de onu alsın. Sonuçta bu otomobilin iddiası meraklısının biraz poposunu sıkarak erişebileceği bir cabrio otomobil olması. En azından tüm dünyada böyle. Mazda mx-5'in felsefesine aykırı bir fiyat belirlerse hata eder, 30 tane falan satar birkaç senede. Ben param cebimde bekliyorum, ama kazık yemeye de niyetim yok arakadaşlar, sonuçta iradesiz olmak da kötü birşey, suistimale açık oluyorsun.

Güncel MX-5 hem hardtoplu olarak hem de 2.0LT motor ile 108.000TL'den satılacak, yeni gelen 1.5LT motor ile 100.000 olacak. Yuhh derler adama Mazda :))

MX-5 olmadı Fiat'ın spiderını beklerim(sonuçta kardeş otomobiller), o da pahallı fiyata gelirse ülkemize, 1 sene sonra Toyota Fsr diye Mazda MX-5 rakibi bir otomobil çıkaracak onu beklerim. MX-5'ten 10000 dolar ucuz olacağı söyleniyor. Onu alırım paşa paşa :))

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yeni mx-5 güzel olmuş, almak istiyoruz. Ancak mazda yine aynı hatayı yapacak bunun da farkındayız. Yolda yine tek tük gözükecek bu otomobil ancak çok hastası olan gidip herşeye rağmen alacak. Büyük bir çoğunluk da göz göre göre kazıklanmak istemeyecek. Bu otomobil maksimum 90.000TL olmalı, üzerinde satılırsa mazda bizi kazıklıyor demektir. Araba fullmüş, herşey varmış fark etmez, bunlar yüksek fiyatı kamufule etme teknikleri. Sonuçta yurt dışı fiyatları belli, cx-3 ile orantılayın fiyatın ne olması gerektiği çıkıyor ortaya. Hem bütün ülkelerde her paketi varken neden bize sadece full olarak gelecek orası da ayrı muaamma. Adam yerine konmazsan seçim hakkın da olmaz tabii, paket seçemiyorsak olmadı renk de seçmeyelim bari. 

Halbuki başlat 80.000TL'den alsın millet, en full paketi de yap yine 95.000-100.000TL, isteyen de onu alsın. Sonuçta bu otomobilin iddiası meraklısının biraz poposunu sıkarak erişebileceği bir cabrio otomobil olması. En azından tüm dünyada böyle. Mazda mx-5'in felsefesine aykırı bir fiyat belirlerse hata eder, 30 tane falan satar birkaç senede. Ben param cebimde bekliyorum, ama kazık yemeye de niyetim yok arakadaşlar, sonuçta iradesiz olmak da kötü birşey, suistimale açık oluyorsun.

Güncel MX-5 hem hardtoplu olarak hem de 2.0LT motor ile 108.000TL'den satılacak, yeni gelen 1.5LT motor ile 100.000 olacak. Yuhh derler adama Mazda :))

MX-5 olmadı Fiat'ın spiderını beklerim(sonuçta kardeş otomobiller), o da pahallı fiyata gelirse ülkemize, 1 sene sonra Toyota Fsr diye Mazda MX-5 rakibi bir otomobil çıkaracak onu beklerim. MX-5'ten 10000 dolar ucuz olacağı söyleniyor. Onu alırım paşa paşa :))

Tam olarak aynı şeyleri düşünüyorum, o orantıları çok kurdum, ben de aynı rakamlara ulaştım. İnşallah beklediğimiz gibi olur diyelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

mazda türkıyeye istediği kadar arac getiremediği için olanları uygun fıyatla hepsini 3ayda satıp kalan 9 ay ne yapcaz biz diye düşünmek yerine,,12ay vaktımız var zaten eldeki avuctaki sınırlı diye bence pahalıya satacak,sonucta olmayan sey pahalı olur mantıgı,,ama mazdanın kotası olmasaydı ısterse 40bin araba yığabilseydi emınım rekabetcı guzel fiyatlarla satılırdı tüm mazda modelleri

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

İzniniz olur ise bende bu konuya küçük bir ek yapmak istiyorum.

