Jump to content

2.Nesil Mazda 3 Karbon Polen Filtresi

ysk8485
 Paylaş

Tavsiye Edilen Mesajlar

Meraba arkadaşlar ismim ömer aramıza yeni katıldı.2011 model Mazda 3 um var.polen filtrwsini kendim değiştirmek istiyorum karbon polenle muadil polen filtreleri arasında performans açısından bariz fark varmi. Birde klima çalıştırdığında kötü bi rutubet kokusu geliyor nedeni nedir çözüm için ne gerekir tesekkurler

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

• 6 ay sonra ...

Polen fıltresını sokmek ve takmak aslında cok zor degıl. Yolcu tarafında sol altta cektıgınız zaman cıkabilen bir kapak var. once o kapagı cıkartıyoruz ıyıce egilip oraya ısık ıle baktıgımızda 3 vıda ıle tutturulmus fıltre kapagını gorebılıyoruz. yıldız tornavıda ıle vıdaları sokerek kapagı cıkartıyoruz. ıc kısımda 2 parca seklınde olan fıltrelerden once altta olanı cekerek cıkartıyoruz sonra usttekını cıkartıyoruz. bu halde ıken kontagı acarak klıma fanını son devırde bır sure calıstırın fıltre yuvasındakı tozları dısarıya atacaktır. fıltrelerı once yere vurarak sonrada elektrık supurgesı veya hava tutarak tozlarını temızleyın. omrunu tamamlamıs olan fıltrelerın rengı sıyaha donusmustur yenısı ıle degıstırmek gerekır. 

takma ıslemı ustten baslıyor. fıltrelerden bırınde sunger bulunmakta, sungerlı tarafı yukarıya bakacak sekılde uste yerlestırıyoruz sonra alt parcayı takıyoruz, bu ıslem biraz ugrastırıyor cunku bosluk kalmadan yerlestırmek gerekıyor. sonrasında fıltre kapagını tam olarak yuvasına oturtmak gerekıyor tam oturmadıgı zaman hava kaçagından dolayı calısırken ses yapıyor.

ılk defa yaparken bıraz zaman alıyor fakat daha sonrakı sok tak islemi 10-15 dakikada bıtıyor. fıltrenın koku yapmaması ıcın en az yılda 1 defa degıstırılmelı, 3-4 defa da temızleyerek tekrar takılması gerekıyor. Nemli bırakmamak gerekiyor yani klimayı kapatmadan once 2-3 dakika sadece fan (sıcak-soguk farketmez) calıstırarak nemını aldırabılırsınız. fıltrelerın bulundugu yere araba kokularından koyarsanız hareket halindeyken veya fanı actıgınızda koku arac ıcıne yayılır, hafıf olan kokulardan koyun yoksa rahatsız eder... 

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Konuyu bl kabin içi polen filtresi değişimi başlığında paylaştım, detaylıca anlattım.

küf, nem kokusu için modacar klima temizleme spreyi öneririm. Nasıl uygulanacağını da yine ilgili konuda anlattım.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Klimadan gelen kötü kokunun nedeni evaparatörü üzerindeki nemden kaynaklanan organik oluşumlardır. Diğer bir değişle bakteri ve yosunlaşma bu kokuya neden olur. Koku çok anormal değilse kurtulmak ve/veya kokunun oluşmasını engellemek oldukça basit.

Yapmanız gereken tek şey klima açıksa, havalandırma düğmesini tamamen kapatmadan veya motoru stop etmeden önce klima düğmesine basarak klimayı kapatmalı, havalandırmayı klima kapandıktan sonra yaklaşık bir iki dk. kadar daha çalıştırıp onun ardından havalandırmayı da kapatmalısınız.

Bu durumda evaparatör üzerinde klimanın çalışması sonucu ısı farkından oluşmuş anormal nem kuruyarak organizmaların çoğalması için uygun ortamın oluşmasını engelleyecektir. Bazı otomatik klima sistemlerinde havalandırmayı kapattığınızda çok aşırı derecede düşük miktarda da olsa bir süre havalandırmanın çalışmaya devam etmesinin nedeni budur. Aracınızda bu sistem entegre değilse kendiniz uygulamalısınız.

Böylece klima kokusunu çekmek zorunda kalmaz, evaparatör temizletmeye ve hatta anormal derecede yosunlaşmış evaparatörlerin sökülerek temizlenmesine para vermeye gerek kalmamış olur.

Yorum bağlantısı
Diğer Sitelerde Paylaş

Paylaş

• Yeni Oluştur...