Jump to content

3.Nesil Mazda 3 Geri Görüş Kamerası Montajı

robosapiens17
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

3 dakika önce, tuare :

Kamerayı takmaya başlamadan önce akünün eksi kutbunu sökmek gerekiyor sanırım. Yapan arkadaşlar bunu yaptı mı? Çünkü önceki mesajlarda bunu görmedim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Evet buna gerek yok. Sorunsuz çalışıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

24 minutes ago, tuare said:

Kamerayı takmaya başlamadan önce akünün eksi kutbunu sökmek gerekiyor sanırım. Yapan arkadaşlar bunu yaptı mı? Çünkü önceki mesajlarda bunu görmedim.

Araba çalışmasın yeter. Araç çalışırken elektirik sürekli olarak geliyor. O arada bağlarken kısa devre yapabilme ihtimaline karşılık sadece motor çalışmasın yeter.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2/18/2017 at 14:00, Jaquetonur :

Bugün elektrikçi ile tekrar taktık kamerayı sonra akü kutup başını söktük birkaç dakika bekleyip taktık ama yine çalışmadı.kabloya voltaj geliyor ama ekranda araç resmi var hala değişen birşey olmadı.

Sn. @Jaquetonur; Az önce ben de aldığım kit'i taktım, çalıştı.

Yalnız, CMU'yu resetledikten sonra (araba park ve stop hâlinde), park sensörü düğmesine bastığımda çalışmadığını gördüm, üzüldüm. Sizin bu mesajlarınız aklıma geldi. Bağlantılarım doğru, hatalı olamaz çünkü zaten hatalı bağlayabileceğiniz bir durum yok.

Neden sonra vitesi geriye atmak geldi aklıma, ve hobaaa! Kamera çalışıyor. Umarım tek sorununuz vitesi R'ye atmamak olmuştur.

Sonra P'ye aldım tekrar ve park sensörüne bastım, kamera yok, sadece araç silüeti görünüyor.

Bilginize.

Birazdan kalan montajı bitireceğim. "Bilâl'e anlatır gibi" fotoğrafladım. Hepsini bitirip sunumumu yapayım diyorum.
Akşama görüşürüz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar. Aylardan sonra havalar az ısınınca (12°C) ve günlerden de pazar olunca şu haftalardır bekleyen geri görüş kamerasını takayım dedim. Buyrun bu da benim sunumum. :)

ÜRÜN

4 Aralık 2016 tarihinde AliExpress'ten Sinosmart'ın Mazda Axela uyumlu bu geri görüş kamerasını ve beraberinde (ekstra ödemeyle) araç ile uyumlu kablosunu ve yine ekstra ödemeyle 190 derece geniş açı seçeneğini satın aldım.Toplam 62$'a patlamış o tarihte.

Ürün ve ara kablo aşağıdaki gibidir.

devrim_geri-gorus-01.thumb.jpg.0200742cdd6dddee905c504f89f4c2b8.jpg

devrim_geri-gorus-02.thumb.jpg.2521195aa0bfb7cc0f7a615746a3e7e2.jpg

ÜRÜNÜN TAKILMASI

Aracım sedan. Bagaj kapaının iç döşemesini biraz kaldırmak gerekiyor. Toplam 10 (akıllı) vida var, fakat en sağdaki 2-3 tanesini sökmeseniz de olur. Küçük maket bıçağı gibi çok ince (keskin) bir aparat ile, vidaların merkezindeki alanı kurtardığınızda vidalar çıkarılabiliyor.

devrim_geri-gorus-03.thumb.jpg.470849764768f89d835c15b714036341.jpg

devrim_geri-gorus-04.thumb.jpg.f7466a03f2ea22e823ca03ed10aaf74c.jpg

Şimdi, bagajın sol tarafındaki döşemeyi de açmamız gerekiyor. Konunun ilk sayfalarında, baş rol oynayan kablonun fotoğrafları görünmesine rağmen, "bagajın sol bölümünde olduğu" vurgusu yapılmamış. Ben bugün o kabloları bagaj kapağı altında göremeyince üzüldüm bir an için. "Herhalde benim araçta kablo döşenmemiş" diye kapatmıştım herşeyi. Arabaya oturup Mazda Revolution sitesinde gördüm sol tarafı.