Konu Başlığı Sitem;

Yeni Mazda MX-5 aracı gönül isterdi ki Perakende+kdv fiyatında ithalat yapalım ve bu güzel aracı keyifle binmek isteyen müşterilerle buluşturalım.Nitekim Devletin acımasız vergilendirmesi yüzünden maalesef bu güzelim aracı 3.sınıf bir vatandaş olarak hala bekliyoruz.Neden yurtdışı bu aracı bizden önce biniyor,kullanıyor,keyfini sürüyor!! Biz neden onlar gibi bu aracı erkenden alıp keyfini süremiyoruz.Biz bunu sorgulamamız gerekiyor.TÜRKİYE'de ÖTV+KDV oldukça biz bu güzelim araçlara binmeyi diğer ülkelere göre çok bekleriz.

Ayrıca Trafik Hayattır.Ben kendim iyi bir sürücüyüm, kurallara uyarım. Her yerden gelecek tehlikeye hazırlıklıyımdır. Uzun yolda da sehir içinde de çok dikkatliyim. Eskiden motor ve performans önemliydi, şimdi güvenlik önemli. Tüketim ve fiyatlar önemli. Aslında devlet burada güvenli otomobillere binmeyi bu fiyatlarla engelliyor.

Ekonomist değilim o yüzden dünyanın başka bir yerinde böyle hilket garibesi bir düzen var mı bilemiyorum ama verginin vergisini almak da nedir yaa!!!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar,

İzniniz olur ise bende bu konuya küçük bir ek yapmak istiyorum.

Konu Başlığı Sitem;

Yeni Mazda MX-5 aracı gönül isterdi ki Perakende+kdv fiyatında ithalat yapalım ve bu güzel aracı keyifle binmek isteyen müşterilerle buluşturalım.Nitekim Devletin acımasız vergilendirmesi yüzünden maalesef bu güzelim aracı 3.sınıf bir vatandaş olarak hala bekliyoruz.Neden yurtdışı bu aracı bizden önce biniyor,kullanıyor,keyfini sürüyor!! Biz neden onlar gibi bu aracı erkenden alıp keyfini süremiyoruz.Biz bunu sorgulamamız gerekiyor.TÜRKİYE'de ÖTV+KDV oldukça biz bu güzelim araçlara binmeyi diğer ülkelere göre çok bekleriz.

Ayrıca Trafik Hayattır.Ben kendim iyi bir sürücüyüm, kurallara uyarım. Her yerden gelecek tehlikeye hazırlıklıyımdır. Uzun yolda da sehir içinde de çok dikkatliyim. Eskiden motor ve performans önemliydi, şimdi güvenlik önemli. Tüketim ve fiyatlar önemli. Aslında devlet burada güvenli otomobillere binmeyi bu fiyatlarla engelliyor.

Ekonomist değilim o yüzden dünyanın başka bir yerinde böyle hilket garibesi bir düzen var mı bilemiyorum ama verginin vergisini almak da nedir yaa!!!

Devletin araçlara aldığı vergi sadece fazla değil aynı zamanda da adaletsiz fakat burada mevzusu geçen araç 1.5 litrelik motor hacmine sahip dolayısıyla da olabilecek en uygun vergiye tabi. 

Anladığım kadarı ile Mazda çalışanısınız ve hali hazırda sattığınız mx5 nc otomatik şanzıman + hardtop donanımına ilaveten 2.0 litre hacmine sahip ve bu aracı 110 bin liradan keyifle binmek isteyen müşterilerinize ulaştırıyorsunuz zaten.

Alışmışız topu devlete atmaya ama burada sorun vergi değil. Sorun vergi olsa idi mevcut araçta %90 ötv, gelecek araçta ise %45 ötv var.

Şayet bu araç 80-90 bin liraya satışa çıkarsa işte o zaman alınan vergilere hep birlikte söver "neden 70 bin liradan alamıyoruz" deriz.

brz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhabalar Günaydın:))

Yazdıklarınıza alıntı yapıp sizinle sidik yarışına girmeyeceğimi söylemek isterim.

Konu Başlığı Önyargı;

Önyargı, bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden, peşin bir karara varmış olma durumudur. Toplumun küçüklükten itibaren kulağımıza fısıldadığı her kelime ve sunduğu her resim, önyargımızın temel taşlarıdır. Önyargı, insanların düşüncesizliğine bir kılıftır. Su, izanın pusulasıdır. En adaletsiz yargı önyargıdır.

