Jump to content

Dizel Yakıt Farkı

abdullah
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar,Ben yaklaşık bir yıldır aynı benzin istasyonundan(OPET) aracıma dizel yakıt alıyordum,bu hafta başka opetten  aldım, ilk başlarda trafikten dolayı fazla birşey anlamadım,ama sabah boş yolda gaza bastığımıda sanki araç akşamdan kalma yogun bir hal almış''Beni fazla zorlama ''der gibi gitmeye başladı,Merakım acaba dizel yakıtın istasyondan istasyona farklılıkları olurmu?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Başka bir konuda açıklamıştım, aslında temel olarak yakıtların aynı bölgede istasyondan istasyona bile değişmemesi gerekiyor çünkü bir bölge kendisine en yakın rafineriden alıyor yakıtı ( kaçak bir alım yoksa ) ama iş istasyonda içine ne katıldığı ile orantılı olarak değişiyor. Çeşitli süslü isimlerle isimlendirilen yakıtlara o markanın belirlediği bir karışım koyuluyor. Bu zaten beklenen ve arzu edilen bir durum ama eğer daha çok kâr elde etmek için yasal olmayan katkılar konuluyor veya bunu da tamamen bir kenara bırakıp yakıt kaçak bir yerden kontrolsüz olarak alınıyorsa o zaman her türlü olasılık mevcut.

Bu sebeple ben özellikle SHELL de kendi istasyonlarını tercih ediyorum. Bir de yol üstü gel-geç tarzında olan istasyonlardan uzak duruyorum..

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Başka bir konuda açıklamıştım, aslında temel olarak yakıtların aynı bölgede istasyondan istasyona bile değişmemesi gerekiyor çünkü bir bölge kendisine en yakın rafineriden alıyor yakıtı ( kaçak bir alım yoksa ) ama iş istasyonda içine ne katıldığı ile orantılı olarak değişiyor. Çeşitli süslü isimlerle isimlendirilen yakıtlara o markanın belirlediği bir karışım koyuluyor. Bu zaten beklenen ve arzu edilen bir durum ama eğer daha çok kâr elde etmek için yasal olmayan katkılar konuluyor veya bunu da tamamen bir kenara bırakıp yakıt kaçak bir yerden kontrolsüz olarak alınıyorsa o zaman her türlü olasılık mevcut.

Bu sebeple ben özellikle SHELL de kendi istasyonlarını tercih ediyorum. Bir de yol üstü gel-geç tarzında olan istasyonlardan uzak duruyorum..

Tavsiye edilen sizinde kullandığınız bir karışım varmı?

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikli olarak kesinlikle ve kesinlikle istasyondan istasyona fark olur. Her biri ne kadar denetlense de farklı farklı kişiler işletiyorlar. Bende 2004 yılından bu güne sürekli aynı İmes Şhell istasyonunu kullanırım. Mümkün mertebe ışık yakmamaya çalışırım. Dışarıda az yakıtlamı kaldık 15-20 liralık yakıt alırım. Gelir tekrar istasyonumda fulletirim.

Opet kendi kendini en sıkı denetleyen firmaların başında geliyordur. Dikkat edin Opet istasyonları arasında çok büyük uçurum farklar yoktur. Geneli aynı konsepte sahiplerdir. Ama bir diğer başka marka için aynı şeyi söyleyemeyiz. İstanbulda ki İstasyona ile Burdur yol üzerinde ki istasyon arasında uçurum farklar olabilir. Yeri geliyor istasyon daha dışarıdan görünüşü itibariyle içeri girme diye bas bas bağırıyor.

Sizin yaşadığınız problem yakıttanda olabilir. Aracınızın yakıt filtresinden, hava filtresinden de olabilir. Pislik kaçıp kirlendiyse yapabilir. Bir süre daha kullanıp denemekte fayda var bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Öncelikli olarak kesinlikle ve kesinlikle istasyondan istasyona fark olur. Her biri ne kadar denetlense de farklı farklı kişiler işletiyorlar. Bende 2004 yılından bu güne sürekli aynı İmes Şhell istasyonunu kullanırım. Mümkün mertebe ışık yakmamaya çalışırım. Dışarıda az yakıtlamı kaldık 15-20 liralık yakıt alırım. Gelir tekrar istasyonumda fulletirim.

Opet kendi kendini en sıkı denetleyen firmaların başında geliyordur. Dikkat edin Opet istasyonları arasında çok büyük uçurum farklar yoktur. Geneli aynı konsepte sahiplerdir. Ama bir diğer başka marka için aynı şeyi söyleyemeyiz. İstanbulda ki İstasyona ile Burdur yol üzerinde ki istasyon arasında uçurum farklar olabilir. Yeri geliyor istasyon daha dışarıdan görünüşü itibariyle içeri girme diye bas bas bağırıyor.

