Jump to content
Ali

Otomotiv İhracatında Parite Kaynaklı Kayıplar Sürüyor

Tavsiye Edilen Mesajlar

Ali

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB ) verilerine göre, otomotiv sektörünün yılın ilk beş aylık dönemindeki ihracatında parite kaynaklı yüzde 12 düşüş yaşandı.

 

otomotiv-ihracatinda-parite-kaynakli-kay

 

 

OİB’den yapılan açıklamada, otomotiv ihracatında Mayıs’ta parite kaynaklı olarak 236 milyon dolarlık kayıp yaşadığına işaret edilerek, "Bu dönemde yalnızca otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda artış yaşanırken, diğer ürün gruplarında aynı başarı sağlanamadı. Yılın ilk 5 aylık döneminde de otomotiv endüstrisi ihracatında yine parite kaynaklı yüzde 12 kayıpla 8 milyar 521 milyon dolarlık dış satışa imza atıldı" denildi.

 

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv endüstrisinin ihracat verilerini değerlendirirken, küresel anlamda devam eden doların yükselmesinin kaçınılmaz etkilerini gördüklerini yineledi ve ekledi: "Ocak – Mayıs döneminde parite kaynaklı kayıp toplamımız bir milyar 350 milyon doları buldu. Dış kaynaklı kayıplar olmasıydı bugün endüstrimizin toplam ihracatı 10 milyar dolar seviyesinde olacaktı. Bu da bizim hedeflerimizi yakalayacaktı. Ancak yine de endüstrimiz paritedeki olumsuzluklara rağmen adet bazında ihracatından ödün vermeden yolumuza devam ediyoruz."

 

Kaynak: Milliyet

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Bilgi Bankası

Üye Haritası

MazdaClubTR Hakkında

2006 senesinin son günlerinde 20 kişi tarafından kurulan MazdaClubTR, Mazda tutkunu ve/veya sahibi binlerce üyenin katkısı ile Mazda konusunda oluşturulan en kapsamlı forum, haber ve bilgi bankasına sahip bağımsız bir topluluktur.

×
×
  • Yeni Oluştur...