Konuya Bir hikaye ile örnek vermek gerekir ise;

Bir zamanlar dört oğlu olan bir bilge kişi varmış. Çocuklarına acele ve erken karar vermemelerini ve önyargılı olmamalarını öğretmek için onları eğitmek istemiş. Her birini sırayla uzak bir yerde bulunan ağacın yanına gidip ona bakmak için göndermiş. İlk oğlan kışın gitmiş, ikincisi İlkbaharda, üçüncüsü yazın, sonuncusu sonbaharda gitmiş. Sonra bir gün hepsini bir araya toplamış ve ne gördüklerini sormuş. İlk oğlan ağacın çirkin, yaşlı ve kupkuru olduğunu söylemiş. İkinci oğlan  Hayır yeşillikle doluydu ve canlıydı demiş. Üçüncü oğlan başka fikirdeymiş, Çiçekleri vardı ve kokusuyla görüntüsüyle o kadar muhteşemdi ki, daha önce hiç böyle bir güzellik görmemiştim demiş. Sonuncu oğlan, hepsinin de haksız olduğunu ve ağacın meyvelerle dolu, canlı ve hayat taşıyor olduğunu bildirmiş.

Yaşlı adam oğullarına hepsinin haklı olduğunu söylemiş, çünkü hepsi farklı mevsimlerde bu ağacı görmeye gitmişler. Onlara  bir ağacı veya bir insanı, kısa bir süre veya bir mevsim tanıdıktan sonra yargılayamayacaklarını ve neye sahip olup olmadıklarını güzelce anlatmış.

Sizlerde hayatı ve insanları bir mevsime bakarak yargılamayın. İlk defa gördüğünüz bir insanın ya da karşılaştığımız biri durum hakkında söz söylemekte acele etmeyin. İyi bir gözlemci olun. Hayatı analiz ederken etiketlemeden yolunuza devam edin.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikle siz yapsanız da ben sidik yarışı sevmem, sonra sizin yaşınızda birine saygısızlık zaten yapmam.

Nerede etiketlediğimi nerede önyargı ile yaklaştığımı anlamadım.

Mazda çalışanı olduğunuzu öngördüm zira müşterileri"nize" ulaştırmaktan bahsetmişsiniz.

Geriye kalan kısımlar ise son derece nesnel verilerdi, rakamlar ve mantıktan ibaretti.

Yani ortada yarıştıracak sidik de, önyargı da, etiket de yok, fakat nesnel bir veriye verdiğiniz bu tepki konunun gidişatını baltalama yolunda, ben bu saçmalığın içinde bulunmayacağım, bir dahaki sefere yapmadığım şeyleri yaptığımı iddia etmezseniz sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar Merhaba Sayın Brz,

Önyargı-1-

Brz;Alışmışız topu devlete atmaya burada sorun vergi değil,Sorun vergi olsa idi mevcut araçta %90 Ötv, gelecek araçta ise %45 Ötv var.

Erkan53;Sokaktaki küçük çocuğa bu soruyu sorsak 1.600 cc motor hacmi olan tüm araçların %45 ötv vergisi olduğunu söyler.Bunu bilmediğimi ima ettiniz.

Önyargı-2-

Brz;Şayet bu araç 80-90 bin liraya satışa çıkarsa işte o zaman alınan vergilere hep birlikte söver"neden 70 bin liradan alamıyoruz deriz.

Erkan53;Yeni MX-5 80-90 bin liradan satışa çıkar ise öp-başına koy.Eğer bu rakamlarda gelir ise 1 değil 2 şerli satarız.