Sizin yaşadığınız problem yakıttanda olabilir. Aracınızın yakıt filtresinden, hava filtresinden de olabilir. Pislik kaçıp kirlendiyse yapabilir. Bir süre daha kullanıp denemekte fayda var bence.

Ewet bende yakıt diye düşündüm,aracımın bakımı yeni yapıldı diğer etkenler değildir diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Dizel araçlar yakıt kalitesine çok hassas. Shell, BP gib global markaları tercih etmelisiniz. Kendi yakıtlarına uydudan görebildikleri belirleyici markörler katıyorlar.

Bayi başka bir yerden yakıt alır veya karışım yaparsa cezaları çok ağır. 

Ve mümkünse yol üzeri gel geç bayilerden değil şehir için bayilerden almalısınız. Ama rafineri kalitesi ayrı bir tartışma konusu. Bu alanda ne yazık ki rekabet yok.Tek rafineri var çoğunluk hissesi Koç'ta.

Rekabet olmayanı her alanda kalite düşer.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Ewet bende yakıt diye düşündüm,aracımın bakımı yeni yapıldı diğer etkenler değildir diye düşünüyorum.

Yakıttan kaynaklı ise büyük ihtimalle filtre kirlidir, servise uğrayıp değişin vede baktırın, aldığınınz kötü yakıttan depoda hala çok yakıt varsa, dizel katkısı kullanın en azından bitene kadar, sonra güvenilir istasyondan almaya dikkat ediniz. Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yakıttan kaynaklı ise büyük ihtimalle filtre kirlidir, servise uğrayıp değişin vede baktırın, aldığınınz kötü yakıttan depoda hala çok yakıt varsa, dizel katkısı kullanın en azından bitene kadar, sonra güvenilir istasyondan almaya dikkat ediniz. Geçmiş olsun.

Eğer yeni yakıt aldığımda da bu sorun olursa ozaman filtre için servise uğrarım.Şuan depom dolu gibi,katkı için bir marka önerebilirmisiz

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

En son baktığımda Türkiye de 5 adet rafineri vardı. Tek derken sadece bölgeye bakan tek rafineri mi kastediliyor ?

Hepsi tüpraş'ın :) Tek şirket var ve tekel konumunda. 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Eğer yeni yakıt aldığımda da bu sorun olursa ozaman filtre için servise uğrarım.Şuan depom dolu gibi,katkı için bir marka önerebilirmisiz

Würth olabilir, kaliteli ürünleri olduğunu biliyorum,  tabii  önce filtreyi değişin neden derseniz filtre kirli ve tıkalıysa yakıt yeteri kadar enjektörlere gidemez, belki sorun bundandır o bakımdan önce filtreyi değişin, belki sorun biter ve her halükarda deponuzdaki mazotun süzülmesi ve temizlenmesi açısından avantajınız olur.

http://www.hepsiburada.com/wurth-dizel-enjektor-temizleyici-yeni-nesil-300ml-pm-otev04893567

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Hepsi tüpraş'ın :) Tek şirket var ve tekel konumunda. 

Doğrudur, rafineri kalitesinin çok da kötü olduğunu düşünmüyorum ben, öyle olsa satılan tüm benzin ve dizel yakıtlarda sıkıntı yaşardık ama aksine çok iyi, hiç problem yaşamıyoruz diyebileceğimiz onlarca istasyon var.

Bu da sorunun merkezde değil uç noktada yani istasyonda olduğu izlenimini veriyor. Bu sebeple de çok iyi denetlendiğine inandığım ( şirketlerin kendi açtıkları istasyonlar ) yerlerden alıyorum ve sıkıntı yaşamıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Doğrudur, rafineri kalitesinin çok da kötü olduğunu düşünmüyorum ben, öyle olsa satılan tüm benzin ve dizel yakıtlarda sıkıntı yaşardık 

Yapılan bağımsız testler var AB ortalamasına göre özellikle dizelde kalite düşük.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Rafinerilerin bir standartı olduğuna eminim, istasyonlar karıştırma yapıyorlar olabilir, malum kaçak mazot veya sahte katılma ihtimali her zaman  var, istasyon sahiplerinin kendileri ve dürüstlükleri çok önemli buda anca deneme yanılma yöntemiyle anlaşılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Yapılan bağımsız testler var AB ortalamasına göre özellikle dizelde kalite düşük.

Abi hep böyle iddialar atıyorsun ortaya ama bir link bir bilgi vermiyorsun :D Bize rakamlarla birlikte kaynaklarla da gel lütfen :D

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Abi hep böyle iddialar atıyorsun ortaya ama bir link bir bilgi vermiyorsun :D Bize rakamlarla birlikte kaynaklarla da gel lütfen :D

beni kaynak deposu yada kütüphane sanmıyorsunuz dimi

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...