Burada toplam 4 vida var. Hepsini çıkarmak, döşemeye zarar vermemek açısından önemli.

devrim_geri-gorus-05.thumb.jpg.3bad7e84065f4780ecacdf3fdbd6e97c.jpg

Aşağıdaki fotoğrafta, sarı elips içindeki bağlantıyı ayırıyoruz.

devrim_geri-gorus-06.thumb.jpg.541c62b131f38719dffbc18e30583d5b.jpg

devrim_geri-gorus-07.thumb.jpg.d388d28c40c31e0b4963c49469c6e76d.jpg

Kamera ürünümüzden çıkan ara kablonun bir ucunu çıkardığımız sokete, diğerini de diğer sokete takıyoruz. Kablo soketleri erkek-dişi şeklinde yapıları belli olduğundan yanlış takma durumunuz olmayacaktır.

devrim_geri-gorus-08.thumb.jpg.6ece1ffb995961bd80938b1ab255d579.jpg

devrim_geri-gorus-09.thumb.jpg.6594ea066d88d890124c2f4ad7feb27e.jpg

Bu noktada kamerayı bağlayıp test yapmak istedim. Aşağıdaki fotoğrafta, solda görünen kablolar, az önce soketleri taktığımız kablomuzdan gelen kablolardır. Sarı uç, video sinyalini taşır. Diğeri ise elektiği.

devrim_geri-gorus-10.thumb.jpg.2f7d5250d772cc88508c4a957251a22f.jpg

devrim_geri-gorus-11.thumb.jpg.cb586e87cdc628f0e2e78e4a1b669a74.jpg

Sonuç, başarılı. Önceki iletimde bir arkadaşa yazdığım gibi, sadece park sensörüne basınca ekrana, bildiğimiz araba silüeti geliyor ve sensörler çalışıyor sadece. Kameranın çalışması için vitesin R'ye alınması gerekiyor!

Bu fotoğrafta kamerayı arka cam ile bagaj fitilinin arasına bir yere oturtmuştum. Tuhaf görüntü pozisyonu bu yüzdendir.

devrim_geri-gorus-12.thumb.jpg.e73e12bae43a34633814df59bf733f1f.jpg

Şimdi, bagaj kapağındaki kameranın yerindeki plastiği çıkarıyoruz. Sağında ve solunda çentikler var. Sol elinizde içeriden (el yordamıyla) çentikleri daraltıp dışarı doğru itin. Güç kullanın, çünkü plastik kapak aynı zamanda çift taraflı bant ile de yapıştırılmış (muhtemelen su girmemesi için).

devrim_geri-gorus-13.thumb.jpg.4b2bcf05b9c45b2773332573bc59b622.jpg

Kameranın altına yapıştırmak için ürünle gelen kare şeklindeki çift taraflı yapışkan süngeri de kameranın altına yapıştırıyoruz.

devrim_geri-gorus-14.thumb.jpg.7ece799034e70fe75a13d5d40e09a8a7.jpg

Kameranın yapışacağı bölgeyi temizlemeyi unutmayın. Bu noktada uçları ve kabloları delikten içeri atıyoruz. Kamera yerleşmeye hazır.

devrim_geri-gorus-15.thumb.jpg.e29f0f3dbcfa611e6024a544a2b48278.jpg

Ve kameramız yerine oturur.

devrim_geri-gorus-16.thumb.jpg.8898110b0809ee454a2a56efb9779c0b.jpg

Son aşama olarak, kameranın kablolarını, bagajın iç-sol bölümünden gelen kalın kablo borusuna sarmallayarak elektrik bandıyla bantlayarak sabitledim. Siyah bant bitmiş. :)

devrim_geri-gorus-17.thumb.jpg.45e7dd63f6e593ed4000f3a70ece5c9e.jpg

devrim_geri-gorus-18.thumb.jpg.918c4b2028ee6969e3f33b4b81c571ed.jpg

devrim_geri-gorus-19.thumb.jpg.a6526a066df41e407fa00fd5c13cd793.jpg

devrim_geri-gorus-20.thumb.jpg.b7a57f266f721ae229f9f360836ebcf8.jpg

Metal herhangi bir şeyle temas etmemesi için açıktaki metalleri bantladım.