Bir önceki sayfada yazmış olduğum konuda şunu belirtmek istemiştim.Tabiki insan önyargılı olunca konuyu istediği yere çekebiliyor.Ben özel tüketim vergisinin motor hacmine göre %130 %90 %45 değerlerinden bahsetmedim.Özel tüketim vergisi %130 %90 %45 lik değerlerin Dünya ve Avrupada nasıl uygulanıyor ise TÜRKİYE'de neden bu olmasın. Bu değerler araç satış fiyat listesine etkilediği gibi TÜRKİYE'de Özel tüketim vergisinin yüksek olduğundan dolayı MAZDA  araçları Avrupadan 2000 euro daha ucuza ithalat yapmasına  rağmen yinede Mazda araçlarının fiyatının yüksek olmasına etken olmuştur.Ayrıca her  TÜRK vatandaşı  neden bir Almanın yada Amerikalının bindiği araçlara binemiyor biz bunu tartışalım.

Yaş ile problemim olmadığı gibi küçüklerin büyüklerine,büyüklerin de küçüklerine sevgi ve saygıyla yaklaşmasını temenni ediyorum.

Bir dahaki sefere yapmadığım şeyleri yaptığımı iddia etmezseniz sevinirim.

Önyargılı olsaydım yazdığınızdan tehdit edildiğimi ve bu durumdan çok  korktuğumu belirtmek isterdim:))

Sevgiler,Saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tekrar merhaba, fikrimi net bir şekilde belirttiğimi düşünüyorum, dolayısıyla da bir kez daha yazıp çizip, konuyu kirletip diğer üyelere saygısızlık yapmak istemiyorum.

Erkan53 abi, özel mesaj kutunuzu kontrol edebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sayın Erkan53,

Bize şu anda %90 vergi ile, otomatik vites, hardtoplu, 2000cc mazda mx-5'in nasıl 108.000TL olup da , yeni mx-5'in 1.5lt, düz vites, soft top en az 100.000TL olacağını (ben öyle anlıyorum 2'şerli satarız falan demişssiniz çünkü 90.000TL olursa) anlatırsanız sevinirim.

Vergi sistemi yüksek ama bu durumda vergi sistemi değil bizim sorguladığımız. Çünkü akıl %90 vergi+otomatik vites+hard top bir otomobil 108.000TL ise, %45 vergili+düz vites+soft top olanın %20-%25 daha ucuz olması gerektiğini söylüyor. En azından bmw'ler 1.6lt, 1.5lt motora dönünce öyle oldu. O zaman ya bmw'de bir hata var ya da mazda da. Ama rica ediyorum hikaye anlatmak yerine bilgi verin bu sefer, öğrenelim biz de. Teşekkürler

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 5 hafta sonra ...

Mx-5'in eşleniği Fiat 124 de çıktı piyasaya, en azından rakip var artık, fiyata yansıması nasıl olur acaba? Bu arada bence Mazda daha şık görünüyor, Fiat'ın önü biraz kaba sanki.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 1 ay sonra ...

Geçen ay yaptığımız telefon görüşmesinde 1000 lira kapora verdiğimiz takdir de 75 bin liraya sahip olabileceğimizin söylendiği araçtı kendisi.Tabi o zamanlar alma konusunda kararsızdık ama bu güzellik alınmassa çok büyük hayal kırıklığı oluşturacaktı bizde bu yuzden almaya karar verdik.Nisan mayıs civarı turkiyeye gelecekmiş.Kapora ödemeyenler 80 bin liraya sahip olabilecek bu sanat eserine.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Burak bey telefonda kiminle görüştünüz acaba bu fiyat konusunu, şayet mazda böyle adil bir fiyat politikası izlerse Türkiye pazarında ciddi anlamda şans bulur kanaatindeyim, zira daha önce zikredilen 90.000-100.000TL lik fiyatlar prestij kaybı olarak geri dönecek Mazda'ya. Kimse göz göre göre kazık yemek istemez. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ben de kapora verdim, geçen gün aradığımda fiyatla ilgili net bir bilgi henüz alamadım yine. 

Fiat'ın fiyat politikası belki öngörüleri değiştirebilir. Mazda'ya göre çok daha güçlü bir marka, daha düşük fiyatla giriş yapma şansı yüksek.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Şimdi, viso :

Ben de kapora verdim, geçen gün aradığımda fiyatla ilgili net bir bilgi henüz alamadım yine. 

