Jump to content

2.El Mazda RX-8 Almayı Planlıyorum, Öneriniz Var mı ?

Revivo73

Tavsiye Edilen Mesajlar

2. el rx8 almayı planlıyorum ama fazla bilgim yok ne önerirsiniz ?

Motoru bitmiş ancak kazasız bir RX-8 (altta örnek) alıp motorunu sıfırdan yaptırmanı öneririm. Böylelikle hem başlangıçta 45bin TL gibi yatırım yapmadan RX-8 sahibi olmuş olursun hem de yaptırdıktan sonra 0 motoru yıllarca kullanabilirsin.

ZDqXXg.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

2. el rx8 almayı planlıyorum ama fazla bilgim yok ne önerirsiniz ?

Motoru bitmiş ancak kazasız bir RX-8 (altta örnek) alıp motorunu sıfırdan yaptırmanı öneririm. Böylelikle hem başlangıçta 45bin TL gibi yatırım yapmadan RX-8 sahibi olmuş olursun hem de yaptırdıktan sonra 0 motoru yıllarca kullanabilirsin.

ZDqXXg.png

ya sımdı  mazdadan pek anlamıyorum yaptırıken sıkıntı olur ustası bulmak lazım bılemıyorum 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ZDqXXg.png

Çok mantıklı fakat Türkiye'de rotary motordan anlayan usta sayısı çok azken yetkili servislerdeki bilgi durumu nasıldır?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Çok mantıklı fakat Türkiye'de rotary motordan anlayan usta sayısı çok azken yetkili servislerdeki bilgi durumu nasıldır?

Sıfır motor takılacağı için sıkıntı olmaz. Önemli olan sıfır takılan motora iyi bakmak. Antalya Mepaz oldukça eski bir servistir. Eminim yetkin ustaları vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Satılık haldeki RX-8'lerin çoğunun motoru pek iyi durumda değil. Bu tabi ki satılık ilanı verilen RX-8'lere bakarak edindiğim bir izlenim. Motoru iyi halde olan RX-8'lerin de çoğu satılık halde değil. Bu da yine kendi tahminim fakat kendi RX-8'imden de yola çıkarak yaptığım bir tahmin. Benim RX'in  motorunda sorun yok ve satmayı hiç düşünmedim. O yüzden öyle bir tavsiye yaptım.

Sıfır veya temiz motorlu bir rx-8 45bin TL'den aşağı pek yok gibi görünüyor. Usta konusuna gelince, Bursa ve İstanbul'da bilinen iyi RX-8  ustaları var. Diğer şehirleri bilmem. Fakat Amerika'da bazı RX-8 sahipleri direkt kendileri motoru söküp yeniliyorlar, RX8club.com forumunda motoru alltan mı üstten mi çıkaralım gibi konu başlıkları ve motor nasıl sökülür yenilenir anlatan birçok resimli tutorial falan vardı. Tabi ki orası Amerika para ve zaman bol, fakat adamlar aynı zamanda hünerlerini de kullanıyorlar. Yani bizdeki gibi arabayı servise bırakayım sigaramı tüttürürken usta herşeyini yapsın olayı yok .)

Bu şekilde yaklaşmamamın sebebi, benim RX'i aldıktan sonra ateşleme bobinleri, bujiler ve hava filtresi gibi şeyleri hep kendim değiştirdim, ve sonra aracın altına girip yağını dahi kendim değiştirdim. Bu şekilde yapınca aracı çok daha iyi öğreniyorsunuz ve daha önemlisi ustanın dahi eksik / yanlış yapabileceği şeyleri yapmıyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Türkiye'de motorda meydana gelen arızalarda direk değişime gidiliyor. Amerika'da bunu tamir edenler var mı ? Bizim genelde motor gitti dediğimizde aşınma rotorda mı blokta mı oluyor ?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

bence rx-8 konusunda yeterli bilgiye sahip olun ve öyle karar verin. yıllardır ben de inceliyorum ama diyorum ki almam. kendimce sebeplerim var.

Eğer yağını suyunu sürekli kontrol eder değiştiririm motora gözüm gibi bakar bakımları zamanından önce yaparım  diyorsanız alın. Ama normal araç gibi kullanırım yanlarım arabayı ağlatırım derseniz düşünün derim. Çünkü hassas ve pahalı bir motor kullanacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Türkiye'de motorda meydana gelen arızalarda direk değişime gidiliyor. Amerika'da bunu tamir edenler var mı ? Bizim genelde motor gitti dediğimizde aşınma rotorda mı blokta mı oluyor ?

Şu video güzel. 51,000 mil sonra motorun ön rotoru bir köşesinden aşınmış ve yağ sızdırmaya başlamış. 2004 model yani 2006'da Mazda'nın yaptığı düzeltmelerin uygulanmadığı motor. Fakat sahibi bir de turbo taktırmış! Turbo RX-8'e uymaz. Öyle olsaydı Mazda turbo çıkarırdı. Videoda ayrıntılar görülüyor, gerekli parçaları değiştiriyorlar. https://www.youtube.com/watch?v=IDgJZA0aI5E

bence rx-8 konusunda yeterli bilgiye sahip olun ve öyle karar verin. yıllardır ben de inceliyorum ama diyorum ki almam. kendimce sebeplerim var.