devrim_geri-gorus-21.thumb.jpg.ef5b58c2628a555c2efcbf97181a8d53.jpg

Sarsıntı vb. durumlar sebebiyle ses yapmaması için de uçları, köpüksü kağıtla sarıp bantladım.

devrim_geri-gorus-22.thumb.jpg.a51776178825a5639908fe2b2167dcd2.jpg

Ve kabloları o bölgeye sıkınca bağladım.

devrim_geri-gorus-23.thumb.jpg.17a27496abb193ff8eb47ff7c4d6de49.jpg

Artık her şeyi kapatma vakti.

devrim_geri-gorus-24.thumb.jpg.1ce9c172f1a40bc844f17e434d3b5206.jpg

devrim_geri-gorus-25.thumb.jpg.478f7a2e9b07f4569e70916f92c32c09.jpg

Sonuç, testte olduğu gibi başarılı. Görüntü, netlik ve renkler gayet iyi. Titreme veya dalgalanma yok. Çözünürlük de bu iş için yeterli, ama insan keşke daha yüksek olsa demiyor değil. Yine de sonuç son derece tatmin edici.

devrim_geri-gorus-26.thumb.jpg.edf1953b786fd95a699f3c78651ee526.jpg

devrim_geri-gorus-27.thumb.jpg.bcf3be32773bd5f2e3607651726e082a.jpg

Yukarıdaki fotoğraf, gece çekimi. Fena değil. En azından geriye baktığımda gözümün gördüğünden daha aydınlık. Burası site içi bir bölge. Normalde orayı bu denli aydınlatacak bir ışık direğinin olmadığını söyleyebilirim. Kamera, geri vites lambalarının ışığından faydalanıyor. Sonuç, iyi.

Yalnız; Ekranda sürekli olarak STOP uyarısı yanıp sönüyor. Bu -hani güzellik olsun diye yapılmış- sürekli görünen bir şey midir acaba?..

Geri görüş kamerası konusunda atılımda bulunan ve ürünleri tavsiye eden, işin "nasıl yapılır"ına ilişkin her türlü bilgiyi paylaşmaktan çekinmeyen arkadaşlara çok teşekkürler. Sağ olun.

:)

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eline sağlık. Iyi bir çalışma olmuş.
Ekrandaki "STOP" yazısı kameranın içine gömülü olan yazılımla ilgili. Bazılarında bu yazı yok. Hatta bazılarında çizgileri de devre dışı bırakabiliyoruz.

RoboZen yolladı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Teşekkürler. Evet, 1-2 defa kullandım bu akşam. Halihazırda aydınlatma varsa o bölgede, daha da iyi oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

İyi pazarlar arkadaşlar. Sinosmart Geri görüş kameram ve kabloları geldi ve bugün soketleri takarak montajını yaptım. Ancak yanda görülen araç ve sensör gölgeleri tam oturmuyor. Sizlerin resimlerde oturmuş. Devrim arkadaşın resimlerindeki gibi yaptım. Ayarı varmı acaba yada ben eksik bişey mi yaptım. Yardımlarınızı bekliyorum.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5366fe599055a38cf6029a267ad0036b.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2 hours ago, opdria said:

İyi pazarlar arkadaşlar. Sinosmart Geri görüş kameram ve kabloları geldi ve bugün soketleri takarak montajını yaptım. Ancak yanda görülen araç ve sensör gölgeleri tam oturmuyor. Sizlerin resimlerde oturmuş. Devrim arkadaşın resimlerindeki gibi yaptım. Ayarı varmı acaba yada ben eksik bişey mi yaptım. Yardımlarınızı bekliyorum.

Yüklediğiniz tweakle alakalı o sorun. Park sensörlerini transparant yapan tweaki kaldırırsanız sorununuz düzelecektir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Sn. @opdria Tarahumara'nın dediği gibi daha önce yüklemiş olduğunuz bir tweak'in işine benziyor o.