Fiat'ın fiyat politikası belki öngörüleri değiştirebilir. Mazda'ya göre çok daha güçlü bir marka, daha düşük fiyatla giriş yapma şansı yüksek.

yollarda bolca roadster göreceğiz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

80 bin lira civarında çıkıyorsa fırsatçılıktan uzak, piyasasının fiyatında satışa sunulacak demektir. 1.5 litre bile olsa bu fiyat etiketi sayesinde şahsım adına brz'ye güzel bir alternatif olur.

Ayrıca bilen var mı acaba, 1.5 skyactiv motor dayanıklı bir motor mudur? Diğer mx5'ler gibi bu motor da aşırı beslemeye gelir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

1 saat önce, brz :

80 bin lira civarında çıkıyorsa fırsatçılıktan uzak, piyasasının fiyatında satışa sunulacak demektir. 1.5 litre bile olsa bu fiyat etiketi sayesinde şahsım adına brz'ye güzel bir alternatif olur.

Ayrıca bilen var mı acaba, 1.5 skyactiv motor dayanıklı bir motor mudur? Diğer mx5'ler gibi bu motor da aşırı beslemeye gelir mi?

Kesinlikle, zaten bu fiyattan başlaması lazımdı mevcut kur seviyesine göre. 

Motor dayanıklı olmalı zira sıkıştırma oranı çok yüksek Skyactive motorların ama turboya uyuma bir şey diyemiyorum, araştırdım ama göremedim hazır kit. Sadece egzoz susturucusu ve hava filtresi var motor için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dediğiniz gibi bir motorsa ilerleyen zamanlarda turbo yahut supercharger uygulamaları gelir diye tahmin ediyorum.

1.5 motordan 170-180 beygirler bile alınsa hafifliğinin de avantajıyla çok tatlı bir gidişi olacaktır diye düşünüyorum. Uygulamayacak bile olsa böyle bir imkana sahip olmak insana huzur verir:)

Bu arada hayırlı olsun, inşallah en kısa zamanda mx5'inize kavuşur ve kazasız belasız güzel günlerde binersiniz.

Kapora ile beraber gövde ve araç içi rengi sordular mı? Yabancı sitelerde alcantara döşeme ve siyaha ilaveten bej deri döşemeli opsiyonlarını gördüm.

Bej döşeme zaten Ferrari'yi anımsatan iç tasarımı minik bir Ferrari yapmış. Alcantara da yine enfes, siyah deri de güzel.

Gövde rengi ise en büyük kafa karışıklığına sebep olacak olan kısım, hiç girmiyorum o mevzuya.

Fiyat 80 ve altı olacaksa ben de kapora vermeyi ciddi ciddi düşünüyorum, bakalım kısmet olacak mı...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

25 Kasım 2015 at 17:37, viso :

Mx-5'in eşleniği Fiat 124 de çıktı piyasaya, en azından rakip var artık, fiyata yansıması nasıl olur acaba? Bu arada bence Mazda daha şık görünüyor, Fiat'ın önü biraz kaba sanki.

Benim bu olay pek hosuma gitmedi. rekabet icin iyi olmuş evet . Kesinlikle MX-5 daha güzel fakat keske dışındaki farklılık kadar icide farklı olsaymis. Bu kadar benzemesi benim canimi sıktı. İkonik bir araba mx-5 ne kadar ticari gelir anlaşması olsada şase alt yapısına sadece izin verilip geri kalan kısımların bu kadar benzemesine karşı çıkılmasını isterdim. Ozgunlukten cikiyor boyle ister istemez. Mx-5 ı düşündüğüm Zaman alternatifi olmaması hosuma giderdi simdi bariz alternatifi var  Ve 124 spyder in Arkası yine italyan ailesinden yeni maseratilere benzemiş guzel olmuş . Önünu pek sevmedim. Fiyatı belirgin düşük olursa bir cok insanın kafasını karıştırabilir. FİAT turbo motor gaminada sahip daha performanslı çıkarsa şaşırmayalım Mazda'ya göre

abi 80 bin ₺ falan şaka mı yapıyorsunuz gercek olamayacak kadar uzak geliyor bana? Kim dedi kim doğruladı bu bilgiyi acil bir güncelleme bekliyorum,heyecanlandırmayın beni 2 litrelik ünitesini düşünüyorum istemsiz:)) 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
 Paylaş

• Yeni Oluştur...