Eğer yağını suyunu sürekli kontrol eder değiştiririm motora gözüm gibi bakar bakımları zamanından önce yaparım  diyorsanız alın. Ama normal araç gibi kullanırım yanlarım arabayı ağlatırım derseniz düşünün derim. Çünkü hassas ve pahalı bir motor kullanacaksınız.

Aracı yanlatmak her aracı bozan birşey. RX-8'de motorun yağını kendim değiştirdiğim günden beri yağ tamamen sorun olmaktan cıktı. Gözüm gibi bakmak demeyelim de aracın altına girip kendi bakımını kendin yapmak diyelim. 5,000km'de bir yağı değiştirmek motoru tertemiz tutmak sorunların oluşma olasılığını minimuma indirmek demek.

Ve RX-8' i artık her birşey için kullanmamaya her saatte her bir yere götürmemeye başladım. Örneğin dar ve yoğun AVM'lere park etmemeye, yoğun saatlerde yoğun caddelere çıkmamaya başladım. Öyle olunca aracın bakımına daha iyi odaklanabiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rx-8 motorları tamir edilemez, rektifiye yapılamaz, motor bittiği zaman yeni 0 motor getirtilip takılır diye biliyoruz yıllardır fakat internette dolaşan bir söylentiye göre Bursa'da Rotary motorları rektifiye yapan bir usta varmış  3,000 - 5,000 lira civarında rakamlara rektifiye yapıyormuş, motoru 0 hale getiriyormuş vs. vs.  Ama sağlıklı olur mu ? nedir ?  ne değildir ? ayrıntısını bilmiyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

ben aracı 2 ay önce aldım. erzurumdaki serviste 6 ay önce motor değiştirilmiş ve toplam 5000 km yapmıştı. sadece maslak mazda evo da olan motor basıncını ölçen alet ile testleri yaptırdığımda yanlış hatırlamıyorsam 8,4 - 8,1 bar arası çıktığından aracı aldım.

motorun rektifiye edilememesini aklım almıyordu, youtube a yazınca gördüm ki tamamen efsaneymiş. çok fazla video var, adamlar 15 dk da motoru topluyorlar. Türkiye de kimse yapamıyor dediler ama ben de Bursa daki ustanın methini duydum. burada başka rektifiye yapan olmamasının sebebi heralde aracın sayısının az olmasından kimse uğraşıp öğrenmek istemiyor ve o alet edevatı getirtmek istemiyor.

https://www.youtube.com/results?search_query=rotary+engine+rebuild

yeni alacaksanız mutlaka maslak evo ya motoru baktırın derim. vereceğiniz parayı boşa vermemiş olursunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Aslında RX-8 diğer tüm motorlara göre en kolay rektifiye edilen motor çünkü  çok az parçası var ve sadece 3'ü hareketli: krank mili ve 2 rotor, ne supap ne giriş çıkış valfleri, ne triger kayışı hiçbiri yok. Ve motoru söküp takarken sadece motorun altından tutacak bir alt sehpaya ihtiyac var ki onu da yapan usta demirciler var. Öyle bir alt sehpa üzerine konulunca lokma takımı ile sökülüp bakılabilecek bir motor. Ben sırf meraktan ilerde bu şekilde bir sökmeyi düşünüyorum, tabi ki gerekli zamanı bulabilirsem. Merak ettiğim şeyse motorun rotor uçları ve blok iç kısımları ne halde, aşınmışmı çizilmiş mi bir göz atmak için .)  Bu arada RX-8 'in motor ismi 13B ve 13B 'nin ağırlığı sadece 122kg yani vücut çalışması yapan bir kişinin tek başına kucağında taşıyabileceği bir ağırlık. 2 kişinin ise rahatlıkla taşıyabileceği bir ağırlık.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Uzun zamandır görüyorum bu ilanı. Hasar küçük gibi görünüyor ama bu kadar ile sınırlı mı belli değil. Motor ile de belli ki oynanmış. Kaza pas tutmuş sanırım yanlış görünmüyorsa. Uzun süredir bekliyorsa motorda çalışmakta sıkıntı çıkabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Diğer arkadaşın dediği gibi araç paslanmış. Büyük ihtimalle motoru sorunlu yoksa ilanda yazarlardı motor sorunsuz çalışıyor diye. Benim başta önerdiğim motoru bitik RX-8 tavsiyesin sadece motoru bitmiş onun dışında kazası ve kaportasında sorunu olmayan RX-8 ler için geçerliydi.

Ancak bu araç hiç bu hasarı almamış ve hatta motoru sorunsuz çalışsasdı dahi kendim şahsen almak istemezdim cunku Apaçi arabası denilen şekle sokulmuş. Ayrıca büyük ihtimalle bir yığın sahip te değiştirmiştir. Bu aracın gidebileceği para en fazla 15bin TL ki o uğraşıp yapmak isteyene ve kenarda bir o kadar daha parası olana ancak...

d5d6r7.png

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Arşivlendi

Bu konu arşivlendi ve yorumlara kapatıldı

Misafir
Bu konu yorumlara kapatılmıştır.
  • Yeni Oluştur...