Fakat ben de sizin ekranın orta-üst kısmındaki verilerle ilgileniyorum. :) O da mı bir tweak acaba? Nedir onlar?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Tweak sanırım. Aslında yeni yazılım 59.00.443C EU yükleyeceğim. Ancak yeni tweak 2.3.7 aio kullandım. Eski tweak program üzerine kurdum. 56.... sistem kilitlenme olabileceğini okudum. Bu nedenle önce 56.00.513 yeniden kurup formatlı gibi. Sonra 59.00.443 kurup tekrar tweak leri kurmak hatta tweak leri kurmadan ekranı görmek isytiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

59 ne ara çıktı? Mazda Revolution sitesinde göremedim (buldum konuyu!). Ben de daha iki gün önce 513B kurdum. Bilseydim 59'u kurardım.

Bu arada, ben de okudum önce tweak'lerin kaldırılmasını. Fakat bende, ne yaptıysam şu açılıştaki yarım saniyelik uyarı tweak'ini orjinal süresine döndürememiştim. Tek tweak o kalmıştı update yapma gişirimi öncesi. Neticede komut modifikasyonu diye önemsemedim kurdum sistemi, sıkıntı olmadı. Yeni OS başarıyla kurulduktan sonra baktım, sistem dosyaları yenilenince o tweak de kalkmış kendiliğinden tabii.

Şu 59'a bir bakayım...

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2/27/2017 at 09:18, robosapiens17 :

Eline sağlık. Iyi bir çalışma olmuş.
Ekrandaki "STOP" yazısı kameranın içine gömülü olan yazılımla ilgili. Bazılarında bu yazı yok. Hatta bazılarında çizgileri de devre dışı bırakabiliyoruz.

RoboZen yolladı.

Şu STOP olayına taktım ya... Arabada eşim yanımdayken her seferinde söylenip duruyordum, "Neye STOP diyor abi bu? Bir engel yok bir şey yok arkada. Laf olsun diye koymuşlar bir GiF işte" diye. Bir gün (geçen gün işte) eşim, "E işte orada kırmızı çizgi var, tampona denk gelen. Oraya gelince dur diyor işte öf" dedi. :D

Ulan dedim, hanım bizden zeki çıktı. :)

• Beğen 1
  • Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Geçmiş sayfalarda HB için kurulum anlatımı mevcut, fakat fikrimi sorarsanız uyumludur bence.

HB'nin bagaj kapağı sebebiyle kablo konumları farklı sanırım. Bu noktayı incelemek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Bende HB araç var. Ben de yurtdışından Mazda 3 HB uyumlu diye bir kamera almıştım. Basit 1-2 kablo bağlantısıyla çözdüm işi. Ama bagaj kapağındaki bütün plastik kısımları sökmek gerekiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

HB için sanırım sedandan farklı bağlantı kablosu vardı. Önceki anlatımlarda yanılmıyorsam bahsedilmişti. Emin değilim ancak inceleyin isterseniz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Merhaba arkadaşlar,

Kameram ve kablo geldi. Suite A. Fakat yapamadık. Kamera çalışıyor. Kamerayı elimdeki bir monitöre bağlayıp enerji verdim kamerada sorun yok görüntü alıyorum. Fakat araç içinden gelen kabloya takınca çalışmıyor. Geri vitese alınca görüntü hiç gelmiyor. AIO tweakleri mi kaldırsam acaba onunla mı ilgili ama hiç sanmıyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

7 dakika önce, Erdierdi :

Merhaba arkadaşlar,

Kameram ve kablo geldi. Suite A. Fakat yapamadık. Kamera çalışıyor. Kamerayı elimdeki bir monitöre bağlayıp enerji verdim kamerada sorun yok görüntü alıyorum. Fakat araç içinden gelen kabloya takınca çalışmıyor. Geri vitese alınca görüntü hiç gelmiyor. AIO tweakleri mi kaldırsam acaba onunla mı ilgili ama hiç sanmıyorum. 

Kamera bağlantısını paylaşırsanız. Bir yorum da bulunabiliriz diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Etiket tabanlı benzer içerikler

• okkko
      Yazan: okkko
      Geri görüş kamerası isteyenler elini kaldırsın...

Geri görüş kamerası çalışmalarımız sonuç verdi.
      Kendi aracımızda çalıştırmayı başardık.
      Müşteriye maliyeti 1250TL civarında olabilecek.

Örnek resimler aşağıdadır.

https://www.dropbox.com/s/rwwsefcbddt79er/20141203_100356_resized.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/xts9qm43cyba8j1/20141203_100427_resized.jpg?dl=0

• Yeni Oluştur...